Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z tej strony Paweł  mam kilka pytań, po miesięcznym boju na różnych forach i przeszukiwaniu "wujka" googla mam coraz większy pętlik w głowie dotyczący wyboru pieca czy wybrać EKO PLUS 10 ,16 lub jak doradza  mój "instalator" aż 24 kW ,proszę doradźcie mi co mam wybrać bo można zwariować od opinii wszystkich instalatorów którzy chyba żyją w epoce lat 80-90 usmiech.gif)) ,którzy dobierają moc pieca w zależności o metrażu powierzchni domu ( oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worausmiech.gif i teraz mój domek

1.Mam do ogrzania domek 164 metrów kwadratowych ( nie liczę kotłowni która ma aż 8 metrów kwadratowych i garażu którego nie mam )

2.Moje ogrzewanie będzie wyglądać następująco u góry na parterze  grzejniki regulus miedziane z zaworami termostatycznymi  z kapilarą zewnętrzną  na dole około 50-60 metrów kwadratowych podłogówki i 2-3 kaloryfery +termostaty.

3.Dom jest ocieplony na podłodze styropianem 15 ,elewacja styropian 15 grafitowy termo organika, poddasze wełna Rockwool 25 cm ,  okna to Okna winergetic premium .Mam dużo przeszkleń  w salonie  oprócz wykusza na którym są 3 okna 60 na 120 cm mam dwa okna,  220na 200 ,jedno przesuwne drugie  jest oknem panoramicznym  tylko że ma pakiet dwuszybowy + grzejnik na wodę 160 litrów usmiech.gif)

( proszę nie pytać po co mi take zawory i po co mi takie okno usmiech.gif) nie o to chodzi w tej dyskusji)

4.Dodatkowo mam rolet zewnętrzne "niby" ocieplone, mieszkam w 3 strefie usmiech.gif 

Teraz pytanie piec 10 czy 16 lub 24 

Ogrzewanie mieszane kaloryfery + 45 metrów podłogówki

Może tutaj coś więcej ktoś mi odpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

220m2 i 12 okien/drzwi winergetic premium, drzwi tarasowe 220x200 również takie, nie mam ocieplenia podłogi bo dom 1988', 8cm styropianu na ścianach, o wełnie 30cm na strop ponad piętrem dopiero zaczynam myśleć. 11KW kociołek nie ma co robić, pomimo, że właśnie -10* za oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 kw i nie słuchaj opowieści z innych forów że jak podłogowka to 2×wiecej.

Mam tyle samo metrów gorsze ocieplenie ścian wewnętrznych, brak rolet i na pewno wełnę o gorszym współczynniku

a największe zapotrzebowanie w ciągu 3 lat jakie miałem to 7 kw przy -25 w nocy i -15 w dzień trwajacych ponad tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w projekcie napisane 10,3 kW , to dla czego ten  instalator mówi mi 24 kW , kiedyś domy budowało się duże ,nie ocieplone,tone żelastwa i dawało się piece 24 -30 kW ,teraz buduję się małe domki, energoszczędne, okienka potrójnea a  instalator jak by żył w latach 90 :( .Fakt faktem że w projekcie piszę że potrzeba piec 24 kW ale gazowego (ale to piec który troszkę się rożni parametrami z kotłami na paliwo stałe ) ?.Ktoś może rozszeżyc temat:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali poprzednicy moz 10kW styknie na pewno przy twoim ociepleniu domku :)

ja mam 15kW pow. użytkowej 150 metrow do grzania i nie wiem czy kiedy kolwiek kociołek pracowal na full :)

poprostu chcialem defro duo do palania drzewem jak cos ze stalym rusztem wodnym i dodam ze juz 3 rok leci i nigdy nie korzystalem z tego rusztu wodnego

jedynie co mam wiecej roboty przy czyszczeniu kotła :)

teraz bral bym ich kocioł komfort eko 12kw bo slabszych nie widzialem u nich :) bez rusztu wodnego :) sama przyjemnosc :)

 

jak masz jakies pytania smialo tutaj pisz albo na priv

pzdr

Arek

 

ps.

Ogolnie kociołek Ogniwo eko plus 10kw jak i Defro komfort eko 12kw to bardzo dobre kotły w podobnej cenie

no i dwa dobre sterowniki :) do pieca nie bedziesz latał jak puscisz na PID :) chyba tylko po to aby popatrzeć na palacy się ogien :)

