Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocenia Instalacji Oraz Jej Konfiguracja


Kondziar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prosiłbym o ocenę instalacji, ponieważ myślałem, że jest dobrze wykonana, a użytkownik sambor mnie uświadomił, że jest źle wykonana. Prosiłbym forumowiczów o opinie.

Dom:

Powierzchnia 113m2 (netto) z poddaszem użytkowym. Nowe budownictwo z hadykówki i styropianem 12cm oraz izolacja poddasza wełną mineralną.

Stolarka okienna:

nowa

Kocioł gazowy:

Valiant 240/3-3M + sterownik Auraton 2025 (umieszczony w najchłodniejszym pomieszczeniu).

Instalacja:

Ogrzewanie podłogowe na powierzchni 41m2 wyposażone w pompę z 3 stopniową regulacją oraz mieszaczem wody. Dodatkowo jest sterownik ST-21 do pompy z ustawieniem temperatury oraz histerezą. Podłogówka również wyposażona w głowicę regulacyjną od 2-4,5 czujnik temp wody oraz regulatory przepływu. W załączniku zdjęcie całej rozdzielni.

Oprócz ogrzewania podłogowego są również grzejniki

Trzeci załącznik ukazuje parter gdzie wszędzie jest wyłożona podłogówka oprócz pomieszczenia nr 2 i 8. Czerwonymi liniami zaznaczyłem grzejniki. Dodatkowo w pomieszczeniu nr 2 jest grzejnik aluminiowy (Armatura) składający się się z 10 żeberek. Pomieszczenie nr 3 ma również grzejnik drabinkowy (Gorgiel) z 16 szczebli.

 

Czwarty załącznik ukazuje poddasze. Również zaznaczyłem czerwonymi liniami gdzie są grzejniki.

Pomieszczenie nr 3 jest wyposażone w grzejnik (Armatura) składający się z 10 żeberek

Pomieszczenie nr 4 jest wyposażone w grzejnik (Armatura) składające się z 12 żeberek

Pomieszczenie nr 5 jest wyposażone w grzejnik (Armatura) składający się z 10 żeberek

Pomieszczenie nr 6 jest wyposażone w grzejnik drabinkowy (Gorgiel) składający się z 19 szczebli oraz ogrzewanie podłogowe

Pomieszczenie nr 7 jest wyposażone w trzy grzejniki oraz regulator pokojowy Auraton 2025

jeden aluminiowy Armatura 8 żeberek

drugi aluminiowy Armatura 10 żeberek

trzeci metalowy Purmo 40x90cm

 

 

Prosiłbym o opinie co jest źle i jak to skonfigurować, aby było optymalnie. Sam próbowałem, różne konfigurację i zmieniałem ustawienia co dobę, ale nie bardzo mogłem ustalić najlepszego ustawienia.

 

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki oraz życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.

post-66188-0-36059200-1451749957_thumb.jpg

post-66188-0-83755600-1451749963_thumb.jpg

post-66188-0-52935800-1451749969_thumb.jpg

post-66188-0-95372700-1451749974_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety są oba w jednym pomieszczeniu i ani instalator, ani kominiarz, ani serwisant Valiant nie poinformował mnie, że jest to sprzeczne z prawem :/ Co do bezpieczeństwa to zdaję sobie z tego sprawę i kocioł węglowy jest wykorzystywany tylko w okresie kiedy tylko lepiej przepalić na parę dni i później korzystać z ciepłej wody z zasobnika. W tym czasie gaz jest zakręcany zaworem przy liczniku. Dodatkowo jest nawiewnik oraz wentylator w celu wyciągania oparów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie już chyba wszystko opisałem. W kotłowni jest jeszcze kratka kanalizacyjna w razie zalania oraz wodomierz. W poniedziałek wywalam wentylator i pakuję zwykłą kratkę.

Wczoraj napisałeś, że instalacja wykonana dziwnym schematem i na niefirmowych elementach. Możesz rozwinąć myśl, o jaki dziwny schemat chodzi? Czyżby łączenie podłogówki z grzejnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odpływ skroplin z kondensata jest?

