Skocz do zawartości
IGNOROWANY

moderniacja układu C.O. - brak obiegu grawitacyjnego


Alister

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Proszę o w miarę fachową poradę odnośnie instalacji C.O. w moim mieszkaniu.Jest to pozostałość po poprzednim właścicielu a ja jestem laikiem w tej dziedzinie.

Schemat instalacji przedstawia rysunek:

 

instalacjacouv9.th.jpg

 

Problem polega na tym, iż jest to obieg zamknięty (nie wiem dlaczego nie otwarty), zainstalowany jest jeden ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Pompa sterowana jest przy pomocy elektronicznego sterownika. Moje obawy idą w kierunku pompy i braku prądu. Piec i grzejniki znajdują się na tym samym poziomie a w obiegu nie jest zainstalowany nigdzie zawór różnicowy.

moje pytanie brzmi: czy jezeli w miejscu zaznaczonym na rysunku znakiem zapytania i przerywaną linią koloru czarnego zainstaluję zawór różnicowy to woda będzie krążyć grawitacyjnie jedynie w kierunku boilera czy rónież w kierunku grzejników, czy moze musze rozważyc zakup UPS'a aby w razie braku prądu ciepła woda rozprowadzona była również do grzejników?

czy jest możliwość poprawy układu tak,aby woda w boilerze nie była wychładzana przez wodę w układzie C.O. w przypadku, gdy piec wygaśnie? - słyszałem, że taką możliwośc dają zawory czterodrożne.

 

z góry dziękuję za pomocne, fachowe wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 masz układ zamknięty i piec co na paliwo stałe to nie wiem jakie by były te zabezpieczenia super to i tak masz babę w kotłowni, musisz z tego układu zrobić układ otwarty.

Po 2 zawór różnicowy o który pytasz założony w miejscu przerywanej lini nic nie zmieni, gdyż woda nie popłynie samoistnie grawitacyjnie w dół tylko zawsze w górę jako że ciepła woda ma mniejszą gęstość niż zimna powracająca z grzejników do pieca, cała sytuacja by miała inne miejsce jak byś miał rurę zasilającą do grzejników poprowadzoną górą pod sufitem z zachowaniem spadku od grzejników w stronę pieca około 3% i tak samo na powrocie to wtedy woda jakoś by sobie tam krążyła grawitacyjnie nie rewelacyjnie bo za małe różnice poziomów pomiędzy piecem a grzejnikami ale by sobie krążyło wtedy przez zawór różnicowy.

Po 3 zmień podłączenie zbiornika CWU na bezpośrednie za piecem i załóż sobie elektrozawór sterowany elektronicznym regulatorem różnicowym, a to dlatego że ustawiasz na nim np 5 stopni różnicy pomiędzy piecem a zbiornikiem CWU i masz problem studzenia zbiornika CWU przez wygasający piec rozwiązany bo różnicuwka otwiera zawór jeśli na piecu jest większa temperatura niż w zbiorniku CWU o wartość histerezy a gdy piec stygnie zaraz zamyka zawór. Możesz też zostawić takie połączenie jak masz lecz z zamontowanym elektrozaworem i różnicówką gdyż nie wiem jaki masz zbiornik CWU i nie wiem czy woda z pieca sama grawitacyjnie przepłynie przez jego wężownicę. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PODSTAWOWY I NIEDOPUSZCZALNY blad w tej instalacji jest, ze zawor bezpieczenstwa jest na powrocie /niebieska linia/.

Zawor ten MUSI byc na zasilanu jako pierwszu od kotla, przed wszelkimi innymi zaworami pompami itp. Zmien to natychmiast!!!

W tym ukladzie nie spelnia zadania i rzeczywiscie jest to bomba, przez glupote instalatora. Naczynie wyrownawcze tez nie moze

byc za zaworami, ale moze byz na powrocie.

 

Pozostale sprawy sa do dyskusji, ale te NIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jeżeli zmodernizuję układ w sposób jak na rysunku, wszystko będzie prawidłowo?

 

instalacjaco3ok5.th.jpg

 

 

Nie bardzo:

Rura przelewowa powinnna byc doprowadzona nad zlew, by moz obserwowac napelnienie instalacji.

Zawor napelniania instalacji zamontowac na piecu lub na powrocie po co taka dluga rura?

Pompa poza zasilaniem bojlera, o ile bojler moze pracowac w systemie grawitacyjnym /nad piecem tak jak na rysunku/.

Przy takim jak narysowano ustawieniu wiekszosc wody bedzie szla przez bojlet/ krotki obieg maly opor/, grzejniki beda

nie dogrzane, a potem bojlet bedzie wychladzany przez chlodna wode/gdy piec przygasnie/.

