rpc Opublikowano 25 Lipca 2014 #1 Opublikowano 25 Lipca 2014 "... W trakcie głosowania posłowie poparli też poprawki zgłoszone wcześniej przez posłów PO. Jedna z nich mówił o obniżeniu do 20 KW mocy cieplnej kotłów, które będą podlegać okresowej kontroli. Pierwotnie zarówno PO, jak i PiS opowiedziały się za tym, by okresowej kontroli podlegały kotły o nominalnej mocy cieplnej od 30 KW do 100 KW. Chodzi o zaoszczędzenie kontroli posiadaczom domków jednorodzinnych, które z reguły mają kotły do 30 KW. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych w uwagach zgłoszonych do projektu wskazało, że ustalenie wysokość mocy cieplnej kotłów na poziomie 30 KW może Polskę narazić na zarzut nie wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Dlatego klub PO zdecydował o obniżeniu do 20 KW mocy cieplnej kotłów ..." http://biznes.interia.pl/budownictwo/news/wysrubowane-wymagania-dla-nowych-budynkow,2036532,4212#iwa_item=2&iwa_img=0&iwa_hash=19585&iwa_block=business
Andrzej_M_ Opublikowano 26 Lipca 2014 #2 Opublikowano 26 Lipca 2014 Coroczny przegląd techniczny samochodu nikogo nie dziwi i nie budzi żadnych kontrowersji w społeczeństwie. Powinniśmy pamiętać, że powietrze jest naszym dobrem wspólnym, więc należy o nie dbać. Nauczyliśmy się dbać o wodę, segregować śmieci, czas na czyste powietrze i poszanowanie energii.
sambor Opublikowano 26 Lipca 2014 #3 Opublikowano 26 Lipca 2014 Tylko kto ma ( lub może ) wykonywać taki przegląd? czy wystarczą do tego stosowne uprawnienia "E" grupy 2? czy będą potrzebne dodatkowo uprawnienia "D" ?
januszj26 Opublikowano 26 Lipca 2014 #4 Opublikowano 26 Lipca 2014 Takie przeglądy nie mają nic wspólnego z czystym spalaniem.
kiminero Opublikowano 26 Lipca 2014 #5 Opublikowano 26 Lipca 2014 A jak przeglądu nie przejdzie, to pan kontroler zaplombuje kotłownie... ewentualnie zabierze uprawnienia do kierowania procesem spalania... lub też standardowo wypisze mandat. Nie rozumiem co tutaj "przeglądać"? Na trucicielskie metody palenia to nie pomoże, a kocioł albo ma certyfikaty, albo nie. To kolejny kij, a przydałaby się marchewka, np. zwolnienie z opłaty śmieciowej, dla użytkowników "czystych" źródeł ciepła. Niestety machanie kijem jest bardziej dochodowe niż rozdawanie marchewek, więc...
rpc Opublikowano 26 Lipca 2014 Autor #6 Opublikowano 26 Lipca 2014 Mnie to nie dotyczy mam mniejszy kociołek. Ale wracając do tematu co tu przeglądać i jakie będą tego konsekwencje. Co przyjdzie pan w zime i zakaże palić ? Ciekawe jak to będzie wyglądać. Toż to nawet w kotle co przejdzie ten przegląd można okolice zasyfić smrodem. No chyba, że chodzi o to że jak przerdzewiały/pęknięty to trzeba właściciela zmusić do wymiany innej przyczyny nie widze. Przecież tu ani hamulców ani zbieżności nie ma. Co miałby taki przegląd obejmować ? Grubość blach, dźwiczek ?
Juzef Opublikowano 26 Lipca 2014 #7 Opublikowano 26 Lipca 2014 Takie przeglądy nie mają nic wspólnego z czystym spalaniem. Na szczęście chyba poniekąd się mylisz. Wygrzebałem jakiś sejmowy projekt w tej sprawie. A tam: Art. 24. 1. Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany poddać budynki w czasie ich użytkowania kontroli: 1) okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych: a) co najmniej raz na 5 lat - dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW
sambor Opublikowano 26 Lipca 2014 #8 Opublikowano 26 Lipca 2014 Zaznajomiłem się z tym co podał kolega Juzef i w pewnym miejscu jest podane ; " Nie dokonuje się kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji w budynkach, w których od ostatniej takiej kontroli w systemie ogrzewania lub systemie klimatyzacji tych budynków nie dokonano zmian mających wpływ na efektywność energetyczną tych systemów." czyli dla 99,9% urządzeń i instalacji przepis jest martwy. Co do mojego pytania kto ma to robić ? też jest odpowiedź : " Kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynku może dokonywać osoba, która posiada: 1) uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub 2) kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych." Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma zastrzeżenia co do zbyt restrykcyjnych przepisów dotyczących budownictwa jednorodzinnego w zakresie sprawdzenia stanu technicznego systemów ogrzewania oraz kontroli kotłów energetycznych o mocy cieplnej od 20 kW.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.