Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

prosiłbym o pomoc w projekcie instalacji co.

 

1. chodzi mi o dobór rozdzielaczy itp.

2. wszystkie rozdzielacze chciałbym mieć w kotłowni i tu pytanie czy taka instalacja będzie działać ?  

3. czy pompa jest wystarczająca ? (niektórzy instalatorzy doradzają dodanie  2 pompy )  

 

 

narysowałem schemat tak jak widać w załączniku.

 

Dom ok 145 m2

Podłogówka ok. 75m2

Instalacja w układzie zamkniętym

Piec HEF 18kW

Zbiornik buforowy ok 750 L -  połączony z 300 L solary

 

 

z góry dziękuje za pomoc.

post-62720-0-47569500-1427143708_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Za buforem robisz dwa obiegi z zaworami 3d każdy na oddzielnej pompie i zasilasz jednym podłogówką drugim grzejniki. inaczej się nie da.

Rozdzielacze od podłogówki powinny być zamontowane powyżej podłogi którą ogrzewają. Grzejnikowe możesz dać gdziekolwiek.

 

Do Twojego schematu niestety się nie odniosę bo go nie rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co i ustawisz 35C na grzejniki i podłogę?

To jaki będzie ten grzejnik - 3m lub więcej długości,

 

Na podłogę - całą daj 1 rozdzielacz, zasilany z 1 zaw 3-D termostatycznego 25-43C i osobnej pompy 

Na grzejniki drugi rozdzielacz i osobną pompę, zawór 3-D nie jest potrzebny.

 

Jak policzysz długości pętli podłogówki to wtedy dobierzesz pompę do podłogówki

Do grzejników wystarczy 25/40

 

Podaj jeszcze jak kocioł pod bufor podłączysz?

Potrzebna jest kolejna pompa i zaw 3-D termostatyczny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybkie odpowiedzi.

piec który bedzie podłaczony to HEF 18kW  - http://www.hef.com.pl/hef_start_hef_i_hef_mini,2,11.html

 

Łazienki podłogówka + grzejniki łazienkowe zrobilem na osobnym rozdzielaczu, żeby np w lecie dzialaly same lazienki

 

 

Rozdzielacze od podłogówki powinny być zamontowane powyżej podłogi którą ogrzewają. Grzejnikowe możesz dać gdziekolwiek.
 

 

1. czyli rozdzielacze od podłogówek łazienka dół i góra nie da sie zrobic na jednym rozdzielaczu z kotłowni ?  Łazienka dół ok 8m2 a góra ok 7m2 i w każdej grzjnik drabinkowy.

 

2. czy rozdzielacz do grzejników może byc jak najbardziej w kotłowni. ( jaki rozdzielacz polecacie ? )

 

3. czyli wersja z 2 pompami ? z jedną nie da rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumem dlaczego każdy kto buduje dom od razu chce być "projektantem" instalacji CO? Szanowni inwestorzy zostawcie projektowanie, dobór urzadzeń ... tym co się na projektowaniu znają. Patrząc na to co pokazują kolejni forumowicze ręce opadają, Nie wiadomo śmiać się czy płakać? W sieci jest pełno dobrych sprawdzonych schematów które wystarczy zaadaptować do własnych potrzeb, i nie ma potrzeby "tworzenia" bo w 99,9% przypadków nic dobrego z tego nie będzie, będzie napewno źle. Dotyczy to również autora tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce byc projektantem, narysowalem schemat (o ile to mozna nazwac schematem) co bedzie do ogrzania i czym bedzie grzane, w temacie jest "Pomoc W Projekcie Instalacji Co" a nie że zaprojektowałem instalacje, bo już miałem fachowców co mowia ze piec tylko 24kW bo dom z lat 50, a jeszcze jak usłyszeli że bufor to po co tyle wody. Założyłem temat żeby ogarnąc temat instalacji.

Jakie informacje mogę podać które mogą być pomoce w projekcie, 

w załączniku zbiornik buforowy + piec + solary (ten obrys przerywanymi kreskami to miejsce na ewentualnie 2-gi zbiornik)

post-62720-0-83809100-1427205910_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kolega @mak napisał  ze projektowaniem zajmują się fachowcy, którzy za to odpowiadają w sensie prawnym i technicznym.

