Skocz do zawartości
IGNOROWANY

6 Grzejników + 4 Obiegi Podłogówki - Sterowanie


wiecznystudent

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, taki temat ma, potrzebuję jakieś przyjazne i sensowne rozwiązanie. Układ jest oparty o Aristona Caresa, z niego 6 grzejników na trójnikach i 4 obiegi podłogówki na rozdzielaczu z zaworem 3d Afriso i pompie Grunfos. Deweloper wymyślił to tak, że jest gniazdko przy pompce i tyle. Góra to grzejniki, dół podłoga + dodatkowy grzejniczek w wiatrołapie. Nie ma regulatora pokojowego, są termostaty na grzejnikach. 

 

Myślę o jakimś regulatorze pokojowym w salonie który będzie załączał pompę podłogówki. Nic nie wpięe do kotła. Jak to widzicie? A może Ariston ma jak Vaillant, gniazdo na dodatkową np. pompę? Chociaż nie wiem czy sterowanie samą pompą nie było by lepsze, piec wyczuje spadek temp. n powrocie więc ogarnie temat. Hm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mak z całym szacunkiem, ale co widzę Twoje wypowiedzi to mam wrażenie, że urwałeś się z choinki. Wiem, że masz sporą wiedzę teoretyczną bo wypowiadasz się rzeczowo w wielu tematach tutaj, ale musisz zejść na ziemię. Deweloperka polega na tym, żeby zarobić jak najwięcej na sprzedawanych lokalach. NIKT nie dopłaca za lepszy kocioł developerowi. Ok, zdarza się u małych deweloperów jednorodzinno-bliźniakowych, że klient uczestniczy w budowie, razem wybiera się kocioł i ogólnie kształt instalacji. Ale w 99% leci się po "najtańszej linii oporu". Ten Ariston jest tani, do tego hurtownia, w której ten deweloper się zaopatruje ma go w w mirę sensownej cenie (względem reszty oferty) - tyle. Instalacja jest zrobiona według projektu. Gdybyś miał jakieś ale na tym etapie mojego postu, to powiem Ci że w zeszłym roku byłem u klienta, który miał pompę jakąś chińską 32/60 podłączoną na sztywno do gniazdka "na sezon grzewczy", trzeci bieg, blisko 300W z tego co pamiętam, 24/7 przez ile, 6 miesięcy? Dom jedno rodzinny, ktoś tak zrobił. Ok. 300m kwadratowych podłogówki. Żadnego regulatora w systemie, Vitodens 100. Ja zostałem tam polecony po znajomości, podłogówka nie grzała przez 2 lata od wprowadzenia, zatarł się wirnik w pompie. Okazało się, że w kotłowni za sprzęgłem był zamieniony powrót z zasilaniem, pompa mocna napierniczała na 3 biegu, a tłoczyła tyle co poszło przez przepływomierze (w 3 rozdzielaczach) pod prąd. Rozbudowane instalacje istnieją tylko:
- u ludzi, którzy się tym interesują/czytają fora/
- u ludzi,których ktoś "naciął na kasę" i wstawił wszystko co się dało
- u ludzi u których prosty układ ktoś i tak *** ( co jest trudne w zasadzie) i zaczęli szukać pomocy i modernizować kotłownię według porad internetowych ekspertów (bez obrazy, bo są też tacy rzetelni)
 
To tak tytułem wstępu. Tylko nie odsyłaj mnie do schematów producenta i jego rozwiązań jak to często robisz, bo zalecenia producenta to nie jest jakaś biblia, co czasami sami pokazujecie tu na forum poprawiając ich schematy;) 
 
Ok, teraz do rzeczy, mam układ który ma dosłownie 5 grzejników i 4 obiegi OP na mieszaczu zintegrowanym z rozdzielaczem (jak pisałem). Nikt tu nie montowałby 2 obiegów grzewczych bo to jest przerost formy nad treścią przy takiej instalacji w mieszkaniu 100m^2. Jeden z klientów tego dewelopera zwrócił się do mnie z prośbą o zrobienie jakiejś regulacji i teraz najlepsze co mi przychodzi do głowy i co jednocześnie nie będzie pasować tu jak siodło do świni, to właśnie regulator pokojowy na parterze uruchamiający pompę podłogówki + termostaty na grzejnikach na górze. Kocioł pracowałby bez termostatu pomieszczenia ale myślę, że komfort w pomieszczeniach byłby osiągnięty. Co myślicie? Tylko nie traktujcie mnie jak zbłąkanego użytkownika świeżej instalacji, którą ktoś zepsuł ani jak cwaniaka który się tu sadzi do każdego. Piszę w takim tonie bo nie lubię ludzi, którzy wyżej "robią" niż dupę mają ;) A amatorem też nie jestem...
 
