ciohu Opublikowano 18 Grudnia 2014 #1 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Witam, miałem piękną wizję mojej instalacji do c.w.u. ale podczas rozbudowy instalacji gazowej instalator zasiał ziarno zwątpienia w moje plany. Poszukuję informacji na potwierdzenie moich planów, czeka mnie jeszcze kilka rozmów z różnymi instalatorami żeby się dowiedzieć czegoś z różnych źródeł. Obecny stan: c.w.u. na dzień dzisiejszy jest dostarczana dzięki kolektorom słonecznym z zasobnikiem 300L do któego podpięty jest też piec c.o. (węgiel, drewno). Wodę mam doprowadzoną do mnie na piętro domku ale są okresy przejsciowe gdy kolektor nie grzeje mocno a w piecu się jeszcze nie pali a do tego dochodzi dosyć duża odległość od zasobnika do punktu końcowego. Plan: chciałem dogrzewać ciepłą wodę jakimś kotłem gazowym (wymagana zamknięta komora spalania) i wymyśliłem że taki kocioł/piec/podgrzewacz wepnę w instalację (blisko końcowych punktów odbioru) z ciepłą wodą i nastawiając żądaną temperaturę urządzenie będzie dogrzewać wodę do tej temperatury a w przypadku jak temperatura na wejsciu będzie wyższa to woda będzie przepływać bez podgrzewania. Pytania: 1. czy zasilanie takich kotłów gazowych (1- 2- funkcyjnych) może być tylko i wyłącznie z zimnej wody? (usłyszałem informację że w przypadki Beretty tak bo inaczej traci się gwarancje i że w środku jest jakiś moduł który po przekroczeniu jakiejś temperatury powoduje blokadę kotła) 2. jeśli kocioł można zasilić ciepłą wodą to czy woda na wejsciu o temperaturze wyższej niż ustawiona na kotle będzie swobodnie przepływać? inaczej mówiąc czy kocioł musi grzać żeby był przepływ wody? 3. w przypadku przewodu kominowego turbo (podwójnego) do zamkniętej komory spalania idąc w poziomie powinien mieć jakiś spadek lub wznos? mówię tu o odległości ok 4mb w poziomie od kotła do przejścia przez ścianę na zewnątrz. Bardzo proszę o wszelkie informacje bo miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle... :)
sambor Opublikowano 18 Grudnia 2014 #2 Opublikowano 18 Grudnia 2014 Wstępne podgrzewanie CWU dla kotłów 1, lub 2 funkcyjnych dopuszcza np Wolf, są nawet odpowiednie schematy referencyjne. Natomiast rura spalinowa musi iść zawsze lekko w górę - skropliny są odbierane przez kocioł.
majschi Opublikowano 18 Grudnia 2014 #3 Opublikowano 18 Grudnia 2014 witam Ile punktów poboru ciepłej wody masz w domu ? Grzanie ciepłej przepływowo nie jest zbyt komfortowe przy kilku punktach poboru. Może lepiej podpiąć kocioł gazowy do zasobnika i zrobić cyrkulacje lub zamontować grzałkę elektryczną
ciohu Opublikowano 19 Grudnia 2014 Autor #4 Opublikowano 19 Grudnia 2014 myślałem o grzałce elektrycznej ale nie zdecydowałem się ze względu na bardzo zróżnicowane okresy poboru wody. Dom jest dwurodzinny i na dole mają podłączony zwykły "junkers" do podgrzewania wody (też do ciepłej z zasobnika). Na górze punkty odbioru to kran w kuchni, kran w łazience, kabina prysznicowa i wanna i nie są to punkty wykorzystywane jednocześnie.
Gość mak Opublikowano 19 Grudnia 2014 #5 Opublikowano 19 Grudnia 2014 ad.1 Jak dla mnie pomysł jest bez sensu. Każdy podgrzewacz przepływowy to niestety ograniczenie wydajności j jak rozległa instalacja to ze względu na niską wydajność można sobie grzanie przepływe darować. ad.2 Przepływowych podgrzewaczy cwu nie zasila się ciepłą wodą tylko zimną a podgrzewacz działa ciśnieniowo a nie temperaturowo. Przepływ będzie ale zeby nie było grzania trzeba wyłączyć zasilanie. Oczywiście ograniczony będzie przepływ. ad. 3 .Wszystkie informacje dotyczace podłączenia przewodu powietrzno spalinowego znajdziesz na stronie producenta Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie solarnego podgrzewacza cwu z dwoma wężownicami, górną podłączyć do kotła gazowego.
