Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Jest wiele tematów na naszym forum, które próbują odpowiedzieć na pytania, wszystkim zainteresowanym ogrzewaniem. Trzeba przyznać, że ogrzewanie jest jednym z kilku potrzeb, które są z człowiekiem od zarania dziejów ludzkości.

Czego brakuje forum, to zakresu prawa obowiązującego w Polsce i w Unii Europejskiej w szerokim zakresie dotyczących ogrzewania. Przecież forum nie przeglądają jedynie użytkownicy własnych instalacji, ale również projektanci, producenci, sprzedawcy.

 

Wiele mniej byłoby dyskusji tzw. akademickich, gdyby zbiór praw obowiązujących byłby zebrany w jednym miejscu.

Proponuję wszystkim zainteresowanym, aby dodawali tematy zgodne z tytułami ustaw, rozporządzeń lub innych aktów prawnych regulujących Ogrzewanie, w szerokim zakresie. Proponuję aby była możliwość wypowiadania się forumowiczów w zakresie tych praw, w kontekście ich doświadczeń na linii urząd, petent - to powinno pomóc wszystkim tym, którzy mają problemy ze stroną administracyjną, a nie mają możliwości zwrócenia się do osób kompetentnych w ich miejscu zamieszkania.

 

Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami posłowie nie wiedzą, za czym podnoszą rękę a zwykli smiertelnicy maja znać ustawy i rozporządzenia? Bez przesady. Jak ktoś ma problem to mu napiszę "Sprawdź art. x w ustawie z dnia ... Dz. U Nr ... pkt a pkt b ppkt c pppkt d".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Henryk 1953 napisał:
"...Żeby zamontować piecokuchnię wystarczy zgoda kominiarza na pismie. Musi wskazać i sprawdzić komin do którego podłączysz piecokuchnię.

Pamiętaj!!!! wszystko musisz mieć na piśmie, nawet zgode administracji na zainstalowanie piecokuchni. Za ogrzewanie budynku odpowiada właściciel budynku (nie mieszkania) i on powinien ponieśc koszty inwestycji. Chyba, że w mieszkaniu jest sprawne inne ogrzewanie, lub w warunkach przydziału tego mieszkania było zaznaczone, że koszty tej inwestycji poniesiesz ty.

 

O takie m.in. informacje w tym temacie chodzi. Tylko w jednym miejscu. Spróbujmy ułatwić forumowiczom życie. To nic nie kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pozbyć się Legionelli, dowiedzieliśmy się dzięki administratorowi, który poszukał źródła:
 

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C". Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"...W mieszkaniu są stare piece kaflowe i chcę je wymiennić na c.o., najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie pieca w piwnicy, czy potrzebuje jakiegoś zezwolenia z ppoż lub coś podobnego.
A jak sprawa wygląda w stosunku do sąsiadów, bo z tego co wiem, to jest to wspólnota mieszkaniowa? czy od nich też muszę mieć zgodę? W piwnicy, gdzie miałby stanąc piec ściany są z kamienia lub cegły, tylko strop jest drewniany, czy tutaj nie bedzie problemu? ...W pomieszczeniu na piec biegnie sobie rura gazowa, co z tym zrobić? Ocieplić zabezpieczyć, żeby wszystko było zgodne z prawem budowlanym? ...nie mam pojęcia, czy przewód kominowy sięga aż na sam dół, co zrobić, gdyby tak nie było? Dobudować coś, kombinować na własną rękę, czy zasięgnąć porady kominiarza?

