Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Doborem Pieca Do Co


konradk28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z doborem kotła kondensacyjnego 2 funkcyjnego. Sprawa wygląda tak: mój instalator proponuje mi piec kondensacyjny Termet Ecocondens Crystal 25 o mocy 25 kW. Czy to wystarczy dla trzech grzejników i dwóch nagrzewnic VR2 Volcano. 

1 pomieszczenie 5,3 m x 4,3 m - grzejnik

2 pomieszczenie 4,6 m x 2,9 m - grzejnik

3 pomieszczenie (łazienka) 3 m x 1,2 m - grzejnik łazienkowy

4 pomieszczenie hala 22,5 m x 9,5 m - dwie nagrzewnice Volcano VR2 30-60 kW

Wysokość pomieszczeń 3,2 m.

 

I moje pytanie, czy taki piec wystarczy do ogrzania tych pomieszczeń i poprawnej współpracy z nagrzewnicami? Czy wystarczy rura PEX 26 mm do zasilenia tych nagrzewnic?

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to były tylko te pomieszczenia to odpowiedź była by twierdząca. Niestety nagrzewnice mają taki urok że dobrze pracują gdy parametry czynnika są wysokie (maksymalna temperatura czynnika dla nagrzewnicy wynosi 130 C) i trudno powiedzieć czy kocioł o mocy 25kW przy maksymalnej temperaturze zasilania ok 80 C zapewni potrzebną moc dla dwóch nagrzewnic o łacznej mocy max 120kW. Ja twierdzę że nie. Do współpracy z taką nagrzewnicą potrzebne jest inne źródło ciepła. Inna sprawa że jak na powierzchnię ok 220 m2 to te 120 kW to jest napewno wielokrotnie za dużo (jakie obliczenia ktoś wykonał że dobrał tak wielką moc dla takiego pomieszczenia?). Proponuję jednak zasięgnąć opinii projektanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę zasilania mają taką samą jak VR2 czyli 130C. Myślę że najpierw trzeba porządnie obliczyć zapotrzebowanie a potem dobrać nagrzewnice i źródło ciepła do nagrzewnic, nigdy odwrotnie bo można się pomylić. Zdecydowanie proponuję jednak zasięgąć opinii projektanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130C to jest maksymalna temperatura zasilania ale ta nagrzewnica będzie pracować też z niższą temp. np. 70C ale wtedy będzie niższa temperatura na wylocie z urządzenia.

Nie znam żadnego projektanta a tak po prostu nikt nic nie chce podpowiedzieć. Kocioł musi być gazowy z zamkniętą komorą spalania gdyż nie mam miejsca na kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zamiast się zastanawiać od d....y strony, trzeba najpierw podać jaka jest konstrukcja tego budynku i policzyć zapotrzebowanie na ciepło.

Nagrzewnica może pracować z temp 50/30 i też będzie grzała a ile ich ma być i jakie to trzeba policzyć  z danych podanych przez inwestora.

Dodatkowo będzie potrzebna temp wymagana w pomieszczeniach.

Pozdr

 

PS

Ja to bym dał 2 kotły po 25kW , pracujaće nie zależnie i byłoby ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to weż kocioł 35kW i jedną wiekszą nagrzewnicę i bedzie ok ,ale powiedz coś o wentylacji na tej hali czy profilu podukcji bo moze sama wenylacja pochłonie wydajnośc kotła a tego nie wiemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na taki wystarczy ok 23kW mocy grzewczej, nie wiem czy w nagrzewnicach, czy nie wystarczą  grzejniki - na dużą halę trzeba ok 15-18kW mocy cieplnej czyli mogą być dwie nagrzewnice VR-1 pracujące na drugim biegu, na zasilaniu 50/30C i podnoszące temp o ok 10C, 

 

Grzejniki to typowe płytowe - np CV-22/90  1,8kW, 1,2kW i 850W - długości muszą być dobrane do 55/45C

 

Tak mnie się policzyło , ale nie znam założeń inwestora, czy hala ma być grzana cały czas czy tylko na czas pracy, ew obniżenie temp  

 

Z tych wyliczeń wynika że przy ciągłym grzaniu wystarczy moc 25kW , choć lepiej jakiś zapas - 30-35kW będzie lepsze + automatyka do sterowania pompami nagrzenic

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek jest świeżo wybudowany z betonu komórkowego 24 cm, ocieplony styropianem 10 cm. Dach zrobiony z płyty warstwowej grubość 10 cm.  Temperatura w pomieszczeniach to 18C.

a jaka wentylacja na hali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak grzanie cały czas, tylko między 8 a 18 temp 18C później żeby nie spadła poniżej 10 C. Czyli reasumując, wystarczy kocioł kondensacyjny 25kW i dwie nagrzewnice VR1? Można te nagrzewnice zasilić rurą PEX 26mm czy większą srednicą? I ostatnie pytanie czy na zasilaniu nagrzewnic trzeba zainstalować dodatkową pompę czy wysrarczy ta przy kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25kW od biedy wystarczy, tu są potrzebne dwie pompy 25/40 dla każdej nagrzewnicy osobna - wtedy jest łatwiejsze sterowanie i możliwość obniżenia pobieranej mocy  np w nocy pracuje 1 pompa i 1 nagrzewnica a w dzień załącza się druga+ oczywiście sprzęgło hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten zawór z  siłownikiem jest nie potrzebny jak jest 1 pompa na 1 nagrzewnicę to wyłączasz pompę i spokój - po co komplikować układ.

Pompy niech będą sterowane prostymi termostatami pokojowymi po 50-100zł/ szt

Regulator obrotów musisz zastosować gdyż nie opanujesz mocy wychodzącej z nagrzewnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.