Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Kotła


Artur79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

obecnie jestem na etapie wyboru nowego pieca do mieszkania znajdującego się w poniemieckim domku, bez ocieplenia (stare okna będę w tym roku wymieniał).

Mieszkanie o pow 90m2 znajduje się na Ip + jeden pokój na poddaszu (w przyszłości może dojdzie adaptacja strychu ~60m2). Piec będę "znosił" do piwnicy (obecnie jest na Ip w łazience - stary kocioł kamino).

Wg poradnika wyszło zapotrzebowanie na ~11KW (bez CWU, ale wg poradnika można zaniedbać)

 

zastanawiam się nad następującymi kotłami:

Zębiec Merkury 14 KW (zakres pracy 4KW-16KW, sterownik ST-48zPID MULTI, stalowa retorta stała), pojawił sie też Merkury 9 KW, ale nie znam jeszcze jego parametrów

WEBER Heiztechnik RETO EKO DUO 15 KW (z podajnikiem pancerpol TRIO retorta obrotowa, sterownik z IFL ecoMAX 800R)

Tekla Draco DUO 14 KW (żeliwna retorta stała, sterownik RECALART)

 

jak widać z powyższego kotły między sobą się znacznie różnią - jedynie moc podobna. Dodam, że zamierzam zimą również grzać CWU dla 4 osób (czy boiler dwupłaszczowy 140 l. bedzie wystarczający).

 

Czy faktycznie retorty obrotowe są złym wyborem, czy może te 4tej generacji jednak nie ustępują stałym.

 

Na początku wyboru zastanawiałem się i w zasadzie byłem zdecydowany na Zębca, potem doszła Tekla, a ostatnio coraz bardziej się zastanawiam na Weberem.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moja rada jest taka, zastanów się nad kotłem, który ma również możliwość spalania miału węglowego oprócz ekogroszku. Miał jest znacznie tańszy, a po za tym nie uzależniasz się od jednego rodzaju paliwa co jest dosyć ważne, dlatego, że cena ekogroszku raczej rośnie, a skąd wiesz ile będzie kosztował za 3-4 lata, jak będzie kosztował 1300zł/t to będziesz musiał płacić bo niczym innym nie będziesz mógł palić. Co do mocy tych kotłów to moim zdaniem są za mocne, chyba, że masz bardzo wysokie sufity, bo to dość częste w poniemieckich domach. Rozglądał bym się za czymś w okolicach 10 KW, przykładowo Ogniwo Eko plus 10 KW (z możliwością modulacji mocy do 14KW),

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie,

ja postanowiłem podzielić się opinią o moim zakupie zeszłorocznym. Też nie chciałem się uzależniać od ekogroszku bo mieszkam na wsi więc i drewnem palę, ale zimą liczy się wygoda. Więc znalazłem w necie kocioł seko ignis. I jest to kocioł na ekogroszek, a także na inne paliwa. Nawet śmieciami można podpalić w nim.

Mam dom 150 m2 i przez 5 miesięcy palenia, bo mam dzieci w domu więc chciałem mieć 23-24 stopnie w domu, sapaliłem trochę ponad 3 tony groszku. Więc chyba oszczędnie.

A jeszcze plus taki, że z sąsiadem kupiliśmy sobie taki sam groszek i u niego ja jego piecu się nie dopalał a u mnie mało odchodziło.

Także polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam niedaleko zakładu produkującego kotły i jako że buduje własny domek już się popytałem tam, najpierw też chciałem tylko ekogroszkiem palić, jakiegoś Gigara czy jakoś tak się nazywał u nich znalazłem, ale brat mi nawkładał, że lepiej kocioł w którym można palić 'wszystkim', w razie jakby mi zabrakło groszku albo kasy ;) i w firmie doradzili mi kocioł dwupaleniskowy Multimax Rakoczy z podajnikiem. Można w nim palic ekogroszkiem, a i miałem, pelletem, nawet drewnem 9duża komora jest) więc nawet takie metrowe polana wejdą jak się nie pali na retorcie tylko na ruszcie. no i ruszta są żeliwne. A i pewnie węgla dałoby się załadować. ślimaka w podajniku można wyłączyć i ładować samemu. jest oczywiście też sterownik i dmuchawa. Domek będzie miał 140m2 więc moc kotła 16kW.

 

Także ja bym poradził faktycznie jak kolega Rafal71642 żebyś sie zastanowił nad kotłem w którym spalisz wszystko. Może znajdziesz w ofercie tych firm coś lepszego.

A co do poradników to też zależy od ocieplenia domu, okien, no i oczywiście materiału z jakiego masz ściany, też tego czy masz dach stary, nieocieplony. A no i pamiętaj że jak zrobiśz poddasze to będziesz miał więcej do ogrzania i instalację do podciągnięcia tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toś sobie sprawił :( :( :(

na nowy domek 16KW kociołek :angry: :angry: :angry:

przyznam nieźle Ci nawkładali ale nic mądrego raczej

dla 140m2 - licząc nawet jako użytkową a nie całkowitą to jakieś 60W/m2 licząc mamy:

140x60=8400W+3000W na CWU=11400W czyli 11,4KW

wybrałeś o 30% za duży kocioł

powinieneś wybrać 12KW i nic więcej

a pewnie jakbyś zrobił OZC to by wyszło jeszcze mniej

ale przeciez lepiej posłuchać "dobrych rad"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego Elmo, gdybyś mógł to nie wciskaj mi słów, których nie powiedziałem. Napisałem, żeby rozglądnął się za kotłem, który spala miał,a nie za takim co spala wszystko, bo jak spala miał to spala też ekogroszek (miał=0-31,5m ekogroszek=5-25mm), także jak kocioł spala miał to z powodzeniem będzie, też spalał ekogroszek(obydwa to paliwa węglowe różniące się rozmiarami ziaren), i nic innego, palenie na ruszczie awaryjnym czy drewnem czy też węglem nie ma nic wspólnego z ekonomią, tak samo jak palenie pelletami w takim kotle, do tego masz inne specjalne konstrukcje. Nie wiem kiedy wreszcie się nauczycie, że nie bez powodu dodatkowy ruszt w takim kotle zwie się awaryjnym, czyli do użytku w sytuacjach awaryjnych. Jak chcesz oszczędzać i palić paletami, odpadkami drzewnymi, zrębką czy też drewnem kawałkowym, to zapraszam do tematów o śmieciuchach.

To tyle tytułem wyjaśnienia

Pozdrawiam

Rafał

P.S Podpisuję sie pod tym co powyżej napisał kolega Timon120777

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy- dzięki za oświecenie. Kotła jeszcze nie kupiłem (całe szczęście! ;) ), tylko się przymierzam. Myślałem po prostu, że producent wie co chwali i co w katalogach zamieszcza.

@Timon dzięki za wyliczenia.

@Rafał przepraszam - moje 'niedoczytanie'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że 12kW to max, do tych ok.140m2

Dla spalania ekogroszku oraz miału węglowego

 

Można szukać z małym palnikiem żeliwnym

lub

z małym palnikiem obrotowym ardeo, też miałowo-groszkowym, w zasadzie jest to najmniejszy gardzielą palnik spalający miały oraz groszki a to dośc ważna informacja jak zależy nam na dobrym spalaniu przy małych mocach. Tutaj jednak żeliwne samo palenisko a korpus i ślimak tradycyjnie stalowy, tyle, że z grubszego płaskownika 8mm oraz z przeciwzwojem w strefie spalania ze względu na miały węglowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.