Na forum nikt ci nie zaprojektuje instalacji, chociaż czasem do tego prawie dochodzi, a "projekt instalacji" z forum czasem ma wartość techniczną, czasem nie.

Prawnej wartości nie ma żadnej.

Jak chcesz projekt prawdziwy - tylko projektant z uprawnieniami, Izbę, ubezpieczeniem itd.

 

Ale wtedy albo robisz wg projektu za który musisz zapłacić i na wszystkie odstępstwa lub zmiany musi wyrazić zgodę autor projektu, albo wyrzucasz projekt do kosza.

 

Projektant bierze pod uwagę twoje wytyczne, lecz robi projekt zgodnie z przepisami, wytycznymi producentów sprzętu i zdrowym rozsądkiem.

 

Możemy ci podać założenia np takie jak w poście #3. Ty zaś swoje założenia podałeś w poście #1 i 4.

Teraz porównaj jak to się ma do siebie.

 

Wg mnie nijak.

 

Zmień założenia i przestań pisać np o 1 pompie, gdyż to śmieszne.

 

Dodatkowo strona z DTR-ki kotła o obowiązku montażu w układzie otwartym!!!

 

Mam nadzieję że jeszcze nic nie wykonałeś w naturze.

post-18578-0-87194400-1427206541_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normy europejskie dopuszczają stosowanie układów zamknietych dla ogrzewania kotłami na paliwa stałe,ale tylko w przypadku zastosowania odpowiedniej pojemności buforów bez możliwości odłączania ich od instalacji przy pomocy zaworów.  // przed kupnem pieca rozmawialem z producentem i tak jesli układ zamkienty to weżownica schładzajaca lub odpowiedni bufor.

 

nie nic jeszcze nie robiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech producent poprawi swoją dokumentację i dopowie ci jak masz rozładować kocioł do bufora?

Niech poda prawidłowy układ połączeń oraz zabezpieczeń.

 

PS

Teraz zauważyłem , że w poście #6 podałeś kolejny oderwany od rzeczywistości schemat.

Bez obrazy skorzystaj z gotowych, dobrych schematów aby nie twórzyć takich potworków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

ten schemat z postu #6 to mniej wiecej tak bedzie wygladalo połaczenie pieca bufora i solarow - jak bedzie gotowy schemat to go wrzuce

 

a teraz po Waszych radach wtawiam kolejny szkic, zeby nie bylo ze schemat :) kolejnego rozwiazania

 

pytanie czy  rozdzielenie łazienek na osobnych rozdzielaczach jest dobrym rozwiazaniem tak jak pisalem zemykam podlogowke na lato i grzeje ewentualnie same lazienki.

 

krytyka jak zawsze mile widziana

 

 

post-62720-0-92603500-1427221738_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć możliwość grzania samych łazienek, to obie łazienki daj na 1 rozdzielaczu umieszczonym na piętrze, wtedy nie ma kłopotów z odpowietrzeniem podłogi.

Rozdzielacz ten zasil odrębną rurą z kotłowni, i wtedy możesz w lato uruchomić tylko ten obwód.

 

Włączając podłogówkę w połowie bufora - tracisz dostęp do połowy energii cieplnej zmagazynowanej w buforze.

 

Nadal nie określiłeś co to znaczy grzejniki niskotemperaturowe - jaka ma być temp pracy tych grzejników?

 

Czy określiłeś zapotrzebowanie na ciepło całego domu oraz poszczególnych pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile energii potrzeba do ogrzewania to z kalkulatora o ile dobrze liczy http://cieplowlasciwie.pl/startLiczone dla domu z lat 50 nieocieplony jeszcze.

24,7kW     takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz
167W/m2     wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
47 961kWh     tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
325kWh/m2*rok     zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej F

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz 24,7kW     potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 1,2°C na zewnątrz 11,6kW     potrzebna moc grzewcza

 

 

o grzejnikach myslalem takich - Grzejnik aluminiowy Serir Super 800 Nova Florida

 

z tym rozdzielaczem na pietrze bym tak zrobil od razu  tylko na pietrze bedzie remont kapitalny i do tego czasu nie bedzie zamieszkane ani ogrzewane, narazie grzany byłby tylko parter

 

a przy tej wersji to piony na parter i pietro osobne czy z jednego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dwa piony do podłogówek - tej wyłączanej na lato i tej drugiej, na parter, a następnie przedłuż je na piętro.

