Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poszukiwany instalator


LUDWICZEK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich:)

Może zna ktoś sprawdzonego instalatora z okolic Torunia. Chce wyminić zawór 3D na 4D z siłownikiem i sterownikiem. Dwa miesiace temu mialem robiona nowa instalacje wraz z nowym piecem i moj instalatar zamontowal mi 3D poniewaz uwazał ze 4D jest zbedny. Jesli ktos zna sprawdzonego i otwartego na nowości techniczne instalatora bardzo prosze o info.

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada w sposob uproszczony podlaczenie zaworu 3D. Czy jest sens wymiany na 4d? Czy wystarczy zamontowac silownik i sterownik silownika? Pozdrawiam

 

Witam w zasadzie powinien wystarczyc tylko siłownik, będzie wówczas zamykał wyjście z kotła i będzie brał wode na CO z powrotu.

Z tym że z zaworem 4d troche lepiej to pracuje, po zamknieciu zaworu przez siłownik jest jeszcze obieg kotłowy grawitacyjny. Natomiast w zaworze 3d jest poprostu tylko odcięcie i kocioł stoi.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pokazałeś czy i jak masz wpięty podgrzewacz c.w.u. Ja u siebie nam podobnie tylko zawór mam na powrocie a bojler z pompą ładującą wpięty przed zaworem i to on tworzy obieg krótki piecowy i podnosi temp. na powrocie pieca. Jeżeli nie masz tak wpiętego bojlera to lepiej wstawic 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Witam

Tak wyglada rozwiazanie (w skrucie) mojej instalacji. Czy konieczny jest zawór 4D? Sterownik EUROSTER 2005 podlaczony pod sterownik pieca Ognik Plus z PID nie zadawal egzaminu. Po konsultacji z serwisantem z Elektro Miz odlaczylem EUROSTER i piec pracuje super. Czy jezeli zamontuje zawor 4D z silownikiem i sterownikiem siłownika moge pod to podlaczyc EUROSTER i bedzie wszystko dzialac?Tzn czy bede mogl sterowac temp. w pomieszczeniach za pomoca EUROSTER-a czy nic mi to nie da i nadal pozostana glowice termostatyczne (ktore mam na kazdym grzejniku)?

Pozdrawiam

SCHEMAT_1_.ppt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz zawory termostatyczne na grzejnikach to poco Ci regulator pokojowy. Przecież teraz możesz ustawic dowolną temp. w każdym pomieszczeniu. Jeszcze nie napisałes jaki masz piec, z podajnikiem czy bez, czy podgrzewacz pionowy z dolną wężownicą czy poziomy. W Twoim przypadku zawór 3-D tylko reguluje temperaturę na zasilaniu c.o. co i tak jest mało istotne ze względu na zawory termostatyczne przy grzejnikach a nie podnosi temperatury powrotu do pieca a to już duży problem. Zbyt niska temp. powrotu jak zapewne wiesz może spowodowac "pocenie" się pieca w dolnej jego części i szybszą korozję. W takim układzie jeżeli masz piec z podajnikiem a podgrzewacz poziomy to można pompę podgrzewacza podłączyc do sterownika pieca jako pompę c.o. z temp. włączenia np. 45st.(co zapobiegnie wystudzeniu wody c.w.u. gdyby piec wygasł). Podniesie to temp. powrotu pieca i przy okazji zwiększy wydajnośc podgrzewacza. W każdym inny układzie proponuję zawór 4-D z siłownikiem i sterownikiem np. EUROSTER 1100M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam HEF-a EKO PLUS U 18KW ze sterownikiem ognik plus z PID. Pompy od co i cwu podlaczone sa pod ten sterownik. Podgrzewacz mam pionowy z wezownica "GALMET".

Pytasz po co mi sterownik pokojowy skoro mam glowice termostatyczne:) Poniewaz chcialbym miec mozliwosc programowania temperatury w pomieszczeniach.

Rozumiem, z tego co mi napisales ze dobrze by bylo zamontowac zawor 4D ze sterownikiem EURSTER 1100M. Powiedz prosze pod co ten sterownik sie podlancza. Domyslam sie ze pod silownik zaworu, pod sterownik pieca i co dalej. Jak on dzial?

Dzieki za pomoc

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro chciałbyś miec możliwośc programowania temp. w każdym pomieszczeniu to lepiej użyc programowanych głowic do zaworów grzejnikowych (http://www.allegro.pl/item504285583_glowica_termostatyczna_oszczednosc_30_okazj.html ). Stosując regulator pokojowy i zawory termostatyczne razem możesz miec sytuacją, że niektóre pomieszczenia możesz miec niedogrzane. Tak jak Ty chcesz to lepiej użyc sterownika zaworu 4-D R315.T2 ( http://www.compit.pl/pliki/2-18/144/Instru...15.T2%20u2x.pdf )w połączeniu z regulatorem pokojowym bo można mu ustawic temp zasilania c.o. dla grzania i opad tej temp. dla stanu podtrzymania kiedy regulator pokojowy wyłączy grzanie. W takim układzie system grzewczy działa cały czas i nawet pomieszczenia gdzie na termostatach masz ustawioną niższą temp. są ogrzewane. Ma on jeszcze możliwośc regulacji temp. zasilania c.o. w funkcji temp. zewnętrznej ( krzywa grzania ) i dba o to żeby piec miał zawsze odpowiednio ciepło ( kontrola temp. powrotu ). To już taka prawie HI-END'owa wersja sterowania c.o. i zaworem 4-D ( polecam ). A co do EUROSTERA 1100M to służy do regulacji temp. np. powrotu do pieca. Wpisz sobie w googlach "EUROSTER 1100M" i ściągnij pdf'a ( http://www.euroster.com.pl/download/e1100m.pdf ). Tam masz opisaną całą instrukcję obsługi i montażu. Ja go stosowałem raczej do regulacji temp. zasilania ale to właściwie obojętne. Kwestia podłączenia do siłownika zaworu mieszającego i umiejscowienia czujnika temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.