Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moc Kotła A Pow. Grzewcza


GrzechuSz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tu nowy i z tematem brutalnie zetknąłem się dopiero tej zimy. Jestem "tempakiem z bloku" ;) który o ogrzewaniu pojęcia zielonego nie posiada. Kupiłem w zeszłym roku dom do remontu i nie dość, że użeram się z remontem to jeszcze kocioł, który dostałem w spadku po poprzednich właścicielach doprowadza mnie do obłędu. Walczę z nim od kiedy zaszła potrzeba palenia w nim. Kocioł to Tilgner z Pleszewa z 2000 roku. Jak nie kichanie, to problem z rozpaleniem. Ale nie zapeszając narazie jest spokój. Jedyny problem to taki, że kocioł ma moc 27 KW i chciałem was spytać, czy nie jest to za duży kocioł przez co nie jest ekonomiczny. Ogrzewam dwie kondygnacje o pow. około 180-200 m2. Łącznie 10 grzejników aluminiowych. W budynku wcale nie jest ciepło bo na piecu nastawa na 65 C a w domu jest ok. 18. A od listopada spaliłem prawie 4 tony miału. Nie mam skali porównawczej ale wydaje mi się że to sporo za dużo. Wiem że na pewno przycięli mnie na skupie i mogli przywieżć go mniej niż zamówiłem. Nawet biorąc tolerancję od 0.5 do 1 tony to i tak za dużo. Starczy mi go może do końca stycznia i będę musial prawie drugie tyle dokupić. napiszcie proszę ile powinien spalić taki kocioł i o jakich parametrach powinienem mieć kocioł do takiego budynku. Dodam jeszcze, że palę raz dziennie o godz. 16 - 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie piszesz czy masz jakieś zawory na grzejnikach czy nie ale wnioskuje, że nie.

Z tego co piszesz wynika że kocioł to miałowy zasypowy ze sterownikiem i dmuchawą podpalany od góry.

Przy temperaturze grzejników 65 jeśli masz 18 stopni w domu to dom dosyć mało izolowany,

jeśli do tego w czasie grzania są prowadzone jakieś mokre prace typu gipsy, tynki, płytki to dodatkowo

pochłaniane jest ciepło na odparowanie wody. Salenie 4 ton miału może wydawać się duże ale nie opisałeś

wszystkich czynników wpływających na zużycie opału: izolacja, wentylacja, sposób użytkowania budynku.

Pozdrawiam

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palę raz dziennie o godz. 16 - 18.

 

co to znaczy ??

palisz przez 2 godz czy rozpalasz o tej porze

jest wiele niewiadomych , jak wylicza przedmówca

pisz o istotnych sprawch bez fantazji

 

a teraz dla porównania przykład

piec 27 kW miałowy górnego spalania ( zasyp do pełna i palenie od góry )

dom nie ocieplony ,pow ogrzewana ok 200m2 temp. wew 20-22 st przy mrozach -5 do -12 , stara inst 110 zeliwnych zeberek , piec pali sie ok 18 h tem na piecu 55 st przez list i grudz spalił ok2 t miału dobrej jakosci , cały sezon 5-6 T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Już uzupełniam nieścisłości:

Dom murowany, mur ok. 50 cm nieocieplony.

Okna i dzrwi wejściowe wszystkie nowe wstawione w tym roku.

Zawory na grzejnikach mam, wszystkie pootwierane na maxa

Wszystkie prace tynkarskie jak i malowanie zostały pokończone wcześniej więc one nie pochłaniają ciepła

Rozpalam zawsze między 16 a 18 wieczorem

Piec ze sterownikiem i dmuchawą rozpalany od góry.

Piec raczej daje sobie radę bo grzejniki są ciepłe, a to że mam zimno to raczej wina braku ocieplenia. Moje pytanie koncentreuje się głównie na tym czy parametry kotła są odpowiednie i czy spalanie nie jest za duże. Przy pełnym zasypie po 15 godzinach zaczyna wygasać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Moje pytanie koncentreuje się głównie na tym czy parametry kotła są odpowiednie i czy spalanie nie jest za duże. Przy pełnym zasypie po 15 godzinach zaczyna wygasać.

Mniejszy kocioł, mniejsza moc, raczej mniejsza powierzchnia odbioru ciepła i mniejszy załadunek przez co krótszy czas palenia. Zawory pootwierane na max, czyli grzejniki gorące na ok. 60st.C a w domu gorąco nie jest - trzeba będzie zainwestować w ocieplenie budynku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

15 godzin dla kotła z górnym spalaniem to dobry wynik.

 

Piec ze sterownikiem i dmuchawą rozpalany od góry.

1. Jeżeli sterownik ma przedmuchy to proponuję je zmniejszyć do minimum.

2. Proponuję zakleić (zmniejszyć) taśmą np izolacyjną ssanie dmuchawy tak o 75 %, czyli powietrze do dmuchawy będzie dostarczane przez 25 % wlotu dmuchawy.

3. Doprowadzenie powietrza wtórnego? Jeżeli zamknięte to otwórz.

 

Następnie obserwuj jak zmienił się czas palenia w kotle, ilość popiołu przy porównywalnej temperaturze na zewnątrz i w domu.

 

Czy jest pompa CO?

Strop ocieplony? Więcej ciepła ucieka przez strop niż ściany.

Podłoga ocieplona?

Dobry miał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.