Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pc, Kocioł Pelletowy I Solary W Jednej Instalacji - Jak Połączyć?


sebapulawy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chciał bym się poradzić jak do obecnej instalacji włączyć PC.
Obecnie to wygląda tak: ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe i troszkę podłogówki jest zasilane w układzie zamkniętym przez piec pelletowy. Poprzez zawór 3 drogowy (sterowny przez piec) jest rozdzielone na CO i CWU. Dodatkowo do zasobnika 250 l CWU dołączone są solary. Piec sterowany jest przez termostat pokojowy.
Udało mi się tanio kupić PC Daikina 8 KW (nowa z 2009 roku) i chciał bym jakoś sensownie podłączyć ją do istniejącej instalacji.

Założenie jest takie iż pompa ma grzać CO i CWU do jakieś temperatury (ekonomicznie uzasadnionej) po jej przekroczeniu ma się wyłączyć i role ogrzewania ma przejąc piec pelletowy. Dodam może iż posiadam taryfę G12 i fotowoltaike 6 KW.
Jak to wszystko sensownie połączyć i czy jest możliwość dobrania automatyki która sterował by całością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze kominka z PW,.. Czy jesteś niezadowolony z tego co masz? Co chcesz osiągnąć? Obniżyć koszty ogrzewania o kolejne 50 zł/msc, czy podziw małżonki? Wątpię, by cieszyło ją topienie kolejnych tysięcy w modernizację tak "nieistotnego" pomieszczenia jakim jest kotłownia. Jak jej powiększysz garderobę, to większy podziw wzbudzisz.

 

To o czym piszesz, czyli praca PC do jakiejś granicy temperatur a dalej pellet, jest złym założeniem, ponieważ PC nigdy z powrotem się nie włączy, jeśli pelleciak będzie pilnował tej wysokiej temperatury.

Tego się sensownie nie da pożenić, by pracowało jednocześnie. 

 

Nie umiem sobie wyobrazić uzysku energii z PC, solara, fotoogniw, grzałki w G12 i peletu jednocześnie w taki sposób, by z energii tej grzać CO i CWU. Może inni coś wymyślą a najlepiej to przelej na papier swoją koncepcję połączenie i zautomatyzowania tych systemów.

 

Chyba że... zrobisz to na zasadzie: Jak dziś jest piątek, to zaiwania dziś PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania chciałem użyc regulatora pogodowego do sterowania kaskada kotłów? przy jedenj temperaturze daje on na jeden stycznik przy 2 ten rozłacza i daje na 2? Tylko jakiego uzyć? Najlepszy był by taki z web serverem.

Chyba nie jest to jakies specjalnie zkomplikowane? A po 2 programowanie PC pompy aby pracowała w nocnej taryfie i w dzień kiedy uzysk z fotowoltaiki jest najwiekszy.

 

Jeszcze pozostaje 2 pytanie, jak to hydrałlicznie połaczyć? Do CO dać jeden bufor powiedzmy 500L i podłaczyc do niego PC i piec pelletowy? A CWU zostawić jak jest, czyli solar + ładowanie z bufora? Sterować tym mógł by jak dotychczas zawór 3 drożny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są schematy referencyjne producentów kotłów lub PC i tam trzeba szukać układu połączeń

Dodatkowo należy pamiętać, że urządzeniem wiodącym będzie zawsze PC, co nie każdemu pasuje - np producenta nie interesuje nocna czy dzienna taryfa, tu musi być zegar przełączający między źródłami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn wiem że zarówno pc jak i kocioł mają być podłączone do jednego bufora... 

Przełączaniem pc/kocioł ma zając sie jeden termostat np. taki: http://www.frisko24.pl/ATTO_TT_termostat_programowalny-141.html, natomiast co i cwu ogarnie 2 termostat pokojowy, z większą ilością nastawów np. taki: http://www.frisko24.pl/MR65_M1_regulator_CO_CWU_z_cyrkulacja-157.html

 

jak myślicie koledzy słuszne moje rozumowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.