darialapa Opublikowano 16 Lutego 2017 #1 Opublikowano 16 Lutego 2017 Witam serdecznie :) Chciałabym się przywitać jako nowy forumowicz. Przekopałam tematy ale nie znalazłam niczego podobnego, więc pytam doświadczonych :) Kupujemy właśnie bliźniaka w stanie developerskim, ale takiego budowanego "pod kogoś", tzn według wskazówek niedoszłego właściciela, który ostatecznie nie był w stanie go kupić. W stosunku do pierwotnego projektu nie nanieśli dużo zmian ale jedna jest dość istotna. Otóż zamiast jednego pokoju na piętrze postanowili zrobić dodatkową garderobę (ponoć są koneserami butów ;) ) i oddzielić niewielką (ok. 3m2) część od strony okna z przeznaczeniem na pralnię i suszarnię. W tej pralni umieścili rozdzielnię ogrzewania podłogowego dla 1 piętra. Chcielibyśmy powrócić do pierwotnego układu pomieszczeń i wyburzyć ściankę działową pomiędzy garderobą a pralnią, ale ktoś niezmiernie pomysłowy postanowił właśnie na niej umieścić rozdzielnię OP. Jeden instalator powiedział mi, że "pani, to się nie da". Jednak z doświadczenia wiemy, że wszystko sie da, to jest tylko kwestia chęci (i kosztów). I tu moje pytania: 1. Czy rozdzielnię OP można przenieść w ogóle? 2. Jeśli tak to jak daleko ? Jest to umieszczone 2 m od ściany nośnej i ok. 1,3 m od okna. Jeśli brać pod uwagę rzut pokoju to rozdzielnia jest absurdalnie na środku pokoju. Chciałabym to w miarę możliwości przenieść do innego pomieszczenia, bo pokój jest przeznaczony dla dziecka. 3. Jeśli sie nie da - czy zostawiony kawałek ścianki (coś można by było w ostateczności wymyślić z aranżacją) z rozdzielnią schowana np. w szafce może być w pokoju sypialnym (gdzieś coś czytałam o dużym wydzielaniu ciepła)? Pytam, bo nie wiem czy szukać fachowca, który się podejmie i ewentualnie czy liczyć się z bardzo dużymi kosztami czy nie dać się naciągać bo wbrew pozorom nie jest to nic trudnego ...
kiminero Opublikowano 16 Lutego 2017 #2 Opublikowano 16 Lutego 2017 Jakiś rzut sytuacyjny by się przydał. Generalnie zrobić się da, ale jak pomysł na aranżację jest, to lepiej zostawić. W pomieszczeniu gdzie jest szafka trzeba by było zerwać posadzkę całkowicie. Nie wyobrażam sobie zerwać połowę i dolewać ubytek , bo to w tym miejscu prawdopodobnie pęknie. Pewnym problemem jest też konieczność sztukowania każdego przewodu (lub większości) co oznacza kilkanaście złączek pex zatopionych w posadzce. Temperaturą rozdzielacza nie ma się co przejmować, bo tam będzie góra 40 stopni, ale powierzchnia jest niewielka i takich temperatur powietrza wokół nie osiągnie. Osobiście doradzał bym zostawić.
darialapa Opublikowano 16 Lutego 2017 Autor #3 Opublikowano 16 Lutego 2017 Dzięki za odp. Aranżacja była robiona dla małżeństwa z dorosłą córką a my mamy dwójkę dzieci, które jeszcze z nami pomieszkają. Poza tym nie potrzebuję 20 mkw garderoby a pralkę planowałam wstawić do dość dużego pomieszczenia gospodarczego. Więc chciałabym jednak przywrócić funkcje pokoju :) Nie mam jeszcze dokumentacji projektowej, ale między pomieszczeniami jest wykonana dylatacja na wylewce a poza tym (choć nie znam się na instalacjach) wydawało mi się, że pod ściankami nie układa się instalacji grzewczej, więc myślałam żeby pociagnąć ewentualne przedłużki w miejscu po ściance. Mnie nurtuje tylko kwestia czy np. wydajność OP nie spada w sytuacji przesuwania rozdzielnika. A co do tych ewentualnych zatopionych w wylewce złączek PEX - czy problemem jest np. wysoki koszt czy sprawność instalacji czy zwiększone ryzyko ewentualnych przecieków w przyszłości?
