Skocz do zawartości

zapi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem dla testu pelet - proszę o rady i opinie na temat tego paliwa. Proszę o sugestie na temat ustawień sterownika. Podano mi, żeby zrobić czas podawania na 22 s, czas przerwy 20 s i dmuchawa na 30%. Palę dopiero tydzień ale nie podoba mi się osadzanie w środku kotła sadzy, dość gruba warstwa powstaje i będzie dużo czyszczenia. Podobno mam za niską temp na kotle lecz po zwiększeniu niewiele mniej się osadza. Popiołu faktycznie niewiele. Objętościowo więcej go idzie niż groszku chyba że mam złe ustawienia.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Wg mnie masz za dużo powietrza, spróbuj na 17-20%. Mam ten sam palnik, pytałem producenta mówił, że do takiego opału mniej powietrza (nie sprawdziłem). I faktycznie objętościowo zużycie jest duuużo większe, ale tłumaczył, że na wadze jest oszczędność.

Podziwiam, chciałem zrobić to samo dla testów, ale nie miałem czasu zakupić peletu.

 

Z ciekawości - po ile kupowałeś?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku wyczytałem w Twoim poście, że przy swym kotle masz magiczny elastyczny przewód który powoduje,że dym nie cofa się do podajnika? nie potrafię sobie tego wyobrazić ale jeśli działa to chętnie coś takiego zainstaluję. Jeśli w wolnej chwili możesz zrobić tego fotkę to będę wdzięczny.

Co do palnika to faktycznie jak jest wyczyszczony i napełniony świeżo groszkiem żar jest na całym palniku potem niestety tylko w środku. Mam wrażenie, że potem słabiej dogrzewa kocioł i przydałby się zawieszony deflektor ( u mnie go nie ma ) aby rozbić płomień na boki kotła.

Tu niespodzianka paląc peletem tak nie jest, żar i płonień ciągle na całym palniku i rozchodzą się po całym środku kotła.

Groszek w moim rejonie - mazowieckie 650 słaby 730 podobno super obydwa luzem, workowany + ok 80 PLN dlatego eksperymentuję z peletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Postaram sie zrobić zdjęcie w święta i prześlę. U mnie strasznie drogo (tylko workowany) 550 (ale nie ma) 680 i 875 (za tyle kupiłem kilka woreczków i w święta będą eksperymenty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na początku sory, że nie załączam zdjęć, ale zostawiłem aparat i nie mam co załączyć :) sorki.

Za to dzięki tobie - dokładniej przyjrzałem się temu przewodowi i jego działaniu. Piszę tylko przy pracującym wentylatorze:

- przy węglu po otworzeniu klapy z początku nie ma dymu - po około 5-7 minutach zaczyna wydostawać się dym do zasobnika, wystarczy zamknąć klapę na chwilę, a po ponownym otwarciu czysto, ale po kilku minutach sytuacja sie powtarza.

- przy paleniu PELETEM (to Cię pewnie bardziej zainteresuje - dymy "0" - tylko że wentylator inaczej ustawiony :)

Oj!!! po-testowałem sobie z tym peletem :o

Masz troszkę inny sterownik, więc postaram się opisać jak najdokładniej w odniesieniu do "dużego" groszku (nie ekogroszek)

1. czas podawania = 42; na węglu = 27 (u mnie to % czasu w cyklu pracy = 60sekund) czyli około 25sekundy

2. wentylator = 5; na węglu = 17 (u mnie zakres pracy 1-99)

3. ustawiona temperatura 66C

4. w podtrzymaniu = 26, przy węglu 48 (u mnie czas po jakim włącza się cykl pracy w celu podtrzymania)

5. cykle pracy w podtrzymaniu = 2, przy węglu = 1

6. zużycie: 60kg/33h (+-1kg) czyli około 43kg na dobę; przy węglu do 25kg

7. finansowo: teoretycznie 0,043x550 = 23,6/dobę (w praktyce pelet kupiłem dużo drożej i wyszło 37,6/dobę); węgiel do 0,025x535 = 13,3/dobę;

8. reasumując, nawet gdy pelet kupię w oferowanej cenie 550 (tylko, że obecnie brak) w skali miesiąca różnica wyszła mi rzędu 309, zł - i pomimo faktycznej czystości w paleniu (SUPER), prawie zero popiołu - z uwagi na cenę odpuszczam temat, nie stać mnie na sezon wydać około 1,5tys więcej.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, (.....)