Zbyt prymitywna instalacja,lepij dodac troche kasy i dodac zawor 4d, sterowanie itp.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
co kolega za brednie proponuje.Przy obiegu wymuszonym obie rury mogą iść swobodnie poniżej grzejników.Pompa też może zostać w tym samym miejscu .

 

 

Proszę zauważyć, że w tym temacie poruszamy temat braku obiegu grawitacyjnego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zauważyć, że w tym temacie poruszamy temat braku obiegu grawitacyjnego ...

 

Niestety ale kolego Digitrax rzeczywiscie gadasz bzdury:

 

Co ty proponujesz rozwalic wszystko i dac od nowa z rozdzialem gornym, ale nawoet nie wiesz czy to jest MOZLIWE.

Proponujesz prowadzic rury pod sufitem-owszem bedzie to dzialalo, ale jakim kosztem! Rozwalic wszystko,kuc w mieszkaniu,

o ile sie da,/to cie nie interesuje/- koszt kilka tysiecy. A przeciez instalacja JUZ DOBRZE DZIALA, ma tylko wady ktore musza

byc poprawione. To kilkaset zl + dedykowany do CO UPS z akumulatorem = swiety spokoj i bezpieczenstwo.

Czy to nie glupota i naciaganie pytajacego na niepotrzebne koszty.

Niestety na tym forum jest kilkoro zarozumialych "fachowcow" ktorych glupota siega Ksiezyca.

Pasowaloby bu administrator zbanowal kilku takich gosci!

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - Nie wiem kto wyczytał, że Digitrax proponuje rury pod sufitem - "ze spadkiem" to wydaje mi się nie chodzi o to, że musi to być 2 metrowy spadek z sufitu, tylko np. 3 centymetrowy na metrze "gałązki" zasilającej dochodzącej do grzejnika. Z tego co wiem jest to chyba jakiś tam wymóg (a przynajmniej zalecenie) przy instalacji grawitacyjnej.

 

Po drugie - decyzje o banach prosiłbym pozostawić w gestii administracji forum. Rozdawanie banów na podstawie błędnie zrozumianych intencji rozmówcy nie jest dobrym pomysłem. Zresztą w ogóle rozdawanie banów nie jest dobrym pomysłem (wyjątek natarczywi "reklamodawcy") - to forum dyskusyjne - myślisz inaczej - dyskutuj. Twoja wypowiedź (gtoni) jednak wydaje się opierać na pewnej nadinterpretacji słów Digitrax.

 

Pozdrawiam i życzę przyjemnych dyskusji

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze przeczytac pytanie: Instalacja jest czynna i sprawna, nie zapowietrza sie, wiec nie zachodzi potrzeba jej wymiany.

Spadki sa prawidlowe, rury dobrze prowadzone - pytajacy NIE NARZEKA. wiec rada o jej wymianie jest glupia.

Tymbardziej, ze jakichs powodow /moze WAZNYCH/instalacja NIE ZOSTALA zrobiona jako grawitacyjna.nie myslcie,ze tylko

WY wszystko wiecie. Tam tez mogl byc dobry fachowiec, chociaz po umiejscowieniu zaworu bezpieczenstwa-watpie.

Dlatego rade o rozwaleniu i robieniu od nowa jest dla mnie NIEZROZUMIALA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Panowie bez nerw. Prosze przeczytać dokładnie jakie pytanie zadał autor tego tematu:

 

 

moje pytanie brzmi: czy jezeli w miejscu zaznaczonym na rysunku znakiem zapytania i przerywaną linią koloru czarnego zainstaluję zawór różnicowy to woda będzie krążyć grawitacyjnie jedynie w kierunku boilera czy rónież w kierunku grzejników, czy moze musze rozważyc zakup UPS'a aby w razie braku prądu ciepła woda rozprowadzona była również do grzejników?

 

 

Odpowiedź uzyskał od użytkownika zbych35

 

2 zawór różnicowy o który pytasz założony w miejscu przerywanej lini nic nie zmieni, gdyż woda nie popłynie samoistnie grawitacyjnie w dół tylko zawsze w górę jako że ciepła woda ma mniejszą gęstość niż zimna powracająca z grzejników do pieca, cała sytuacja by miała inne miejsce jak byś miał rurę zasilającą do grzejników poprowadzoną górą pod sufitem z zachowaniem spadku od grzejników w stronę pieca około 3% i tak samo na powrocie to wtedy woda jakoś by sobie tam krążyła grawitacyjnie nie rewelacyjnie bo za małe różnice poziomów pomiędzy piecem a grzejnikami ale by sobie krążyło wtedy przez zawór różnicowy.

