Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie Pieca


podpalacz

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolego, wyreguluj sobie palnik i tyle. Przerwa w podawaniu zależy od metrażu budynku, czyli 30s przypada na ok. 140-170m2. To nie jest tak, że przerwę dobierasz sobie z głowy wedle własnego uznania.

Skąd wziąłeś taką liczbę ? Nowego, starego budownictwa ? Czy nie ma znaczenia ?

 

Ustawianie przerwy 60s mija się z celem, bo moc palnika masz kilka kW, może coś koło 6-7 - nic na takiej mocy nie nagrzejesz. A kocioł czyszczę raz w miesiącu.

Skąd wiesz co nagrzeje a czego nie skoro nie wiesz jakie jest zapotrzebowanie na ciepło jego budynku ? Przy ustawieniu 5/60 dla kotłów Klimosza zgodnie z tym co podają tabele(w różnych DTR'kach znajdziesz różne wartości) zużycie węgla = ok. 1kg/h przy pracy ciągłej przy założeniu paliwa kwalifikowanego. Moc przy takim ustawieniu to ok 8kW. Spalasz w aktualnych temperaturach 24kg/dobę ?

 

W kwestii sadzy. Wentylator należy rozebrać i oczyścić. Palenie z otwartą klapką wiąże się z jego większym zabrudzeniem w stosunku do palenia z przymkniętą, ale można obniżyć moc wentylatora( i zużycie energii). Wyczyść mieszacz powietrza oraz koniecznie uszczelnij od nowa palnik silikonem ognioodpornym.

Jeżeli kocioł dalej będzie zarastał to może być tak, że wentylator raz startuje a raz nie -miałem a w zasadzie mam takie problemy. Na początek kondensator do sprawdzenia. Jak masz ustawiony tryb podtrzymania ? Jaki masz zmierzony ciąg kominowy ? Instalacja jest z zaworem ? Jakim ? 3D?4D ?

Opublikowano

podawanie danych w stylu przerwa 30 sek dla powierzchni 140 metrow(przerwa podawania nigdy nie zależała od powierzchni budynku) lub pisanie że mocą 6-7KW niczego nie nagrzeje(nagrzeje się i to więcej niż niektórzy sądzą- nowy dom o powierzchni 120m2 będzie mniej więcej tyle potrzebował maksymalnie) to jakieś wypaczenie tematu

Panowie - nie macie podstawowej wiedzy o mocy kotła kolegi podpalacz-a ani podstawowej wiedzy o jego budynku i jego potrzebach

nie można zatem oceniać iż taka przerwa ogrzeje tyle a taka moc zabraknie

 

można jedynie zasugerować kierunek zmian

Gość Franczesko
Opublikowano

Fakt, najważniejsze, żeby faktycznie dobrać odpowiednią moc palnika, czyli czasy podawania i przerwy w stosunku do domu i jego zapotrzebowania na ciepło. Podawanie masz stałe 5s, postój dobierz tak, żeby kocioł nabijał temperaturę i nie stał w miejscu. A tlenem dopieszczasz spalanie - moc wentylatora na regulatorze, czyli zapobiegasz sadzy w chwili, gdy się tworzy (gdy jest za mało tlenu). Można też przesadzić z tlenem i wtedy kocioł traci na sprawności, bo do komory paleniskowej tłoczysz zimne powietrze. Inaczej można to wyjaśnić tak. Przy nadmiarze tlenu rozrzedzasz spaliny, czyli gazu CO2 jest mniej. A gaz CO2 jest korzystny, jest gazem trójatomowym a te promieniują. Co oznacza, że w kanale konwekcyjnym skutecznie oddają jeszcze ciepło od spalin do wody kotłowej. Złoty środek to niskie CO (brak sadzy) i bardzo wysokie CO2. Wtedy jest sukces. Tylko nadmiar tlenu obniżający CO zmniejsza też CO2.

Ja u siebie obecnie palę peletami, dom 114m2, nastawy mam 7s podawania, 30 postój, wentylator 75. I to mi wystarcza. W tym sezonie jeszcze nie czyściłem wymiennika. Choć nie palę jeszcze w trybie ciągłym, tylko w chłodniejsze dni. Ale nie można powiedzieć, że nie palę :)

Cały czas mierzę temperaturę spalin i będę czyścił kocioł dopiero wtedy, gdy temp. spalin wzrośnie. To będzie znak, że wymiennik już odbiera mniej ciepła, czyli więcej idzie w komin.

