RYAN321 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #1 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Witam! Tak jak napisałem w temacie chodzi o instalacje zaworu 4d. Mianowicie 2 lata temu kupiłem piec na ekogroszek i nie wiem dlaczego, ale w tamtym czasie ekipa z firmy od której brałem piec mi go nie zainstalowano. Przeczytałem, że zawór ten "podnosi" żywotność pieca i postanowiłem go założyć w tym roku, w końcu piec trochę kosztował. Zawołałem hydraulika żeby zobaczył obecną instalacje i zastanowił się nad tym jakby go tu założyć. Facet powiedział, że przy obecnej instalacji jest to niemożliwe i trzeba ją zrobić całkowicie od nowa, w dodatku zaczął wymieniać błędy w obecnej (a to że na krótko podłączona itp. itd. nie znam się także nawet ciężko mi powtórzyć co gadał). Powiedział, że może on to zrobić ale koszt będzie w granicy 1000 zł. No i teraz mianowicie moje pytanie, w załączniku wysyłam zdjęcia (jakby były jakieś pytania z chęcia postaram się na nie odpowiedzieć). Jeżeli byłby ktoś tak uprzejmy rzucić okiem i sprawdzić czy rzeczywiście to jest tak źle podłączone i trzeba to rozbierać czy po prostu facet szuka jelenia. Pozdrawiam!
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #2 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 zawór 4-d należy zamontować blisko kotła a u ciebie faktycznie nie ma na niego miejsca, te pompy to fakt trzeba je przesunąć, filtry od pomp powinny być poziomo , nie widzę zaworów zwrotnych za pompami. Dobrze by było to poprawić. Pozdr.
kiminero Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #3 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 W dniu 1.08.2014 o 14:22, RYAN321 napisał(a): Przeczytałem, że zawór ten "podnosi" żywotność pieca i postanowiłem go założyć w tym roku, w końcu piec trochę kosztował. Najpierw napisz jak wygląda u ciebie "normalny" sezon grzewczy i odpowiedz na kilka pytań. 1. Czy grzejniki mają termostaty? 2. Jaką temp utrzymujesz na kotle? 3. Czy pompa boilera pracuje wg czujnika, czy też działa non stop? 4. Jaka temperatura utrzymuje się na wejściu powrotu do kotła? Te trzy odpowiedzi pomogą w udzieleniu ci porady. Według mnie jeśli "priorytetem" jest zapewnienie dobrych warunków pracy kotła, to najmniej inwazyjne i najtańsze będzie zastosowanie pompy kotłowej, która załączy się gdy powrót będzie "za zimny". Można też włączyć pompę boilera na stałe, dzięki czemu powrót będzie wygrzany. Niestety "minusem" jest brak możliwości nastawienia sobie do jakiej temp ma grzać boiler (zawsze będzie rozgrzewał się równo z kotłem). Ze zdjęć wynika, że masz zasobnik CWU poziomy wiszący, więc podejrzewam, że za dużej pojemności on nie ma, więc to rozwiązanie nie musi być takie złe. Musisz zrozumieć o co chodzi z tym 4D. Jest to zawór dwu funkcyjny, tzn. jeśli ustawisz go tak, by podnosił temp powrotu, to jednocześnie obniżał będziesz temp wody posyłanej na grzejniki. Tak czy inaczej, to musisz mieć jakiekolwiek podstawy do podejmowania decyzji o montażu, czyli niezbędny jest termometr poglądowy na powrocie. Kup i zamontuj doraźnie termometr przylgowy/opaskowy (do montażu bez ingerencji w instalację). Jeśli do kotła będzie wpływała woda o temp poniżej 40-45 (lub różnica będzie większa niż 15 sC), to będziesz myślał o dalszych krokach. Taka moja rada. Pieniądze zawsze zdążysz wydać.
RYAN321 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Autor #4 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Ogólnie rzecz biorąc kocioł chodzi cały rok. Lato CWU ; Zima CWU/CO. Pomijając przerwy na czyszczenie, czyszczę go w zależności od pory roku ale w lato to jest raz na miesiąc zaś w zimę to raz na tydzień. Łącznie z usunięciem nagaru na ściankach. 1. Grzejniki nie mają termostatów. 2. Temperatura utrzymywana na kotle to 60 stopni. 3. Pompa boilera działą wg. czujnika 4. Nie jestem w stanie stwierdzić jaka temperatura jest na powrocie.
kiminero Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #5 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Kup termometr przylgowy (ew pożycz pirometr). Możesz też użyć super dokładnej metody "na macanego". Złap za rurę powrotu i porównaj z temp rury wyjściowej z kotła. Jeśli dużej różnicy nie wyczuwasz, to tragedii nie ma. Próbę przeprowadź dwukrotnie: gdy pracuje pompa CWU i pół godziny po jej wyłączeniu. Jak regulujesz temp w domu jeśli na kotle jest zawsze 60?
