Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Takie Podłączenie Kotła Będzie Właściwe


rafal369

Rekomendowane odpowiedzi

Przegladając dzisiaj instrukcję zaworu 3d firmy Afriso zobaczyłęm poniżej przedstawioną możliwosć montarzu zaworu 3d, zgodnie z opisem jest to system rozdzielajacy i wówczas w zależności od ustawienia gorąca woda z kotła jest rozdzielana na zasilanie Co i na powrót do kotła, czy zatem ukłąd taki będzie dostatecznie chronił kocioł, czy lepiej pozostać przy układzie mieszania (pompa co za zaworem 3d, a do ochronu dodatkowa pompa kotłowa)

post-53153-0-98850900-1384552362_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak włączony zawór pracuje jako rozdzielający a nie mieszający, nie każdy zawór można do tego celu zastosować.

Tak zamontowany zawór może ale nie musi chronić kotła, zależy od ustawień ile ciepłej wody skierowane jest na grzejniki a ile na powrót i wtedy temp powrotu nie jest stała, tylko się zmienia.

Prawidłowym zabezpieczeniem jest zawór stałotemperaturowy zamontowany na powrocie np VTC300 lub VTC500 prod ESBE. http://www.katalog.onninen.pl/index.php?act=produkt&id=615710  http://www.katalog.onninen.pl/index.php?act=produkt&id=615690

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ubiegłym roku zakupiłem experie 25-60 i nie mam z nią żadnych problemów. Przez cala zeszłą zimę pracowała na auto-adapt i na wyświetlaczu przez większa cześć czasu wyświetla pobór w okolicach 10W (na zimnej instalacji dochodzi do trzydziestu kilku W ale wraz z przymykaniem się zaworów termostatycznych moc obniża sie do podanej wcześniej wartości) oczywiście są to wartości które dotyczą mojej instalacji i nie znaczy to ze ta pompa zawsze pobiera w granicach 10W :)

przy zakupie pompy grundfos czy lfp zwróć uwagę czy pompa posiada litere "L"  (przykładowo 25-40L lub 25-40 to są dwie rożne pompy) litera L oznacza ze pompa nie posiada funkcji auto-adapt i wyświetlacza pokazującego moc z jaka pompa pracuje w danej chwili 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szanowni Koledzy!!!

 

Dzięki wielkie za pomoc, instalacja w całości wykonana. Wziąłem pod uwagę cenne porady kolegów: Sambor, Digitrax, Majschi i inn. Wykonałem instalację  z zaworem 3d - dla ochrony instalacji, bo od rozdzielaczy mam pex; zastosowałem również pompę kotłową do niej dokupiłem sterownik ST21, który pracuje jako termostat i włącza, co jakiś czas pompę celem utrzymania zadanej temperatury powrotu. Wszystko śmiga wyśmienicie.

Mój kocioł to Stalmark Duo Boss 19kw. Jezeli ktoś posiada taki, to byłbym wdzięczny za wskazanie nastaw sterownika.

 

pozdrawiam

 

   Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.