Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Poradę - Wybór Regulatora Pokojowego


radziuszkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich forumowładnych!

 

Proszę o pomoc w doborze regulatora pokojowego, ewentualnie jak rozwiązać problem z zadużą temperaturą w domu.

 

Chcę mieć w pokoju stałą temperaturę: 23stopnie, pomyślałem że dobrym rozwiązaniem będzie montaż regulatora pokojowego.

Po przeczytaniu kilkunastu wątków na forum odnoszę wrażenie że to nie jest takie proste dobrać i zamontować termostat pokojowy.

 

Palę w kotle Stalkot z podajnikiem, sterownik Tigra + zawór 4d.

 

Zastanawiałem się na regulatorem Salus (bo taki jest na stronie firmy Kom-ster producenta terowników Tigra), najprostszy zmożliwych, beż żanych skompliowanych funkcji sterowania tygodniowego, na kablu, nie chcę baterii.

 

Proszę rozwiać moje wątpliwości, jeżeli termostat ma wpływ na pompę CO, i po osiągnięciu zadanej temperatury wyłącza ją, to czy gorąca woda z pieca nie będzie 'szła' na kaloryfery grawitacyjnie?

 

Nie mam możliwości demontażu starej głowicy na grzejniku i zamontowania nowego termostatu, może w sezonie letnim to zrobię.

Opublikowano

Proszę rozwiać moje wątpliwości, jeżeli termostat ma wpływ na pompę CO, i po osiągnięciu zadanej temperatury wyłącza ją, to czy gorąca woda z pieca nie będzie 'szła' na kaloryfery grawitacyjnie?

 

 

Wszystko zależy od twojej instalacji. Jeśli ja opiszesz i dodasz zdjęcia to pewnie ktoś Ci na to pytanie odpowie.

Jednak chyba lepiej sprawdzić to samemu - wyłącz pompę i zobaczysz czy grzejniki będą grzać - tylko nie ugotuj wody :D

Opublikowano

Mam wstawiony zawór różnicowy grawitacyjny, ale zrobiłem test i wyłączyłem pompę CO, zawór działa na grzejniki poszła woda z pieca 65 stopni, jutro wstawię fotkę instalacji.

 

W takim przypadku regulator pokojowy wyłączający pompę CO nie będzie spełniał wymagań?

Opublikowano

U siebie miałem podobny problem choć związany z grzaniem c.w.u., zaworem 3d itp. Zamontowałem zawór zwrotny ze sprężyna i po problemie. Dodatkowo zrobiłem obejście (zaworu zwrotnego) ze zwykłym zaworem kulowym, na wypadek braku prądu, otwieram zawór i grzeje grawitacyjnie, zamykam i nie grzeje  ;)

Opublikowano

Hej,

Czyli musze wstawić zawór zamykający grawitację?

Opublikowano

fotka nie dodała się do poprzedniego posta

post-61453-0-34019700-1447679950_thumb.jpeg

Opublikowano

Ponawiam prośbę w sprawie rozwiązania problemu dotyczącego doboru regulatora pokojowego i instalacji.

 

Jak u Was działają regulatory pokojowe i jaką macie instalację? nie macie zaworów różnicowych czy macie możliwość zamknięcia obwodu za zaworem grawitacyjnym?
Zastanawiam się czy właśnie nie wstawić takiego zamknięcia za zaworem różnicowym, mam wstawiony zawór BVTS przed zagotowaniem wody w kotle więc najwyżej otworzy zawór jak zabraknie prądu...
kontynuuje temat prosząc o porady

Opublikowano

Sterowniki pokojowe do kotłów węglowych, które wyłączają pompę po dogrzaniu pomieszczenia, to zła metoda regulacji. Kocioł węglowy w drastyczny sposób pozbawiany jest możliwości odbioru ciepła przez grzejniki, a jeśli do tego jest przewymiarowany, to może silnie przeciągać temperaturę po nagłym wyłączeniu pompy. Najlepiej sprawuje się tu sterownie zaworem 4D za pomocą siłownika i sterowania pogodowego lub zwykłe termostaty grzejnikowe.

 

Rodzaj regulatora pokojowego nie ma znaczenia. Bez dodatkowych urządzeń każdy będzie mógł co najwyżej włączyć/wyłączyć pompę CO. Wyłączenie pompy na dłuższy czas, to również zatrzymanie krążenia przez grzejniki, w których woda stygnie do temperatury otoczenia (ok. 25 sC). Jak pompa w końcu rusza, to cała ta chłodna woda zalewa kocioł.

Trzeba też pamiętać, że regulator wisiał będzie w określonym miejscu i musi ono być w miarę reprezentatywne dla reszty pomieszczeń.

 

Najprościej zaopatrzyć grzejniki w dobre termostaty. Ewentualnie zmienić dodatkowo pompę na adaptacyjną.

Opublikowano

Dziękuję za merytoryczną odpowiedź

 

w takim razie po sezonie grzewczym wstawię termostaty na grzejniki i może problem się rozwiąże. Odpuszczam temat i termostat pokojowy odchodzi do lamusa.

Odejdę teraz od tematu i zahaczę sprawę pogodówki. Czy masz wstawioną u siebie pogodówkę i czy jesteś zadowolony? Możesz przybliżyć mechanizm jej działania?

 

Oraz pytanie w którym miejscu umiejscowiłbyś czujnik od pogodówki? Zdjęcie poniżej. Dodam że od północy mam kotłownię (w piwnicy), a największe i najczęsciej wiatry wieją z zachodu.

post-61453-0-12243500-1448359401_thumb.jpg

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.