Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalator Dyletant?


franco78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
temat założyłem grzecznościowo, gdyż chę pomóc mojej koleżance, chcę wyprowadzić ją z (moim zdaniem) poważnego błędu.
Nie jestem instalatorem i fachowcem w tej dziedzinie - jestem użytkownikiem forum i mieszkam w nowym domu od 3 miesięcy i jestem pewny, że instalator mija się mocno z prawdą i naciąga dziewczynę na dziwne koszty.

Projekt koleżanki:
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amarylisach-5-m5492074fa3b6f
Na podłodze 15cm, na ścianach 15cm grafit, poddasze 30cm wełny, wentylacja grawitacyjna.
100% podłogówka i drabinki w łazienkach jako osobne pętle.
Źródło ciepła to kocioł gazowy.

Z tego co mi przekazano, instalator chce to zrobić tak:

1. W całym domu 9 pętli - dziwnie mało bo to mniej niz ilość pomieszczeń !!
Na pierwszy rzut oka widać, że niektóre pomieszczenia powinny mieć 2 pętle a salon 3.
No ale widzialem na zamówieniu 2 rozdzielacze z 4 i 5 obwodami.

2. Jak już jesteśmy przy rozdzielaczach - są one takie jak na foto.

 

- Zawór termostatyczny z pokrętłem do ręcznej regulacji temperatury czynnika w obwodzie, zakończony nyplem 3/4" ??? Zawór przystosowany do montażu siłownika. ??

- Pompa obiegowa do centralnego ogrzewania elektroniczna firmy GRUNDFOS typ UPM3 FLEX AS 25-70/130 z kablem zasilającym. ????

Tłumaczyłem - pompa w kotle powinna obsłużyć obiegi ( u mnie przy podobnym metrażu daje radę nawet na 2 biegu). Nawet jeśli okaże się za słaba, to dołoży się sprzęgło i pompę na całość.
Instalator zakłada, że MUSZĄ być pompy przy rozdzielaczach, inaczej NIE MA możliwości i NA PEWNO kocioł nie da rady.

3. Instalator wciska kocioł o mocy maksymalnej co najmniej 20KW - aby dał radę przy CWU smile-2.gif
Ja sugeruję oczywiście kocioł o minimalne mocy początkowej.

4. Chłop chce zakładać kaloryfer na klatce schodowej wink-2.gif Ponoć aby dogrzać smile-2.gif
Pytam PO CO?

5. Instalator pyta " to jak chcesz rewgulować temperaturę w pomieszczeniach"
To pytanie utwierdziło mnie o jego "fachowości"!!!
Wychodzi na to, że tym zaworek na belce. Hmmm

Niestety ten instalator to ktoś z rodziny koleżanki i ona nie chce go zbyć smile-2.gif
Wytłumaczcie biednej kobiecie , że popełnia błąd... że dobrze radzę smile-2.gif
Moim zdaniem złoty środek to zrobienie projektu instalacji i kazać mu wykonać ją zgodnie z nim.
ALE czy on nie spierd..li nawet i tego? 

Pozdro.

post-64537-0-55238700-1458655826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech robi, będzie poprawiał do śmierci

ad 1  - po 6  pętli na poziom - to minum

ad 2 - źle, powinny być tylko przepływomierze , ew pompa za sprzęgłem , ale kocioł raczej wyda

ad 3 - ma racje, kocioł gazowy dobiera sie do pojemności zasobnika, a kocioł przecież nie musi pracować cały czas, czyli bez przesady z modulacją.

ad 4 - bzdura, ew może być grzejnik w garażu

ad 5 - temp reguluje sterownik kotła, zależnie od temp na zewnątrz i krzywej grzewczej.

 

Najlepsze byłoby zrobić projekt i ktoś z wiedzą do nadzoru projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać dziewczyna chce koniecznie potwierdzić powiedzenie że z rodziną to dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum regularnie trafiają użytkownicy jak koleżanka autora tematu. I jak nie wierzy tobie to może uwierzy w historie tych którzy już tu trafili i mają poważne problemy z instalacjami. Ale oczywiście nie ma żadnego obowiązku stosowania się do zaleceń producentów kotłów czy naszych uwag. Poza tym można zauważyć dwa rodzaje postaw. Jedni to tacy którzy za wszelką cenę będą bronić zastosowanego rozwiązania i udowadniać że jest "prawie" bardzo dobre chociaż o problemach ze sterowaniem, przepływami.... mogą pisać godzinami ale poprawić instalację próbują na skróty a nie radykalnie. I drugi którzy przyjmują naszą argumentację starają się poprawić to co zostało spaprane. Zawsze powtarzam aby nie popełniać błędów które już popełniono co tyczy się też koleżanki  "franco", ale wybór nie należy do nas, to już suwerenna decyzja tej pani, i jej pieniądze i kłopoty które z dużym prawdopodobieństwem będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra...

Po kolejnych rozmowach z instalatorem okazuje się, że nie będzie pomp w rozdzielaczach i będzie więcej krótszych obiegów.

Chciał długie i rozstaw co 20cm nawet przy dużej ilości paneli ;)

Dzięki za zainteresowanie tematem.

Koleżanka mówi "Jezuuu, jak tu dosadnie i bezpośrednio piszą" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.