Opublikowano

Będę pisał po cichutku i powoli może się uda. Mój piec samoróbka przewymiarowany że hoho (najpierw śmieciuch GS, potem przeróbka DS - niewypał i znowu GS) ma ponad 30 lat nigdy nie czyszczony. Raz do roku usuwane z wyczystki bardzo ciężki osad, szary nie widać sadzy. Przed zamontowaniem palnika wygaszany co drugi dzień i usuwany z rusztu popiół. Temperatura w czopuchu mierzona, bez uwag. Palę wszystko co się pali, a poda podajnik. Aktualnie zrębki i groszek.

  • 1 rok później...
Opublikowano

Przy okazji jak czyscicie tylna ściankę wymiennika ?

Także chciałbym poznać odpowiedź na takie pytanie, ponieważ sam nie wiem jak to robić sprawnie?

Opublikowano

Posiadam Tekle Draco Duo i jak wszyscy wiemy konstrukcja jest taka sama jak w Ling Duo. Masz rację nad płomieniówkami zbiera się osad. U mnie nie jest to sadza lecz brązowawy pył. Kocioł czyszczę profilaktycznie raz w tygodniu. Sadza występuje jednak na ściankach pieca. Dużo jej nie ma lecz nie zaszkodzi machnąć i pozbyć się jej. Nie miałem jeszcze przypadku z zatkaniem szczelin pomiędzy płomieniówkami. Podczas czyszczenia nie chce mi się zdejmować rozgrzanych szamotów więc zakupiłem szczotkę do kominków z takim długim włosiem. Parę ruchów od góry i wszystko spada. Szczotka wygarnia wszystko aż do górnej części szamotów. 

Palimy tym samym groszkiem EKORET. Ja zakupiłem workowany. Co do ustawień - posiadam sterownik Economic Premium - bez wad o których wcześniej czytałem na forum. Co do ustawień (cały czas bawię się i testuje) mogę podać ci moje aktualne. Nie oznacza to jednak, że będą u Ciebie ok. 

Podawanie 5 s

Przerwa podajnika 39 s

Dmuchawa 90

Podtrzymanie 22 min

Klapka przymknięta ok 2/3

Temp. min. kotła ustawiona na 63 st.

Temp. powrotu bez zmian 45 st.

Staram się utrzymywać kopczyk i niwelować spieki. Piec po załączeniu przy 63 st. potrzebuje ok. 12-14 min do uzyskania 66 st. później "odpoczywa" przez 22 min. do momentu podania porcji węgla (podtrzymanie) i ponownie milczy przez ok 10-12 min. Temp w tym czasie spada ( łącznie 32 min.) i tak w kółko. Zaznaczę, że w układ wpięty jest zawór 4D. Co do płyt szamotowych - nad palnikiem znajdują się dwie sztuki - ustawiłem je tak aby odległości dla przelotu spalin były podobne z przodu jak i z tyłu kotła. Górny szamot jest na ok.1-2 cm odsunięty od tylnej ścianki kotła.

Jeśli posiadacie jakieś uwagi co do moich ustawień - proszę o wskazówki co poprawić.

Gość Franczesko
Opublikowano

moim zdaniem masz wszystko ok.jedyne co, to jak masz odsuniętą płytę od tylnej ściany, to po co w ogóle ją masz?? Tylko musisz ją czyścić. Zmierz temp. spalin bez płyt i z płytami i sam się przekonaj czy warto je mieć. A przy okazji zobacz na czystość kotła, może okazać się, że bez płyt jest czystszy. 

Opublikowano

Czy kocioł bardziej zachodzi pyłem, sadzą itp. świństwem jak chodzi na małych mocach i nadmuchach czy też na dużej mocy i większym nadmuchu? Jak to jest u Was?

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Ja mam klimosza a tekla jest jego producentem - także jest to jedno i to samo. A co do zachodzenia pyłem i sadzą to bardzo dużo zależy od opału. Jak jest opał chusteczkowy to można doktorat zrobić w kotłowni,*** a i tak będzie źle. Jak opał dobry to tylko zbytnio nie przeszkadzać i się i ładnie spali i moc dobra da.

Gość Franczesko
Opublikowano

tak, ale masz kocioł wyprodukowany do początku 2012 roku. I z pewnością kocioł szybko Ci się brudzi.. Od 2012r klimosz sam produkuje kotły, które znacznie się różnią od wcześniejszych konstrukcji. I nie jest to to samo, chyba nie widziałeś kotła klimosza na żywo.

A póki co popatrz:

 

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.