RudyMarek Opublikowano 7 Marca 2017 #1 Opublikowano 7 Marca 2017 Witam Mam Powierzchnie do ogrzania 115 m2 Jest to dom z protherm i ocieplenie będzie styro15cm do tego dach pianką ocieplony, ogrzewanie podłogowe . Chciałem kupić piec do max 8000zł najlepiej jak by cena była nieco niższa . Wymagania dotyczące kotła Opalany eko groszek,wegiel orzech ,drzewo (czym wiecej możliwości tym lepiej ) Mam masę drzewa do spalenia i chciałem najpierw całe drzewo spalić . Szukam pieca w którym mógł bym palić te materiały . Czy jest wogóle możliwość palenia eko groszku z podajnika i dorzucania np drzewa albo węgla orzech Istnieje taki piec ? A i jeżeli chodzi o palnie na ruszcie awaryjnym czyli palenie bez podajnika jak to wygląda w praktyce czy faktycznie idzie normalnie palic jak w zwykłym piecu bo na stronach producentów różnie pisze ze niby nie zalecane tylko awaryjnie no i podobno lepiej jak jest ruszt wodny wtedy palenie bez podajnika jest niby wydajniejsze? Piec może być z podajnikiem ślimakowym jak i tłokowym . Polecono mi : Defro komfort eko pz 12 kw Stalmark duo pid Proszę o pomoc
Gość mak Opublikowano 7 Marca 2017 #2 Opublikowano 7 Marca 2017 Policzyłeś zapotrzebowanie na ciepło? Te 12 kW to z czego wynika? Jak dom nowy to wszystkie dane powinieneś mieć w projekcie. Na "oko' ten kocioł będzie dobry na dwa takie domy, a w okresach przejściowych pewnie i na 3 mocy by starczyło. Myślę że na poważnie powinieneś się zastanowić nad wyborem paliwa, a jak wybierzesz paliwo to do tego dobierz kocioł którego paliwem podstawowym będzie rodzaj paliwa który wybrałeś. Kocioł który wstępnie chcesz kupić nie nadaje się do palenia drewna paliwem podstawowym jest groszek lub ekogroszek. Jak paliwem podstawowym ma być drewno to kup kocioł do drewna, tylko....... że bezpośrednie zasilenie instalacji podłogowej z takiego kotła będzie bardzo trudne, i bez bufora się nie obejdzie. Jak dobrze wyliczysz zapotrzebowanie to okaże się że potrzebujesz w najzimniejszym okresie może 5kW i tak naprawdę do takiego domu optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie.... pompy ciepła albo kondensacyjnego kotła gazowego. Jak paliwo stałe (węgiel) to bez bufora będziesz miał domową wytwórnię sadzy. A przy spalaniu drewna niestety występuje znaczny nadmiar ciepła którego instalacja przyjąć nie będzie mogła i też bez bufora palenie to będą same kłopoty. Masz duże pomieszczenie na kocioł i bufor to oczywiście paliwo stałe może być dobrym rozwiązaniem jak nie to daj sobie spokój z węglem drewnem i zainwestuj w coś bardziej nowoczesnego
TIMON120777 Opublikowano 7 Marca 2017 #3 Opublikowano 7 Marca 2017 taki dom wybudowany i ocieplony zgodnie z przepisami potrzebuje jakieś 5-6KW - szukałbym innego rozwiązania niż węgiel czy inne paliwa stałe nawet drogi gaz wyjdzie rozsądnie i będzie bezobsługowy
Maciek92 Opublikowano 7 Marca 2017 #4 Opublikowano 7 Marca 2017 Palenie drewnem i jakimkolwiek innym opalem na ruszcie awaryjnym to po prostu utylizacja. Lepiej bedzie jak rozpalisz ognisko w pokoju. Albo woz albo przewoz. Nie istnieja kotly na wszystko a na dodatek automatyczne. A na pewno nie w takich pieniadzach.
papasmurfek Opublikowano 7 Marca 2017 #5 Opublikowano 7 Marca 2017 Kominek na pellet ivona plus bufor. Albo kocioł pelletowy duo na drewno i pellet z buforem. Albo kocioł na ekogroszek np. Skam-P 7kw a drewno sprzedać.
kucharz214 Opublikowano 7 Marca 2017 #6 Opublikowano 7 Marca 2017 Palenie drewnem i jakimkolwiek innym opalem na ruszcie awaryjnym to po prostu utylizacja. Lepiej bedzie jak rozpalisz ognisko w pokoju. Albo woz albo przewoz. Nie istnieja kotly na wszystko a na dodatek automatyczne. A na pewno nie w takich pieniadzach. Oj z tym bym się nie zgodził. Sam korzystam z rusztu awaryjnego mam wodny nie narzekam. Nowy dom wiekszy. Tutaj mniejszy domek powiem szczerze nie ma problemu żeby na palić.
