Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Kwestii Eksploatacji Pompy Obiegowej Do C.o.


studenciak11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, więc na wstępie witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Zarejestrowałem się ze sprawą, która może okazać się dla niektórych nietypowa.

 

Otóż zbieram informacje do projektu na temat pomp obiegowych (opieram się o tych na nowej "generacji" np.: Grundfos Alpha2) wykorzystywanych do centralnego ogrzewania. O ile "wszystko" można znaleźć w instrukcji jakiejkolwiek pompy tak niektóre kwestie, które mnie interesują dotyczą głównie sprawunku pompy podczas jej dłuższej eksploatacji. Dlatego zarejestrowałem się, aby otrzymać fachowe porady na ten temat tym bardziej, że jak narazie nie miałem stycznosci z pompami użytkowanymi w domkach jednorodzinnych. Głównie chciałbym otrzymać odpowiedzi na pytania zaleceń eksploatacyjnych tzn.

 

- Kiedy należy dokonywać przeglądu pompy obiegowej?

- Czy jest takiś stały harmonogram np: roczny co do działania pompy.

- Jakie jest środowisko użytkowania takiej pompy oraz jakie są czynniki destrukcyjne, które wpływają na działanie pompy.

 

Z góry dziękuje za otrzymanie jakiejkolwiek pomocy.

 

Pozdrawiam

Student.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tu 

 

O pompę w instalacji dba sterownik, załączający ją codziennie na kilka minut po za okresem grzewczym.- aby pompa się nie zastała.

Żywotność to musisz pytać u producenta, na jednym szkoleniu słyszałem że minimum 10lat

Grundfosliterature pompy UP i UPS.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Kiedy należy dokonywać przeglądu pompy obiegowej?

 

Książeczki serwisowej do pomp małej mocy w domach jednorodzinnych jeszcze nie wprowadzili i chyba nie wprowadzą. Jedyne zalecenie to okresowa kontrola filtra pompy, który jest jednak osobnym elementem układu (poza pompą). W instalacjach małej mocy obowiązek "nadzoru" nad prawidłową pracą układu ma właściciel lub serwis gwarancyjny kotła, który może być wymagany w okresie gwarancji kotła raz do roku. Szanujący się serwis rzuci okiem na urządzenia obsługujące kocioł, chociażby dlatego, że wpływają one na pracę kotła. W przypadku pomp to byłoby chyba tylko kontrola filtra i samego faktu pracy pompy (test wyjść napięciowych sterownika z poziomu regulatora). W razie braku reakcji pompy szuka się dalej.

Inaczej sprawa wygląda w układach dużej mocy, które podlegają pod Urząd Nadzoru Technicznego i ich włączenie do pracy powinno tam być zgłoszone. Kwestia okresowości kontroli i jej zakresu zależy od typu układu, paliwa itp. Na czym miałby polegać przegląd pompy nie wiem. Inspektorzy skupiają się na zgodności stanu faktycznego z zaleceniami norm i przepisów.

 

 

- Czy jest takiś stały harmonogram np: roczny co do działania pompy.

 

Harmonogram czego? Jeśli kontroli, to się nie spotkałem. Gdyby były zalecenia, to wyraźnie mówiła by o tym instrukcja. Każde urządzenie ulega procesowi zużycia jednak nikt nie oddaje pomp do okresowego sprawdzania spadku wydajności np. Nikt też tego nie wymaga. Wyjątkiem jest reklamacja gwarancyjna, gdzie zgłosić można każdą usterkę wydumaną lub nie i obowiązkiem producenta jest pompę sprawdzić, chociaż często po prostu jest ona wymieniana na nową (budowanie wizerunku firmy dbającej o klienta).

 

 

- Jakie jest środowisko użytkowania takiej pompy oraz jakie są czynniki destrukcyjne, które wpływają na działanie pompy.

 

Środowisko, to rozumiem temperatura otoczenia, wilgotność, temperatura czynnika itp. O tym mówi instrukcja. Czynnikiem destrukcyjnym może być każde odstępstwo od zalecanych warunków "środowiska pracy". Najczęściej to przekroczenie max temp czynnika, praca poniżej minimalnego ciśnienia napływu (kawitacja na wirniku), praca w warunkach pozwalających na częste zapowietrzanie się pompy lub tzw. "praca na sucho", zignorowanie zaleceń montażowych i zabudowa pompy z osią wirnika w pionie, również zła konfiguracja skrzynki zaciskowej pompy w stosunku do zabudowy, co może prowadzić do zalania "elektryki" (producenci zalecają właściwe obrócenie korpusu silnika) i pewnie szereg innych.

 

 

Nie wiem czy takiej odpowiedzi szukasz. Mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za informacje. Właśnie chodzi mi o takie spostrzerzenia jak przekazał mi kiminero (chociaż z góry też dziekuje za instrukcje od sambora), które wyniknają z wykonywanej pracy serwisanta czy nawet autopsji niektórych zjawisk podczas eksploatacji. Wiadomo, że takżdy ma inne zdanie, ale chodzi mi głównie o takie luźne oraz ogólne spostrzeżenia. Jak ktoś jeszcze chce się wypowiedzieć to z chęcią go "wysłucham".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.