kiminero Opublikowano 16 Lutego 2017 #4 Opublikowano 16 Lutego 2017 Jak ten pokój szykujesz dla dwójki dzieci, to spójrz realistycznie. Prędzej czy później i tak potrzebna będzie tam linia demarkacyjna... a taki fragment ścianki to dobry przyczółek... Wydajność, jakkolwiek rozumiana nie spadnie. Pytanie ile tych rur ty tam masz, bo jeszcze są do przedłużenia rury zasilające rozdzielacz, a ścianka pewnie max 12 cm stoi, czyli kolanem trzeba będzie upychać.
sambor Opublikowano 16 Lutego 2017 #5 Opublikowano 16 Lutego 2017 Potrzebny jest jakiś realistyczny rysunek lub fotografia tego miejsca.
darialapa Opublikowano 20 Lutego 2017 Autor #6 Opublikowano 20 Lutego 2017 Wrzucam zdjęcie rzutu z uwagami. Rozdzielnia jest na ściance do wyburzenia, a cały pokój ma byc dla jednego dziecka nie dla dwójki. Dla mnie najbardziej pożądanym rozwiązaniem było przeniesienie tej skrzynki do pomieszczenia obok, które będzie po starym planie za ścianą skreśloną na rzucie. Tej ściany w tej chwili nie ma, ale na pewno będzie.
Gość mak Opublikowano 21 Lutego 2017 #8 Opublikowano 21 Lutego 2017 Problemu nie powinno być.... tylko że poza ścianami trzeba rozkuć posadzkę i na części wymienić całą podłogówkę. Czyli roboty znacznie więcej niż się wydaje. Nic nie piszesz o instalacji ale ten zintegrowany rozdzielacz też najlepszym rozwiązaniem nie jest.
Przemyslaw85 Opublikowano 21 Lutego 2017 #9 Opublikowano 21 Lutego 2017 A co jest piętro niżej? U siebie skrzynkę na piętro zamontowane na parterze przy suficie w garażu. Skrzynka co prawda do góry nogami ale wszystko dziala jak trzeba. Uprzedzę od razu pytania; obieg grawitacyjne zablokowany przez zz. Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Gość Digitrax Opublikowano 21 Lutego 2017 #10 Opublikowano 21 Lutego 2017 Jeżeli z takiego rozdzielacza zasilasz grzejniki to ok ale przy podłogówce będą problemy z odpowietrzaniem.
Przemyslaw85 Opublikowano 21 Lutego 2017 #11 Opublikowano 21 Lutego 2017 @Digitrax mam odpowietrzniki wystające z wylewki za stelażem sedesu. Dostęp po wyjęciu płytki (na magnesach).
darialapa Opublikowano 22 Lutego 2017 Autor #12 Opublikowano 22 Lutego 2017 Właśnie obawiam się tego rozkuwania i demontażu wszystkiego. Nie wiem czy skórka jest warta wyprawki. Digitrax - i tak będę się kontaktować z firmą, która wykonywała instalację - zapytać o odpowietrzniki? W razie czego - czy jest to wymagane i mam prawo żądać ich wykonania jeśli nie ma, czy jest to wyłącznie kwestia woli inwestora? W całym domu jest tylko podłogówka. Przemysław85 - pod spodem jest kotłownia. Właśnie zastanawiałam się, czy jest taka możliwość żeby przenieść ją w pionie niżej, ale gdzieś czytałam że taka skrzynka nie powinna być poniżej poziomu instalacji, która steruje.
tomekb Opublikowano 24 Lutego 2017 #13 Opublikowano 24 Lutego 2017 Możesz zastosować seperator powietrza i będzie działało w kotłowni .
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.