Skocz do zawartości

Modernizacja Kotłowni I Nowy Układ Schematu Podłaczenia

krzysiek76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

modernizuje kotłownie w moin domu

wstawiam piec defro optima komfort 20kw

do niego podpięty bedzie 140l wymiennik oraz podłogówka

co do podłogówki to sprawa ma sie tak

piec jest w piwnicy, a z tej piwnicy idą rury ( pex rozmiar 26) około 13mb  do skrzynki umieszczonej na parterze w łazience, w której znajduje się (rozdzielacz z grupą pompową oraz zawór 3d)

moje pytanie 

czy ten schemat będzie ok aby zadziałało to czyli podłogówka grzejniki oraz bojler??

w którym miejscu podpiąć te rurki zasilające skrzynke podłogówki?? 

zaraz za zaworem 4d i przed pompą na grzejniki czy można podpiąć za pompą tam gdzie idzie juz zasilanie bezposrednio na grzejniki?

chciałbym aby była taka możliwość aby móc grzać samą podłogówka np w chłodniejsze dni nie uruchamiając grzejników (grzejniki chciałbym juz odciąć w piwnicy aby nie zakręcać bezpośrednio każdego grzejnika w pomieszczeniu

post-36916-0-60887600-1451083777_thumb.jpg

Edytowane przez krzysiek76
Odnośnik do odpowiedzi

Rury PEX przy  kotle weglowym , w jakiej odleglosci ? Jaki planujesz zaw.4D i jakie orurowanie wokol pieca , duzo pytan ale od tego cza zaczac i potem dalej.

Odnośnik do odpowiedzi

wiec tak co do rur rex to sie im nic nie stanie sa w bezpiecznej odległości do kotła sa podpięte na razie w stara instalacje w okolicy bojlera (podłączone tylko w to miejsce bo podłogówka robiona w tym roku podczas remontu mojej kuchnio-jadalni i chciałem sie pocieszyć jeszcze w tym roku ciepłem podłogówki)

wiec można potraktować te rury pex jako tylko doprowadzenie ze skrzynki do piwnicy podczas modernizacji po przedłużam (połączę ten pex i rozciągnę rurami stalowymi 1 cal )

zawór 4D myślałem o AFRISO  1,1/4 cala czyli maximum bo takie ma wyprowadzenie piec,układ ma byc w pełni otwarty

sugerowałem się tym schematem co wyżej  z zaworem 4D ,tak czytam rózne opinie i sie zastanawiam czy nie lepiej np zawór 3D ?? i jeszcze co do pompki obiegowej do c.o. czy lepiej dać na powrót czy zasilanie?? chciałbym aby chodziło to grawitacyjnie .czy da sie ?? co do zbiornika CWU to chciałbym jak w rysunku wpiąć pompkę po to miedzy innymi by mi nie grzała sie za ostro woda w nim i po wygaszeniu pieca nie wychładzał sie bojler (pompka oczywiście będzie sterowana przez sterownik CWU

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do odpowiedzi

witam

modernizuje kotłownie w moin domu

wstawiam piec defro optima komfort 20kw

do niego podpięty bedzie 140l wymiennik oraz podłogówka

co do podłogówki to sprawa ma sie tak

piec jest w piwnicy, a z tej piwnicy idą rury ( pex rozmiar 26) około 13mb  do skrzynki umieszczonej na parterze w łazience, w której znajduje się (rozdzielacz z grupą pompową oraz zawór 3d)

moje pytanie 

czy ten schemat będzie ok aby zadziałało to czyli podłogówka grzejniki oraz bojler??

w którym miejscu podpiąć te rurki zasilające skrzynke podłogówki?? 

zaraz za zaworem 4d i przed pompą na grzejniki czy można podpiąć za pompą tam gdzie idzie juz zasilanie bezposrednio na grzejniki?

chciałbym aby była taka możliwość aby móc grzać samą podłogówka np w chłodniejsze dni nie uruchamiając grzejników (grzejniki chciałbym juz odciąć w piwnicy aby nie zakręcać bezpośrednio każdego grzejnika w pomieszczeniu