RYAN321 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Autor #6 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Posiadam regulator temperatury pokojowej Euroster.
kiminero Opublikowano 1 Sierpnia 2014 #7 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Czyli nie jest to zdrowe dla kotła. Gdy Euroster wyłączy ci pompę CO, to woda w grzejnikach stygnie do temp zbliżonej do otoczenia (25-30). Ponowne uruchomienie pompy powoduje wtłoczenie tej "zimnej" wody do kotła rozgrzanego do 60, więc kondensacja na ściankach i korozja jest prawdopodobna. Pomyśl o pompie kotłowej, bo przerobienie tego na 4D za podane wyżej pieniądze nie jest przesadą.
RYAN321 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Autor #8 Opublikowano 1 Sierpnia 2014 Nie bardzo rozumiem o jakiej pompie kotłowej masz na myśli. Obecne 2 pompy nie wystarcza?
kiminero Opublikowano 2 Sierpnia 2014 #9 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Patrząc na twoją instalację odnoszę wrażenie, że problem zimnego powrotu został przewidziany i zapobiegawczo zostawiono możliwość szybkiego montażu pompy kotłowej. Na zdjęciach poniżej zaznaczyłem zawory, które wg mnie do niczego nie służą i można wykorzystać je do zabudowania pompy kotłowej do podgrzewu powrotu (chyba, że planowane jest wykonanie odrębnego obiegu grzewczego w przyszłości itp.). Jest to zykły bypass z pompą i zaworem zwrotnym. Pompa sterowana jest termostatem przylgowym zamontowanym na rurze powrotu kotła. Pompa kotłowa reaguje wyłącznie na zbyt niską temp powrotu kotła i wyłącza się gdy jest ona prawidłowa. Koszt pompy z montażem jest zdecydowanie niższy niż przerobienie układu na 4D. Wspominałem wyżej o zastępczej metodzie wykorzystania pompy boilera do podgrzewu powrotu. Jeśli pompę tą włączyć na stałe, to problemu zimnego powrotu być nie powinno.
RYAN321 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Autor #10 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Na zdjęciu nr. 2 jest zawór który w przyszłości miał służyć do ogrzewania podłogowego, jednak zrezygnowałem z tego pomysłu i zawór ten został.
sambor Opublikowano 2 Sierpnia 2014 #11 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 To można te zawory wykorzystać do montażu pompy kotłowej jak pisał kolega wyżej. to najmniej inwazyjna przeróbka - a koszt ? - zawór regulacyjny np grzybkowy, trochę rurki 1", filtr, zawór odcinający, pompa, zawór zwrotny, termostat - wyjdzie w materiale ok 330-380zł a zrobić to możesz sam Schemat teoretyczny połączenia poniżej
RYAN321 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Autor #12 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Byłem u tego hydraulika i wspomniałem o waszej propozycji. Nie wiem czy nie zaczął mi mydlić oczu bo zaczął coś mówić, że trzeba będzie zrobić w takim wypadku cyrkulacje wody bo to stara instalacja, że ten zawór powinien być bo piec się ciągle przegrzewa bo jak będzie zawórd 4d to będą 4 odejścia a teraz jest tylko jedno i że piec na takiej instalacji szybko "walnie".
sambor Opublikowano 2 Sierpnia 2014 #13 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 To byłeś w mydlarni a nie u hydraulika co ma cyrkulacja do reszty? Z zaworem 4-d będziesz miał 2 odejścia na kocioł i dwa na instalację a on parę zł w kieszeni. Chłop po prostu kręci.
kiminero Opublikowano 2 Sierpnia 2014 #14 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Jaką cyrkulację? Przegrzewa się, to rozumiem przeciąga temperaturę powyżej zadanej. Napisz kiedy to robi (latem czy zimą) oraz ile to przeciągnięcie wynosi. Opisz też jakiej mocy jest ten kocioł (ślimak, tłok?), ile metrów ogrzewa, jaki zasobnik CWU. Dla układu ze skokowym obciążeniem kocioł węglowy ma trudne warunki do pracy. Pali się w nim na okrągło, ale odbiór mocy jest albo 100% albo 0%, w zależności, czy Euroster aktualnie pompę załączył. Nic dziwnego, że rozpędzony kocioł, któremu nagle wyłączysz odbiór przeciągnie temperaturę. Tutaj popełniono błąd w założeniach działania całości i teraz trzeba kombinować. Zrobienie tego jak należy to prucie wszystkiego i spore koszty. Najprościej wg mnie to włączyć tą pompę CWU na stałe i zmniejszyć temperaturę zadaną do 50-55. Mając mniejszą temp do dyspozycji Euroster nie będzie tak często wyłączał pompy, a i woda w boilerze nie będzie parzyć. Oczywiście domontuj na "już", termometr poglądowy jak niżej, abyś widział o ile mniej będzie na powrocie. Tak jak pisałem różnica 10 sC zasilanie/powrót, jest akceptowalna i kocioł rosić się nie powinien nawet przy tak niskiej zadanej. http://allegro.pl/termometr-tarczowy-przylgowy-do-co-cwu-ogrzewanie-i4472850839.html P.S. Sprawdź mocowanie czujnika temperatury kotła, czy jest ono trwałe i solidne oraz dobrze zaizolowane. Niedbałe mocowanie prowadzi do zaniżania temp faktycznej. Ster może pokazywać 60 a faktycznie jest wyżej. Euroster to dobre rozwiązanie dla kotła gazowego, gdzie jak grzanie niepotrzebne o kocioł po prostu gaśnie (wyłącza się), jednocześnie w każdej chwili może ruszyć z pełną mocą. Tak jak pisałem, założenia rozminęły się z rzeczywistością.