RudyMarek Opublikowano 7 Marca 2017 Autor #7 Opublikowano 7 Marca 2017 Ok żle się wyraziłem Dom jest to piętrowy 2 rodzinny (jedna rodzina na dole druga góra ) jest to stary dom gdzie był zrzucony strop wraz z piętrem i dachem łączna suma 230m2 była to przebudowa wraz z rozbudową są dwie odrębne instalacje CO (na dwie rodziny) podłogowe Jestem z Śląska i na Dodatek górnikiem dlatego podstawowym paliwem będzie węgiel groszek(łatwy dostęp) w moim przypadku . Z tym drzewem jest tak ze zalega mi go po budowie pełno i chciałem go zużyć . Z ociepleniem tak jak pisałem . Jeżeli chodzi o moc kotła to wiem jaka tylko bardziej mi zależy jaki kocioł tak jak pisałem podstawa to eko groszek z możliwością palenie na ruszcie awaryjnym tylko który kocioł sie na to nadaje najlepiej i jakie polecacie?
Maciek92 Opublikowano 7 Marca 2017 #8 Opublikowano 7 Marca 2017 Oj z tym bym się nie zgodził. Sam korzystam z rusztu awaryjnego mam wodny nie narzekam. Nowy dom wiekszy. Tutaj mniejszy domek powiem szczerze nie ma problemu żeby na palić.Jeszcze tego nie wiesz, ale niedosc, ze uzyskujesz marna sprawnosc na drewnie to jeszcze mordujesz kociol, ktory zupelnie nie jest przystosowany do takiego paliwa. To jest tylko i wylacznie ruszt a-wa-ryj-ny. Drewno sie pali, kociol cos tam sie nagrzewa, ale z prawdziwym uzyskiwaniem ciepla nie ma to za wiele wspolnego. To tylko takie dywagacje, nie bierz tego do siebie, bo nie ma sensu prowadzic gownoburzy. Kazdy w swoim sprzecie pali jak mu wygodnie :-). RudyMarek - zaden sie nie nadaje. Szukaj po prostu kotla, ktory ma zeliwny ruszt awaryjny i dobrze sprawuje sie na ekogroszku. Palenie tym drewnem to tylko efekt uboczny tego, ze posiadasz pozostalosci po budowie, wiec branie tego pod uwage podczas wyboru kotla to jak szukanie samochodu z dobrym silnikiem benzynowym, ktory w razie czego pojedzie na ropie, bo masz 50 litrowa banke diesla w garazu i szkoda, zeby sie zmarnowala. Ja niezmiennie powiadam - Defro albo Heiztechnik. To akurat najczesciej montujemy i w sumie nie bylo nigdy problemow. Mam tez w ofercie kotly Dom-Gaz z podwarszawskich Marek, ale to bardziej ciekawostka, choc sam sprzet - mimo ze tanszy od pleszewskich wynalazkow, jakosciowo prezentuje sie bardzo solidnie. Ostatnio klient przywiozl 10-letni Dom-Gaz Markus Automatik z Holandii i patrzac po tym jak prezentuje sie palenisko to podejrzewam, ze posmiga jeszcze z 5-6 lat bez wiekszych problemow. O Defro i HT poczytasz sobie w Internecie, natomiast jesli chodzi o Dom-Gaz to polecam kontakt z samym wlascicielem - calkiem swojski chlop.
karoka65 Opublikowano 7 Marca 2017 #9 Opublikowano 7 Marca 2017 Palenie drewnem i jakimkolwiek innym opalem na ruszcie awaryjnym to po prostu utylizacja. Lepiej bedzie jak rozpalisz ognisko w pokoju. Albo woz albo przewoz. Nie istnieja kotly na wszystko a na dodatek automatyczne. A na pewno nie w takich pieniadzach. Oj tam, oj tam, jak to nie istnieją? :) Zobacz na alledrogo, takie kotły istnieją, szkoda że tylko w opisach producentów :)
Maciek92 Opublikowano 7 Marca 2017 #10 Opublikowano 7 Marca 2017 No tak, fakt. Kiedys klient sie na mnie obrazil, bo mu powiedzialem, ze nie da sie palic drewnem w kotle na ekogroszek. On mi tymczasem myk aukcje z Allegro z opisem, ze w tym kotle mozna. Mowi do mnie: 'Oni to produkuja to wiedza, a Pan jestes przemadrzaly!'. No coz, musze znalezc tego producenta i wybrac sie na szkolenie. Moze maja do przekazania jakas tajemna wiedze :-)
Pieklorz Opublikowano 8 Marca 2017 #11 Opublikowano 8 Marca 2017 albo kocioł na HG do drewna i basta albo dana, dobra konstrukcja do grubego węgla albo podajnik na ekogroszki i przy danym palniku ewentualnie miały węglowe z opcją domieszki pelletu pod 40% ruszt awaryjny jest do przepalania od wielkiego dzwonu, to nie sa konstrukcje skonstruowane do stałego opalania na takim ruszcie. Wodny- przeżytek, żeliwny ma choć możliwość bycia dwupoziomowym, przy żeliwnym jak na górze zostaje na stałe to ewentualnie opcja współspalania paru papierków jak pracuje podajnik bardziej intensywnie ewentualnie 2-3kawałki drewna (może wymagać pomocy i uchylenia popielnika, bo tlenu może z dmuchawy zabraknąc do spalania dwóch paliw) Jak nie ma prądu - OK (pod warunkiem,że grawitacja działa albo awaryjne zasilanie pomp) Jak się komuś chce wiosną sobota-niedziela ręcznie parę gałęzi z ogródka przepalić Latem podajnik przy dobrze zrobionej instalacji i prysznicu z wykorzystaniem stref cwu pociągnie na dobę pi razy drzwi 3-4kg/24h komu sie chce wówczas w ruszta babrać? Można, jak ktoś lubi przepalić na bojler, ale sensu w tym za wiele nie widzę. W imię sportu. To drewno to dac komuś, jakiemuś sąsiadowi, co ma jeszcze kopciucha, bo samodzielnie przepalając możesz je utylizowac przez kolejne 2-3sezony.