Z tego co jeszcze patrzyłem Ogniwo ma nowszy palnik :) czy lepszy tego Ci nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podane zapotrzebowanie wspólne na CO i Cwu. Sam miałem w planie tak jak ty,100% podany większy kociołek gazowy. Mam dom podobnej wielkości,ocieplenie podobne i 16kw się nudzi..dziś był mróz 21 stopni w nocy i piecyk spalił pewnie około 22-25kg eko z tym że miałem duże zużycie Cwu. Aha podłogówki mam około 120m2 ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym CWU się zgodze jak często idzie woda a przy małym dziecku to często to wtedy przydaje się większa moc ale ten 10kW bankowo starczy moze ciut dluzej bedziesz czekał na nagrzanie wody (ale to może ) i to tyle a do ogrzania domku to wystarczy smiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekna sprawa wiec nie zastanawiaj sie i bierz ten kociołek 10kW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli CWU potrzeba tu opisać, to mam 80L z palnikiem 4.5KW wiszący bojler, od około 2000r. Nie przypominam sobie by ktoś musiał czekać na ciepłą wodę; mam dwie łazienki kompletne, w jednej wanna, w drugiej walk-in z deszczownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie OE+ 10Kw już stoi chałupka niewielka z 1953r ( ocieplona ) z poddaszem powiedzmy 110m2 z dużą kubaturą (salon w najwyższym miejscu ma około 7m ) i bufor 400l kocioł prawie jak na plaży więcej się opala w podtrzymaniu niż podczas pracy. Szok w automacie spala na popiół poniżej góry podajnika i kręci wokoło zadanej +5oC.

Zadana 46oC CO przy 3oC na dworze to aż za dużo i w domu robi się niekomfortowe 24:/ ale czujniki temp. w chałupie jeszcze nie ma więc da się wytrzymać trzeba spać pod prześcieradłem jak we Włoszech ;) Jak zamontuje czujkę podejrzewam że kocioł spali więcej w podtrzymaniu niż w pracy, nic tylko trzeba dobudować ze 100m2 ale kasy brakuje może za rok, dwa albo jak wygram w totka.

10kW spokojnie ogarnie 200m2 i będzie pracował w okolicach 70%nominalnej u mnie przy 100m2 ( bo ogrzewa też letnią kuchnie okołoc12m2 w ogóle nie ocieploną ) się opierdziela a nie pracuje jutro zadana będzie 60oC ale na 4D 45oC na dom.

Aż strach pomyśleć co było by gdybym zainstalował 16-24kW jak proponowali w firmach sprzedających kotły bo wiesz zapas mocy... toż na Syberii miałby zapas mocy na kolejne 4 domy przy -50oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł z podajnikiem pracuje cały czas i tylko uzupełnia straty, nie rozumiem dlaczego ,,fachowcy,, doradzają tak na zapas, ost. memu koledze do nowego domu 130m doradzono 23kw bo w domu jest durzo podłogówki i żeby kocioł dał rade. jak dałem mu linka do kalkulatora to wyszło mu  7kw pewnie będzie brał 15kw też za wiele ale lepiej niż 23kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradzają bo kazdy klient jest inny ,kazdy klient inaczej obsługuje swoj dom ,jeden pali cały czas równo inny stosuje obnizenia temp ,jeden ma jedna łązienkie inny 3 łazienki  a przy podłogówce ruszyć podłoge na kotle 12kW przy obniżeniu temp nocnej to katorga natomiast jak utrzymuje 24h temp w pomieszczeniu na stałym poziomie to i 5kW da rade ,wszytko jest kwestia preferencji uzytkownika ,a juz pisanie że kocioł podajnikowy 24kW spali więcej niz 12kW pracując z takim samym obciążeniem to istna głupota ,w samochodach tez potrzebujesz do jazdy silnik o mocy 30kW a instalowane silniki śa po 150kW co nie znaczy  że pala więcej a nawet mniej

kazdy kto montuje mniejszy kocioł od 20kW to bierze to na swoją odpowiedzialność i dostosować swoje wymagania do mocy albo nie miec wymagań i tyle 

obecnie mam cieżki przypadek u klietnta co zainstalował sobie 15kW na dom 150m2 i z racji że musi stosowac obnizenie nocne bo nie da sie podobno spać to obniza natomiast rano kocioł pracuje 4 godziny zeby zagrzać wodę i podłogę i juz chodzi wk......  a tez naczytał sie forum co prawda innego i teraz ma

wiec piszcie wyraźnie ,nie mam wymagan nie mam podłogówki pale 24h bez obnizen mam kocioł 10kW i daje rade i to jest rzetelna informacja bo drugi bedzie miał podłogę i nie moze spać w cieple i juz ma problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,ale późno włączałem podłogówkę bo dopiero w listopadzie [wszędzie mam podłogówkę + grzejniki ] i jakoś kociołek nie szalał..przez około 3 pierwsze dni miałem wyższe spalanie [około 5kg dobowo] potem się ustabilizowało i spadło... Podkreślam ..w tym roku najwięcej spaliłem dobowo 25kg jareta. Większy kocioł ma uzasadnienie jeśli mniejszy nie wyrabia. Nawet pojemność wodną mam małą kotła.Inna sprawa że wiele osób uważa że gdy kocioł w potrzymaniu to mało pali...Gdy ktoś widzi u mnie na palniku stale ogień to myślą że spalam 100kg na dobę :D . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozmawiałem z takimi ludźmi,  gdzie u innego producenta usłyszeli,że na 114m2 bodajże mają brać min.23kW...

