Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Vs Sas Efekt


agszk

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

 

Planujemy z mężem wymianę pieca. Zainteresował nas bardzo sas solid. Byliśmy w sklepie i sprzedawca przekonywał nas aby kupić model sas efekt - podobno w solidzie jest beznadziejne czyszczenie. Niestety nie miał takiego pieca na stanie żeby go pokazać.

Czy ktoś użytkuje taki piec żeby podzielić się opinią?

Byłabym bardzo wdzięczna.

 

Kolejna sprawa to wybór sterownika: jakie są główne/znaczące różnice między multifanem a tech? Oprócz tego że multifan ma czujnik żaru,

 

Dziękuję z góry za każdą odpowiedź.  

Opublikowano

Efekt jest młodszym bratem Solida i ma wymiennik poziomy i czyszczenie od przodu. Solid ma wymiennik głównie pionowy i trochę poziomego wiec czyszczenie od góry oraz od przodu. Solid ma trochę wyższą sprawność.

Czyszczenie jak czyszczenie, raz na jakiś czas trzeba ale raczej nie przeklinam w trakcie, smoły i sadzy nie mam a ten szaro-beżowy pył zmiatam zwykłą zmiotką na kiju.

Szybkie czyszczenie raz na tydzień to ok 5 minut z otrząśnięciem turbulatora bez jego wyjęcia. Dokładne czyszczenie raz w miesiącu trochę dłużej, nie liczyłem ale pewnie 20-30min z wyjęciem turbulatora, jego czyszczeniem oraz wymiennika oraz wygarnięciem pyłu.

Wymiennik pionowy jest mniej narażony na osiadanie pyłu (zabrudzenie, utrata sprawności) bo leci on w dół a na wymienniku poziomym osiada na półkach. U mnie większość pyłu zbiera się na poziomych pólkach a w pionowej części niewiele tego jest.

Zaletą Efekta jest myślę to ze zajmuje mniej miejsca w kotłowni oraz certyfikat Ecodesign którego Solid nie ma.

 

Techa nie znam ale z Multifun-a jestem zadowolony, uważam ze nie ma sensu rezygnować z cz. żaru.

Opublikowano

Efekt ma chyba ruszt wodny. Co do wymiennuka to ja bym wybrał pionowy , tak jak kolega pisze sam mam taki wymiennik i z czyszczenie to najmniejszy problem.

Opublikowano

Bylismy dzisiaj rano w innym sklepie. Pan sprzedawca przede wszystkim namawial nas na wyzsza moc niz chcieliśmy - mamy do ogrzania ok.200m2 (sciany ocieplone 20 lat temu 5cm styropianu) i myslelismy o solidzie 19kw lub efekcie 17kw ale sprzedawca upiera sie ze potrzebujemy 25kw. Mowi ze te kotly nie maja zapasu mocy a jesli wegiel jest chociaz troche wilgotny w srodku to sprawnosc pieca spada o 30% i piec nie potrafi dojsc do wyzszej temperatury niz 55 stopni - czy to prawda? Juz sama nie wiem co o tym myslec...

Opublikowano

Sprzedawca po części ma rację mówiąc o mokrym opale oraz zapasie mocy. W Efekcie 17 oraz Solidzie 19 jest ten sam palnik (chyba bo nie sprawdzałem) który ma moc 17kW i coś tam więcej pociągnie ale kosztem zwiększonej emisji, może do 20kW na odpowiednim i suchym opale. Czy to wystarczy na Twój budynek to ciężko powiedzieć. Zrób dokładne wyliczenie na cieplowlasciwe.pl i wyjdzie Ci przyblizona moc kotła. Najlepiej wklej tu linka z wyliczeniem. A do tej pory czym grzaliście i jakiej mocy kotłem? Ile spalał paliwa i jakiego dokladnie przy Temp zew = X oraz Temp wew = Y i czy dawał radę w największe mrozy czy było ciężko? To też trochę naświetli sprawę.

Opublikowano

1. Najważniejsza rzecz - wypełnij:

http://cieplowlasciwie.pl/

Link z wynikiem wklej tutaj na forum - to takie wpisowe by uzyskać poradę - bez tego to wróżenie z fusów.

