Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzona Instalacja Co I Spadek Cisnienia Na Kotle Do Zera


majkelk1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

odrazu informuje ze jestem tu nowy i bardzo malo wiem o hydraulice, szukalem informacji na forum ale zadet z tematow nie odpowiedzial na moje pytania. w wyniku "pracy" mojego "fachowca" chcialbym proscic o pomoc informacje oraz ewentualne rady.

 

do rzeczy, ostatnio na nowym pietrze zainstalowalem 5 nowych grzejnikow w systemie pex. fachowiec zamontowal nowy rozdzielacz na pietrze i podloczyl go 20 do starych rozdzielaczy. Wode puscil, poszla na gore i do grzejnikow. Jednak przy ich odpowietrzaniu powietrze zassalo do srodka, wody juz niebylo przy rozdzielaczach ani dalej a na domiar zlego na kotle cisnienie spadlo do zera a temperatura zaczela gwaltownie rosnoc. wylaczylem opcje grzzejnikow na kotle i temperatura sie ustabilizowala (ze 100 na 60°). Czy sadzicie ze mogl cos popuc albo zle wykonac no i najwazniejsze co sie stalo i co z tym fantem teraz. Z gory dziekuje i prosze o pilna pomoc.

temat taki, gdyz wydja mi sie ze system jest zapowietrzony Chyb

 

 

Pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

najpierw trzeba kilka razy odpowietrzyć cały układ, oraz niezależnie pompę od CO ,a dopiero następnie należy uzupełnić wodę do zadanego ciśnienia w instalacji.

 

Przy odpowietrzaniu spuszcza się powietrze pod ciśnieniem z układu CO ,czyli po spuszczeniu powietrza będzie w instalacji ciśnienie atmosferyczne.

Teraz trzeba je uzupełnić dolewając wody a następnie znowu odpowietrzyć.

I tak do skutku , aż z odpowietrznika będzie woda leciała.

 

Wtedy dopiero można grzać.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalej wody np. do ciśnienia 2,5 bara i bez włączonej pompy odpowietrz grzejniki ,nastepnie włącz następnie dolej wody do 2,5 bar i włącz pompę ,po chwili odpowietrz grzejniki ,jak już nie będzie powietrza to odpowietrzaj dalej aż ciśnienie spadnie do 1,5 bar i włącz kocioł na grzanie i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedzi. wydaja sie byc proste do wykonania lecz czy moze ktos spojrzec na zdjecia i napisac krok po kroku co mam zrobic aby odzyskac ogrzewanie i gora zaczela dzialac.

Chodzi oto ze np; w instalacji mam dwie pompy i juz mam dylemat ktora wylaczyc ( pewnie obydwie ale nie wiem) no i jak?. Na zdjeciu z rozdzielaczami widac dwie 20 ktore ida na pietro - odcialem je dzisiaj i probowalem odzyskac ogrzewanie na dole ale nic z tego. przedewszystkim nie wylaczymem zadnej z pomp tylko dodalem wody na 1.4 (pewnie zamalo )odkrecajc jedyny zamkniety zawor w instalacji, woda poleciala, grzejniki odpowietrzylem( zero powietrza tylko odrazy woda), uruchomilem na grzejniki, ustawilem na 60 i czekalem, temperatura na piecu szla do 80, pozniej powoli malala do 60 i znowu sie zalaczal. grzejniki jednak nie grzaly a co gorsza rozdzielacz od zimnej wody zaczal sie nagrzewac. i nie wiem o co chodzi, wiec mam prosbe aby ktoos z odrobinal czasu rzucil okiem na zdjecia i napisal co i jak; z gory dziekuje za pomoc. prosze tez o jakies przystepne slownictwo np. wylacz X czyli to zielone z bialo tarcza. jak rolnik krowie. dziekuje

 

Michal

post-54665-0-98697800-1381410299_thumb.jpg

post-54665-0-38653400-1381410304_thumb.jpg

post-54665-0-38191100-1381410309_thumb.jpg

post-54665-0-91378700-1381410314_thumb.jpg

post-54665-0-71549300-1381410320_thumb.jpg

post-54665-0-18389200-1381410326_thumb.jpg

post-54665-0-44617600-1381410330_thumb.jpg

post-54665-0-42089300-1381410335_thumb.jpg

post-54665-0-37049600-1381410339_thumb.jpg

post-54665-0-38855200-1381410343_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli wiesz jak się uzupełnia wodę.