Gość robin60 Opublikowano 8 Marca 2017 #12 Opublikowano 8 Marca 2017 No tak, fakt. Kiedys klient sie na mnie obrazil, bo mu powiedzialem, ze nie da sie palic drewnem w kotle na ekogroszek. On mi tymczasem myk aukcje z Allegro z opisem, ze w tym kotle mozna. Mowi do mnie: 'Oni to produkuja to wiedza, a Pan jestes przemadrzaly!'. No coz, musze znalezc tego producenta i wybrac sie na szkolenie. Moze maja do przekazania jakas tajemna wiedze :-) Szkoda bardzo bo już wyjąłem ekoenergię parę dni temu bo bym pojechał po Ciebie osobiście i zaprosił Cię na pokaz jak się pali na ruszczcie i to wodnym w kotle z podajnikiem , i byś przestał pisać głupoty , że to utylizacja drewna ,mordujesz kocioł czy niska sprawność. Widać montowałeś kotły nie te co trzeba.
Maciek92 Opublikowano 8 Marca 2017 #13 Opublikowano 8 Marca 2017 Coz, nie przekonam Cie, bo wiesz swoje a ja wiem swoje. Pal, na zdrowie :-)
reeich Opublikowano 8 Marca 2017 #14 Opublikowano 8 Marca 2017 Znajomy ma zeliwniaka z podajnikem na eko z racji własnego lasu wrzuca dodatkowo drewno na ruszt spalil 100m3 i jakos nie ma problemu kociol czysty przeciaga temp. 10-15st.
FireFlame Opublikowano 10 Marca 2017 #15 Opublikowano 10 Marca 2017 Witam Mam Powierzchnie do ogrzania 115 m2 Jest to dom z protherm i ocieplenie będzie styro15cm do tego dach pianką ocieplony, ogrzewanie podłogowe . Chciałem kupić piec do max 8000zł najlepiej jak by cena była nieco niższa . Wymagania dotyczące kotła Opalany eko groszek,wegiel orzech ,drzewo (czym wiecej możliwości tym lepiej ) Mam masę drzewa do spalenia i chciałem najpierw całe drzewo spalić . Szukam pieca w którym mógł bym palić te materiały . Czy jest wogóle możliwość palenia eko groszku z podajnika i dorzucania np drzewa albo węgla orzech Istnieje taki piec ? A i jeżeli chodzi o palnie na ruszcie awaryjnym czyli palenie bez podajnika jak to wygląda w praktyce czy faktycznie idzie normalnie palic jak w zwykłym piecu bo na stronach producentów różnie pisze ze niby nie zalecane tylko awaryjnie no i podobno lepiej jak jest ruszt wodny wtedy palenie bez podajnika jest niby wydajniejsze? Piec może być z podajnikiem ślimakowym jak i tłokowym . Polecono mi : Defro komfort eko pz 12 kw Stalmark duo pid Proszę o pomoc Gdybym dzisiaj dysponował taką gotówką, kupił bym bez mrugnięcia okiem kociołek "p2ar" Linki do w/w kotła znajdziesz gdzieś na tym Forum, albo wygoglujesz. Spalisz ekonomicznie, wszystko, oszczędnie. I za żadne skarby nie pchał bym się w jakieś podajnikowe, pseudo ekologiczne. Tu spalisz węgiel, drewno, zrębkę, bez dymu i etc.... Ten kociołek też wytrzyma conajmniej kilkanaście godzin bez twojej ingerencji. Ingerencja: przerusztowanie i dosypanie do wysokiej komory zasypowej. Hmm .. bajka... Pozdrawiam.
RudyMarek Opublikowano 10 Marca 2017 Autor #16 Opublikowano 10 Marca 2017 Tylko automatyczny kociołek Jestem zainteresowany takim modelem Defro Komfort EKO PZ tutaj link do licytacji : http://allegro.pl/kociol-defro-komfort-eko-pz-12-kw-najnowszy-i6674935329.html Co wy na to ?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.