Logan Opublikowano 23 Lutego 2017 #51 Opublikowano 23 Lutego 2017 A no bierze się z tego że otwierają drzwi od razu, palą mokrym opałem, mają kominki z nadmuchem, itp. Ja już 3 sezon skończony (dla kominka) i sufit biały, kamień nad drzwiczkami również. Nie palę codziennie, ale pierwszy sezon owszem, praktycznie codziennie wieczorem. Kolega jak do mnie przyjeżdża to zdziwiony że ogień widać, on ma wkład z Makrotermu z nadmuchem i to jest porażka a nie kominek.
esselite Opublikowano 14 Kwietnia 2017 #52 Opublikowano 14 Kwietnia 2017 Jak zbudować kominek lub piec III generacji wg wzorów z Finlandii podałem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21222-kominki-i-piece-z-finlandii/. Sprawności takich konstrukcji są wysokie, problemem jest praktyczny brak rozprowadzenia ciepła na inne pomieszczenia/ Natomiast interesuje mnie jak się określa moc typowego wkładu kominkowego bez płaszcza wodnego? Co oznacza np "wkład kominkowy żeliwny o mocy 15kW" ?. Gdzie jest te 15kW? na palenisku, na wytworzeniu ciepła? Przypuszczam że chodzi o ilość drewna jaka zmieści się w palenisku, która jest w stanie wytworzyć tą energię i to bez wskazania konkretnego gatunku drewna. Czyli dowolność ustalenia tego parametru jest ogromna. Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #53 Opublikowano 21 Listopada 2017 Mam pytanie do wytrawnych kominkowiczów-praktyków. Czy widzicie sens i możliwość zamontowania w szybie wkładu kominkowego czegoś w rodzaju wlotu powietrza wtórnego? Dlaczego o to pytam-z paleniem w kominku mam doświadczenie przynajmniej 20-letnie ale jest jedno ale... to był kominek klasyczny, otwarty więc nieco inna bajka. teraz w domu mam wkład Enki Igor 18kW z dopływem powietrza od dołu przez popielnik i nadmuch na szybę i widzę, że czasami potrafi przydymić tak jak by mu brakowało PW, czego dowodzi fakt, że po minimalnym uchyleniu drzwiczek a więc załapaniu powietrza to dymienie się po prostu spala. Oczywiście palę od góry. Co o tym sądzicie? Pzdr W
Gość Opublikowano 21 Listopada 2017 #54 Opublikowano 21 Listopada 2017 Chyba jeszcze nie jestem wytrawnym palaczem kominkowym ale palę od dłuższego czasu w swoim kominku. Jak najbardziej jest sens podawania tego pow.,możliwości należy poszukać indywidualnie,każdy kominek jest podobny,a jednak inny. Ja np. pomimo.że kominek ma tzw. system czystej szyby, po obserwacji płomienia podjąłem decyzję o wycięciu uszczelki w górnej części ramki drzwiczek nad szybą. Efekt zadowalający,wielokrotnie sprawdzony i kontrolowany(czujnik czadu 2m od kominka). Nigdy nie było żadnej cofki z różnych warunków atm.,ciśnienia,kierunku wiatru itp.,zawsze ładnie zaciąga. Regulacja ilością pow. pod ruszt,wspomnianą szczeliną(siła docisku drzwiczek) u mnie to możliwe i regulacja ciągu. Szyba czyszczona jest z przyzwyczajenia 1x w tygodniu. Zdarzyło się wczesną wiosną br.,że musiałem wyjechać kilka godz. przed ekipą,która wykonywała zabudowę poddasza i jeden z nich,który również ma kominek u siebie "zaopiekował" się moim kominkiem i następnego dnia jak zobaczyłem szybę,to się wystraszyłem. ;) Po kilku godz. "opieki" wyglądała gorzej,niż gdybym ja nie czyścił przez cały m-c... Pozdrawiam również.
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #55 Opublikowano 21 Listopada 2017 Ano właśnie, czyli Twoje i moje obserwacje się zgadzają i są słuszne - PW jest potrzebne. Mówiąc o uszczelce masz na myśli tą spłaszczoną taśmę ze splotem na wewnętrznej stronie drzwi tak? Na jakiej długości usunąłeś to uszczelnienie?
Gość Opublikowano 21 Listopada 2017 #56 Opublikowano 21 Listopada 2017 U mnie jest sznur fi 6 z włókna szklanego,zostawiłem po 5cm od każdego narożnika ale trzeba zrobić doświadczalnie w zależności od uzyskanych efektów.
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #57 Opublikowano 21 Listopada 2017 Jasne , jasne, ok, dzięki! Jaki masz kominek i co on zasila?
