Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Wyborze Kotła


novic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym uzyskać informacje co do wyboru kotła zasypowego,do nowego domu.

Dom o powierzchni 120mw tym 70m2 podłogówki oraz 80m strychu który nie bedzie jak narazie zagospodarowany.

Zastanawiałem sie nad kotłem Krzaczek 15kw. Co o tym myslicie i czekam na inne propozycje.

Dzieki za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom ocieplony styro to tym krzaczkiem 15 ogrzejesz swój i sąsiada. Jaki masz przewidziany sposób w papierach? Ile kW wyliczyli? Z grzaniem cwu to brałbym 7 do maks. 10 kW, bo przy paleniu ciągłym wystarczą 2 - 3 kW na uzupełnienie strat, resztę w komin puścisz. Jeśli masz zamiar palic węglem, do drewna najlepsze są zgazowujące typu Atmos, do tego bufor 1 m3 i można grzać co 2 dzień w okresie przejściowym. Całkiem fajny teraz powstał kociołek MPM DS, cena niewygórowana i niskie moce dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górno-dolniak bez przekroju. Ja bynajmniej nigdzie nie spotkałem. Takie nie wiadomo co. Wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, czyli opalany miałem może i miałby prawo zadziałać w twoim domu.. Ale czy naprawdę tego chcesz? Miał bywa kłopotliwym paliwem, ciężko sterować mocą bez puszczania opału kominem. Do tego sadza, smoła. Komin lekko miał nie będzie, a jego wymiana to i koszt i problem niemały. Taki dom opalany gazem nie nabije niesłychanie dużych rachunków. Jeśli nie masz gazu w okolicy, bądź koniecznie chcesz mieć kocioł na paliwo stałe to proponuję poszukać dobrego podajnikowca na miał/groszek lub na pelet. Utrzymanie znośnych temperatur w domu nie będzie wtedy udręką. Alternatywnie dobry dolniak plus bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn masz małą kotłownie przystosowaną do gazu i chcesz się ładować w niskokaloryczny opał, którego więcej będziesz musiał "zmagazynować" więcej niż zwykłego węgla? Ja nie lubie w mróz donosić opału do kotłowni. Trochę to nie logiczne, lepiej wysokokaloryczne paliwo, dobrze ocieplony dom, mniejsze zapasy potrzebne.

O ile dobrze pamiętam są nieduże kociołki na pellet, mieszczące się w małych kotłowniach, coś jak kostrzewia mini bio.

Przy miale będziesz cały czarny w nowym czystym domku, a przy pellecie się nie pobrudzisz tak, poukładasz przy ścianiach w woreczkach pod sam sufit nawet. Załadujesz piecyk raz na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko musisz zrobić ściankę oddzielającą paliwo od kotła.

Również miał bym odradzał, w takim małym kociołku o mocy poniżej 10 kW na sezon spalisz może 1,5 tony węgla w porywach do 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja kotłem zasypowym 15kW (Elektromet Solei Eko-Kwr) ogrzewam DWA budynki: starszy docieplony=130 m2 i drugi nowy (ytong 24+styr.15) =100 m2 + CWU 140 l i kocioł daje spokojnie radę .

Mam tylko grzejniki, nie mam podłogowki.

Oczywiście palenie od góry.

Więc kolego @novic  zachować zimną krew i słuchać porad doświadczonych tu kolegow i nie pakować się w tak wielki kocioł.

 

pozdr

Arek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem posiadaczem Krzaczka SKG 12 kw. Zakupiony na domek 138m2.Narazie ogrzewa parter 80m2 w tym 30m2 podłogówki. Paliłem od dołu. Obecnie po głebszym wczytaniu się w forum palę od góry. Polecam ten typ palenia. Piec posiada sterownik st 32 i dmuchawe WPA 120. Obroty dmuchawy mam najmniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.