Teraz musisz odpowietrzyć pompę - trzeba wykręcić tą srebrną śrubę na środku pompy- wyleci powietrze ew trochę wody i zakręcasz z powrotem te śruby - uwaga może być gorąca woda i poparzy!

Instalacja za pompą powinna robić się ciepła a następnie grzejniki.

Jak kolega pisał cisnienie powinno być ok 1,5 bar - sprawdź je po odpowietrzeniu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz; pytanie sa dwie pompy to zrobic tak z dwiema? czy jest jakas kolejnosc? oraz czy to okej ze nagrzewa sie rozdzielacz od od zimnej wody a od cieplej wciaz zimny?

Co do cisnienia mam 5 grzejnikow na dole i 5 nowych na gorze - to najpierw dobic do 2;5 i odpowietrzac przy grzejnikach do 1,5 - zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy hydraulik przy montażu nowych grzejników nie zakręcił kilku zaworów w istniejącej instalacji(a później ich nie odkręcił)

na zdjeciu nr 4 zawór przed (czy tez za) rozdzielaczem wygląda na zakręcony

na piątym zdjęciu zawór chyba tez jest zakręcony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawor, ktory jest na prawo nad rozdzielaczami, uzylem do dolania wody i podniesienia cisnienia a zamkniete zawory przy samych rozdzielaczach to drury ktore ida na gore do nowych rozdzielaczy i grzejnikow

a moje pytania? a dwie pompy to zrobic(odpowierzyc) tak z dwiema?i czy jest jakas kolejnosc? oraz czy to okej ze nagrzewa sie rozdzielacz od od zimnej wody a od cieplej wciaz zimny?

Co do cisnienia mam 5 grzejnikow na dole i 5 nowych na gorze - to najpierw dobic do 2;5 i odpowietrzac przy grzejnikach do 1,5 - zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejniki stare z boku nowe z dolu, przy instalacji nic niebylo robione tzn zadnych przerobek i na dole grzalo a teraz instalacja jest zapowietrzona, dzisiaj chcialem odpowietrzyc ale grzejniki jak nie grzaly tak niegrzeja a jak ten rozdzielacz zaczal sie nagrzewac to wylaczylem grzejniki w piecu co sadzisz? nieodpowietrzalem pomp bo ktos mi pisal zeby je najpierw wylaczyc ale nie wiem jak, dobilem tylko wody ale chyba zamalo na 1,4 bara bo niechcialem ryzykowac i poluzowalem odpowiterzniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze z tym rozgrzanym rozdzielaczem to nic takiego. czy mozesz mi napisac krok po kroku jak mam odpowietrzyc instalacje, tylko bardzo szczegolowo bo ja sie nie domysle niczego, chodzi mi o to zeby bylo napiane a - pozakrecaj wszystkie x, b wylocz Y, c - napusc wody do 2,5 bara itd. i zebys uwglednil te 5 nowych grzejnikow na pietrze w ktorych nie ma wody, mam dwie pompy i dwa odpowietrzniki. bylbym bardzo wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

Masz instalację na parterze zasilaną z rozdzielaczy czy inaczej?

Druga instalacja na piętrze zasilana jest z .............

Dlaczego instalacja na piętrze jest

Masz dwie pompy - jedna na ...... druga na..... , może jedna pompa jest na grzanie ciepłej wody?

 

Jak pompy nie odpowietrzysz to nie będzie nic działać.

 

1.Uzupełnij te zdania powyżej

2. Dla czego jak ci radzą jak masz zrobić to się boisz?, tu nikt nie radzi ci źle.

3.

Teraz jeszcze raz:

wyłączyć kocioł - tam gdzieś musi być wyłącznik- najprawdopodobniej prawa gałka na kotle.