2. Jeśli nie musisz brać kotła 5tej klasy to go nie bierz. Jeśli jesteś z małopolski i śląska i chcesz mieć kocioł 5tej klasy - musisz posiadać wkład kominowy. Brak wkładu przy takim piecu kończy się tak:

 

http://www.kominek.org.pl/galleries/3891/komin28.jpg

 

Temperatura spalin jest zbyt niska - doczytaj DTR kotła - bez wkładu nie ma często gwarancji.

 

3. Jeśli nie posiadasz wkładu lub nie potrzebujesz klasy 5tej - bierzesz kocioł klasy 3 lub 4 które i tak są dopuszczone do 2026 - wątpie by kocioł klasy 5tej tyle wytrzymał, temperatura spalin jest wyższa i kominowi nic nie grozi.

 

4. Uprzedzając fakt - wstawienie wkładu kominowego to koszt rzędu 3 (stalówka) do 6 tys zł (ceramika). Można kupić tańsze wkłady na allegro, ale są o dupę rozbić - lepiej (i taniej) czasem wybudować nowy komin.

5. Co do mocy - wypełnij link, na podstawie tego się coś dobierze. Pan w sklepie dobrze prawi ale nie zna zapotrzebowania więc wróży z fusów. Kotły klasy 5tej podają moc maksymalną, kotły klas 3 i 4 zazwyczaj podają moc nominalną, więc jest zapas.

6. Nie wierz producentom kotłów / sprzedawcom - wynik zapotrzebowania na ciepło jest priorytetowy od każdej tabelki z metrażem podawanej przez producentów kotłów i widzi mi się sprzedawców!

 

7. Jak Wam przejdzie 5ta klasa można decydować co dalej :) Pozdrawiam

Opublikowano

@shogunzlasa, niezłe fotki :)

Ale to mi wygląda bardziej na kiszenie mokrego opału na niskich temperaturach i w mocno przewymiarowanym kotle :). Według opinii z tego forum degradacja komina kotłami 5 klasy się nie potwierdza ale oczywiście warto mieć to na uwadze.

Opublikowano

Oczywiście to tylko przewymiarowany obraz, ale zapewne nikt o takich szczegółach im nie powiedział :)

Potem się wypną, bo w DTR kotła zapis o wkładzie jest... Sam celowałem w 5tą klasę, ale mi przeszło... Z resztą poza fajną naklejką z punktu widzenia użytkownika są same wady - piece ogromne jak pół ciężarówki, upierdliwe czyszczenie, ryzyko uszkodzenia  komina itd. Plus jest ich stosunkowo niewiele i nie można ich tak konfigurować a i oczywiście +30% do ceny...

Opublikowano

Wygląda że nie ma odwrotu od 5 klasy chyba ze w stronę 6 klasy :) a i dotacje można jakieś wyszarpać jak gmina oferuje więc cena wyjdzie niższa. Nie demonizowałbym czyszczenia, mogę się mylić bo nie mam porównania ale moim zdaniem czyszczenie ceramiki powinno być łatwiejsze, w sensie nie trzeba nic skrobać czy zdzierać tylko omieść, tak mi sie wydaje patrząc u siebie ale nie wiem jak u innych. 5 klasa ma wyższą sprawność, lepiej dopala pyły itp.

Są jak dla mnie tylko dwa haczyki: niska t.spalin co w polaczeniu z mokrym paliwem lub nieumiejętnym paleniem może się zle skończyć dla komina oraz drugi kwestia paliwa kwalifikowanego do którego użytkownik się zobowiązuje i w przypadku kontroli może zwracać dotację. nie wiem jak to w końcu będzie.