Gość Opublikowano 21 Listopada 2017 #58 Opublikowano 21 Listopada 2017 Kominek pow. Supra Altima 105 11kW z grawitacyjną DGP,domek z poddaszem w sumie 90m2. Mieszkamy od końca Października. Na starsze lata,wieś to jest to,co lubię,cisza spokój itd. A w Kole na moim osiedlu zadyma,jak ci ludzie bezmyślnie palą,najbliższy sąsiad(policjant) swędzi zbożem i miałem,córka musi łapać chwilę,żeby przewietrzyć dom,jednym słowem masakra. Cieszę się,że po 30 latach opuściłem to osiedle.
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #59 Opublikowano 21 Listopada 2017 Zgadzam się z Tobą w 200% - wioska z jej spokojem to jest to. Ja często jeżdże między domami przez Śląsk - to to co tam się dzieje... nie ma słów żeby to opisać, często okazuje się że to nie mgła tylko wyziewy, dramat. Ja chce i trochę muszę z kominka z PW poza przyjemnościami wyciągnąć trochę do grzejników i właśnie ostro główkuje jak to najlepiej zrobić!
Gość Opublikowano 21 Listopada 2017 #60 Opublikowano 21 Listopada 2017 Jeżeli masz kominek z płaszczem wodnym,to dobrze zrobiona instalacja z buforem + zabezpieczenie UPS na wypadek braku prądu,tu nie ma "żartów"
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #61 Opublikowano 21 Listopada 2017 Tak, wiem, no właśnie taki jest plan. Pisałem już na forum jak to u mnie wygląda - 260m2, narazie na gazie :(
Gość Opublikowano 21 Listopada 2017 #62 Opublikowano 21 Listopada 2017 Jeżeli masz dom o tak dobrych parametrach,pozostałbym przy gazie + dogrzewanie kominkiem z buforem. Są 2 źródła ogrzewania,bieda nic nie zrobi ^_^ Zamiast w śmierdzące DS-y,pomyśl co najwyżej o pellecie,z resztą znasz moje zdanie na ten temat :)
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #63 Opublikowano 21 Listopada 2017 Napewno masz rację i wchodzi to niestety/stety w grę, tylko nie daje mi spokoju wydawanie pieniędzy na ten gaz, tym bardziej, że mam dostęp do darmowego drewna. Może nie wyjdzie dużo z gazem, zobaczymy!
Logan Opublikowano 21 Listopada 2017 #64 Opublikowano 21 Listopada 2017 A z czystej ciekawości, ile to nie dużo?
PioBin Opublikowano 21 Listopada 2017 #65 Opublikowano 21 Listopada 2017 A dla mnie kominek to klimat widocznego palącego się ognia i NIC więcej. Może dlatego nie boli mnie pseudo "syf" przed kominkiem - bo to taki dodatek do klimatu. Biore odkurzacz i posprzątam Nie mam problemu z instalacją, brakiem prądu i odbiorem ciepła (nie mam pw) - bo to ciepło to też jest taki miły dodatek do klimatu a nie źródło ogrzewania Jedyna rzecz jaka mnie irytuje to brudna szyba - bo nie widze ładnego palącego się ognia. Czyszcze co trzecie palenie (czyli raz na trzy tygodnie) Istnieją jakieś metody na minimalizacje tego zjawiska? Zastanawiam się nad wyłożeniem komory paleniska ceramiką lub wernikulitem. Pomaga to coś?
Ejno Opublikowano 21 Listopada 2017 #66 Opublikowano 21 Listopada 2017 Logan nie potrafię odpowiedzieć precyzyjnie na Twoje pytanie, jeszcze tego domu nie ogrzewałem ale wiem, że gaz to jedno z najdroższych paliw. I nie chodzi tu o skąpstwo, bo czasami mam wręcz za luźną rękę na niektóre swoje zachcianki, tylko o sposób wydawania kasy - tak jak pisałem wcześniej mam lepsze pomysły niż wydawanie na głupi gaz. Po drugie mam doświadczenia z gazem ale w mieszkaniu więc to kompletnie co innego, nie do porównania ale pamietam rachunki, które były lekką przesadą. Zdecydowanie chętniej wydam te pieniądze np. na drewno, bo przynajmniej sobie popatrzę jak się pali bo uwielbiam po prostu siedzieć przed kominkiem. I zgadzam się z PioBinem co do klimatu kominka i niewielkiego bałaganu, który przy nim jest, nie widzę w tym żadnego problemu. PioBin mogę potwierdzić, że palenie od góry w kominku daje mi bardzo dobre efekty w kwestii brudzenia szyby - brudzi się zdecydowanie mniej plus suche paliwo i jeśli masz to nadmuch na szybę no i po czwarte ewentualne doprowadzenie powietrza wtórnego do kominka - im mniej dymu, tym czystsza szyba. Nie słyszałem nic o wermikulicie i innych w tej kwestii i nie bardzo znajduję powód dlaczego miałyby pomagać ale też żaden ze mnie ekspert, po prostu praktyk z własnymi doświadczeniami i obserwacjami. Pzdr. W
Logan Opublikowano 22 Listopada 2017 #67 Opublikowano 22 Listopada 2017 Ja kominek mam i bym się nie pozbył i też mam takie zdanie że lepiej wydać pieniądze na coś innego niż gaz. Ja palę w kominku jak przychodzą mrozy, bo z doświadczenia wiem że przy temperaturach dodatnich i przymrozkach lepiej wychodzi gazem. Co do czystej szyby to polecam, kupić jedną paczkę brykietu typu Pini-kay i nim zapalić w kominku, jak szyba będzie czysta to macie drewno wilgotne, jak się odymi to konstrukcja kominka lipna i trzeba coś kombinować/przerabiać.