Jak grzejniki aluminiowe to instalacja nie powinna być wykonywana miedzią.

A wiesz przynajmniej ile żeberek na 100W mocy grzewczej dobrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szacunkowych obliczeń przyjmuje się następujące wartości:

  • 120-200 W/m2 – w domach starych, bez izolacji cieplnej;
  • 60- 80 W/m2 – w domach z normalną izolacją; (U około 0,3 W/(m2K));
  • 30-50 W/m2 – w domach bardzo dobrze zaizolowanych.

Na m3 w nowym budynku potrzeba 26-30W, w starym 34-40W.  Żeberko daje ok.130W,ale przy temp.zasilania 60-70st,czyli przy 50st. będzie to ok.100-110W

 

np pokoj 20m2 x 1,5 = 30 sztuk zeberek .przy starym budownictwie

 

to wyżej dane z internetu

 

instalacja bedzie wykonana z Rury PEX/Al/PEX PURMO

 

 

a mogłoby zostac tak jak w tym "schemacie" ponizej że np dodaje zwory między rozdzielacze i np na  lato np je zamykam i działaja same lazienki wtedy chyba na każdym rozdzielaczu odpowietrznik

Piętro Poziom 2 bedzie remontowane tam bym tylko piony wypuscił narazie

 

 

post-62720-0-36303500-1427284587_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, te grzejniki mają wsp korekcyjny temperatury dużo większy, przy 50C będą grzały na ok 50% mocy, czyli potrzeba ich 2x więcej niż dla 70C.

Ale to powinieneś przeliczyć wg wzorów i wsp ze strony producenta - jak robią to projektanci ;) .

Możesz dać takie zasilanie jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podpowiedzi z tym ogrzewaniem, mam jeszcze pytania dotyczace:

 

1. wyboru rozdzielaczy jakiej firmy polecacie do grzejnikow i podłogówki

2.jaka pompe wybrac do grzejników

3. jaka  pompe wybrac do podlogowki ( tu jeszcze policze długości)

4. czy do grzejników bedzie odpowiedni ATM 763 DN20, G1", zakres temperatury 35÷60°C, Kvs 3,2

5.  czy do podłogowkie bedzie odpowiedni ATM 761 DN20, G1", zakres temperatury 20÷43°C, Kvs 3,2

6. i pytanie o grzejniki czy te SERIR NOVA FLORIDA są dobre czy można co jeszcze polecic.

 

I. w łazience na parterze bedzie grzejnik ORANGE CHROM 140x50 FISCHER Moc 55/45/20 oC 482 W + zawor termostatyczny (to juz kupione jest)

II. piec HEF 18kW to tez juz kupione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firm produkujących rozdzielacze jest dużo, do podłogi raczej markowy np Purmo, Uponor , KAN, do grzejników, wszystko jedno

Pompa do grzejników - pisałem juz w poście #3 - 25/40 z autoadaptem, producent purmo, Wilo, LFP, ew inny.

Pompa do podłogi - policz, ale producent jw.

4 - tak

5 - raczej tak, ale trzeba policzyć podłogę.

6 - nie znam, ale pewnie jak wszystkie aluminiowe- czyli takie sobie, jedyną zaletą jest to że są skręcane i zawsze można dołożyć żeberek.

Ja stosuję blaszane Purmo lub Kermi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na większość twoich pytań odpowiedział kolega Sambor. Ja dopowiem tylko że montowałem grzejniki które chcesz zakupić tylko 500 i według mnie są to porządnie i solidnie wykonane grzejniki. Z tym że twój grzejnik model 800 bo taki pisałeś że chcesz zamontować ma moc dla parametrów 55/45/20 tylko 87,8 W/ żeberko. Po za tym jak wiesz grzejniki najlepiej wieszać pod oknami na ścianach zewnętrznych. Jak chcesz grzejniki 800 powiesić pod oknem? a bym zapomniał, ja polecam do podłogówki rozdzielacze drążkowe herz, a do grzejników takie: http://perfektsystem.pl/armatura-c-o/rozdzielacze-osprzet/118

Są fajne bo mają wbudowane zawory odcinające.  Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w temacie napisalem ze 800 ale to przypadkiem sie wkleiło chciałem napisać, że grzejniki z tej seri i firmy  planuje zamontować.

