Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mam kolejny problem chodzi o powrót z nagrzewnicy:

 

1. pompa na nagrzewnicę jest na zasilaniu,

 

2. nie stosuję zaworu termostatycznego na powrocie (słyszałem złe opinie od handlowców),

 

3.elektrozawór przelotowy na powrocie nagrzewnicy

 

4. nie rysowałem zaworów odcinajacych, filtrów i umieszczonych za pompami zaworów zwrotnych

 

 

Przedstawię 2 warianty (edycja schematu):

 

wariant 1

 

powrót z nagrzewnicy idzie na zawór 3-D (umieszczony za pompą, na zasilaniu nagrzewnicy) w celu podniesienia temperatury na powrocie do kotła,

 

w tym układzie mamy 2 zawory: 3-D na obwodzie nagrzewnicy i 4 D na obwodzie grzejników

 

 

attachicon.gifschemat wariant 1.JPG

 

 

 

wariant 2

 

powrót z nagrzewnicy idzie przez zawór 4-D, woda z nagrzewnicy i grzejników (razem) wraca przez zawór 4 D (tylko czy może?)

 

 

attachicon.gifschemat wariant 2.JPG

 

 

 

Czy przy każdej z pomp (montaż w pionie) umieszczać odpowietrzniki, czy to bez sensu, jeżeli odpowietrzniki są w najwyższych punktach instalacji? (wcześniej pytałem o nagrzewnicę, teraz o pompy).

 

Czy zawór dławiący w tych wariantach jest potrzebny?

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Wdzięczny byłbym za odpowiedzi w stosunku do tego konkretnego posta... mianowicie jakie są błędy, co można poprawić?

 

Nie chcę stosować zaworu termostatycznego.

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie chcę stosować zaworu termostatycznego.

 

 

 

I bardzo dobrze bo go nie potrzebujesz! 

 

Do Twoich wariantów niestety się nie odniosę ponieważ głoszą herezje hydrauliczne. 

 

Odpowiedz sobie na jedno bardzo ważne pytanie. Po co chcesz dogrzewać powrót z nagrzewnicy ???

 

A teraz (zamieniając się rolami) zaproponuje Ci schemat. Odnieś się do niego 

post-49166-0-39877300-1427746056_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę, aby ogrzewanie w moim obiekcie było dwuobwodowe. Jeden obwód nagrzewnica sterowana termostatem, razem z elektrozaworem na jej powrocie, drugi obwód to grzejniki sterowane również termostatem pokojowym. Właśnie wymieniłem sterowniki z Titanica na Iryd.

W pomieszczeniu z nagrzewnicą temperatura ma osiągać około 15 stopni, a pomieszczeniu z grzejnikami około 21.

Tremostat nagrzewnicy włącza wentylator, elektrozawór, muszę jeszcze podłączyć pompę aby w sytauacji zamknięcia zaworu i wyłączenia wentylatora nie pompowała czynnika.

 

Z grzejników powrót wraca przez zawór 4 drogowy, a z nagrzewnicy czynnik miałby wracać bezpośrednio na kocioł? Piszesz, że temperatura powrotu rzadko jest niższa od temperatury zasilania o 20 st C i punkt rosy przy wysokich parametrach zasilania nie wystąpi (tak to rozumiem), ale w sytuacji, gdy nie będzie konieczności grzać pieca do aż tak wysokiej temperatury (wiosna, jesień) czynnika na nagrzewnicę, ta temperaura może będzie  trochę za niska, jak jeszcze nie będzie jednocześnie pracował obwód grzejnikowy.

 

Moim zdaniem warto by było docieplić trochę powrót, a przynajmniej mieć wstawioną taką alternatywę.

 

majschi, jeżeli wiesz jak to wykonać, to to napisz, jeżeli nie chcesz będę wykonywał to metodą prób i błędów, tak jak wykonywałem różne układy (z wymiennikiem w układzie zamkniętym, nagrzewnicą w układzie otwartym i grzejnikami w układzie zamkniętym, z wstawieniem termometrów i obserwacją temperatury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Twoje założenia są błędne. Nie ważna czy jest lato, wiosna, jesień czy zima aby na powrót kotła wracało 55sC (przy zaworze 4d) musisz mieć na kotle około 70sC 

 

 

 

 

 

 

majschi, jeżeli wiesz jak to wykonać, to to napisz, jeżeli nie chcesz będę wykonywał to metodą prób i błędów, tak jak wykonywałem różne układy (z wymiennikiem w układzie zamkniętym, nagrzewnicą w układzie otwartym i grzejnikami w układzie zamkniętym, z wstawieniem termometrów i obserwacją temperatury).

 

Podałem Ci schemat który wykonałem kilkakrotnie i sprawdza się doskonale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z postu 33 zawiera zawór do regulacji przepływu, wskazane jest zamontowanie go na powrocie, czy i bez tego będzie w porządku?

majschi usunąłęś też zawór z powrotu nagrzewnicy, jest to zawór którym steruje termostat, nie będę go demontował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #33 jest schemat który moim zdaniem powinien posiadać zamiast zaworu 4d sprzęgło dzięki któremu nie będzie problemów z regulacją przepływów. 

W Twojej instalacji rolę sprzęgła może pełnić kocioł Ponieważ masz dwa niezależne obiegi w niego wpięte. 