7. finansowo: teoretycznie 0,043x550 = 23,6/dobę (w praktyce pelet kupiłem dużo drożej i wyszło 37,6/dobę); węgiel do 0,025x535 = 13,3/dobę;

 

Pozdrawiam serdecznie.

Jarek

 

Może to drobiazg, ale byłoby nieżle, gdybyś pisał przy takich wyliczeniach, o jakie jednostki

chodzi. Domyślam się, że o nasze kochane złote polskie, ( bo chyba nie kg ?), ale może warto rzetelnie... Jakby nie patrzeć wychodzi drogo...tak, jak od dawna podejrzewałem, bo o cuda trudno, to tylko sprasowane trociny, wygodne w użyciu, ale drogie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. U mnie cena eko gorszku luzem to ok 700-750 dlatego i z ciekawości testu z peletem. Nie mogę powiedzieć jaka jest różnica ilościowa bo nie mieszkam jeszcze w tym domu więc nie jestem w stanie dopilnować.

Też myślałem o zwykłym groszku u mnie cena ok 600 tylko na składzie mnie wystraszyli, że ślimak może nie wydoła. Mam palnik BRUCERA i ślimak, gość który mi dostarczał kocioł tez mówił, żeby sypać zwykły groch i nie pękać. Kupię worek dla testów. Czy JAREK ma również taki palnik?

 

Krótkich wizyt w kotłowni w nowym roku.

Piotrek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Dokładnie taki sam. Właśnie dzięki temu forum uparłem się na ten palnik i raczej nie żałuję. Ja właśnie palę groszkiem, nieco przy dłuuugim - wcześniej pytałem na forum o opinię odp. pozytywna i faktycznie działa. Co jakiś czas słychać tylko "chrobot" w podajniku i wszystko działa bez zarzutu :)

Faktycznie drogi masz węgiel u siebie, ja kupowałem troszkę wcześniej, a teraz nawet nie chcę się dowiadywać, bo się załamię ;)

A jak u Ciebie ze zużyciem peletu? nic nie piszesz.

Ja tak do końca z niego nie zrezygnowałem, i chodzi m i po głowie bez przerwy. Znalazłem dostęp do dużo tańszego i chyba jeszcze powalczę z ustawieniami. Nie do końca mi się zgadza ta ilość spalonego u mnie peletu, podobnie zresztą jak z węglem. Powalczyłem z ustawieniami przy sterowniku kotła i pokojowego regulatora (niech mnie krytykują) ale teraz więcej jak 14-15kg węgla na dobę mi nie idzie - chyba, że 1dm3 to 2kg groszku :) - muszę kupić sobie wagę i przestać dywagować na ten temat :)

 

Jakie masz zużycie peletu?

 

pozdro

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie palę teraz peletem bo strasznie zasmoliło mi kocioł, nie mogę ustawić dużej temp bo mam zły zawór na podłogówce który zamiast mieszać odcina strumień wody i podłoga stygnie. Przy 40 st dym jest czarny a kocioł zalany smołą. Mam też ekogroszek więc staram się wypalić i wyczyścić środek kotła. Na eko mimo małej temp nie smoli. Nie mogę podać dokładnych ilości spalania bo nie mieszkam jeszcze w domu, w święta spałam tam kilka razy i przy spalaniu eko wyszło mi ok 40 kg/doba. Teraz jestem na urolpie więc będę ciągle na działce to posprawdzam. Dziś szukałem zwykłego groszku, cena 595 PLN jutro jadę kupić worek na próbę. Myślę, że ślimak wydoła choć facet na składzie robił duuuże oczy ( za groszek zaśpiewał 760 luzem!!!)

 

Teraz na piecu mam 39 st a w domu 23 st - jak dla mnie za gorąco. Muszę koniecznie podłączyć sterownik pokojowy co polecisz?

