Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sugestie Do Podłączenia Kotłowni


pakoo

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,
stanąłem na etapie montażu kotłowni.
Poniżej zamieszczam szkic instalacji, zastanawia mnie tylko czy aby na pewno pompa nie będzie wyrzucać wody przez zbiornik wyrównawczy,
który będzie pod sufitem ~2.6m. Bojler wisi ok 20cm niżej od zbiornika, drabinka w łazience od ziemi sięga 2m.
Wszystkim chcę sterować poprzez sterownik Boleckiego wraz z elektronicznym miarkownikiem ciągu.

Czy zbiornik wyrównawczy musi znajdować się idealnie w pionie z wyjściem pieca? Bo musiałbym przerabiać wsporniki, czy może być kilkanaście cm za?
Dlaczego wybrałem pompę na powrocie? Bo tak mam w projekcie C.O, według projektantki tak jest lepiej - tutaj zdania pewnie będą podzielone.

Gdzie optymalnie wstawić automatyczne odpowietrzniki w drabince czy na gałęzi bojlera?
Czy przy takim projekcie warto wstawiać zawór mieszający?

post-56274-0-55222700-1401372977_thumb.jpg

Opublikowano

witam

 

Tak jak kolega wyżej proponuje wpiąć powrót z zasobnika pomiędzy kocioł a pompę grzejnikową

 

Zbiornik wyrównawczy nie musi być idealnie w pionie

 

Odpowietrzników automatycznych w tej instalacji nie potrzebujesz

Opublikowano

Moim zdaniem pompę CO należy zamontować na zasilaniu, bo wtedy problem wysokości naczynia nie ma znaczenia. Pani projektant kierowała się pewnie niższą temp pracy pompy, ale to ma niewielkie znaczenie. Do zastanowienia jest sens zaworu różnicowego. Jak ty tam schodzisz z zasilaniem w dół, to tego zaworu nie montuj. Karygodne już jest takie wykonanie jak na rysunku wyżej. W ten sposób pompa może się często zapowietrzać, nie mówiąc już o problemie z jej rozruchem po napełnieniu układu.

 

Rozumiem, że z obliczeń wam wyszło, że 10l naczynie jest OK, ale załóż 20l, ponieważ to niewiele drożej a zapas wody przy tak nisko zawieszonym naczyniu powinien być większy. Nawet niewielka ilość pary szybko ci to maleńkie naczynie opróżni.

Gość Digitrax
Opublikowano

Moim zdaniem pompę CO należy zamontować na zasilaniu, bo wtedy problem wysokości naczynia nie ma znaczenia. Pani projektant kierowała się pewnie niższą temp pracy pompy, ale to ma niewielkie znaczenie.

Ja z kolei preferuję pompę na powrocie, ponieważ pracuje ona wtedy na wiekszym cisnieniu statycznym, więc kawitacja nie wystąpi tak prędko jakby była na zasilaniu. W przypadku gotowania wody w kotle też jej się nic nie stanie. U siebie mam pompe na powrocie podłączoną przed powrotem z naczynia jak na rysunku poniżej. Nic mi się nie przelewa w naczyniu pomimo tego, że mam je jeden metr nad kotłem. Pompa się sama odpowietrza i gdy trzeba grawitacja pracuje.

post-2387-0-35414100-1401389382_thumb.jpg

Opublikowano

No to ustalone że zakładam większe naczynie.  Widzę że u kolegi Digitrax całkiem inaczej został podłączony zbiornik wyrównawczy, który sposób polecacie? 

Zasilaniem z kotła muszę zejść w dół ponieważ cała instalacja leci przy podłodze, mieszkanie jednopoziomowe.

 

A co z tym zaworem mieszającym, bo chciałbym zbudować w miarę rozsądną instalację i chronić kocioł przed niekorzystnym wpływem niskiego powrotu, pytanie jaki zawór dać i w które miejsce aby najlepiej spełniał swoją rolę w tym układzie.

 

Do C.O zastanawiam się nad pompą Grundfos, nie wiem jednak za jaką rozglądać się do CWU. 

Gość Digitrax
Opublikowano

Na moim schemacie w przypadku zagotowania wody w kotle jej nadmiar nie jest wyrzucany do kanalizacji a wraca spowrotem do obiegu na powrót kotła wystudzając go. Nie ubywa więc wody w obiegu i nie zapowietrzaja sie miejscowo układ. Jeżeli się tak bardzo upierasz na zawór to zainstaluj stałotemperaturowy 3D na powrocie bezpośrednio przed pompą dzięki czemu zabezpieczysz kocioł przed korozją. Do CWU nie dawaj na tak małym układzie osobnej pompy, nie ma potrzeby. Na tak mały układ wystarczy jedna pompa tzw "40".

Opublikowano

Nie upieram się na zawór mieszający, jeżeli nie osiągnę nic sensownego stosując go, rezygnuję z jego wizji.

 

Pompa CWU raczej była zastosowana z powodu problemu wystudzającego zbiornika oraz nadać priorytet, czy jest sens tego nie wiem.

Tak się składa że dotychczas mieszkałem w mieszkaniu z ciepłą wodą z sieci, więc nie mam pojęcia o instalacji a chcę to wykonać prawidłowo, dlatego też proszę was o cenne rady.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.