Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Z Podajnikiem Na Ekogroszek


RobgiE

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję zmienić dotychczasowy piec miałowy na piec z podajnikiem na ekogroszek.

 

potrzebuję pomocy w 

1. doborze mocy

2. wyborze typu / producenta pieca

 

Parametry mojego domu są opisane tu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/235g .

ogólnie instalacja kitec/kisan, grzejniki aluminiowe, wymiennik 100l, okna plastiki. 

Aktualny piec miałowy ma 19kW.

 

Według moich "ustaleń" wychodzi ze 12kW będzie ok. Nie mogę się zdecydować jaki piec kupić . Ponieważ na allegro i u naszych instalatorów królują piece w cenie około 4500-5500. Skontaktowałem się z kilkoma producentami pieców i otrzymałem info z cenami już około 6700-7200. 

Co wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu aż 12kW? Z uzyskanych wyliczeń wychodzi 7-8kW. Ale że moc przy podajnikach rzadko spotykana, więcej ofert jest na 10kW. Ceny czasem nie przeskoczysz, bo albo płaci się za jakość, albo za markę, najlepiej znaleźć kompromis. Kwoty które prezentujesz to są netto czy brutto? Bo w opcji wymiany najlepiej kupować z usługa na 8%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RBR, Skam-P, Witkowski, SAS.

Kolejność przypadkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapotrzebowaniu celowałbym raczej w pellet - jeśli masz jakiś producentów w okolicy wyrwiesz go za 600-700 zł za tonę a przy takim domku spalisz go bardzo niewiele, do tego lepsze sterowanie i proces spalania przy tak małej mocy.
Co do pieców na ekogrocha - te z allegro i witkowski będą pracowały na podobnym przekroju KWM-SGR (12 kW) - różnić się będą osprzętem. Potrzebujesz palnika małej mocy (a raczej żeby palnik pracował z małą mocą) - w zestawach allegro możesz dostać palnik żeliwny technix mini - wydaje się być OK. Jak nie to masz Skama z palnikiem batory. Witkowski ma chyba dosyć duże palniki w swojej 12tce.

Jak celujesz w piątą klasę to tu trochę kicha - pewnie Skam-PV 13 wydaje się być rozsądny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Sprawa wygląda tak że im więcej czytam tym więcej wiem ale mniej wiem na co się zdecydować.

Rozważałem oczywiście pellet jednak nie mam porównania ani nie znam nikogo kto to przetestował . 

Zależy mi na tym żeby nie zmieniać pieca za 5 lat ( z racji awarii, nie kaprysu) stąd moje wątpliwości co do jakości tych za 4500. Często mają one "lepszy" osprzęt niż te droższe za 6500-7500.

Tak jak pisałem aktualne 19Kw miałowego grzały i powiedzmy że było ok. To co mi wyszło z tej analizy 7 trochę mnie zaskoczyło i obawiam się czy to da radę (a może własnie będzie ok). 

Sprawdzam te polecane firmy i one mają ceny podobne do tych polecanych z Pleszewa więc brzmią sensownie.

Zastanawiam mnie tez jedna sprawa. może zainstnieć sytuacja ze nowy piec będzie miał wyżej wylot niż mam wejście do komina. Nie mam możliwości przerobienia tego. W związku z tym czy można (bez pogorszenia procesu spalania) mieć czopuch opuszczony w dół (kilka-kilkanaście cm) czy jednak szukać pieca "na wprost"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dół bym nie ryzykował. Wspomniane firmy z allegro mają też obniżony profil pieca - jutro dojeżdza mi właśnie taki piec (12/15 kW) z czopuchem na wysokości około 100 cm. Głównie z racji gabarytów wybrałem ten a nie inny - reszta jest wyższa z 20 cm...

A ile tego miału spalałeś przez zimę?
Kocioł do miału zalecany jest większy - dlatego też nie odczułeś tego przewymiarowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okopy? :D

Przy takiej wysokości ciężko coś ugrać - jak włożysz palnik to nie zostanie wiele miejsca na popielnik.
 