 

Co do peletu to jeśli znajdziesz dobrą ceną daj znać jestem ciagle zainteresowany. Niedawno ktoś założył post o paleniu peletem w cichiewiczu i jest zadowolony, zobaczymy co napisze o ilości, bo czystość i zapach już do mnie przemówiły.

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Osobiście mam zamontowany (własnoręcznie ;) ) Auraton 2005 TX Plus. Tylko dowiedz się dobrze czy może być podłączony do twojego sterownika na kotle. Wcześniej jak się dowiadywałem tłumaczyli coś o "bezstykowych" podłączeniach - nie pamiętam o co chodziło, dopytaj się - polecam producenta sterownika. Nie znam się na tym, mi polecił go producent kotła, a co najważniejsze powiedział jak zamontować :) pasował bo: bezprzewodowy i z wykorzystaniem włączanego gniazda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiony dla testów groch pali się super zero spieków i podajnik daje sobie radę a i cena 590 PLN jest zachęcająca. Jutro smigam z przyczepą po mały zapas.

 

Widzę, że dużo osób sprzedaje bezprzewodowe sterowniki ciekaw jestem dlaczego? zakłócenia? inne? Już wcześniej taki sobie wybrałem.

 

Powiedz Jarku do czego jest to dodatkowe gniazdo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zwykłe gniazdo prądowe z wyłącznikiem - przy odbiorniku, który jest koło pieca (tym sposobem mam włącznik do pompy rec.). Nie zauważyłem zakłóceń (do dziś), ale i mieszkania nie mam dużego. Odbiornik z nadajnikiem są w przeciwległym końcu.

 

Zaległe zdjęcia "węża", o które prosiłeś, od tyłu kotła i zasobnika, góra i dół:

 

 

 

 

 

POzdro

post-1881-1231599792_thumb.jpg

post-1881-1231599802_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanko jakie macie sterowanie kotłami? Zastanawiam się nad przeróbką kotła i zastosowaniem palnika Brucer.Po rozmowie z Panem Piotrkiem Automatykiem (dzięki za poświęcony czas ) wybór padł na Brucera. Pan Piotr zachwala Ognika PID. Proszę o wasze zdanie na ten temat i jakie sterowanie posiadacie.Czy jesteście zadowoleni???

 

Pozdrawiam wszystkich palaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Rapid 3N - działa. Zadowolony jestem, ale nie zachwycony. Żeby nie producent kotła dłuuugo bym jeszcze walczył ze sterownikiem. Teraz jest jakby bardzie "przyjazny" ;) , Pewnie tak jak z większością, trzeba nauczyć się używać i tyle. Nad Ognikiem się nie wypowiadam, czytałem tylko o nim, opisy są interesujące. Poszukaj na forum było już gdzieś o tym sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

WITAM WSZYSTKICH PALACZY!

Różnica miedzy ekogroszkiem a peletem polega na ich kaloryczności.

dobry groszek ma ok 25 MJ/kg, a dobry pelet ok 19,0 MJ/kg, więc żeby otrzymać taką smą ilość energii cieplnej

trzeba spalić więcej peletu niż groszku (z praktyki i z teorii ok. 35-40%), ustawieniami nie podciągniecie kaloryczności opału!

oczywiście dla każdego muszą być inne.

kalkulacja wygląda tak:

Jeżeli na miesiąc spalimy 700kg groszku (dobry groszek luzem po 730zł/tonę) wydamy=511,00zł (c.o. +c.w.u.),

to peletu spalimy 980kg po 690zł/tonę wydamy=676,20zł.

Po podstawieniu swoich cen wyliczycie swoją kalkulacje.

Pelet przewyższa groszek trzema rzeczami: 1.ekologiczny opał (kogo to w tym kraju interesuje)2. czystość pieca i całej kotłowni :mellow: , 3. bardzo mała ilość popiołu ok.1,5%

Z doświadczenia wiem że produkcja peletu jest droga i każdy który jest tańszy niż 650zł TO BADZIEWIE! z chińskich maszyn, które niczym nie różni się od trocin, które mają wartość energetyczną ok 12 MJ/kg.