ciohu Opublikowano 19 Grudnia 2014 Autor #6 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Znalazłem informację dot. Junkers Celsius Wtd 14 Am1:w instrukcji jest napisane, że zasilanie może być maks. 60 stopni w innym wypadku zalecany zawór 3-drogowy lub termostatyczny - czy takie coś rozwiąże mój problem? nie miałem do tej pory doczynienia z zaworem trójdrogowym. W jaki sposób mogę rozwiązać to ograniczenie? najwygodniej dla mnie byłoby zrobić to w piwnicy na wyjściu z zasobnika na zasadzie ograniczenia lub mieszania z zimną wodą w celu osiągnięcia bezpiecznej temperatury.
ciohu Opublikowano 19 Grudnia 2014 Autor #7 Opublikowano 19 Grudnia 2014 ad.1 Jak dla mnie pomysł jest bez sensu. Każdy podgrzewacz przepływowy to niestety ograniczenie wydajności j jak rozległa instalacja to ze względu na niską wydajność można sobie grzanie przepływe darować. ad.2 Przepływowych podgrzewaczy cwu nie zasila się ciepłą wodą tylko zimną a podgrzewacz działa ciśnieniowo a nie temperaturowo. Przepływ będzie ale zeby nie było grzania trzeba wyłączyć zasilanie. Oczywiście ograniczony będzie przepływ. ad. 3 .Wszystkie informacje dotyczace podłączenia przewodu powietrzno spalinowego znajdziesz na stronie producenta Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie solarnego podgrzewacza cwu z dwoma wężownicami, górną podłączyć do kotła gazowego. druga wężownica podłączona jest do pieca centralnego ogrzewania (węgiel, drewno) w poście powyżej znalazłem kocioł gdzie dopuszczalna jest ciepła woda na zasileniu więc domyślam się że jest ich więcej - czeka mnie wertowanie instrukcji obsługi różnych urządzeń :)
KubaSko Opublikowano 19 Grudnia 2014 #8 Opublikowano 19 Grudnia 2014 ad 3. W przepływowym podgrzewaczu wody typu turbo rura spalinowa nie może iść w górę. 3 stopnie spadku w kierunku ściany i tyczy się to również kotłów turbo. Spadek od ściany do kotła daje się w kotłach kondensacyjnych. W przypadku wątpliwości wszystko jest napisane w instrukcji tak jak napisał kolega Mak.
automatyk Opublikowano 19 Grudnia 2014 #9 Opublikowano 19 Grudnia 2014 w górna czesc zasobnika np w miejsce anody wkrecasz grzałke 9kW i po kłopocie i dogrzewasz tylko jakies 80l wody do temp ktora chcesz
sambor Opublikowano 19 Grudnia 2014 #10 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Po pierwsze anoda ma przeważnie 1/2" lu max 3/4" co jest za mało dla grzałki 6-9kW, a dodatkowo sama anoda jest potrzebna do ochrony zasobnika.
ciohu Opublikowano 19 Grudnia 2014 Autor #11 Opublikowano 19 Grudnia 2014 w zasobniku mam miejsce dedykowane na grzałkę ale mam wrażenie że na dłuższą metę takie stałe dogrzewanie będzie bardziej kosztowne niż gazem na życzenie tylko w momencie zapotrzebowania.
majschi Opublikowano 19 Grudnia 2014 #12 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Kocioł gazowy możesz wpiąć w dolną wężownicę razem z solarami a czujnik ciepłej wody umieścić na 2/3 wysokości zasobnika wtedy kocioł będzie dogrzewał około 100l wody tylko w momencie kiedy solary nie dogrzeją wystarczająco wody
sambor Opublikowano 19 Grudnia 2014 #13 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Jak wepnie w jedną wężownicę z solarami to będzie musiał układ kotła zalać glikolem.
majschi Opublikowano 19 Grudnia 2014 #14 Opublikowano 19 Grudnia 2014 Zaledwie kilka litrów glikolu więcej w zależności od długości rur od kotła do zasobnika
automatyk Opublikowano 20 Grudnia 2014 #15 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Po pierwsze anoda ma przeważnie 1/2" lu max 3/4" co jest za mało dla grzałki 6-9kW, a dodatkowo sama anoda jest potrzebna do ochrony zasobnika. anoda w duzych zasobnikach jest min cal a nawet wieksza a anode mona włozyć w flanszę w dole zniornika i to nie problem
automatyk Opublikowano 20 Grudnia 2014 #16 Opublikowano 20 Grudnia 2014 Kocioł gazowy możesz wpiąć w dolną wężownicę razem z solarami a czujnik ciepłej wody umieścić na 2/3 wysokości zasobnika wtedy kocioł będzie dogrzewał około 100l wody tylko w momencie kiedy solary nie dogrzeją wystarczająco wody tylko że ty potrzebujesz taki ukłąd na 3 miesiace wiec inwestycja w grzałke rzedu 300-500zł jest mniejszym kosztem niż wpinka z kotła gazowego o ile kocioł juz jest
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.