Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Duo Ekopell Nz 50Kw


Przemasa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem kotła na pellet (Defro duo Ekopell 50kw), kocioł ma ogrzewać budynek dość spory ok 600 m2, aktualnie ogrzewa 350 m2 oraz zasobnik 240l.  Budynek posiada poddasze użytkowe, które niestety jeszcze nie jest ocieplone, natomiast ściany to 24 cm gazobetonu plus 15 cm styropianu. Pellet dostarczany jest przez lokalnego dystrybutora firmy Biomasa Partner Wood Pellet. Wcześniej nie miałem styczności z kotłami pelletowymi więc nasuwa mi sie pare pytań związanych z obsługą pieca, a raczej jego regulacją. Dodam że sterownik jest firmy TECH oraz mam zawór mieszający 4D.

 

Moje ustawienia: 

 

C.O. 65*

powrót 55*

C.W.U. 50*

temperatura na grzejniki 38* ( przy obecnych temperaturach na zewnątrz daje mi to ok 20/21* wewnątrz)

 

praca podajnika 3s

przerwa podajnika 11s

wentylator 9 bieg /na 20 możliwych

 

pytanie 1. Piec ustawiony mam bez funkcji podtrzymania, czyli rozpala się co ok. 20/30 min. Czy nie jest to zbyt częste rozpalanie? Z racji tego iż wcześniej nie miałem doświadczenia z piecami z podajnikiem nie wiem czy jest to częste rozpalanie czy też nie. Czy funkcja podtrzymania wprowadza jakieś oszczędności i po co tak naprawdę służy?

 

pytanie 2. Z forum wyczytałem iż niektórzy użytkownicy kotłów mają ustawione o wiele większe dawki paliwa oraz co oczywiste, większe przerwy podajnika. Co jest lepszym rozwiązaniem?

 

pytanie 3. Jak powinno wyglądać ustawienie wentylatora? Ja mam 9 bieg i jest to prawie 50%, wydaje mi się że jest to zbyt mocny nadmuch ponieważ czasami wydmuchuje niedopalony pellet z palnika (bardzo małe cząstki), gdy zmniejszę bieg, mam wrażenie iż płomień jest mniejszy oraz kocioł wolniej dochodzi do zadanej mu temperatury.

 

pytanie 4. Do czego służy informacja dotycząca jasności ognia? Jest to litera F na głównym wyświetlaczu. Czy według tego wskaźnika powinna wyglądać optymalna regulacja procesu spalania?

 

Efektem tych ustawień jest brązowawy pył (monter oglądał i stwierdził że piecyk jest dobrze ustawiony) ale niestety człowiek jest nie doświadczony i szuka odpowiedzi na inne drążące go pytania. Moje spalanie to ok. 40kg/24h. Myślę że jest to dość dobry wynik jak na tak duży piec, ale trzeba pamiętać że nie mamy jeszcze zimy. Bywa iż z C.W.U. korzysta dziennie ok 10 do 20 ludzi ponieważ jest to obiekt użytkowy. 

 

Za wszelkie podpowiedzi dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.