Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klasyka Czy Nowoczesnośc


januszj26

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Mam pytanie do fachowców forum jaka jest Wasza opinia na temat ogrzewania domów.Czy lepsza jest instalacja klasyczna oparta na prostocie wykonania grawitacji czy nowoczesna ze sterowaniem , automatuką .Czy kocioł zasypowy bez sterowania czy ze sterowaniem nadmuchem albo kotły z podajnikiem.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe.Jak byście projektowali od podstaw dla siebie to co byście wybrali nowoczesośc czy klasykę.

pozdrawiam

Opublikowano

Zagadnienia które poruszyłeś są bardzo duże. Przypuszczam że aby wszystko opisać to gruba książka by wyszła.

 

Ja jestem zwolennikiem automatyki czyli dmuchawy, bo trudno bez dmuchawy zrealizować automatykę.
Zasypowy czy z podajnikiem?
Podajnik ma większe wymagania do paliwa niż zasypowy.

Gdybym budował dom tylko dla siebie to wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Gdybym budował dom dla siebie, dzieci, wnuków, prawnuków, praprawnuków itd to ogrzewanie grzejnikowe.
 

Opublikowano

Po pierwsze nie ma rozwiązań idealnych (uniwersalnych) i takich które można polecić każdemu. Każdy przypadek (dom + klient) należy rozpatrywać indywidualnie, bo to co dobre i sprawdza się u "Kowalskiego" dla  "Nowaka " będzie nie do zaakceptowania. Poza tym to też kwestia budżetu jaki chcesz przeznaczyć na inwestycję. Zaczynając od kotła cena tego z podajnikiem jest ok 2 razy wyższa niż zasypowego, podłogówka jest zdecydowanie droższa w budowie niż instalacja grzejnikowa... Jak wybieżesz podłogówkę to bez automatyki jej obsługa może być koszmarem lub w drastycznych przypadkach doprowadzić do zniszczenia instalacji. Kolejna sprawa to koszty eksploatacji, kocioł z podajnikiem wymaga paliwa kwaifikowanego naprawdę wysokiej jakości, które nie należy do najańszych i dla niektórych zakup dobrego ekogroszku wiąże się z szokiem jakiego doznają słysząc cenę. Inna sprawa to czas jaki masz zamiar poświęcać na kotłownię i jej obsługę. Większość pytań które zadałeś na forum (jak i te które zadają forumowicze) musisz zadać sobie. A jak sam sobie odpowiesz na te pytania to będziesz wiedzał czego tak naprawdę potrzebujesz, i co jesteś skłonny zaakceptować

Opublikowano

Witam

Jeżeli chodzi o mnie to wybrałem tradycyjne i jestem mega zadowolony. Nie muszę kupowac żadnych UPS czy agregatów.Intalacja prosta grzejniki aluminiowe mogę dołożyc albo ując żeberek.Jest bezpieczna i trwała. Nie boję się że woda się zagotuje,nic się nie zapowietrza.Nic nie mam do automatyki  sterowania czy inst w plastiku ale nie mam pewności ile to będzie działac.

Opublikowano

Ja chcąc zrobić coś dla siebie wykonałem system grzewczy mieszany - podłogówka + grzejniki niskotemperaturowe (Tobl 55C).

Pozwala mi to na ogrzanie domu czynnikiem o w miarę niskiej temperaturze- wystarczy 55-60C i jest ciepło.

Na pewno takie podejście jest droższe od grzejników liczonych dla temp 75/55 ale jest przyjazne dla mieszkańców- grzejniki nie parzą, i nie wysuszają tak pomieszczeń jak grzejniki wysokotemperaturowe.

Co do kotłowni - kocioł na pellet + drugi DS na drewno są przemyślaną decyzją oba pracują z buforem 850l i rozbudowaną automatyka.

Uważam że rezygnacja z automatyki byłaby niewłaściwą decyzją i aby zapewnić jej prawidłową pracę podpiełem ją do UPS-a z podtrzymaniem ok 10h.

Dodatkowe zainstalowanie ciepłomierzy dla obu kotłów jest nowoczesną fanaberią ale zarazem informuje o zapotrzebowaniu budynku na ciepło.

Brakuje mi jeszcze nowoczesnego systemu grzania wody energią słoneczną np paneli fotowoltaicznych lub solarów, do wykonania tego lata.

 

Dodatkowo uważam że jak są na rynku dostępne nowoczesne materiały i komponenty np pompy adaptacyjne, wylewki anhydrytowe-  to należy w miarę możliwości z nich korzystać 

Opublikowano

W zasadzie chcąc mieć stała temperaturę w domu jesteśmy skazani na wszelkie układy automatyki: zawory 3d, mieszacze a do tego pompy i różne układy sterowania.

Opublikowano

u mnie jest taki kompromis, piec nowy z podajnikiem działa super ale jestem świadomy że jest w nim wiele żeczy które mogą zastrajkować. dlatego mam drugi kocioł zasypowy sterowany miarkownikiem. instalacja jest na jednej pompie ale przy jej awari lub braku zasilania działa grawitacja, temp. w domu ustalają zawory termostatyczne do grawitacji. jestem zadowolony z tego kompromisu

Opublikowano

Najlepiej połączenie, czyli taki montaż kotła, by w razie awarii elektryki dało się spalać ręcznie. Zwykłe grzejniki są też tańsze niż podłogówka i w razie awarii łatwiejsze do wymiany. Kwestia estetyki to sprawa drugorzędna, sam stawiam na praktyczność rozwiązania. Kocioł z podajnikiem - dla mnie za droga zabawka, w zasypowym też da się raz na dobę rozpalić i mieć spokój, a dodatkowo można spalić np. gałęzie z sadu i mieć za niemal darmo ciepłą wodę latem. Poleganie tylko na elektronice jest niestety zawodne. I tyczy się to wszystkich dziedzin życia, nie tylko ogrzewania.

Opublikowano

Witam

Widzę że przeważa system mieszany czyli to co najlepsze ze starych instalacji + to co najlepsze z nowości.

Piszcie swoje rozwiązania w instalacji bo to cenne porady

pozdrawiam i dzięki

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.