Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec gazowy do nagrzewnic Volcano


Dawidandre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Noszę się z zamiarem zmiany pieca na ekogroszek na gazowy jednofunkcyjny. Obecnie mam ogrzewanie oparte na piecu 38KW + nagrzewnice/rury zasilające 2” w odległości od pieca ok 23m druga ok 28m+ grzejniki+podłogówka . Instalacja ze zbiornikiem wyrównawczym otwartym.

 

Do ogrzania:

1.Powierzchnia handlowa -sklep 170m2, wysokość 3,5-5.6m) 2x nagrzewnica Volcano VR2 (moc 30/60kw /szt) oczekiwana temp min 17st

 

2.Pomieszczenie serwis- oczekiwana temp. 19st. powierzchnia ok 30m2 , sufit podwieszany, mała kubatura (Ogrzewanie podłogowe )

 

3.wyodrębnione małe niskie pomieszczenie socjalne w kolejnej nie ogrzewanej hali o pow. 12m2 ( Grzejnik stalowy-rury miedź)

 

4.Sanitariaty 3m2 też osobne pomieszczenie w hali nieogrzewanej (1x grzejnik stalowy rury-miedź )

 

Hala główna 170m2 jest częścią wydzieloną z dużej (6 tyś m2) hali. Jest “w środku”, więc jest tylko 1 ściana zewnętrzna o długości ok 7m. (witryna szklana powierzchnia ok 30m2. Dookoła wszystkie hale są ogrzewane.

 

Dach konstrukcja z lat 70tych, “sandwicz” beton/styropian/pianka, całkiem nieźle zaizolowany+ świetliki plexi kilku komorowe z lat 90tych stanowią ok 40% dachu. Nieźle dogrzewają jak jest tylko trochę słońca.

 

System ogrzewania w całości powstał w 2016roku. Średnio wychodzi ok 2,5t ekogroszku na sezon.

Palimy tylko od godz 10 do 16, rano temp zastana jest w okolicach min 12st przy dużych mrozach. Przy temp na zewnątrz do -5 w środku rano mamy ok 14st. Nagrzanie do komfortowej temp zajmuje godzinę Do 13 mamy na sklepie ciepło. Działa na tyle wydajnie, że nawet w sobotę na 3 godziny warto rozpalić.

Piec pracuje na 50-55st, w duże mrozy max 60st. Nagrzewnice pracują na 1-2 biegu max 3.

Grzejniki w większości są na max.

 

Jak widać, instalacja jest przewartościowana. W myśl zasady lepiej większy niż mniejszy, tak zrobił hydraulik. Piec 38kw, rury 2”- zamysł taki:  mamy duży bufor. I to działa, po wyłączeniu pieca, przez godzinę mam jeszcze ciepłe powietrze z nagrzewnic. (same rury 2"  mają łącznie blisko 60m długości)

 

 

Z różnych względów chcę zmienić źródło na piec gazowy. Pytanie, piec na ile kw na moje potrzeby  optymalny.

Poniżej dane techniczne do nagrzewnic VR2 z 2016r

Na zielono zaznaczyłem parametry na których nagrzewnice pracują w teorii. Na piecu standardowo mam 55st, (w 90% przypadkach), na moje te zaznaczone na danych technicznych są realne. Takie  wymagane były by  na piecu gazowym.

 

Co mnie zastanawia.

 

1.Moc pieca gazowego

 

2.Kondensacyjny czy zwykły

 

3.Pojemność wodna“pieca” na węgiel jest wielokrotnie większa niż np gazówki 30kw. Piec węglowy po załączeniu pompy obiegu, podaje od razu 10ki litrów ciepłej wody na obieg. Gazówka, z pewnością przy codziennym odpalaniu będzie nie ekonomiczna. Nagrzać taką ilość wody w tych kilku litrach pojemności nagrzewnicy w “gazówce” będzie trwało czy się mylę?

3. Co jeszcze? Czego nie biorę pod uwagę?

Z góry dziękuje za przeczytanie informacji :)

 

 

 

 

 

 

img007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.