Ja swój kupiłem z pełną świadomością co biorę. Kwestia komina mnie nie dotyczy bo mam wkład ceramiczny izolowany i nikt paliwa mi nie będzie sprawdzał bo kupiłem bez dotacji :)

Opublikowano

No chyba ze zacznę kopcić niemiłosiernie to zrozumiem sąsiadów jak doniosą gdzie trzeba ale nie pochwalę :)

Opublikowano

Poniżej wklejam wynik ze strony ciepło właściwe:

Dla metrażu 220m2 (w tej chwili ogrzewamy właściwie ok. 180m2 , ale w przyszłości chcemy ogrzewać jeszcze ok. 30-40m2 na poddaszu)

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2nkv

 

Przy wypełnianiu danych, dla metrażu 200m2 maksymalna moc grzewcza wychodzi 13kW, a potrzebny kocioł podajnikowy o mocy 14kW. 

 

 

Odnośnie waszych pytań/sugestii:

- mieszkamy w śląskim i chcemy się załapać na dotację z województwa + z gminy, dlatego kocioł 5 klasy

- mamy wkład kominowy kwasoodporny z nierdzewki

- w tej chwili mamy stary kocioł zasypowy o moc ok. 30kW i jest zdecydowanie za duży - temp utrzymywana na piecu to max niecałe 50 stopni w największe mrozy

- jeśli chodzi o wilgotność opału, to owszem mamy jakąś "wilgoć" w piwnicy ale znowu nie tak żeby była "woda w powietrzu". 

 

Wczoraj udało nam się z mężem zajechać do jeszcze jednego sklepu - sprzedają tam głównie defro. Sprzedawca polecał piec sigma uni i przekonywał nas żebyśmy brali 16kW bo przy większym będziemy mieć problemy z "kiszeniem się opału i smołą w kominie". 

 

W każdym sklepie mówią co innego - i bądź tu człowieku mądry...

Opublikowano

Te ostatni sprzedawca dobrze mówi, 15-16kW to max, ale dla 5 klasy nie ma tzw zapasu mocy na kotle, więc branie np 12kW jest ryzykiem.

Jak jest komin z nierdzewki to powinien wytrzymać pod warunkiem, że ma min 1mm grubości.

Opublikowano

A Sigmę polecono Ci jak podałaś zapotrzebowanie z cieplowlasciwe czy nie mieli tej informacji?

Ja osobiście celowałbym chyba w 16-17kW przy takim ociepleniu i zapotrzebowaniu, ważne by nie przegiąć za bardzo w jedną ani drugą stronę.

Może któryś z kolegów mnie poprawi lub potwierdzi?

 

Edit.

Widzę że @sambor już napisał, słuchaj jego nie mnie :).

Opublikowano

Nie,nie, taka moc zaproponowal tylko ze wzgledu na powierzchnię i grubosc ocieplenia. Podobno te defro maja jeszcze zapas mocy. Z tego co pisza tu koledzy na forum to sas solid ma palnik 17kw i pytanie czy nie bedzie za slaby przy najwiekszych mrozach...

 

Edit: pisze o sas solid bo widze ze jednak polecacie go bardziej niz efekta

Opublikowano

Palnik pojedzie wyżej niż 17kW, zauważ że ten sam palnik jest w Solid 19kW. Warunek to suchy i bezproblematyczny w spalaniu opał, np. Skarbek Piekary, Retopal, i pewnie kilka innych.

 

Edit.

Caly czas mówię o Solid 19/ Efekt 17, bo Solid 14kW to może być już za słaby dla Twojego budynku.

Ja nie polecam bardziej Solida niż Efekta bo tego drugiego nie znam z autopsji.

W ogóle nie polecam żadnych kotłów na węgiel :).

Opublikowano

Sądzę ze jest to Pancerpol Duo 25kW ale trzeba by zapytać w SAS bo tutaj chyba nikt takiego nie ma żeby potwierdzić.

Opublikowano

A orientujesz sie jaka dokladnie rolę pełni czujnik zaru? Ten sprzedawca od defro mowil nam ze jest to "pic na wode" bo czujnik daje tylko informacje o temperaturze na palniku i nic wiecej.

