Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Instalacja Co W Domu, Prośba O Ocenę


Piotrek88

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jedna pętla dłuższa czy dwie krótsze to koszt raczej podobny, PEX 20 wychodzi drożej bo 6,5zł 1mb wavina, a 16tki 2,8zł.

Chyba jednak trzeba będzie się zabawić z dwoma pętlami w jednym pomieszczeniu.

Tylko nie wiem, dzielić pomieszczenia na pół i owijać osobno czy jechać razem dwiema rurkami wraz ?

 

Może być jedne wspólny zawór do dwóch pętli ?

Będzie brane z powrotu z grzejnika, chyba nie będę stosował zaworu RTL narazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.
Trochę mi to nie pasuje dwie pętle, jak będzie w jednej np. 50m to nie pchnie wody, jak to w końcu jest ?
W łazience na górze teraz się unormowało, przyczyną słabego przepływu był zatkany pakułami filterek przy pompie co

Teraz jak jest puszczone na pełny obieg, z bojlerem włącznie, pompa pracuje na I biegu, to podłoga po 5 godz jest już mniej więcej równomiernie ciepła, a po całodniowym ogrzewaniu jest jednakowo ciepła. A pozostaje jeszcze II i III bieg pompy.

A i dodam jeszcze że cały czas pracuje grzejnik w łazience, więc zasilanie dzieli się na połowę dla pexa 25m i grzejnika.

Na dolę będę miał pomieszczenie - łazienkę ocieploną od środka styropianem 8CM, podłoga 10CM, pow. 15m^2, wys. 1,9m
Grzejnik 10 żeberek ferroli pol5, z powrotu tegoż grzejnika chciałbym zasilić podłogówkę, teraz ile metrów mi potrzeba ?
Gdy dam jedną pętle 50m, to co się stanie ? W ogóle nie pchnie wody, czy pół będzie ciepłe, pół zimne.
Czy może jednak jak dam na II czy III bieg pompę to da rady te 50m przepchać w miarę dobrym tempie i będzie grzało równomiernie ?

RTLa bym raczej nie dawał narazie, zostaje na niego miejsce co najwyżej.
Z początku taki zawór RTL działa tak, pali się na piecu 60st.C, RTK ustawiony na 40st.C, po 5min zamyka się całkiem, po chwili trochę się otworzy i ponownie zamknie, i tak paląc na 50st.C szybciej nagrzeje podłogówkę i równomierniej niż przy 60st.C
Jeśli natomiast zasilanie wynosi 70st.C to już całkiem jest źle.

Narazie jednak palimy na 50st.C bo jest to temperatura wystarczająca, choć piec się poci przy tej temperaturze, to podłoga jest ok nagrzana, a RTL nawet jak ustawię na 60st.C czyli przepływ cały czas, to podłoga jest ok, zresztą w nocy się nie pali to na rano wystygnie, potem ponownie się nagrzewa.

Narazie więc próbuję bez RTLa, tylko te dwie pętle, ciężko to estetycznie wykonać, z powrotu grzejnika, trzeba już dawać trójnik, siódemki, rysuje to sobie i nie daje rady, przy grzejniku byłoby 6 zaworów i 6 rurek, jeszcze każda by szłą w inną stronę, trochę za dużo kombinacji, no ale jak faktycznie ma nie grzać w ogóle to lepiej dać np. pętle 30m niż 50m.
Tylko przy 30m miałbym rozstaw rurek co 40cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.