Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słaba Pompa W Kotle Gazowym ? - Małe Przepływy


franco78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

pierwszy post ma forum;) Pozdrawiam wszytskich.

 

Kocioł Buderrus GB072 podłączony do 2 rozdziellaczy Valvex. Jeden z nich na parterze a drugi na piętrze. 20 pętli, ok 1300m rury pex.
To cała instalacja.
Problem - bardzo małe przepływy- prawie w ogóle brak możliwości regulacji i kilka rotametrów nie daje znaku życia - nawet przy zamnknięciu kilku pętli.
Pompa na 3 biegu.
Za słaba pompa? Powietrze w instalacji? 
Jakie możliwe rozwiązania?

Help
Pozdrawiam jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znałeś wydajność pompy, dane dostępne w instrukcji. Wydajność pompy na 3 biegu to ok 1300 l/h. Masz 20 pętli to maksymalnie może ta pompa dać 1l/min na jedną pętle. Co jest wartością zbyt małą. Pewnie jeszcze pętle nie są równe to i wyregulować przepływu nie można. To normalne że instalacja działać nie będzie bo nie może! Niestety instalacja została błędnie zbudowana. Musi być sprzęgło hydrauliczne  i 2 divicony do instalacji podłogowej (pompa + zawór mieszający) osobno na każdy rozdzielacz. Do tego sterownik powinien być pogodowy z obsługą min 2 obiegów grzewczych z mieszaczami . Chciałeś (Ty albo instalator)  zrobić instalację w sposób minimalistyczny (tani) a wyszło jak wyszło czyli czekają cię przeróbki i ...... spore  wydatki . Nie wiem czy ta instalacja to twój autorski pomysł czy jakiegoś instalatora. Jak twój to  możesz sobie szpetnie zakląć .... i szykować kasę na przeróbki. Jak "sfabrykował" to jakiś instalator to ścigaj go i zażądaj zbudowania instalacji według schematów jakie można znaleźć na stronie producenta .... i też niestety wydatki cię nie ominą bo trzeba zakupić trochę dodatkowego osprzętu. I przypilnuj aby instalację wykonał zgodnie z wymaganiami producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze trzeba mieć pewność, że pętle nie są zapowietrzone.

Jak masz taką pewność, że nie są zapowietrzone to zamknij 1 cały rozdzielacz i zobacz czy ten drugi ruszy na tej pompie.

A swoją drogą trzeba mieć dużo odwagi aby wykonać taką instalację pewnie bez projektu i na pewno bez uruchomienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

A więc...

Do podlogówki mam projekt liczony wg. ozc i wg. tego projektu wykonali instalację.

Założenie było takie, że miało być prosto a nie najtaniej bo wszędzie piszą, ze nie ma co kombinować - podłogówka i kociol to miała być cała instalacja. Serwisant twierdzi, że pompa powinna dac radę...okazało się ze nie do końca.

Zamknąłem jeden rozdzielacz ten na pietrze i niestety ale nie ma dużej różnicy w przeplywach na parterze...zaczynam się denerwować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro ma być Serwisant z mocniejszą pompą od innego Buderusa i ma ją podmienić.

Zobaczymy.

Czy na pewno podłogówka odpowietrzona prawidłowo? Głowy nie dam.

Zauważyłem taką zależnoś, że gdy mam 2 lub 3 obiegi okok siebie w jednym pomieszczeniu to tylko na jednym z nich można robić regulację przepływu.

Generalnie w domu bardzo ciepło bo posadzki wygrzewam przed montażem płytek i paneli. Teraz temp zadana 27st w domu 23,5. Przy 40 bylo domu 27,5. Temperatura7powrotu niewiele nizsza od zasilania...

Nie sprawdzałem filtra.

Poniżej foto rur

post-64537-0-76902700-1443550847_thumb.jpg

post-64537-0-97817600-1443550891_thumb.jpg

post-64537-0-75122500-1443550930_thumb.jpg

post-64537-0-41141600-1443550952_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie można - ot tak zmieniać pompę w kotle.

Widzę , że do rozdzielaczy masz doprowadzone rury Cu18 - taka jest na nich izolacja - to za mało, tam powinna być rura Cu28.

Niestety musi być sprzęgło + pompa 25/80, a nie wiem czy ona wyda, a taka instalacja będzie głośna.