 

Kogeneracja radzi: "...Jeżeli w budynku jest rura gazowa to masz idealną sytuację - doprowadzasz gaz do lokalu na ścianie w kuchni, czy łazience wieszasz kociołek dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania a przez ścianę zewnętrzną wyprowadzasz rurę spalinową i współosiową czerpnię powietrza. Taki kocioł nie potrzebuje specjalnego przewodu kominowego, wentylacji itp. Nie wpływa w ogóle na "stosunki powietrzne" w lokalu. Wisi sobie na ścianie, jak każda inna szafka kuchenna - masz bez kłopotu ogrzewanie i CWU. Załap kontakt z instalatorami - oni Ci wszystko załatwią. Najlepiej "kopnąć się" do najbliższej hurtowni instalacyjnej - tam wszystko załatwisz.. Taka robota wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia w lokalnym urzędzie rejonowym - pisze się to na specjalnym ichniejszym druku i od złożenia trzeba poczekać 1 miesiąc na ewentualny protest urzędu.. Dobrze jest zachować potwierdzoną kopię zgłoszenia z "klapą" urzędową. Jakby co to stanowi ona część strony prawnej dokumentacji powykonawczej.".

Edytowane przez Wordsan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

 • Podobna zawartość

  • Przez Pawel8808
   Witam,
   Zakupiłem palnik do lutowania rurek miedzianych (firma CFH). Posiadam butlę turystyczną (z gwintem 3/8"), przewód z palnika pasuje bez żadnych redukcji. Znajomy używa takiego palnika bez reduktora i działa, jednak w instrukcji palnika jest zapis, że do prawidłowej pracy niezbędny jest reduktor ciśnienia do 2,5 bara (reduktor taki posiada przyłącze do dużej butli - 21,8 więc musiał bym również zakupić przejściówkę na 3/8"). Używacie takich palników z butlą turystyczną z reduktorem czy bez? Jest jakaś odczuwalna różnica? Zastanawiam się, czy to, że ktoś używa palnika z butlą turystyczną bez reduktora wynika z doświadczenia i umiejętności ustawienia odpowiedniego przepływu na zaworze odcinającym w butli, czy po prostu nie ma to znaczenia. Jakie ciśnienie panuje w butli turystycznej?
    
   Pozdrawiam
  • Przez AplusHOUSE
   Zatrudnię Hydraulika z doświadczeniem / Montera C.O. / Montera Instalacji Sanitarnych / Montera Wentylacji / Pomocnika Hydraulika
    
   Praca od zaraz w Błoniach (5 km od Wrocławia) lub przy wyjazdach krajowych lub przy wyjazdach zagranicznych (Niemcy, Austria, Holandia) z systematycznymi zjazdami do domu i zakwaterowaniem w miejscu prowadzenia budowy.
   Dla najlepszych zarobki 8 000 zł lub więcej.

   Zadania ::
   - wykonywanie instalacji systemów sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych,
   - prace przy montażu budynków szkieletowych, modułowych oraz hybrydowych według projektów wykonawczych i warsztatowych.

   Wymagania ::
   - doświadczenie zawodowe min. 2 lata,
   - precyzyjność i dokładność,
   - umiejętność czytania rysunku technicznego,
   - umiejętność pracy w zespole.

   Oferujemy:
   - stałą umowę na pełny etat lub samozatrudnienie,
   - pracę na miejscu
   - pracę dobrymi narzędziami w bezpiecznym środowisku BHP,
   - pracę w niszowej specjalizacji, przy innowacyjnym produkcie o najwyższej jakości na najlepszych materiałach.

   Kontakt :
   e-mail :: job@aplushouse.eu; tel. +794 564 998

    
   Kim jesteśmy?
   A+House to ultra-nowoczesna architektura, innowacyjne rozwiązania, pasja oraz ekologiczne materiały podsumowane sloganem „Innowacje w zgodzie z naturą!” najlepiej charakteryzują.
    
   Pod marką A+house skrywa się innowacyjna pracownia architektoniczna z własnym działem produkcyjnym oraz wykonawczym, która specjalizuje się w projektowaniu oraz wznoszeniu nowoczesnych, innowacyjnych budynków szkieletowych, modułowych oraz hybrydowych w standardzie energooszczędnym i pasywnym.
    
