Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co Do Sprawdzenia


chomik31

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Chyba znudziło Ci się czytanie po pierwszym zdaniu i nie doczytałeś drugiego.

 

Dla zładów z naczyniami wzbiorczymi systemu otwartego wątpliwości rozwiewa norma PN-91/B-02413„ Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego.Wymagania”. W takich przypadkach położenie naczynia wzbiorczego uzależnione jest od miejsca zainstalowania pompy obiegowej. Zamontowanie jej na przewodzie zasilającym pozwala na niższe usytuowanie naczynia wzbiorczego, tj. w odległości co najmniej 0,3 m nad najwyższym punktem obiegu wody lub najwyższym grzejnikiem. Pompa montowana na powrocie wymusza jego usytuowanie na wysokości równoważnej 70% wartości wysokości podnoszenia pompy.

 

70% wysokości podnoszenia najczęściej używanych pomp 25-40 to właśnie 2,8m 

Opublikowano

Zamontowanie jej na przewodzie zasilającym pozwala na niższe usytuowanie naczynia wzbiorczego, tj. w odległości co najmniej 0,3 m nad najwyższym punktem obiegu wody lub najwyższym grzejnikiem. Pompa montowana na powrocie wymusza jego usytuowanie na wysokości równoważnej 70% wartości wysokości podnoszenia pompy.

 

70% wysokości podnoszenia najczęściej używanych pomp 25-40 to właśnie 2,8m 

Z powyższego wynika jedynie, że naczynie winno być usytuowane te 2,8 m ale licząc od poziomu pompy, a nie najwyższego punktu instalacji.

Opublikowano

Ale gdzie tam jest napisane, że wysokość należy mierzyć od pompy ? Idąc Twoim torem można by tam wyczytać, że naczynie należy powiesić 2,8m nad poziomem morza 

Opublikowano

Tzn. wg mnie jest napisane, "70% wysokości podnoszenia pompy". Czyli wnioskuję z tego, że poziom podnoszenia pompy jest liczony od wysokości na której ta pompa jest. Jeśli pompa ma np. 10 m podnoszenia to chyba oznacza, że jest w stanie podnieść wodę na wysokość 10m. 70% z tego to 7 m. Ale np grzejnik może być na wysokości np. 5m powyżej pompy. Czy to oznacza, że naczynie musiałoby być jeszcze 7 m powyżej grzejnika (70%wysokości podnoszenia pompy) czyli na wysokości 12m, skoro pompa podnosi wodę tylko na 10m?

Opublikowano

Wysokość podnoszenia pompy CO to nie wysokość instalacji w której pompa ma pracować, ale umowna wartość oporów hydraulicznych, które ta pompa może pokonać, przy określonym wydatku.

W twoim przykładzie będzie, tak jak piszesz  - naczynie powinno być na wys 12m

Opublikowano

Tu nie chodzi o to na jaką wysokość podnosi pompa tylko jakie może pokonać opory w instalacji. Liczysz nie wysokość od pompy do naczynia w celu  jej doboru tylko sumujesz opory hydrauliczne, liczysz jaki jest wymagany przepływ i na tej podstawie z charakterystyki pompy wybierasz odpowiednią. Jeśli masz pompę o wyskości podnoszenia 4m tzn. że jest ona zdolna pokonać opór 40 kPa choć tu jej wydatek jest bardzo mały. W tym temacie liczysz wysokosć naczynia wzbiorczego. I tu kłania się norma która mówi że jeśli masz naczynie po stronie ssawnej pompy to wysokość 0,3m jeśli po stronie tłocznej to 0,7 x wys. podnoszenia pompy. A teraz kwestia sporna czyli odkąd to mierzymy:

przy rozdziale górnym - od najwyższego punktu obiegu wody do dna naczynia

przy rozdziale dolnym - od wierzchu najwyżej położonego grzejnika do dna naczynia

PN-91-B-02413 Ogrz i ciepl - Zabezpieczenie inst ogrzewan wo.PDF

Opublikowano

Dzieki Panowie za wyjaśnienie. Teraz to wygląda już jasno. Pytanie co w instalacjach, w których nie ma zaworów bezpieczeństwa, Przykładem może być instalacja z pompą na powrocie oraz sytuacja, gdy woda w naczyniu nie ma szans zamarznąć. Po co w takiej instalacji zawór bezpieczeństwa, skoro ciśnienie nigdy nie wzrośnie?

Opublikowano

Miałem kiedyś przypadek gdzie rdza z naczynia wzbiorczego zatkała światło rury łączącej go z kotłem. Gdyby nie zawór bezpieczeństwa bezpośrednio na kotle mogło dojść do sporego bum. Moim zdaniem w każdym przypadku powinno się montować taki zawór zwłaszcza że wydatek żaden.

Opublikowano

Witaj!!

Na to pytanie masz odpowiedż w #9

Czy ty czytasz tylko swoje posty?

pozdrawiam. henryk1953

A faktycznie, to pewnie dlatego, że na post zaglądałem kilkukrotnie, ale nie za każdym razem czytam wszystko jeszcze raz od początku i pewnie dlatego początek dyskusji mi gdzieś umknął. W każdym razie dzięki.

Opublikowano

Miałem kiedyś przypadek gdzie rdza z naczynia wzbiorczego zatkała światło rury łączącej go z kotłem. Gdyby nie zawór bezpieczeństwa bezpośrednio na kotle mogło dojść do sporego bum. Moim zdaniem w każdym przypadku powinno się montować taki zawór zwłaszcza że wydatek żaden.

To chyba faktycznie jakaś ekstremalna sytuacja była, ale jak widać jednak możliwość taka jest, choć chyba mało prawdopodobna.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.