Dobry pelet powinien mieć minimum 20mm długości,powierzchnia powinna być lekko szklista i w worku niepowinno byc pyłu ani luźnych trocin. Taniej będzie opalać brykietem z trocin, który ma kaloryczność ok 18 MJ/kg i cena jego zaczyna się od 400zł/tone czyli ilość groszku 700kg +45% więcej brykietu=1015kg*400=406,00zł na miesiąc.

Jedyny problem polega na automatyzacji podawania brykietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam wszystkich mam pytanie do Jrkalub chodzi o spalanie groszku w piecu na ekogroszek ja zakupiłem piec heitztechnik ekoduo i narazie opalam eko ale chcę coś tańszego. Chciałbym się zapytać jak to jest z tym groszkiem czy faktycznie nic się nie dzieje z podajnikiem ?

 

Witam

 

Jeśli idzie o porównanie spalania węgla do pelletu to patrząc na koszty musisz wybrać węgiel ale jeśli patrzysz na jakość obsługi i wygodę to wybierz pellet.

Jeśli chcesz obniżyć koszty to kup owies i spalaj go w proporcji 3 - 5 jednostek owsa do jednej jednostki węgla lub miału węglowego. należy jedynie odpowiednio dobrać ilość podawania i powietrza.

 

Pozdrawiam

 

Serwis heiztechnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
WITAM WSZYSTKICH PALACZY!

 

Z doświadczenia wiem że produkcja peletu jest droga i każdy który jest tańszy niż 650zł TO BADZIEWIE! z chińskich maszyn, które niczym nie różni się od trocin, które mają wartość energetyczną ok 12 MJ/kg.

Dobry pelet powinien mieć minimum 20mm długości,powierzchnia powinna być lekko szklista i w worku niepowinno byc pyłu ani luźnych trocin.

 

 

Ostatnio z grubsza przeczytałem sobie tę kniżkę w empiku :), całkiem fajna i jest dużo ciekawostek np. :

 

post-15849-1269985842_thumb.jpg

 

Aby sprawdzić jakość peletu szkopy zalecają zrobić przed kupnem prosty test :

 

Wrzucić garstkę peletu do szklanki z wodą , jak utonie to można kupować , jak pływa po wierzchu - to szukamy innego producenta :)

No i najlepszy jak jest zrobiony z drewna drzew liściastych.

 

Ps. Niska cena nie do końca przeświadcza o niskiej jakości, bo ktoś (np. operator peleciarki) może pozyskać dobry towar w ramach deputatu lub z "wędki" i chcieć go tanio sprzedać :)

 

 

Pozdrawiam dolnych i górnych palaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

" Z doświadczenia wiem że produkcja peletu jest droga i każdy który jest tańszy niż 650zł TO BADZIEWIE! z chińskich maszyn, które niczym nie różni się od trocin, które mają wartość energetyczną ok 12 MJ/kg."

 

na razie w temacie grzebię bo mam gdzie to robić i z czego przymierzam się do produkcji pelletu dla siebie a potem zobaczymy ale ciekawi mnie kalkulacja że tańszy niż 650zł/t to BADZIEWIE ??? elektrociepłownie kupują pellet od producentów po 180 zł/t znaczysię musi sie w tym zawietać i koszt produkcji i zysk ???

 

wynika z tego że cena 650 zł to i tak niezły biznes

 

tona pierza i tona złota ważą tyle samo - :lol: NIEPRAWDAŻ ??? a toną wiorów tartacznych to 50 -80 zł

 

 

pozdrawiam i wgrzebuję się w temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Paliłem ostatnio w swoim Górniaku "Defro Optima Komfort 15kw" pelletem oraz brykietem jasnym z Austrii i muszę powiedzieć ze fajnie się to spala :o Problem tylko trochę z pellet, bo lubi przez ruszt spadać do popielnika ale siatka temu zapobiega.

 

W okolicy mam tylko możliwość kupna z drzew iglastych pellet ale boje się tym palić, ze mogą mieć dużo żywicy w sobie. cenna jakieś 580zl za tonę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.