Ejno Opublikowano 22 Listopada 2017 #68 Opublikowano 22 Listopada 2017 Logan a możesz podać trochę więcej konkretów o gazie w swoim domku? Powierzchnia, temperatura zadana, koszty, czy kominek z buforem? Dzieki z gory
Logan Opublikowano 22 Listopada 2017 #69 Opublikowano 22 Listopada 2017 W opisie masz dane, co do kosztów, to powiem tak, pierwszy sezon grzałem prawie cały czas w kominku, a w dzień jak mnie nie było dogrzewało gazem (wyjątkiem jest listopad-grudzień). Pierwszy sezon, wyszedł mnie lekko ponad 1400PLN drewno (4m3 dębu =650) + gaz. Kolejny sezon, z przewagą kominka, ale nie pamiętam ile drewna poszło, bo uzupełniam nieregularnie i ciężko przypilnować zużycie, teraz mam w zapasie 20m3. Ten sezon jadę na razie tylko na gazie, za wrzesień mi poszło 25m3 =47,8PPLN, za październik 67m3 =143,5PLN. Listopad jeszcze nie znam wyniku, ale idzie mi około 4m3/doba. Zużycie razem z CWU dla 2+1.
Ejno Opublikowano 24 Listopada 2017 #70 Opublikowano 24 Listopada 2017 Kolanin a nie masz wrażenia ze to PW dostarczane wg Twojego pomysłu (poprzez wycięcie uszczelnienia) powoduje powstanie przepływu lewego powietrza, które natychmiast po dostaniu sie do komory jak najkrótsza drogą ucieka w komin, nie jako prześlizgując sie po wewnętrznej stronie płaszcza i innych strukturach?
Gość Opublikowano 24 Listopada 2017 #71 Opublikowano 24 Listopada 2017 Wszystko zależy od budowy kominka,u mnie się sprawdza. Pod ramką drzwiczek wewnątrz jest jeszcze kątownik 15x10,który kieruje pow. w dół,a właściwie po skosie w środek płomieni(żaru) Oprócz tego wyżej jest deflektor,płomienie,ciepło nie wylatuje najkrótszą drogą do czopucha. Mogę to zaobserwować, jak więcej podam PW strzępi się płomień,nawet lekko zrywa,wymaga to precyzyjnego dawkowania. Żeby to zobrazować, nabazgrałem szkic jak to mniej więcej u mnie wygląda...
Gość berthold61 Opublikowano 24 Listopada 2017 #72 Opublikowano 24 Listopada 2017 Ciekawe rzeczy tu prawicie , a mnie młody namawiał na kominek z płaszczem wodnym jako główne ogrzewanie podczas wyboru ogrzewania dwa lata temu (kupiłem górniaka ) może było warto go posłuchać
Gość Opublikowano 24 Listopada 2017 #73 Opublikowano 24 Listopada 2017 Ja mam kominek pow.,na taki z płaszczem wodnym nigdy bym się nie zdecydował....,mam swoje powody.
Ejno Opublikowano 4 Grudnia 2017 #74 Opublikowano 4 Grudnia 2017 Kolanin zastosowałem Twój pomysł na wpuszczenie PW przez szczelinę w górnej części drzwi (wyjęta uczszelka na ok 10 cm i na pewno dopala sie lepiej bo to po prostu widać, że jęzory płomienia sięgają wyżej i rzeczywiści mogę potwierdzić, że PW podawane w ten sposób trzeba bardzo precyzyjnie i delikatnie dawkować bo wręcz zdmuchuje płomienie z opału. I z tego powodu zastanawiam się nad wykonaniem jeszcze innego sposobu dostarczenia PW, w ten sam sposób, czyli na razie roboczo, usuwając uszczelnienie ale w innym miejscu a mianowicie z boku drzwi, tak aby PW docierało bliżej (niżej) opału, żaru. Ciekawe czy przyniesie to lepszy efekt!? Pewnie się odezwę ;) Pzdr W.
Gość Opublikowano 4 Grudnia 2017 #75 Opublikowano 4 Grudnia 2017 OK.,trzymam kciuki,może też zastosuję,jak się powiedzie... :P
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.