qprmark Opublikowano 4 Listopada 2013 #1 Opublikowano 4 Listopada 2013 Ocieplam właśnie poddasze płytami poliuretanowymi. Ocieplenie układane jest w skosy oraz sufit pomieszczeń nad którym pozostanie przestrzeń nieużytkowa jak na rysunku. Mam dwie ściany szczytowe, które zapewne będą grzejnikiem nieocieplonej przestrzeni między sufitem poddasza a dachem. Czy na tym poziomie inwestycji jest jakaś możliwość zlikwidowania mostka termicznego?
automatyk Opublikowano 4 Listopada 2013 #2 Opublikowano 4 Listopada 2013 jeśli to ma bć kompletnie nieużytkowe to nic nie rób jeśli chcesz żeby tam cos było bo można tam chodzic to musisz wyizolować sciany od srodka i dach też tak samo jak na dole co teraz robisz tylko musisz sobie odpowiedziec czy ten kąt jest tobie potrzebny ,a temperatura tam będzie wynikowa ale nie powinna spasc poniżej zera jeśli zastosujesz taką samą izolacje jak na stropie co teraz robisz
sambor Opublikowano 4 Listopada 2013 #3 Opublikowano 4 Listopada 2013 Jeżeli ocieplisz na zewnątrz ściany szczytowe do samej góry to nie ma problemu z mostkiem. Jak chcesz uniknąć mostka bez ocieplenia zewnętrznego to musisz ocieplić ściany szczytowe od wewnątrz- czyli zrobić termos.
Jaro966 Opublikowano 5 Listopada 2013 #4 Opublikowano 5 Listopada 2013 nie ociepla się od wewnątrz ścian, chyba, że w skrajnie niesprzyjających warunkach np. kiedy nie ma możliwości technicznych ocieplenia od zewnątrz.
sambor Opublikowano 5 Listopada 2013 #5 Opublikowano 5 Listopada 2013 Można ocieplić od wewnątrz, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek i w takim pomieszczeniu musi być wentylacja grawitacyjna. Oczywiście lepsza jest metoda ocieplenia od zewnątrz, ale..... Gdzieś na forum dawałem artykuł o ocieplaniu od wewnątrz, ale teraz nie mogę znaleźć.
Jaro966 Opublikowano 5 Listopada 2013 #6 Opublikowano 5 Listopada 2013 Widziałem takie publikacje w "Inżynierze budownictwa" zdaje się. Faktycznie jest metodologia ocieplania od wewnątrz, ale jest to zło konieczne.
sambor Opublikowano 5 Listopada 2013 #7 Opublikowano 5 Listopada 2013 Nie znalazłem, ale zamieszczę jeszcze raz: Inżynier Budownictwa - Docieplenia od wewnątrz.pdf
qprmark Opublikowano 5 Listopada 2013 Autor #8 Opublikowano 5 Listopada 2013 jeśli to ma bć kompletnie nieużytkowe to nic nie rób Poddasze będzie nieużytkowe, co nie zmienia faktu, że ściana szczytowa będzie mostkiem termicznym między pomieszczeniem ogrzewanym a nieużytkowym (patrz rys.) Jeżeli ocieplisz na zewnątrz ściany szczytowe do samej góry to nie ma problemu z mostkiem. Czemu nie ma problemu?To tak jakby wystawić grzejnik w 1/3 na mróz. Mam ocieplone ściany na zewnątrz (15cm styropianu), ale po wewnętrznej stronie ściana wychodzi w przestrzeń nieużytkową pod blachodachówkę. Myślę, że ocieplenie wewnętrzne ściany szczytowej to jedyne rozwiązanie.
sambor Opublikowano 5 Listopada 2013 #9 Opublikowano 5 Listopada 2013 Ja zrobiłem u siebie ocieplony strych- między krokwiami 18cm wełny 0,035 + dodatkowo ociepliłem na strychu , na próbę ściany szczytowe od wewnątrz Od zewnątrz też mam styro 15cm i resztki tego styro dałem od wewnątrz.strychu, Pożyjemy zobaczymy jak to będzie się spisywać. Z tą 1/3 grzejnika na mrozie to przesada, więcej ciepła przez okna ucieka.
CoTo Opublikowano 5 Listopada 2013 #10 Opublikowano 5 Listopada 2013 @qprmark Napisz proszę: Jaką masz wysokość na poddaszu od wylewki do jętek ? Dlaczego takie ocieplenie a nie wełna ? Czy dajesz ocieplenie od spodu krokwii ? Też jestem na etapie ocieplenia poddasza i stąd tyle pytań. Ps.Ja tej części powyżej poddasza nie ocieplam.Ściana szczytowa jest trójwarstwowa.Styropian 5 cm w środku ( trochę mało).
qprmark Opublikowano 5 Listopada 2013 Autor #11 Opublikowano 5 Listopada 2013 -w tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia wysokości o którą pytasz, -używam płyt poliuretanowych ponieważ otrzymałem je niemal za darmo, a jest to w tej chwili obok piany natryskowej najlepszy izolator ciepła. Cena niestety powala i jest około 5-cio krotnie wyższa niż wełna czy styropian, który wstępnie miał bym ociepleniem mego poddasza, -w krokwie poszło 12 cm, na jętki 16 cm płyty poliuretanowej, ponad jętkami skosy krokwi będą nieocieplone. Dopiero w następnym roku ruszam z ogrzewaniem i wtedy przetestuję jak się sprawdzi moje ocieplenie. Masz pytania, pytaj :)
CoTo Opublikowano 6 Listopada 2013 #12 Opublikowano 6 Listopada 2013 A czy dajesz płyty pod krokwie na skosie?
qprmark Opublikowano 6 Listopada 2013 Autor #13 Opublikowano 6 Listopada 2013 W zasadzie powinno się to zrobić, żeby wyeliminować mostki na krokwiach, ale wszystko wyjdzie w praniu jak pisałem wcześniej. W szczególności, że zostały mi tylko płyty o grubości aż 20 cm i głowie się jak przeciąć je na cieńsze plastry. Wszystko jest kwestią tego jaki materiał chcesz użyć. Natknąłem się na takie wykresy, ale nie sprawdzałem na ile pokrywa się to z rzeczywistością.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.