Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji Co (Podłogówka + Grzejniki + Zawór 4D)


awiator

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli taki zespół mieszający musi być włączony za pompą CO to dla Aviatora chyba nawet lepiej (mniej przeróbek). Wiedziałem, że na Sambora można liczyć :) Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie a jedynie hobbystą. Wiem że pomp nie powinno się łączyć w szeregu - stąd taka moja odpowiedź. Sam sporo myślałem nad tym jak ten zespół mieszający działa i po co ten bypas równolegle z pompą. Sambor, czy jakby w miejscu bypassa była pompa to możnaby (trzebaby) to wpiąć przed pompą CO (coś jak układ a z obrazka)?

grupa-pompowo-mieszajaca.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie drugie w czym układ b i c) są lepsze od układu a)? Czy chodzi o wydajność? W układzie a) zawór mieszający pompa i pętla podłogówki są w szeregu i pewnie wydajność (wielkość przepływu) ograniczona jest tutaj przez zawór mieszający, czego nie ma w układzie b i c), gdzie w szeregu są tylko pompa i pętla podłogówki. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor. A co byś sugerował jeśli chodzi o dodatkowe grzejniki na poddaszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta rura Cu22 może być zasilana tą samą pompą od CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelką udzieloną pomoc. Dziś w końcu udało się spotkać z majstrem od wykonawcy. Ciężko było go przekonać, że jest źle ale się udało. Chciałbym się jeszcze upewnić ze instalację 4D zrobią poprawnie. Czy wyjście z pieca może wyglasać tak:

1. Śrubunek 1 1/2"

2. odcinek ok 30cm rury 1 1/2"

3. Trójnik 1 1/2"

4. w górę przez nypel redukcyjny 1" do naczynia wzbiorczego

5. W bok do ściany rura 1 1/2"

6. Przy ścianie kolanko 1 1/2"

7. W lewo Rura 1 1/2 "

8. Trójnik 1 1/2"

9. Dalej w lewo do zaworu różnicowego oraz równolegle pompą CWU

10. W dół od trójnika przez śrubunek do zaworu 4D 1 1/2"

11. W prawo redukcja na 1" i kolanko

12. W dół w stronę posadzki filtr z zaworem -> pompa CO -> zawór zwrotny -> Cu28

13. W lewo od 4D kolano 1 1/2" -> rura powrotną do kotła

14. W dół rura Cu28 powrotne z instalacji

 

Czy taki montarz zaworu będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan obecny:

416da3d2795b2491033dac75ea5d3979.jpg

10db2220e215c1430d8d72588f7ccb35.jpg

05022115791ccc4171862deed72965d5.jpg

fcd4859501f74b037fcaf54a0aba64e6.jpg

 

Myślałem nad przełożeniem zasobnika na prawą stronę oraz przesunięcie pieca bliżej Boilera. Nie wiem czy to dobry pomysł. Pewnie będę miał mniej światła słonecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ogólny rzut na cala kotłownie

55985c2fbf1cd0626bc47893861b42e7.jpg

d4863e240872e71d0bd9ee4c93643ead.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Sporządziłem poniższy rysunek instalacji po poprawkach. Wybaczcie, że wymiary rur miedzianych nie są podane w milimetrach ale dopiero się uczę i nie znalazłem jakiejś wiarygodnej tabeli przeliczeniowej.

1. Instalacja po poprawkach z miejscem rozmieszczenia armatury

c4675b9161cd506733ebaea019449cc4.jpg

2. 1 sposób podłączenia dodatkowego mieszacza na piętrze - odejście od rur pionowych

78fbd48b08921bb6289ac559d858a3c9.jpg

3. Drugi sposób podłączenia mieszacza na piętrze - odejście od rur poziomych w posadzcee9f44e2e42761c8dbeacf774ca20a453.jpg

 

Który ze schematów (2 lub 3) będzie lepszy? A może to powinno być zrobione jeszcze inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu realizacji z rysunku 3. To o ile naczynie wyrównawcze musi być wyżej od najwyższego grzejnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dziekuje wszystkim za pomoc i cenne wskazowki. W sezonie letnim zatrudnilem porzadnego hydraulika i wykonal na moja prosbe schemat z rysunku nr. 3. Nie chciałem wymieniać praktycznie nowej armatury w postaci zespolu mieszajacego podlogowki firmy watts. Niestety jak sie wprowadzilem i zaczalem grzać to zaczeło mi brakować sterowania pogodowego:( Mieszacz posiada zawor termostatyczny pozwalajacy ustawić temperaturę zasilajacą pętle podłogówki. Eksperymentalnie ustawilem przepływy i temperature podłogi tak aby w cześci dziennej mieć ok 21 stopni a w łazience 25. Wszystko ładnie działało ale sie ochłodziło i temperatura spadła. Poradziłem sobie podkręcajac temperaturę zaworem na mieszaczu ale musialem zrobić to ręcznie. Czy jest jakiś prosty sposób aby mój mieszacz wzbogacić o sterowanie pogodowe z sterownika kotła? Niestety ten zawór termostatyczny chyba nie pozwala na zamontowanie żadnego siłownika.

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.