Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ogrzewania Podłogowego


sebastianj

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

W związku z większym remontem w domu zapragnęło nam się ogrzewania podłogowego. W trzech remontowanych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka, przedpokój) z istniejącej instalacji CO zostały zlikwidowane grzejniki. Kocioł w tym momencie pracuje nadal nad ogrzewaniem pozostałych grzejników oraz CWU. W całym układzie pracuje pompa która wymusza obieg wody. Zasilanie rozdzielacza i powrót zostały wpięte w duży przekrój przy samym kotle (za pompą). Rozdzielacz 5-obwodowy, suma wszystkich obwodów to 180m. Hydraulik, który wykonywał wszelkie instalacje u nas w domu (dotychczas wszystko działało bez problemu) zaproponował takie rozwiązanie: do układu rozdzielacza zamontowaliśmy na razie tylko oprócz zaworów odcinających także zawór trójdrożny no i klasycznie zawory spustowe z odpowietrznikami. Żadnej dodatkowej pompy, jeśli będzie potrzeba, wtedy się taką dokupi i zainstaluje. Na ten moment sytuacja wygląda tak że na zasilającej belce rozdzielacza mam ciepłą wodę (belka ciepła), na belce z powrotu również jest ciepła (choć mniej) woda ale w PEX jest zimno, nie ma żadnego przepływu. Odpowietrzaliśmy układ ale nie dało to żadnego efektu.

W związku z tym że pierwszy raz straciłem zaufanie do hydraulika mam pytanie do was:
1. Czy zainstalowanie pompy na powrocie z podłogówki w kotłowni (jak wymyślił spec) do dobre rozwiązanie czy koniecznie musi ona być za zaworem trójdrożnym w kierunku belki zasilającej?

2. Czy rzuca się wam jeszcze jakiś błąd który może wpływać na to że woda nie płynie przez PEXy?

Gość Digitrax
Opublikowano

Pompa ogrzewania podłogowego ma wtłaczać wodę do górnej belki rozdzielacza. Na tej belce winny być rotametry do pomiaru przepływu. Na belce powrotnej winny być zawory dławiące do regulacji przepływu. Przed pompą ma być filtr a przed filtrem ma być zawór 3D.

Opublikowano

Rozdzielacz jest wyposażony w rotametry na górnej belce (zaislanie) i zawory dławiące na dolnej (powrót). Jest to rozdzielacz jak na zdjęciu:
https://0.allegroimg.com/original/013a4f/37165eac48cb9c34ecb0e4b6ca50
Jedyna różnica polega na tym że odwrócone zasilanie z zaworami spustowymi. Zasilanie przychodzi z prawej a zawory zostały przekręcone na lewą stronę.

Z twojej odpowiedzi wynika jasno że pompa na powrocie w kotłowni w przypadku kiedy zawór 3D jest w skrzynce rozdzielacza jest niedopuszczalna? 

Gość Digitrax
Opublikowano

Oczywiście, że to jest błąd. Zawór i pompa stanowią tzw zestaw mieszający. Musi to znajdować się obok siebie i jak nie ma na to miejsca w szafce rozdzielacza to instaluje się w kotłowni.

Opublikowano

W obecnym układzie zawór 3d pełni ci funkcje rozdzielania. Ty potrzebujesz funkcji mieszania. Koledzy napisali, pompa za zaworem przed belka zasilająca i obowiązkowo zawór zwrotny na powrocie za odnogą na 3d

Opublikowano

Dzisiaj jedna rzecz nie dawala mi spokoju i wpadł mi do głowy test. Mianowicie stosunkowo wysoka temp. (Ok 60 st.) utrzymywała sie na obu belkach a pexy zimne i rotametry nie drgnęły. Oczywiście na powrocie była niższa ale na pewno znacznie wyższa niz 40 st. a tyle max mozna ustawić na 3d. Grawitacja musi dźwigać ciepłą wodę z kotła do góry do belki bo jest stosunkowo blisko (ok 3m). Czy w takiej sytuacji 3d puści jakikolwiek kierunek?

Zacząłem obniżać temp na kotle dopuszczając zimna wodę, powrot z rozdzielacza zaczął sie wychladzac a ja zacząłem odpowietrzac jeden obwód (reszta zamknięta) i po chwili zauważyłem ze rotametr zaczął wskazywać przeplyw. Bylo ok do momentu kiedy piec sie nie nagrzal ponownie. Powróciła ciepłą woda na belkę i przepływ stanal.

Zalaczam foto mojego rozdzielacze.

post-73210-0-15210100-1491405561_thumb.jpg

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.