mak kim Ty jesteś tak  ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem napisać że: To bardzo dobry kocioł i bardzo dobry wybór!  Nie!!! To że deweloper oszczędza na klientach i pozwala wykonywać "cuda na kiju" i mam to pochwalać. Mam nadzieję że to co piszę może jakiemuś potencjalnemu klientowi dewelopera otworzy oczy i zrozumie że jest wpuszczany "w kanał". To co opisujesz bardzo źle świadczy o deweloperze. Jeżeli uważasz że odsyłanie do zaleceń producenta kotła to błąd ..... to do czego można kogoś kto szuka dobrych rozwiązań odsyłać? Jeżeli nie wytyczne projektowe to co? Tu naprawdę nie ma miejsca na partyzantkę a to co opisujesz to niestety partyzantka!!!  A Ciebie wcale nie nazwałem amatorem.

 

Kim jestem? A czy to takie ważne? Ale jak bardzo chcesz to jestem tylko technikiem urządzeń sanitarnych ........ukończone kilka szkoleń i parę uprawnień, .... i prawie 34 lata pracy w budownictwie, ciepłownictwie....... i instalacjach..... Ale to naprawdę nie ma znaczenia, nie mam żadnego "patentu na nieomylność", można zgadzać się z tym co piszę ale takiego obowiązku nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo @mak trzeba tępić patologie budowlane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej papciu, nie znasz życia.

Jak robisz dla developera to mysisz zrobić po pierwsze zgodnie z otrzymanym projektem , ustaleniami z inspektorem nadzoru i dopuszczalnymi finansami

Tym bardziej, że obecnie większość developerów dostarcza podwykonawcom materiały z których nie wiadomo co wyjdzie.

Od strony technicznej wykonawca ma najmniej do powiedzenia - ma zrobić tak aby nie ciekło i działało przy odbiorze a dalej to mało istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam. W taki sposób instalację wykonuje 90% ludzi z naszej branży. Ma być przede wszystkim tanio i ma jakoś działać. Dla mnie to patologia która trzeba tępić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jestem, musiałem ochłonąć;) Jest trochę tak jak mówi Sambor, ale mój deweloper to nie do końca taki przypadek. Tzn. u mnie nie ma żadnych inspektorów, projekt kończy sie na doborze grzejników które i tak lekko trzeba rozciągnąć, bo są niedoszacowane. Ten konkretny dew buduje budynki 4 mieszkaniowe, każdy ma ogródek/trawnik dookoła swojej ćwiartki kwadratu, miejsce parkingowe, osobną furtkę i oczywiście drzwi wejściowe z dworu. Cena względem dewelopera mieszkaniowego (bloki) w tym miasteczku to 2700 vs. 4200 dla tego mojego dewelopera. Ja zacząłem robić po kimś, tzn. mój poprzednik zrobił 9 mieszkań i poszedł bo nie mógł tego pogodzić z klientami indywidualnymi (gdzie kaska jest trochę lepsza). Ja byłem drugi w castingu więc wszedłem w jego buty. Na starcie usłyszałem, że robimy jak do tej pory, dew jest dogadany z hurtownią, może oni pomagali wymyślić koncepcję, wcisnęli na pewno tego Aristona. Układ jest prosty, ale też tak naprawdę nie jest to coś dziwnego, nie odstaje raczej od tych wszystkich "szeregówek i bliźniaków" w naszym kraju. Takie są realia. Tego nie zmienię, cieszę się, że jest zawór 3d i pompa, a nie 4xRTL. 

 

Jest fajne rozwiązanie sterowania tego układu, Salus robi regulator, który ma 2 wyjścia, może zasilić 2 pompy, 2 elektro zawory albo np. kocioł (beznapięciowo) i pompę. Można dołożyć czujnik temperatury dla 2 strefy i coś pokombinować i powinno fajnie to chodzić. Problemem jest cena, bo podstawa (bez dodatkowego czujnika) to 999zł. 

 

Stanie chyba na termostacie pokojowym włączającym pompę podłogówki. Pompa się włączy, ochłodzi wodę, kocioł wyczuje zimny powrót i zapuści grzanie. i wszytko powinno moim zdaniem jako tako działać.

 

mak

 

Dzięki za spokojną odpowiedź. Nie oczekuję chwalnia kotła i układu, ale ani ja, ani tym bardziej Ty, tego nie zmienimy. To jest biznes. Wczoraj podpisywałem umowę z innym mikrodeweloperem, buduje małe domki jednorodzinne, 2 rocznie. W czasie pierwszej rozmowy był zdziwiony, że mówię że zrobię na rozdzielaczu z pompą i zaworem 3d a nie RTL, powiedziałem że to będzie kosztować z dobrą pompą z 500zł więcej i powiedział, że ok. Kupiec nie dopłaci do lepszych rozwiązań bo nie ma o tym pojęcia, a jak ogrzewanie będzie działać tak i tak, to woli zaoszczędzić. Po 2 zimach zaczyna myśleć... lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.