 

do grzejnikow znalazlem taki

1. Rozdzielacz do grzejników -  na Profilu 1" do c. o. z zaworami odcinającymi (seria 74) - 10 KAN-THERM  Numer producenta: 74100 EAN: 5901445917500 Numer katalogowy: 17303344

i mam pytanie który lepszy Kan czy Perfek.

 

a co sadzicie o rozdzielaczach z firmy   ONNLINE  bo takie mi w jednej z hurtowni polecaja ?

 

a mam jeszcze jedno pytanie mam ganek ok 5m2 i obok korytarz ok 6m2 zrobic to na jednej petli czy lepiej jednak osobno by miec mozliwosc regulacji obydwu obwodów, reszta pomieszczeń jest wieksza to napewno na osobnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzejników to jeden pryszcz. Natomiast nie kupuj do grzejników rozdzielaczy z przepływomierzami - co proponują niektórzy instalatorzy, to strata kasy.

 

Marka ONNLINE to marka własna Hurtowni Onninen -w miarę tania i całkiem w porządku, są długo na rynku.

Jeżeli w twoim miejscu zamieszkania jest oddział Onninena to idź do nich bezpośrednio, za gotówkę kupisz bez problemu, a jeszcze rabat dadzą. ;)

Sam u nich kupuję od 14lat i jest spoko.

 

Te dwa pomieszczenia zrób na oddzielnych pętlach,  lecz generalnie zależy to długości sumarycznej obu pętli, jak byłaby do ok 70-80m to może być 1 pętla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam oddział Oninen niedaleko i mam tam znajomego.

 

oliczylem jeszcze m2 podłogówki + odcinki do rozdzielaczy = ok 120m2
wyczytałem że tak mozna policzyc długośc rury 120 / 0,15 = ok 800 mb rury  tylko nie wiem czy to wyjdzie miarodajny wynik, no i teraz chodzi o dobor pompy do OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, to musisz rozpisać na pomieszczenia , tak aby każda pętla nie miała więcej niż 90mb, wtedy masz ilość obwodów, i całkowity wydatek, 

Jak  zrobisz to dla całej instalacji, a nie tylko dla parteru , wtedy dobierasz pompę

 

PS

Zamiast czytać takie mądrości że rura co 15cm, wejdź na stronę PURMO i ściągnij program doboru ogrzewania SDG2 i policz to ogrzewanie jak trzeba.

Wtedy będziesz miał namiastkę "projektu" instalacji.

 

Ale ty chcesz dublować ogrzewanie podłogowe grzejnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dublowac nie che ale np w salonie planujemy parkiet, to wtedy pewnie grzejniki by pasowalo, a jakby sie koncepcja zmieniła to lepiej zeby juz rurki byly pod podłoga,

z sypialnia tez pytanie czy grzejnik czy podłogówka

 

chodziło o takie wyliczenie ? narazie parter wyliczone wszystkie pomieszczenia ktore sa, no jeszcze jest klatka schodowaale tam grzejnik juz.

liczone w KAN Quick Floor  

 

1 łazienka - 53 m

2 ganek - 20 m

3 korytarz 24 m

4 kuchnia 48 m

5 salon 28 m

6 sypialnia 17 m  ( tutaj tez czy podłogóka czy grzejniki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne te wyniki - masz jak pisałeś ganek 5m2 i korytarz 6m2 z twoich szacunków w poście #21 wynikałoby że tam potrzeba 2x więcej rury niż to co podałeś powyżej.

A w sypialni rura 17mb to pewnie obwód ścian a nie ilość rury w podłodze ;) , podobnie salon - to trzeba dobrze wyliczyć,

gdyż jak zalejesz betonem to klapa.

 

W sypialni możesz dać same grzejniki, 

A tak naprawdę to odradzam ogrzewanie podłogi z wykończeniem parkietem, ciężko to dobrze wykonać, już prędzej panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedłog PURMO SDG

 

1. Ganek 5m2 - 54m rury

2. Korytarz 6m2  28m (z wybrana 1 sciana zewnetrzna), jak wybiore bez to pokazuje nadmiar mocy 213 W

3. Łazienka 7m2 - 43m (odjete na wanne/prysznic wczesniej bylo 8m2)

4. Kuchnia 12m2 - 48m

5. Salon 28m2 - 109m ( tu wyliczylo 2petle po 14m2)

6. sypialnia grzejniki 16m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.