Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór średnicy Rur


Benefaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Proszę o podpowiedź : w budynku parterowym chcę zamontować 6 grzejników, odległość ostatniego od pieca to ok 12 m. Grzejniki to zwykłe żeberkowce. Pytanie: czy mogę zrobić całą instalację z rury 16 mm czy też muszę stopniować średnicę rur dając bliżej pieca większą średnicę? Pytanie nr 2: czy wystarczy jak naczynie wyrównawcze będzie ok 1,5 metra wyżej niż kaloryfery?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiedz czy do kotła sa juz dopiete jakies grzeniki czy ten kocioł ma sazilc tylko te 6 grzejników?

jeslitylko te 6 to zaczynasx 28 i konczysz na 15 zbiornik moze byc 1,5m nad grzejnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że żeberka są typowe to daje 7,5 kW mocy odbiorczej. dalej zależy jak będą połączone, czy z jednego poziomu czy z dwóch. Po ile żeber w grzejniku. Jeśli z jednego poziomu to dałbym pierwsze dwa trzy grzejniki z rury calowej, następne dwa 3/4" a ostatni 1/2" jeśli dwa poziomy, to do rozdziału cal a następnie 3/4" ostatni 1/2". Same przyłącza do grzejników mogą być z rurki 1/2". To taki dobór bez specjalnego wgłębiania się w temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak z pieca wyjdz na trojnik od trojnika w bok na pompe 28 ,pompa jakis zawór przed pompą filtr za pompą mozesz do pierwszego grzejnika isc 28 ale mozesz odrazu zredukowac za pompą na 22 pozniej 18 i ostatnie dwa grzejniki na 15 ,pompa najmniejsza jaka jest do dostania to 25/40 na piwrwszym biegu ,teraz od trójnika nad kotłem prosto do zbiornika wyrównawczego rurą min 22 iod zbiornika do powrotu kotła moze isc 18 i naniej zawór zwrotmy bezsprezyny mosiezny zeby woda podczas pracy nie krazyła przez zbiornik ,ale makrazyc wrazie braku pradu aby troche energi odebrac i piec nie wyjechaał z kotłowni mysle ze to tyle a i ze wzgledu ze napewno nie udasie zrobic układu grawitacyjnego to proponuje zbiornik wurównawczy min 50l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Proszę o podpowiedź : w budynku parterowym chcę zamontować 6 grzejników, odległość ostatniego od pieca to ok 12 m. Grzejniki to zwykłe żeberkowce. Pytanie: czy mogę zrobić całą instalację z rury 16 mm czy też muszę stopniować średnicę rur dając bliżej pieca większą średnicę? Pytanie nr 2: czy wystarczy jak naczynie wyrównawcze będzie ok 1,5 metra wyżej niż kaloryfery?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Cu 16mm przy 15 stopniach różnicy temperatur zasilanie - powrót i 0,3m/s pozwala zasilać 2,8kW. Jakiej mocy planujesz to ogrzewanie ? Jeśli rurki muszą być tak cienkie lepszy będzie PEX, który znosi 1m/s i 13kW na rurce 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.