   Nasz zespół prowadzi prace badawcze, zgłasza patenty, stosuje innowacyjne rozwiązania i wyróżnia się ekologicznym podejściem stosując „zdrowe” materiały. Wszystkie te starania zostały dostrzeżone przez internautów i zaowocowały pierwszym miejscem w kategorii najbardziej innowacyjnej pracowni w Polsce w konkursie „Innowacje w Architekturze”, organizowanym przez czasopismo Murator.
    
   W dniu dzisiejszym budynki realizowane przez nas należą do najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obiektów budowlanych o konstrukcji drewnianej na świecie.
    
   Więcej na www.aplushouse.eu.
    
   Rozwijamy nasz zespół wykonawczy i szukamy osób, które dołączą do nas.

    
   Prosimy o dopisanie klauzuli:
   „Na podstawie art. 7 ust. 1 RODO oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez administratora danych osobowych, którym jest AJD STUDIO Jakub Dalek, moich danych osobowych w celu przeprowadzenia procedury rekrutacji na w/w stanowisko. Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO.”
    Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

    
  • Przez Robert12357
   Witam, jaka temperaturę spalin macie na 100% mocy w kotłach 5 klasy? Ja mam kocioł skam-Pv 13 kw i na pełny gwizdek ma koło 175 stopni. Zastanawiam się czy taka temperatura spalin nie powoduje dużej straty kominowej, z drugiej strony mam na uwadze ze tradycyjny komin jaki mam mogą zniszczyć zimne spaliny. Jaka temperatura będzie optymalna ?
  • Przez Jozefg1
   40 lat kominów nie ruszałem, przemurowywane około roku 1980 , problemów nie było
    Wszedłem czyścić kominy i to co zobaczyłem to mi humor na dobre zepsuło...
   Z 4 kominów używany dziś jest jeden , pozostałe 3 nie są używane albo wentylacja podłączona ,
   Jest 4 bo kiedyś w każdym pokoju był piec. Co ciekawe w najlepszym stanie jest ten używany do pieca CO.. :D
   Jaką metodę naprawy przyjąć? 
    1.   "Owijać" siatką i klejem - tak zrobił sąsiad, wygląda ładnie....  podobno trwałe i tanie
    2.   40 lat była cegła tzw "kanalizacyjna" i było OK - wymienić i spokój?  Czyli klasyka
    3.   Wymurować wszystko ponad dachówkami cegłą klinkierową?  Najbardziej estetyczne...
   Którą metodą robić? Policzyłem - 685 sztuk cegły.
   I jak się kształtują koszty, żebym wiedział jak z fachowcami rozmawiać....
  • Przez edipat
   Witam na wstępie wszystkich forumowiczów.
   Niedawno stałem się posiadaczem starego domu z bali, ok 100m2 ,z powodów czysto ekonomicznych postanowiłem go sam wyremontować, no prawie sam, ale nie wszystko da się samemu zrobić, teraz jestem na etapie zrobienia C.O. i C.W.U. ,posiadam piec węglowy "OGNIWO S6WC CLASSIC 17kW" , również będzie zbudowana kuchnia węglowa z płaszczem wodnym, chciałbym to wszystko połączyć w całość, aby w zależności od pory roku dobrze to funkcjonowało, mianowicie w okresie zimowym ogrzewanie spoczęło by na piecu, który będzie w piwnicy poprzez rozdzielacz ogrzewanie na grzejniki, jedna nitka do podgrzewacza wody, piec kaflowy by spełniał rolę podgrzewacza wody , zaś w okresie przejściowym tj. wiosna, jesień chcę aby funkcje grzewcze przejął piec kuchenny , zaś w okresie letnim, tylko piec kuchenny jako podgrzewacz wody. Poniżej jest schemat takiej instalacji, prosiłbym o pomoc czy będzie to tak działało jak bym chciał. Prosiłbym osoby które zaczną mnie krytykować za samodzielną budowę takiej instalacji, o nie zabieranie głosu, poprostu jestem do tego zmuszony, mam bardzo ograniczony budżet, a prac jest wiele.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.