beagle2 Opublikowano 12 Lutego 2013 #1 Opublikowano 12 Lutego 2013 KONFIGURACJA: Mam w domu nastepujaca topologie ogrzewanie podlogowego: - 6 obwodow odchodzacych z pojedynczego rozdzielacza na parterze - 3 obwody odchodzace z pojedynczego rozdzielacza na pietrze - Oba rozdzielacze sa zasilane jednego mieszacza i jednej pompy w kotlowni Oba rozdzielacze maja dla kazdego obwodu rotametr, ktory powinien pokazywac przeplyw w odpowiedniej petli. Zdjecia: 1. Rozdzielacz na pietrze 2. Rozdzielacz na parterze (2 rotametry sa wykrecone w celu experymentow) 3. Mieszacz + pompa w kotlowni PROBLEM STATEMENT: Rotametry w rozdzielaczu na dole nie pokazuja zadnego przeplywu bez wzgledu czy obwod jest otwarty czy zamniety. Petle na dole grzeja slabo, bardzo wolno sie nagrzewaja, grzeja gorzej niz u gory, z duzo wieksza inercja. Dodatkowo jest duza roznica temperatur pomiedzy belka wejsciowa i powrotna. Wejsciowa jest ciepla (ok 35st C) a powrotna jest zimna (ok 20st C) Rotametry w rozdzielaczu u gory pokazuja przeplywy poprawnie - jak zamykam obwod przeplyw maleje, wiekszy przeplyw= podloga cieplejsza etc. Rowniez obie belki w rozdzielaczu na pietrze maja zblizona temperature Martwi mnie, ze na dole jest za maly przeplyw. MOJE PROBY ROZWIAZANIA PROBLEMU: 1. Sprawdzilem, ze rotametry nie sa uszkodzone - Rozebralem 2 pierwsze i wygladaja ok. 2. W ramach eksperymentow skrecilem wszystkie obwody, odcialem calkowicie rozdzielacz u gory i otworzylem tylko jeden obieg na dole. Niestery dalej rotametry nie pokazywaly przyplywu.... 3. Wykrecilem 2 rotametry z 2 najwiekszych petli aby sprawdzic, czy rotametry nie ograniczaja i tak juz wolnego przeplywu. OKazalo sie, ze miejsza petla nagrzywa sie szybciej, 2ga petla, ktora jest najdluzsza dalej sie wolno nagrzewa 3. Mialem problemy z odpowietrzeniem i uruchomieniem petli na dole i hydraulicy zmienili pompe z 60W na 80W, petle zaczely grzac ale nie poprawilo to wskazan rotametrow. MOJE PODEJRZENIA: 1. rozdzielacz jest zle dobrany do przeplywow, 2. Martwi mnie rowniez, ze rotametry na dole nie sa wypenione calkowicie woda - swiadczy to o zlych przeplywach w belce? 2. Rura pomiedzy kotlownia i dolnym rozdzielaczem jest za mala. W skrzynce i kotlowni ruza wyglada na 3/4 cala 3. Rura pomiedzy kotlownia i dolnym rozdzielaczem jest gdzies zagieta albo przygnieciona 4. Rura, ktora idzie z kotlowni do gornego rozdzielacza ma inna srednice niz rura, ktora idzie do dolnego rozdzielacza - moze to nie jest ok i zaburza przeplywy Prosze o porady co dalej robic? Jak sprawdzic, czy przeplyw jest ok? Pozdrawiam Pawel
kiminero Opublikowano 12 Lutego 2013 #2 Opublikowano 12 Lutego 2013 Przepływy na pompie OK? Może 3D źle skonfigurowany i przymyka przyłącze od strony pompy. Rotametry napewno dla belek zasilania? Sprawdź, czy zero na skali jest na dole czy u góry. Powinno być u góry. Mogą też być źle dobrane rotametry do nypli i nie mają one miejsca by się otworzyć. Specem od długości, średnicy, belek, skoków gwintu itp. itd. jest tu na forum tomekb.
sambor Opublikowano 12 Lutego 2013 #3 Opublikowano 12 Lutego 2013 ten temat 2 razy jest tu podany - moje uwagi po raz drugi Ten elaborat to prawie praca doktorska i tak samo jak z niej nic z niego nie wynika: Po 1. Jakie są długości pętli podłogówki? 2. Na którym biegu chodzi pompa? 3.Gdzie są zdjęcia? - ok tu są 4.Jaki mieszacz? 5.Co obecnie pokazują rotametry? 6.Jakie rury - materiał i średnica są doprowadzone do rozdzielaczy ? Pozdr.