Poczekać aż kocioł i instalacja wystygną

napełnić instalację do 2,5bar

poczekać 1/2h

odpowietrzyć grzejniki

odpowietrzyć pompy

ustawić ciśnienie w instalacji na ok 1,5bar - czyli jak za mało to dopuścić wody , jak za dużo wypuścić wodę odpowietrznikiem

załączyć z powrotem kocioł

Prace powinny być przeprowadzone przy zimnej instalacji!!!

 

Do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz instalację na parterze zasilaną z rozdzielaczy czy inaczej?

z rodzielaczy zdj 5 wyzej,

Druga instalacja na piętrze zasilana jest z .............

rozdzielaczy, na zdjeciu 5 widac na koncach rury 20 ktore prowadza na gore i tam zasilaja nowe rozdzielacze

Dlaczego instalacja na piętrze jest

stwierdzilem ze lepiej bedzie rzucic doprowadzenie do nowych rozdzielaczy niz rozbudowa starych i prowadzenie 10 zamiast 2 rur

Masz dwie pompy - jedna na ...... druga na..... , może jedna pompa jest na grzanie ciepłej wody?

jedna jest przed rozdzielaczem zimnej wody a drogi przed baniakiem jak widac na zdjeciach wyzej, mozliwe ze do cieplej wody bo te jeszcze mam

Wylacznik kotla to bedzie to pokretlo po prawej czy to male pokretelko po lewej?

Czy przy nabijaniu cisnienia odpowietrzniki maja byc zakrecone? zgaduje ze zawory na grzejnikach na pietrze maja byc otwarte aby je wypelnic?

 

sorki za takie pytania ale chce to zrobic raz a dobrze a nie podchodzic 10 razy. i jeszcze raz dzieki za pomoc

post-54665-0-26809400-1381430519_thumb.jpg

post-54665-0-32041900-1381430855_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nabijaniu ciśnienia odpowietrzniki mają być zakręcone, inaczej zalejesz dom a zawory na wszystkich grzejnikach odkręcone na max.

To "pokrętło" po lewej to bezpiecznik inst el kotła, tego nie ruszaj

 

Zobacz jak jest strzałka na pompie z lewego zdjęcia , powinna być w stronę kotła a nie rozdzielacza i ta właśnie pompa odpowiada za grzanie grzejników, czyli ją trzeba kilka razy odpowietrzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

niestety nic nie wyszlo. zauwazylem natomiast dwie rzeczy. po pierwsze rura ktora prowadzi wode do rozdzielacza z ciepla woda jest goraca na poczatku a pozniej przy kolanku letnia a przed rozdzielaczem juz zimna. troche ja obstukalem i spuscilem na pietrze troche wody z rodzielacza, w ktorym powinna plynac ciepla woda. Ku mojej radosci dalsza czesc rury i rozdzielacz nagrzal sie natomiast rozdzielacz od zimnej wody ochlodzil. niestety po jakiejs godzinie sytuacja wrocila do stanu poprzdeniego czyli na odwrot. droga rzecz to pompa za rodzielaczem zimnej wody wydaje sie niepracowac - nic nie dmucha tylko wycieknie troszke wody i tyle. nie ma zainstalowanych przy niej zadnych zaworow aby ja przeczyscic czy cokolwiek zrobic. tak wiec, Pomocy bo nie wiem o co chodzi i co mam zrobic. jeszcze jedna rzecz, jak na kotle wylacze grzanie na grzejniki to nie ma cieplej wody w kranach. no i nie wiem czy dwa odpowietrzniki - jeden przy boilerze, drogi nad kotlem, maja byc zakrecone czy nie. poki co sa poluzowane.

 

prosze o pomoc i czekam na odpowiedzi

dziekuje

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie jest wymuszony obieg więc musisz uruchomić pompę (y), bez tego nie będzie ni działać.

Sprawdź ten bezpiecznik na kotle, ew kable do pompy, jak masz znajomego elektryka to niech sprawdzi czy napięcie dochodzi do pompy.

Jaki to rejon kraju, może ktoś z forum mieszka w okolicy i pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.