Do kotła kondensacyjnego nie robi się podłogówki na pompie mieszającej, ponadto elementy sterowania i regulacji muszą dedykowane do tego kotła.

A u ciebie jest 2xNIE

Taki mieszacz to się jeszcze czasami do kotła węglowego wstawia - aby on dobrze działał musi być temp na jego zasilani o co najmniej 20C wyższa niż temp wody na podłogę.

Np chcesz mieć na podłogę 32C to z kotła powinna wychodzić woda o temp min 32+20=52C - proste?

I jakie oszczędne :o

A jak kocioł wie jaka temp jest potrzebna?

Nie wie - brak komunikacji kotła z resztą!

 

Poszukaj na stronie producenta kotła prawidłowego schematu i sam zobacz co masz źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co wiem, mój kocioł nie jest kondensacyjny.

http://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/atmotec-pro-vuw-646.pl_pl.html

Co do odpływu przy kondensacyjnym to wiem i nie miałem możliwości takiego montować z innych względów.

 

Jeżeli chodzi o mieszacz, to można go usunąć i zostawić rozdzielnia z samą pompą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła przeprosiny, widocznie z innego tematu przeniosłem wiedzę, ale to tym bardziej kocioł na śmieci won z tego pomieszczenia. mam nadzieję, żę  w tym samym kominie działają.

Możesz usunąć mieszacz , zostawić pompę, ale czy temp zasilania podłogi nie będzie za niska dla grzejników?

 

PS Jak palisz na tak niskich temperaturach to gdześ ten kondensat musisz odbierąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przeniesieniem będzie problem, bo jeżeli miałby być na parterze, to kotłownia lub klatka schodowa a drugi komin jest w kuchni i salonie. Na poddaszu również wychodzi na klatce schodowej lub w łazience. Jedynym pomysłem, jest pozbycie się kotła węglowego.

Oba piece są podłączone do tego samego komina, ale komin jest podzielony na 4 części i każdy kocioł wylot ma na oddzielną część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do pytań z tego tematu

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20429-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe-grzeje-tylko-cz%C4%99%C5%9Bciowo/page-2

Wczoraj przestawiłem pompę na 1 bieg, głowicę przestawiłem z 3,25 na 3,75 i mimo, że kocioł grzał przez ok. godzinę podłoga była zimna. Na wejściu miał 48, a na termometrze nad pompą mieszacza miał 48-50stopni.

Jeszcze takie pytanka

Dlaczego jak ustawię na kotle temp. np. 48stopni to po paru minutach kocioł podbija sobie temperaturę o 2-3 stopnie?

Lepiej dać wyższą temp na kotle czy bardziej rozkręcić głowice grzejników/podłogówki?

 

W temacie z powyższego linku wspomniałeś o małej modyfikacji mojej instalacji i patrzyłem to u mnie można zostawić listwy zasilające, chyba pompę. Trzeba by dołożyć zawór 3D jak widzę koszt ok. 200zł, ale nie wiem czy są dobre. Oczywiście trzeba by zmienić schemat połączeniowy.

 

Wentylator wyleciał i zastąpiłem go kratką.

 

P.S. Poprawiłem schemat, ponieważ brakowało regulatora pokojowego, złe miejsce podpięcia czujnika sterowanika ST21, oraz brak zaworków podłogówki.

post-66188-0-46097300-1451900983_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie takie koszta mogą wyjść, sam sterownik VRC630 to koszt ok. 600zł. Na tą chwilę zostawię tak jak jest, a w okresie wakacyjnym będę modyfikował.

Dzięki za wyjaśnienie, plusiki poleciały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie, czy w grzejnikach zawór na powrocie powinien być odkręcony na maxa czy jednak trochę skręcony? Podobnie czy głowice na zasilaniu grzejnika lepiej jak są odkręcone na maxa czy jednak skręcone? W chwili obecnej czy ustawię na 4 czy na max czyli 6 nie odczuwam zmiany temp. w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.