Zasilanie podłogówki wpiąć za zaworem 4D przed pompą na grzejniki a powrót z podłogówki wpiąć w powrót do zaworu 4D z grzejników Rury obiegu kotłowego i zawór 4D takie jak wyjscie z kotła czyli 5/4"

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do odpowiedzi

Rury PEX przy  kole weglowym , w jakiej odleglosci ? Jaki planujesz zaw.4D i jakie orurowanie wokol pieca , duzo pytan ale od tgo cza zaczac i potem dalej.

Zawór do podłogi 3D ESBE VTA 370,570 lub Afriso ATM 361,561 o zakresie temp.20-43st Seria 300 lub 500 w zależności od wielkości podłogi

Zawór do podłogi 3D ESBE VTA 370,570 lub Afriso ATM 361,561 o zakresie temp.20-43st Seria 300 lub 500 w zależności od wielkości podłogi

czy jest sens dawać zawór 3D w kotłowni???  oto zdjęcie  całego zestawu pompowego z rozdzielaczem i zaworem 3D który mam w skrzynce na parterze (dokładnie szafka w łazience )

czy na dole w piwnicy wystarczy zawór 4D i czy będzie on dobrym wyborem ?? zamiast zaworu 3D w piwnicy tak jak juz pisałem chce by instalacja chodziła grawitacyjnie

post-36916-0-32940700-1451163101_thumb.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

1 czy zawór zwrotny ten za pompą do CWU moze byc montowany pionowo czy poziomo??? czy może być z wkładką plastikową czy kupić z wkładką mosiężną?

co dorzucić jeszcze do tego schematu

2 termometr na powrocie poniżej zaworu 4D? (montowany jak najbliżej pieca???)

3 termometr na zasilaniu zaraz za zaworem $D przed wpięciem zasilania podłogówki???

4 chciałbym aby w chłodniejsze dni działała mi tylko podłogówka i była wtedy możliwość odcięcia zasilania grzejników

(czy odciecie grzejników dac w takiej kolejności zawór 4D,termometr,trójnik na odejście zasilania na podłogówkę,zawór kulowy na odcięcie grzejników)  

aktualnie sprawa ma sie tak

aby podłogówka mi obecnie zadziałała(wystartowała) muszę uruchomić sterownik w szafce z rozdzielaczem (załączam prace ręczna na sterowniku) wtedy około 20-30 sek i woda dopływa ciepła i podłogówka rusza,nie idzie mi to grawitacyjnie (pewnie zawór w rozdzielaczu ten 3D nie przepuszcza obiegu)???
Odnośnik do odpowiedzi

1)Jezeli zawór zwrotny ze sprężyną to moze być montowany w dowolnej pozycji.Odradzam z wkladką plastikową zawór zwrotny to ważny element instalacji i powinien być dobrej klasy na tym bym nie oszczędzał

2)Termometr na rurze pomiędzy zaworem 4D a kotłem aby wiedzieć jaka temp.powrotu,blisko kotła będzie ok

3)termometr za pompą na grzejniki aby wiedzieć jaka temp idzie na instalację grzejnikową.Instalacja podłogowa powinna mieć termometry na zasilaniu (za pompą podłogową i zaw.3D)i na powrocie z podłogówki.

4)Za zaworem 4D pierwsze trójnik na odejscie do podłogówki a potem zawór odcinający filtr i pompa i zawór zwrotny na grzejniki i termometr

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do odpowiedzi

zastanawiam sie jeszcze nad zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego

kiedy warto je zastosować ???

czy jest to bardziej sprawdzona opcja w stosunku zawór 4D zawór 3D??

jakie sa plusy zakładając takie sprzęgło  a jakie minusy??

jak pisałem wcześniej w piwnicy tam gdzie będzie piec przeważają rury 1,1/2 cala  mam ich tam 90%  

Odnośnik do odpowiedzi