Jedyna opcja to znaleźć kogoś kto wyspawa Ci wymiennik na zamówienie pokroju tego:

http://kotly-dragon.pl/assets_8KD39a56575h64ks/uploads/2015/05/przekroj-kwm-sr.jpg

Ale to chyba skórka za wyprawkę.

Ja bym jakimś cudem kombinował z kominem. Wyjście z pieca zawsze można dostosować - w góre, prawo, lewo po skosie - może da coś się ugrać, wbić pod sufitem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego decyzja może być jedna. obniżenie posadzki. Z tym akurat u mnie takiej wielkiej tragedii nie będzie , tyle ze dodatkowa robota.

Chociaż np z tym kotłem http://www.dziubarczyk.com.pl/uniRET to by było parę cm tylko do ugrania.

Jakies opinie o nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @RobgiE

 

Jeśli nie musi to być kocioł 5 klasy,proponuję zastanowić się nad najniższym kotłem na rynku pasującym do Twojego metrażu i kotłowni.

Wys. kotła to dokładnie 1metr,czyli czopuch będzie niżej,dobry palnik ardeo,półautomatyczne czyszczenie itd.

O więcej szczegółów zapytasz producenta.

Pozdrawiam.

 

http://stalmir.com.pl/?kociol-lisek.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już "prawie" sie zdecydowałem na ten RBR. okazuje się jednak że nie robią tego pieca z czopuchem z boku a tylko z tyłu lub u góry. Więc u mnie odpada.

Pozostaje pleszew uniret bez przeróbek praktycznie w kotłowni. czy waszym zdaniem nada to się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie nic nie ma o tym kotle. Nie widać jaki wymiennik? jaki sterownik, podajnik? Być może przeciętniak jakich wiele....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze kotła w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę palnik, potem sterownik, a reszta .......... jak trzeba przerabiać kotłownie to trudno. To jest inwestycja i Twoja wygoda na kilkanaście lat. Co z tego, że dopasujesz go do kotłowni jak potem będziesz się z nim męczył bo np. nie będzie dopalał z jednej strony na palniku, będą ogólne niedopałki itp. rzeczy.

Ten Uniret ma opis praktycznie żaden.

Informacja w stylu: "sterownik obsługuje pompę co i cwu" jest poniżeniem dla producenta. To tak samo jakby napisać, że samochód posiada kierownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrałem kocioł pod instalację. Podsunąłem kocioł pod rurę zasilającą, zmieniłem śrubunek, poprosiłem producenta o przerobienie króćców i wyjścia do komina. Powrót przeniosłem na swoje życzenie bo mnie rurki wkurzały. Da się - trzeba tylko kombinować.

Konfiguracja pieca też za te pieniądze nie jest zła - sterownik TALOS z ADC - na życzenie mogą podesłać soft z PIDem, palnik żeliwny (podróba batorego), wymiennik dopasowany mocowo do zapotrzebowania, ruszt żeliwny. Oczywiście ma to swoje minusy, ale jak się dobrze pokombinuje jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schogun technix nie jest żadną podróbą, z tego co pamiętam wyszedł nawet ciut wcześniej

To jest najzwyczajniej w świecie palnik innego producenta, wymiarami dobrany inaczej, z plusów palenisko w typowych kotłach wypada na środku (typowe to takie o szer. wewn. 36-40cm), palenisko z komora są odlane na okrągło. Nawiercany z własnymi rozwiązaniami

Ślimak jest autorską konstrukcją ze zmiennym skosem (przesuw/pchanie paliwa)

Całość odlana z grubego żeliwa, wagowo są to wyroby do siebie zblizone

Co więcej w technixie końcówka ślimaka pracuje w tulejce, która "robi" za łożyskowanie, w batorym końcówka ślimaka pracuje w odlanym, żeliwnym gnieździe w korpusie

 

Tu kolejne 4-5lat pokażą które z rowiązań będzie się lepiej bronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.