 

Ostatecznie stanęło na 12kW

 

Automatyk, co Ty piszesz? 12kW to ok.46kg/24h przy uzyskaniu tej mocy i stałym jej utrzymaniu....

15kW nie daje rady? Może to koło 15kW nie leżało i żadnych badan nie widziało, wówczas się zgodzę,że są kłopoty... może tej niby 15tce bliżej do 7ki czy 8ki....? hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiedz mi co atakujesz ??? pali i nie daje rady i tyle w temacie jak juz osiagnie temp to wchodzi w podtrzymanie a pali nie więcej niz 20kg na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam pod znakiem zapytania deklarowaną moc tego kotła. Jak spala ok.20kg i nie może dogrzać to coś tutaj jest nie tak. Jak wysokie są przy takim spalaniu spaliny?

 

Ten dom to chyba nie jest jaskinia bez drzwi i okien....?

Moc 15kW to tak pi razy oko 2,3 pod 2,5kg/h, czyli ok. 55-60kg/24h i jak tym można nie ogrzać budynku 150m2, a jak budynek nowy to tym bardziej...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytj ze zrozumieniem nie 60 kg tylko 20kg a brakuje mocy na rozruch podłogi po nocnym obnizeniu temp rozumie ????wiec tyra rano 3-4 godziny zeby dogonić temp zadaną i tyle pozniej znowu odpoczywa a klient *** bo po 2 godzinach jak wstanie to wychodzi do pracy wiec albo sie skonczy na wywaleniu kotła albo wymianie sterownika na czsaowy np estyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradzają bo kazdy klient jest inny ,kazdy klient inaczej obsługuje swoj dom ,jeden pali cały czas równo inny stosuje obnizenia temp ,jeden ma jedna łązienkie inny 3 łazienki  a przy podłogówce ruszyć podłoge na kotle 12kW przy obniżeniu temp nocnej to katorga natomiast jak utrzymuje 24h temp w pomieszczeniu na stałym poziomie to i 5kW da rade ,wszytko jest kwestia preferencji uzytkownika ,a juz pisanie że kocioł podajnikowy 24kW spali więcej niz 12kW pracując z takim samym obciążeniem to istna głupota ,w samochodach tez potrzebujesz do jazdy silnik o mocy 30kW a instalowane silniki śa po 150kW co nie znaczy  że pala więcej a nawet mniej

kazdy kto montuje mniejszy kocioł od 20kW to bierze to na swoją odpowiedzialność i dostosować swoje wymagania do mocy albo nie miec wymagań i tyle 

obecnie mam cieżki przypadek u klietnta co zainstalował sobie 15kW na dom 150m2 i z racji że musi stosowac obnizenie nocne bo nie da sie podobno spać to obniza natomiast rano kocioł pracuje 4 godziny zeby zagrzać wodę i podłogę i juz chodzi wk......  a tez naczytał sie forum co prawda innego i teraz ma

wiec piszcie wyraźnie ,nie mam wymagan nie mam podłogówki pale 24h bez obnizen mam kocioł 10kW i daje rade i to jest rzetelna informacja bo drugi bedzie miał podłogę i nie moze spać w cieple i juz ma problem

Racja w 100%. Dużo zależy od preferencji użytkownika, obniżania temperatur na noc itp. U mnie np. obniżam sobie 2C na noc, ale rano jak wstaję ma być ciepło. Potem wychodzimy wszyscy i 8 godzin może być zimno, ale jak wracam ma być ciepło. I to zapewnia mi termostat pokojowy i kocioł 35kW mocy nominalnej (130nieocielonych m2). Na początku było trochę zabawy, ale jak już za radami tego forum okiełznałem kocioł, to jest ok. Temperatura jaką chcę na zawołanie. Należy dodać, że ochrona powrotu przez bojler, na zasadzie takiej, że jak rura od powrotu grzejników nie ma 45C, to jak kocioł startuje to grzeje też wodę 140l w podgrzewaczu dwupłaszczowym i nie ma najmniejszych problemów. Zawór mieszający na 10 - cała moc kotła na grzejniki.  Rok czy dwa temu wyjechałem na ferie, w domu u.stawiłem termostat na 10C. Po przyjeździe grzanie na full, 85C, pompa na 3 (90W) i  za 3 godziny 20C. Kotłem 10 czy 12 KW to bym się prędzej skichał, niż w takim czasie nagrzał. Dlatego mniejszy kocioł czy na styk można mieć ale bez obniżania nocnego i z paleniem ciągłym. Było ostatnio na forum - też kocioł 15kW nie dawał rady 160m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.