Opublikowano

Pewnie coś w sterowaniu daje - ale z tego co myślę na chopski rozum - sterownik ma wiedzieć co się dzieje w kotle - jak się podnosi temp. wody po zmianie dokonanej przy palniku, a do tego czujnika żaru nie trzeba. To tak jak z czujnikiem spalin - jest ale w sterowaniu wiele nie daje - no może poza informacją ile ciepła leci w komin - tylko co z tego jak i tak wodę zagrzać trzeba...

Co do piecy 5tej klasy - większość to pic na wodę, szukaj po prostu czegoś z dobrym palnikiem i sterownikiem.
Sas nie z pancerpolem nie jest zły. Fajnie wygląda też SKAM PV ale pewnie czas oczekiwania to już wiosna.
Większość pieców klasy 5tej ma zwykłą fajkę w której z opałem nie podziałasz.
Stalmark EKO PIONIER ma chyba żeliwną ekoenergię, tylko przy mocy 17kW palnik będzie większy do 25 kW i kiepsko będzie chodził na niskiej mocy w okresach przejściowych. 
Rynna jak w defro też zwolenników wielu nie ma...

Sam interesowałem się swego czasu klasą 5tą i najlepiej wypadał wtedy właśnie SAS.
Solid czy Efekt - dopytaj czy dofinansowanie jest na klasę 5tą czy na ecodesign (ten ma tylko SAS EFEKT).

 

Opublikowano

A orientujesz sie jaka dokladnie rolę pełni czujnik zaru? Ten sprzedawca od defro mowil nam ze jest to "pic na wode" bo czujnik daje tylko informacje o temperaturze na palniku i nic wiecej.

Sprzedawca od Defro powinien przekonywać Cię do swojego produktu wymieniając jego zalety a nie opowiadając głupoty na temat cz żaru.

Co on daje to wie tylko programista sterownika a nie sprzedawca Defro :).

W założeniu ma wspomagać automat żeby użytkownik nie musiał dobierać ustawień.

Nie mniej jednak spalanie węgla to proces skomplikowany :) i nie da się go zapisać w postaci kompletnego algorytmu z uwagi na różnorodność opału, jego typu, uziarnienia, wilgotności, spiekalności, stabilności instalacji, różnego napowietrzenia kotłowni, ciągu kominowego itp..

Czujnik żaru nie ma oczu i nie widzi jak wygląda palnik, może tylko odczytać temperaturę paleniska i odpowiednio reagować ale jakieś korekty czasem trzeba będzie wykonać w zależności od rozwoju sytuacji.

Osobiście największą zaletę cz żaru widzę w długim podtrzymaniu w ktorym nie dopuszcza do wygaśnięcia kotła jak temp paleniska jest niebezpiecznie niska.

Solid ma palnik obrotowy Pancerpol Duo który potrafi spalać gorsze paliwa, Efekt ma prawdopodobnie ten sam palnik.

Opublikowano

Osobiście największą zaletę cz żaru widzę w długim podtrzymaniu w ktorym nie dopuszcza do wygaśnięcia kotła jak temp paleniska jest niebezpiecznie niska.

Dokładnie mam takie samo odczucie, dodatkowo wg mnie działa to tak samo w drugą stronę. Czyli po rozpalaniu kotła, jak temp. na czujniku żaru jest ponad 500'C to sterownik przełącza w podtrzymanie niezależnie od reszty.

Opublikowano

U mnie inaczej, widziałem już 900C jak testowałem Wesołą na pełnej mocy na Turbo :). Na Retopalu na ręcznych przy ustawieniach na 25kW ponad 700C.

Opublikowano

Fajnie wygląda też SKAM PV ale pewnie czas oczekiwania to już wiosna.

 

 

Spokojnie - póki co terminy mam na 3 tydzień Października ...

Opublikowano

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. 

Zdecydowaliśmy się z mężem na solid 19kW.

 

Jeszcze tylko jedno pytanie co do sterownika recalart (bo bardziej do niego jesteśmy przekonani) - jakie funkcje sterownika można podglądnąć bezpośrednio na kotle i w internecie za darmo, a które są dodatkowo płatne?

Opublikowano

Na kotle możesz wszystko.

Przez Internet płatne są statystyki spalania oraz wykresy.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.