Skocz do zawartości

zibiboniek1

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam na imię Zbyszek i piszę do was w sprawie kaloryfera.

Otóż zmieniłem ostatnio mieszkanie tzn. stancję(a dokładnie to pokój) i w tej której jestem aktualnie coś się dzieje z kaloryferem, otóż.

Mogę termostat rozkręcić na max-a tzn. na 8 a kaloryfer nagrzeje się aż parzy i ostyga(robi się zimny) jest to o tyle uciążliwe że w pokoju jest dosyć chłodno. Dodam że c.o mam z miasta/spółdzielni?

właściciel upiera się że wszystko jest w porządku i tak ma być, a dla mnie nie jest, bo jest chłodno.

Na innych stancjach nie było tego problem, od czego to zależy?

Opublikowano

Być może głowica termostatyczna jest "z innej parafii" niż zawór lub też uległa uszkodzeniu. Czasami też majstry przekręcają głowicę do pionu, bo np. mebel "nie wchodzi". Wtedy głowica nigdy dobrze pracowała nie będzie. Dla jasności: głowica (plastikowy element nastawczy) ma być w płaszczyźnie poziomej (oś obrotu konkretnie).

 

Nie bez znaczenia jest również wysoka temp wody zasilającej i jej wpływ na głowicę w drodze przewodnictwa ciepła. Są głowice, które tego nie lubią.

Duże mrozy i zła izolacja ścian również daje "natychmiastowy" efekt/odczucie chłodu, gdy tylko grzejnik przestaje grzać, pomimo że temperatura powietrza utrzymuje się na stałym poziomie. Sprawdź to wskazaniami termometru pomieszczenia (nie może on wisieć na ścianie zewnętrznej).

 

Jeśli wahania faktycznie są i masz chwilami zimno, to pozostaje wymiana głowicy lub jej całkowity demontaż (odradzam, bo będzie sauna), albo poluzowanie nakrętki głowicy w taki sposób, by opóźnić moment całkowitego zamknięcia zaworu.

Opublikowano

Głowica jest w poziomie, bo grzejnik jest pod parapetem. głowica to jakaś MMA.

W pokoju po ustawieniu grzejnika na max. mam mniej więcej stałą temp. gdzieś około 17/18st.C

 

poluzowanie nakrętki głowicy w taki sposób, by opóźnić moment całkowitego zamknięcia zaworu.

a gdzie ta nakrętka ma się znajdować, pod tyą kopułką plastikową?

 

 

zła izolacja ścian

blok jest ocieplony.

A czy to że grzejnik wychładza się tak mocno, jest normalne(zimny w dotyku)? bo mówię na innych stancjach grzał cały czas i się nie wyłączał, a z takim czymś się spotykam pierwszy raz.

Opublikowano

Nakrętka jest zaznaczona na zdjęciu i jeśli nawet głowica wygląda inaczej, to nakrętka jest zawsze nakrętką i trudno ją pomylić. Żadna woda nie poleci. Termostat jest w pełni "demontowalny" bez ingerencji w instalację. Jak masz tam 17/18 to niech właściciel głupot nie opowiada, że jest dobrze. Sobie w domu niech tak ustawi.

Skoro płacisz za stancję, to masz mieć ciepło. Poluzuj nakrętkę zaworu i dobierz ten "luz" w taki sposób, by pokój się nagrzewał normalnie. Jak będzie efekt to monituj o wymianę głowicy. Wcześniej spróbuj zamienić głowice z innego grzejnika w mieszkaniu, bo rozumiem, że w innych pokojach jest OK.

 

P.S.

Głowicę luzujesz lub demontujesz przy nastawie maksymalnej, tak aby nacisk termostatu na iglicę zaworu był najmniejszy. Tak samo przy montażu.

post-18583-0-55938100-1390911202_thumb.jpg

Opublikowano

tak, w innych pokojach jest ok. z tego co rozmawiałem z sąsiadami.

p.s dziękuję za odpowiedzi, spróbuję rozwiązania z nakrętką jak tylko skombinuję klucz chyba 22 tutaj będzie.

Opublikowano

A czy sposób zabudowy grzejnika jest taki sam? Chodzi to jak daleko wystaje parapet, jak wysoko jest nad grzejnikiem, czy głowica nie jest czymś zastawiona (dosunięta kanapa, ciężka zasłona itp.). Zasada jest taka, że powinna być ona całkowicie odsłonięta, by powietrze cyrkulujące na grzejniku mogło ją swobodnie "owiewać".

Opublikowano

12/12/12? Tak długo już na tej stancji jesteś?

OK. Idealnie nie jest, ale takie zastawienie kanapą nie powinno aż tak negatywnie wpływać na działanie głowicy. Próbuj luzowąć nakrętkę, zacznij od 1 obrotu (360). Kręcisz odwrotnie do wskazówek zegara!

 

A klucz raczej 30 lub 32. Najlepiej skombinuj nastawny.

Opublikowano

nie data była źle ustawiona.

Ok jak tylko przyniosę klucz to będę kręcił. 1 pełny obrót po czym zobaczę co będzie się dalej działo. Jak by co to będę pisał.

Opublikowano

Hmmm... grzejnik raz goracy a raz zimny?

A nie jest to pokoj w domu jednorodzinnym? Bo moze byc tak, ze sterownik jest w innym pomieszczeniu (np. u wlasciciela w pokoju) a jego pomieszczenie nagrzewa sie szybciej wiec sterownik wylacza ogrzewanie w calym budynku...

Jezeli to normalny blok, to zdejmij na probe calkiem glowice - wtedy grzejnik ma byc goracy caly czas.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.