RYAN321 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Autor #15 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Ogólnie to przegrzewa się ale tylko kocioł i tylko latem jak jest nastawiony na samą CWU, jednakże znalazłem sposób i lekko otwieram zawór ten nad kotłem i temperatura lekko ucieka na CO grawitacyjnie. Wody nie zużywam za dużo (2 osoby) także może być w tym problem że jej zużycie jest małe a kocioł pracuje. Jeżeli chodzi o kocioł jest to kocioł 30kW(ślimak), powierzchnia do ogrzewania to ok. 200-220 m2 (dom ma 280m2) zasobnik CWU to nie jestem pewny ale wydaje mi sie że 100l lub 120l .
sambor Opublikowano 2 Sierpnia 2014 #16 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Powinieneś zacząć od tych danych - moc kotła, powierzchnia domu i pojemność zasobnika. Tu jest dodatkowy problem gdyż wężownica z kotła nie jest w stanie na bieżąco odebrać ciepła z kotła i dla tego część ciepła wypuszczasz w instalację aby zapobiec przegrzewaniu kotła. Może trzeba ustawić wyższą temp na kotle w okresie letnim - zasobnik CWU będzie lepiej odbierał ciepło z kotła i będzie nagrzewał się szybciej .
RYAN321 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Autor #17 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Powiem że z tego co tutaj przeczytałem bardziej odpowiada mi pomysł z pompą kotła. Natomiast jeżeli chodzi o pomysł z włączeniem pompy CWU na stałe to czy ona się po prostu nie spali? W dodatku obawiam się o rachunki za prąd. Jeżeli dobrze zrozumiałem idee pomysłu to rozumiem że trzeba byłoby pociągnąć rurę od tego zaworu na piecu, zrobić bypass z pompa i termostatem (w miejscu nr 1 na zdjęciu) i podpiąć to na powrocie ( miejsce nr 2. na zdjęciu).
sambor Opublikowano 2 Sierpnia 2014 #18 Opublikowano 2 Sierpnia 2014 Tak jak piszesz , ale można do tego wykorzystać istniejące zawory, brak tylko zaworu dławiącego - musi być, filtru, pompy i zaworu zwrotnego - też musi być.
kiminero Opublikowano 3 Sierpnia 2014 #19 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Nie utrudniaj sobie życia i skorzystaj z istniejących wolnych zaworów. Nawet wody nie musisz spuszczać.
RYAN321 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Autor #20 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Błędnie myślałem, że musi to być na samym końcu jak najbliżej końca powrotu. Mam natomiast pytanie, czy w takim razie pompa kotła będzie działać cały czas? W tej chwili używam pieca tylko na CWU a na powrocie jest dosyć niska temperatura. Jeżeli zamontuje ten termostat przylgowy wymusi on całodobowe działanie pompy. To samo tyczy się zimy, jeżeli w zimę ustawię temperaturę na eurosterze załóżmy do godziny 21:00 ma być utrzymywana temperatura 21,5s a pozniej do godz. 7:00 ma być nie wyższa niż 20, to przez te wszystkie godziny do momentu włączenia pompy CO będzie ona działać? Ew. czy można na tym termostacie ustawić zakres temperatury np. ma grzać do 60s i jeżeli spadnie poniżej 55s to ponownie się załączy.
kiminero Opublikowano 3 Sierpnia 2014 #21 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Te termostaty mają 5 stopniową histerezę, czyli jak ustawisz utrzymywanie 45 sC, to po jej osiągnięciu ponownie załączy się 5 stopni niżej: 40 sC i działać będzie aż nie wzrośnie do zadanej 45.
sambor Opublikowano 3 Sierpnia 2014 #22 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Ustawienie 45C powrotu na kocioł to trochę nisko, 55 C to akurat,
RYAN321 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 Autor #23 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 No dobrze, ale w lato mogę po prostu odłączyć tą pompę od prądu? Obecenie w boilerze jest ok 48sC a histereza na sterowniku od pieca ma zakres 2sC. Nie będzie to szkodliwe?
sambor Opublikowano 3 Sierpnia 2014 #24 Opublikowano 3 Sierpnia 2014 przy samej pracy pompy CWU można wyłączyć pompę kotłową.
RYAN321 Opublikowano 28 Sierpnia 2014 Autor #25 Opublikowano 28 Sierpnia 2014 Odkopuje temat ponieważ mam jeszcze pytanie, mianowicie jeżeli będzie ta pompa kotła, a sterownik Euroster załączy pompę CO to czy temperatura zadana (w tym wypadku 60sC) nie spadnie tak samo szybko jak bez tej pompy? W zeszłym sezonie grzewczym temperatura na piecu bardzo szybko spadała bo woda w pomieszczeniach grzewczych osiągała temperaturę pokojową.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.