Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie w domu. Pytanie


sokolam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chce założyc instalacje centralnego ogrzewania w domu 200 m2. Piec zwyczajny weglowo-drzewny.

 

Chce to zrobic sam, z powodu ze taniej, mam czas, narzędzia itp. Narysowałem sobie schemacik, prosze zobaczyc czego brakuje w nim. Nad piecem pompka z zaworami itp.. kupiona w sklepie wiec to jest ok. Rurki zwyczajne metalowe. Chodzi mi o to co jest zle i gdzie założyc odpowietrzniki głównej instalacji... W grzejnikach oczywiscie odpowietrzniki są. Dom parter i pietro. Prosze o wskazówki.

post-2-1229678081_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i bedzie oki tylko ze zbiornik podłqacz na wyjsciu zpieca przed pompą i bedzie ciepło a wode jak bedzsiesz grzał? a injeszcze jedno te rurynie takie grube jak niektore namalowałes hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku tak jak napisał automatyk podłącz naczynie do zasilania na trójniku zaraz na wyjściu z kotła bez żadnych zaworów i jeżeli porobisz duże spadki na tej rurce a średnica będzie około 1 cal to większość wody odpowietrzy Ci się przez naczynie, drugi odpowietrznik wstawiłbym na wyjściu na instalacje przed pompą na bajpasie a następne już na pionach i na grzejnikach ewentualnie łazienkowych oczywiście mowa o automatycznych odpowietrznikach ten zaraz za piecem będzie działał bardzo podobnie jak separator powietrza jednak jego wydajność będzie znacznie mniejsza.Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy wchodzi do pieca tylko od dołu. Ale gdzie założyc odpowietrznik ?? Bo jak rozpale w piecu to mi sie zapowietrza cały układ i wode ciepła wywala do zbiornika wyrównawczego i nie wiem co robic ;/

to zrób tak na wyjsciu z pieca maszkruciak nin 1/1/2 wkrec tam trojnik tak aby jeno ujscie było nabok a druge do gory ,od gory podłacz zbiornik ,a z boku uklad pompki to juzbedzie ok i tak to robie inigdy nie ma problemu ze cos sie zapowietrza ,a jeslichodzi o odpowietrznik to wstaw w najwyzszym punkcie na pionie zanim na boki sie rozchodzi jesli juzniemasz mozliwosci to poprostu ten zbiornik przepnij a odpowietrznik przy grzejniku jednym [przynajmniej sie cały układ niezapowietrzy ale przy tym co pisałem gwarantuje ze siezapowietrzac nie bedzie i jeszcze jedno układ do zbiornika musi byc tak zrobiony zeby kazdy bombel powietrza sie tam znalazł zeby nie było bramek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem ??

 

Na wyjsciu z pieca gdzie idzie ciepła woda na pompke, przed pompką wstawic trójnik i podłaczyc pod niego zbiornik wyrównawczy ??

 

A dolne wejscie z pieca na zbiornik wyrównawczy to co zrobic ?? Zaślepic ??

tak zaslepic tylko ten trojnik to tak jak pisałem pozatym jakies srubunek zeby sie dało rozkrecic pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokolam jeszcze jedno z uwagi na fakt jakim kotłem będziesz palił to jednak postaraj się przerobić to zasilenie tego naczynia i podepnij je do zasilania z pieca bo nie dość że będzie Ci taki układ służył do odpowietrzeniu układu ale przede wszystkim ma on służyć do jak najszybszego rozprężenia układu ze zbyt dużego ciśnienia w przypadku wysokiej temperatury w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak: Zbiornik wyrównawczy jest najwyzej, nad wszystkimi grzejnikami.

 

Kurde chyba jestem za głupi zeby zrozumiec o co chodzi ;/ Cieszy mnie to ze moge sobie sam cos zrobic ale widze ze chyba nie dam rady bo cały czas mi sie zapowietrza. Wkreciłem odpowietrznik na wyjsciu z pieca u góry na trójniku zobacze co bedzie sie działo teraz.

