Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni I Nowy Układ Schematu Podłaczenia


krzysiek76

Rekomendowane odpowiedzi

witam

modernizuje kotłownie w moin domu

wstawiam piec defro optima komfort 20kw

do niego podpięty bedzie 140l wymiennik oraz podłogówka

co do podłogówki to sprawa ma sie tak

piec jest w piwnicy, a z tej piwnicy idą rury ( pex rozmiar 26) około 13mb  do skrzynki umieszczonej na parterze w łazience, w której znajduje się (rozdzielacz z grupą pompową oraz zawór 3d)

moje pytanie 

czy ten schemat będzie ok aby zadziałało to czyli podłogówka grzejniki oraz bojler??

w którym miejscu podpiąć te rurki zasilające skrzynke podłogówki?? 

zaraz za zaworem 4d i przed pompą na grzejniki czy można podpiąć za pompą tam gdzie idzie juz zasilanie bezposrednio na grzejniki?

chciałbym aby była taka możliwość aby móc grzać samą podłogówka np w chłodniejsze dni nie uruchamiając grzejników (grzejniki chciałbym juz odciąć w piwnicy aby nie zakręcać bezpośrednio każdego grzejnika w pomieszczeniu

post-36916-0-60887600-1451083777_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury PEX przy  kotle weglowym , w jakiej odleglosci ? Jaki planujesz zaw.4D i jakie orurowanie wokol pieca , duzo pytan ale od tego cza zaczac i potem dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak co do rur rex to sie im nic nie stanie sa w bezpiecznej odległości do kotła sa podpięte na razie w stara instalacje w okolicy bojlera (podłączone tylko w to miejsce bo podłogówka robiona w tym roku podczas remontu mojej kuchnio-jadalni i chciałem sie pocieszyć jeszcze w tym roku ciepłem podłogówki)

wiec można potraktować te rury pex jako tylko doprowadzenie ze skrzynki do piwnicy podczas modernizacji po przedłużam (połączę ten pex i rozciągnę rurami stalowymi 1 cal )

zawór 4D myślałem o AFRISO  1,1/4 cala czyli maximum bo takie ma wyprowadzenie piec,układ ma byc w pełni otwarty

sugerowałem się tym schematem co wyżej  z zaworem 4D ,tak czytam rózne opinie i sie zastanawiam czy nie lepiej np zawór 3D ?? i jeszcze co do pompki obiegowej do c.o. czy lepiej dać na powrót czy zasilanie?? chciałbym aby chodziło to grawitacyjnie .czy da sie ?? co do zbiornika CWU to chciałbym jak w rysunku wpiąć pompkę po to miedzy innymi by mi nie grzała sie za ostro woda w nim i po wygaszeniu pieca nie wychładzał sie bojler (pompka oczywiście będzie sterowana przez sterownik CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

modernizuje kotłownie w moin domu

wstawiam piec defro optima komfort 20kw

do niego podpięty bedzie 140l wymiennik oraz podłogówka

co do podłogówki to sprawa ma sie tak

piec jest w piwnicy, a z tej piwnicy idą rury ( pex rozmiar 26) około 13mb  do skrzynki umieszczonej na parterze w łazience, w której znajduje się (rozdzielacz z grupą pompową oraz zawór 3d)

moje pytanie 

czy ten schemat będzie ok aby zadziałało to czyli podłogówka grzejniki oraz bojler??

w którym miejscu podpiąć te rurki zasilające skrzynke podłogówki?? 

zaraz za zaworem 4d i przed pompą na grzejniki czy można podpiąć za pompą tam gdzie idzie juz zasilanie bezposrednio na grzejniki?

chciałbym aby była taka możliwość aby móc grzać samą podłogówka np w chłodniejsze dni nie uruchamiając grzejników (grzejniki chciałbym juz odciąć w piwnicy aby nie zakręcać bezpośrednio każdego grzejnika w pomieszczeniu

Zasilanie podłogówki wpiąć za zaworem 4D przed pompą na grzejniki a powrót z podłogówki wpiąć w powrót do zaworu 4D z grzejników Rury obiegu kotłowego i zawór 4D takie jak wyjscie z kotła czyli 5/4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury PEX przy  kole weglowym , w jakiej odleglosci ? Jaki planujesz zaw.4D i jakie orurowanie wokol pieca , duzo pytan ale od tgo cza zaczac i potem dalej.

 

 

Zawór do podłogi 3D ESBE VTA 370,570 lub Afriso ATM 361,561 o zakresie temp.20-43st Seria 300 lub 500 w zależności od wielkości podłogi

 

 

Zawór do podłogi 3D ESBE VTA 370,570 lub Afriso ATM 361,561 o zakresie temp.20-43st Seria 300 lub 500 w zależności od wielkości podłogi

 

 

czy jest sens dawać zawór 3D w kotłowni???  oto zdjęcie  całego zestawu pompowego z rozdzielaczem i zaworem 3D który mam w skrzynce na parterze (dokładnie szafka w łazience )

czy na dole w piwnicy wystarczy zawór 4D i czy będzie on dobrym wyborem ?? zamiast zaworu 3D w piwnicy tak jak juz pisałem chce by instalacja chodziła grawitacyjnie

post-36916-0-32940700-1451163101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 czy zawór zwrotny ten za pompą do CWU moze byc montowany pionowo czy poziomo??? czy może być z wkładką plastikową czy kupić z wkładką mosiężną?

co dorzucić jeszcze do tego schematu

2 termometr na powrocie poniżej zaworu 4D? (montowany jak najbliżej pieca???)

3 termometr na zasilaniu zaraz za zaworem $D przed wpięciem zasilania podłogówki???

4 chciałbym aby w chłodniejsze dni działała mi tylko podłogówka i była wtedy możliwość odcięcia zasilania grzejników

(czy odciecie grzejników dac w takiej kolejności zawór 4D,termometr,trójnik na odejście zasilania na podłogówkę,zawór kulowy na odcięcie grzejników)  

 

aktualnie sprawa ma sie tak

aby podłogówka mi obecnie zadziałała(wystartowała) muszę uruchomić sterownik w szafce z rozdzielaczem (załączam prace ręczna na sterowniku) wtedy około 20-30 sek i woda dopływa ciepła i podłogówka rusza,nie idzie mi to grawitacyjnie (pewnie zawór w rozdzielaczu ten 3D nie przepuszcza obiegu)???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Jezeli zawór zwrotny ze sprężyną to moze być montowany w dowolnej pozycji.Odradzam z wkladką plastikową zawór zwrotny to ważny element instalacji i powinien być dobrej klasy na tym bym nie oszczędzał

2)Termometr na rurze pomiędzy zaworem 4D a kotłem aby wiedzieć jaka temp.powrotu,blisko kotła będzie ok

3)termometr za pompą na grzejniki aby wiedzieć jaka temp idzie na instalację grzejnikową.Instalacja podłogowa powinna mieć termometry na zasilaniu (za pompą podłogową i zaw.3D)i na powrocie z podłogówki.

4)Za zaworem 4D pierwsze trójnik na odejscie do podłogówki a potem zawór odcinający filtr i pompa i zawór zwrotny na grzejniki i termometr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie jeszcze nad zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego

kiedy warto je zastosować ???

czy jest to bardziej sprawdzona opcja w stosunku zawór 4D zawór 3D??

jakie sa plusy zakładając takie sprzęgło  a jakie minusy??

jak pisałem wcześniej w piwnicy tam gdzie będzie piec przeważają rury 1,1/2 cala  mam ich tam 90%  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.