 

PS

Ponadto masz na powrotnej belce rozdzielacza automatyczny odpowietrznik, który może powodować zapowietrzenie pompy w kotle

 

PPS

Co to za wężyk od WC? Napełnianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio podobną instalację. 17 pętli wszystko na jednym kotle gazowym, wszystko pracuje jak należy. Sam obliczałem długości pętli, średnicę pionów, prędkości itp. Wszystko zależy jakie masz długości największych pętli. Średnica też troszkę za mała do rozdzielaczy bo z tego co widzę to 3/4'' i rura Cu22. Ale z tego co piszesz to instalacja grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie...Sambor

Czytasz izolację na rurze pex od wody. W instalacji użyto rury fi22 i fi28.

Tak - instalacja grzeje.

Co zrobić z odpowietrznikiem na powrocie?

Najdłuższa pętla ok 85m i kilka ok 80.

Wężyk od napełniania - zgadza się.

Aha... Sprzęgło Plus pompa... Jakie koszty? Czy wtedy tracę coś na oszczędności kotła?

post-64537-0-83544600-1443553500_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pętle były dół:

70; 70; 43, 33, 28, 30; 44,  drabinka

góra: 39; 27; 37; 29, 33; 52; 38; 33; drabinka. Przy dłuższych wyszło mi z obliczeń że pompa w kotle nie uciągnie tego. Przyłącza do rozdzielaczy Cu 28. Prędkość max w  pętli 1,1 L/min 

Żeby móc ocenić czy pompa w twoim kotle jest wystarczająca do tego co załączyłeś powinieneś mieć też spadki ciśnienia w każdej pętli. Wtedy można ocenić czy teoretycznie ma to rację bytu. Odpowietrznik na powrocie zastąp zwykłym ręcznym albo zakręć ten kapturek na szczycie baryłki. Sprzęgło ok 450 zł plus pompa ok. 700 zł plus złączki na oko ze 200 zł. No i kwestia wpięcia pompy, jeśli obciążalność wyjścia w kotle gazowym da radę aby wpiąć ją razem z pompą która jest w kotle to koszt kupna jakiegoś prostego sterownika odpada. Pętle napełniałeś wężem pod ciśnieniem przez rozdzielacze czy poprzez dopuszczanie wody do centralnego tym wężykiem od wc ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle napełnianie poprzez dopuszczanie wody do centralnego tym wężykiem od wc ...

Pompę w kotle będzie zmieniał serwisant Buderusa także mam nadzieję, że wie co robi... Bo na podlogówce to chyba mniej się zna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje napełnić każdą pętlę z osobna wężem podłączonym do cwu. Przy tej ilości podłogówki twoim sposobem będziesz tydzień odpowietrzał tą podłogówkę. Zamykasz te zawory kulowe na rozdzielaczach. Wpinasz węża z wodą pod zawór upustowy na belce zasilającej. Zamykasz wszystkie sekcje podłogówki i odkręcasz tylko jedną którą będziesz napełniał. Do zaworku upustowego na dolnej belce podpinasz węża którego drugi koniec wkładasz do wiadra. odkręcasz wodę i jak ci się dana pętla przeleje do wiadra to ją zamykasz i napełniasz kolejną itd. Dobrze też jest sobie wpiąć manometr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady..Kiedy będę wiedział, że pętla już się przelała? Może sam się za to zabiorę.hmm

Czyli w razie w wystarczy sprzęgło i druga pompa? Nie będzie aż tak strasznie jak mnie straszono na początku wątku? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w instrukcji sterownika rc300 jakieś opcje dotyczące sprzęgła? Czy możliwe, że sterownik to obsłuży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze zobaczcie okiem co jest w instrukcji sterownika dla instalatora.

post-64537-0-41765900-1443586368_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zobaczymy co wydarzy się jak ponownie i dokładnie odpowietrzę podłogówkę i po zmianie pompy w kotle na mocniejszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie kontrolne...

Zamknięcie pętli na rozdzielaczu widocznym na zdjęciach podczas odpowietrzania tzn skręcenie tych białych czyli powrotu oraz góry tzn skręcenie na maksa rotamtetrów? Czy tylko powrót wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

jest sukces - odpowietrzyłem każdą pętlę wodą prosto z cwu, każdą z nich przepłukałem, wylałem kilka ładnychdużych wiader wody :)

Okazało się, że instalator od 7 boleści zrobił to nie fachowo.

Teraz pojawiły się przepływy na każdej pętli i każdy da się regulować!!!

Okazuje się, że  ta  prosta instalacja może pracować poprawnie :)

Przepływy nie są spore ale teoretycznie to wystarczy. Poczekam, pomieszkam i potem zdecyduję, czy wymienić pompę w kotle ;)

Pozdrawiam.

szczególne @KubaSko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.