 

 

automatyk nie wiem jak zrobic tak jak piszesz ;/ gdzie podlaczyc ten zbiornik wyrównawczy. Mozesz prosty rysunek zrobic ? Wiem ze prosze za duzo ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tymgozej bo niewiedziec jak robi sie rysunka

porpostu jak wezmiesz trojnik tojest litera T przwracasz go na bok koniecznie to co teraz masz na dole bedziesz miał z boku i tam podłaczasz te swoja pompe tak jak masz w tej chwili a od gory tego przewroconego trojnika zbiornik i bedzie ok

normalnie chyba zaczne robic foto tych moich instalacji i automatyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noniestety nie da sie inaczej i tak skutecznie a swoja droga to szybki jestes jak nanowicjusza przez godzine cały układ z zalaniem i paleniem to jakis rekord mysle ze przeróbka zajmie ci jakis 5 min toide naobiad i odpiszjaksie pali hihi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SOKOLAM jeżeli już się zdecydujesz na przeróbkę to nie pomiń jednego faktu otóż skoro sam to będziesz przerabiał to powstawiał sobie w kilku najbardziej twoim zdaniem kluczowych punktach instalacji zawory kluowe i śrubunki że w przypadku demontażu czegoś lub przróbki nie będziesz musiał spuszczać za każdym razem wody z instalacji.Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem ??

 

Na wyjsciu z pieca gdzie idzie ciepła woda na pompke, przed pompką wstawic trójnik i podłaczyc pod niego zbiornik wyrównawczy ??

 

A dolne wejscie z pieca na zbiornik wyrównawczy to co zrobic ?? Zaślepic ??

 

Dolne wyjscie z pieca to prawdopodobnie króciec do spuszczania wody z kotła-mozesz zaslepić, ale korzystniej jest wstawić zwykły zaworek kulowy taki np z końcówka do nałożenia węza gumowego.

 

ponizej to o czym wczesniej zostało napisane

 

post-3702-1230411392_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolne wyjscie z pieca to prawdopodobnie króciec do spuszczania wody z kotła-mozesz zaslepić, ale korzystniej jest wstawić zwykły zaworek kulowy taki np z końcówka do nałożenia węza gumowego.

 

ponizej to o czym wczesniej zostało napisane

 

post-3702-1230411392_thumb.jpg

 

Poza tym jeśli wszystko już zrobiłeś i masz problem z puszczeniem tej rury na samą górę od zasilania to nie pozostaje nic innego tylko zastosowanie wymiennika i zamknięcie układu z grzejnikami i przeniesienie naczynka w pobliże pieca... :)

:o Aczkolwiek mniej roboty, jak wynika ze schematu, będzie z przeniesieniem rury z powrotu do trójnika na zasilaniu :)

 

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Mam problem z instalacją wg mnie wszystko jest zrobione nie tak, załączam zdjęcie i propozycje jak to przerobic, bo układ ciągle jest zapowietrzony woda zimna, często dochodzi do temp powyzej 100 stopni

 

post-5559-1231902160_thumb.jpg

 

 

naczynie zbiorcze jest gdzies tam na lini troche daleko od pieca nie wiem czy to nie przeszkadza?

 

tutaj daje swoją propozycje jak to powinno wygladac.

 

post-5559-1231902297_thumb.jpg

 

to zielone to zbiornik CWU, i prosił bym o pomoc gdzie w tym schemacie umiescic odpowietrzniki. I czy jest on poprawnie narysowany.

 

Tutaj poniżej schemat naniesiony na zdjęcie

 

 

post-5559-1231903315_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no teraz by było juz lepiej a odpowietrznik napewno nad zaworem przy zasobniku zamiast kolana trojnik i odpowietrznik i bedzie latac ,a i jeszcze jedno wstaw zawór na zasobnik 1/2 ,boten 1 cal to zakluca prace całego układu a i daruj sobie ten zwór roznicowy chyba ze chcesz sobie wydac troche kasy ,albo zamiast niego powies sobie sto zł w tym miejscu i da to taki sam efekt w działaniu tej instalacji ,najwazniejsze zebyc zbiornik wyrównawczy zamontował tak jak narysowałes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś będziemy to robić więc powiem jak przebiegają prace. A ten zawór różnicowy na pewno nie jest potrzebny? a co jeśli zabraknie prądu? czy gdyby naczynie zbiorcze nie było podłaczone tak jak na schemacie czy spełniał by on swoją rolę? Jeśli bedą jakieś wątpliwości będe pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.