 

 

I sprawa jest jasna. Aby układ działał grawitacyjnie musi spełniać przedstawione wyżej wymagania o których wspomniałem także w swoim poście. Nigdzie także nie napisałem, że Alister musi rozwalić wszystko. Jeżeli chce by obecny jego układ działał grawitacyjnie bez udziału pompy np w przypadku braku prądu to musi wykonać tzw "rozdział górny" do grzejników. Jego instalacja jego wybór jego pieniądze. Prosił o radę i ją uzyskał.

 

Czy to nie glupota i naciaganie pytajacego na niepotrzebne koszty.

Niestety na tym forum jest kilkoro zarozumialych "fachowcow" ktorych glupota siega Ksiezyca.

Pasowaloby bu administrator zbanowal kilku takich gosci!

gtoni

 

 

Nikt nikogo na koszty nie naciąga. Jeżeli ktoś planuje zmienić swoją instalację musi się z wydatkami liczyć.

Pozostałe wersy użytkownika qtoni pozostawię bez komentarza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w moim pierwszym poście wkradł się błąd a mianowicie ten 3% spadek to miał być w stronę grzejników na zasilaniu ciepłej wody a na powrocie z grzejników też 3% ale znów w stronę pieca i jak koledzy piszą musi być rozdział górny bo inaczej z grawitacyjnego układu to nici i w takim układzie ma sens stosowanie zaworu różnicowego równolegle z pompą. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec i grzejniki znajdują się na tym samym poziomie a w obiegu nie jest zainstalowany nigdzie zawór różnicowy.

moje pytanie brzmi: czy jezeli w miejscu zaznaczonym na rysunku znakiem zapytania i przerywaną linią koloru czarnego zainstaluję zawór różnicowy to woda będzie krążyć grawitacyjnie jedynie w kierunku boilera czy rónież w kierunku grzejników, czy moze musze rozważyc zakup UPS'a aby w razie braku prądu ciepła woda rozprowadzona była również do grzejników?

czy jest możliwość poprawy układu tak,aby woda w boilerze nie była wychładzana przez wodę w układzie C.O. w przypadku, gdy piec wygaśnie? - słyszałem, że taką możliwośc dają zawory czterodrożne.

 

z góry dziękuję za pomocne, fachowe wypowiedzi.

 

1) Jeśli grzejniki nie są umieszczone powyżej kotła to nie ma fizycznej możliwości by pojawił się obieg grawitacyjny. Rozdział górny nic tu nie zmieni.

 

2) Zawór czterodrogowy nie zapobiegnie wychładzaniu boilera. Zastosuj w tym obiegu oddzielną pompkę, zawór zwrotny ze sprężyną i termostat różnicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

A ja dorzucę Wam jeszcze jeden kamyczek do ogródka.

Mianowicie u mnie działa obieg grawitacyjny w instalacji z alupex z rozdzielaczami umocowanymi tak jak to sie robi czyli ok. 20cm od podłogi i kaloryferami płytowymi typu V podłączonymi od dołu. Instalacja ma 3 piony zasilające, do rozdzielaczy sa doprowadzone rury 1". Oczywiście rozprowadzenie rur alupex jest po ziemi więc o żadnych spadkach mowy nie ma, mało tego sa tzw. syfony przy podejściu rur do rozdzielacza i grzejnika. Mimo to wszystko działa rewelacyjnie. Dodatkowo na kaloryferach są zawory termostatyczne. Jedyny myk polega na tym, że kocioł jest w piwnicy czyli wyjście z kotła jest ok. 1 m poniżej najniższego odbiornika i moim zdaniem to jest podstawowy warunek działania układu grawitacyjnego.

Podsumowując, żeby działał obieg grawitacyjny musi być spełniony warunek kocioł poniżej odbiorników przy rozdziale dolnym. Widziałem instalację z kotłem na poziomie odbiornków pracującą grawitacyjnie, był to tzw. rozdział górny jak pisał Zbych35 i tak tez się robi.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli grzejniki nie są umieszczone powyżej kotła to nie ma fizycznej możliwości by pojawił się obieg grawitacyjny. Rozdział górny nic tu nie zmieni.

 

2) Zawór czterodrogowy nie zapobiegnie wychładzaniu boilera. Zastosuj w tym obiegu oddzielną pompkę, zawór zwrotny ze sprężyną i termostat różnicowy.

witam,to jeszcze mało kolego widziałeś.... :) w innym temacie są zdjęcia mojej instalacji :) i wszystko działa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Naczynie wyrownawcze tez nie moze

byc za zaworami, ale moze byz na powrocie.

 

Pozostale sprawy sa do dyskusji, ale te NIE!

 

Naczynie wyrównawcze/wzbiorcze nie może być na powrocie - to ono ma przejąć nadmiar ciśnienia i bąble powietrza spowodowane ew. - oby nigdy do tego nie doszło - zagotowaniem wody w kotle.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.