 

Wyłączenie pompy obiegowej robi to samo co elektrozawór - wyłącza przepływ czynnika. Elektrozawory stosuje się przy kilku nagrzewnicach zasilanych jedną pompą. Przy jednej nagrzewnicy jest zbędny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast WZ za lewą pompą daj trójnik i w górę odpowietrznik (dokładnie tak jak zrobiłeś przy prawej pompie), dzięki temu nie będzie problemu z odpowietrzeniem pompy.

 

Niestety pochwalić Cie nie mogę. Przerobiłeś zawór 4d na 3d i nici z ochrony powrotu o którą tak walczysz  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie dobrze, ta rurka przy zaworze 4D to tylko podtrzymanie konstrukcji, mógł iść tu zawór grzybkowy do regulacji przepływu a niżej na powrocie łączył by się powrót z nagrzewnicy (przy termometrze) , z tylu zaworu 4D nie połączyłem jeszcze powrotu z grzejników.

Mam nadzieję ze tylko o to ci chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kartoniku z zaworem 4d zapewne była instrukcja poczytaj sobie przed snem. (zwracając szczególną uwagę gdzie jest góra a gdzie dół)

Z jednej strony Cię podziwiam za ogromne chęci i upór ale z drugiej strony jest mi Cię trochę żal ponieważ to wszystko trzeba porozkręcać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, przeanalizowałem rysunki montażu zaworu, na pierwszy rzut oka wygląda u mnie dobrze, jednak nie jest to zrobione prawidłowo, będę to przerabiał.

 

mam jeszcze pytania (skoro ma być fachowo, to trzeba mieć pewność, że fachowo będzie też i w innym miejscu instalacji), mianowicie niżej przedstawiam 3 warianty wyjścia na naczynie przelewowe:

 

z góry przepraszam za wersje uproszczone (istotą wyjście na naczynie)

 

wariant 1:

 

wyjście na naczynie z samej góry, nad wyjściami na oba obiegi

post-60719-0-21674100-1427837379_thumb.jpg

 

 

wariant 2:

 

wyjście na naczynie przelewowe nad obiegiem na nagrzewnicę, ale poniżej obiegu na grzejniki (lub odwrotnie)

 

post-60719-0-53906800-1427837534_thumb.jpg

 

wariant 3:

 

wyjście na naczynie przelewowe poniżej wyjść na oba obiegi

 

post-60719-0-97687800-1427837612_thumb.jpg

 

Dodam, iż ze względu na brak miejsca i przeszkody, próbuję to rozplanować. Rura na naczynie (22 miedź) idzie 60 cm poziomo, następnie w górę...  i mogę to.... tak zostawić, jak zostało zrobione przez fachowca (czyli poniżej obiegu),

 

post-60719-0-35927000-1427838424_thumb.jpg

 

 

lub mogę unieść odpowiednio do góry (jak już to przerabiam). W grę nie wchodzi oczywiście bezpośrednie wyjście do góry (musi być ten leżak!)

 

 

Pytania:

 

czy wyjście na naczynie przelewowe (umiejscowienie) w takim układzie odgrywa rolę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wobec tego mam rozumieć, iż w wersji pierwotnej zrobione to bylo źle?

Bo nie dość,że wyjście na naczynie zrobione poniżej obiegu (wtedy pierwotnego na wymiennik płytowy, choć zaraz za pompa przy wejściu do wymiennika był odpowietrznik)to jeszcze rura idzie równo w poziomie i z miedzi fi 22.

Raz się kocioł zagotowal i przelew zadziałał :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Instalacja zakończona.

 

poniżej przykładowe parametry:

 

- temp. kotła:  60 st. / P 57 st.

 

- temp. obiegu nagrzewnicy: Z 70 st. / P 60 st.

- temp. mieszacza (obieg grzejnikowy): np. Z 60 st. / P 56 st.

 

 

 

post-60719-0-52487000-1428784592_thumb.jpg

 

 

Pewnym problemem jest jeszcze sterowanie.

 

 

Sterowanie sterownikiem IRYD

 

Obieg (CO) nagrzewnicy z termostatem (euroster) wyłączającym po osiągnięciu żądanej temperatury silnik wentylatora i zamykającym zawór dwudrogowy na powrocie nagrzewnicy....i w tym momencie pompa pracuje dalej. Jeżeli podłączę termostat (2 przewody) do sterownika, to po osiągnięciu żądanej temperatury pompa się wyłączy, ale co wtedy z wentylatorem i zaworem? jak to podłączyć?

 

W obiegu grzejnikowym pompa pracuje ciągle, a temperaturę obiegu może regulować siłownik mieszacza (u mnie go nie ma). Warto by było wyłączać pompę po osiągnięciu żądanej temperatury w obiegu grzejnikowm.

 

Termostat pokojowy Pilot G podłączony w obiegu mieszacza steruje albo temperaturą pomieszczenia, albo temperaturą obiegu mieszacza.

Pompy natomiast nie wyłącza.

 

dla próby - po przepięciu Pilota G w obieg nagrzewnicy (CO), po osiągnięciu żądanej temperatury pompę wyłącza.

 

Co warto jeszcze dokupić lub ewentualnie jak dobrze podłączyć te elementy, które posiadam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.