beagle2 Opublikowano 12 Lutego 2013 Autor #4 Opublikowano 12 Lutego 2013 Przepływy na pompie OK? Może 3D źle skonfigurowany i przymyka przyłącze od strony pompy. Jak sprawdzic czy przeplyw na pompie jest ok? Pompa jest za 3D w kierunku do rozdzielaczy
beagle2 Opublikowano 12 Lutego 2013 Autor #5 Opublikowano 12 Lutego 2013 ten temat 2 razy jest tu podany - moje uwagi po raz drugi Ten elaborat to prawie praca doktorska i tak samo jak z niej nic z niego nie wynika: Po 1. Jakie są długości pętli podłogówki? 2. Na którym biegu chodzi pompa? 3.Gdzie są zdjęcia? - ok tu są 4.Jaki mieszacz? 5.Co obecnie pokazują rotametry? 6.Jakie rury - materiał i średnica są doprowadzone do rozdzielaczy ? Pozdr. Ad1 Najdluzsze petle pokrywaja 30m2, reszta jest krotsza. Najkrotsza petla pokrywa pare m2 Ad2 Pompa chodzi na 3-cim biegu. Ad4 Mieszacz - nie wiem dokladnie. Ale opis na silowniku 4.6 sugeruje, ze , mieszacz musi byc: Honeywell V5069D, V5070D - musze to jeszcze sprawdzic Ad5 Rotametry pokazuja przeplyw 0. Co gorsza nie sa w pelni zapelnione woda.....widac to na zdjeciu Ad6 Rury sa szare i plastikowe - na zdjeciach je dobrze widac. Do gornego idzie rura o srednicy identycznej jak petle podlogowki. Do dolnego idzie rura grupsza - ok 3/4 cala
kiminero Opublikowano 12 Lutego 2013 #6 Opublikowano 12 Lutego 2013 3D miesza wodę z dwóch przyłaczy: od strony kotła i z rury powrotnej pogłogi. Przyłącze od strony pompy zawsze musi być w 100% otwarte. Pytałem o to, ponieważ czasem trzeba to na pokrętle skorygować, by pasowało do układu rurarzu. W międzyczasie edytowałem pierwszy post, przeczytaj.
sambor Opublikowano 12 Lutego 2013 #7 Opublikowano 12 Lutego 2013 Ad1 Najdluzsze petle pokrywaja 30m2, reszta jest krotsza. Najkrotsza petla pokrywa pare m2 Pytałem o długość pętli a nie powierzchnie . Przy 30m2 i ułożeniu ok 8mb/m2 podłogi wychodzi pętla - 240mb rury - to nie do przepchania przez zwykłą pompę 25-40, nie wiem czy pompa 25-60 da radę? Pozdr.
kiminero Opublikowano 12 Lutego 2013 #8 Opublikowano 12 Lutego 2013 Jak najbardziej prawda, tylko wtedy pompa "olewa" to co długie i podaje na resztę, która już jest krótka. Rotametry na tych pętlach powinny funkcjonować.
KubaSko Opublikowano 12 Lutego 2013 #9 Opublikowano 12 Lutego 2013 A kapturki od zaworów termost. na dolnej belce wykręcałeś całkowicie ?? jak jest sterowany siłownik na trójdrogu ?? spróbuj zdjąć siłownik i pokombinowaćręcznie no i zdemij całkowicie te białe kapturki na dolnej belce
tomekb Opublikowano 12 Lutego 2013 #10 Opublikowano 12 Lutego 2013 Witam , czy jesteś pewny że dobrze jest przelana podłogówka na parterze , czy pętle były przelane , proponuje odkręcić jedną pętle na dolnej belce podstawić miseczkę i obserwować rotametr , jak ruszy to znaczy że zapowietrzone . Można też na próbę przekręcić rotametr z górnego rozdzielacza na parter koniecznie z nyplem który jest od spodu belki ( jest to komplet )
beagle2 Opublikowano 13 Lutego 2013 Autor #11 Opublikowano 13 Lutego 2013 A kapturki od zaworów termost. na dolnej belce wykręcałeś całkowicie ?? jak jest sterowany siłownik na trójdrogu ?? spróbuj zdjąć siłownik i pokombinowaćręcznie no i zdemij całkowicie te białe kapturki na dolnej belce BIale Kapturki sa odkrecone. Kombinowalem z mieszaczem 3D. Zawor ma 2 ustawienia: w jednym polozeniu idzie woda z zasilania i rura za mieszaczem jest wyczuwalnie cieplejsza, w drugim polozeniu idzie woda z powroteu i jest zminiejsza. W obu ustawieniach mieszcza rotametry na dole nic nie pokazuja...... Dodatkowo w rozdzielaczu na pietrze dziala ok a oba rozdzielacze sa zasilane z tego samego mieszcza i pompy
beagle2 Opublikowano 13 Lutego 2013 Autor #12 Opublikowano 13 Lutego 2013 Pytałem o długość pętli a nie powierzchnie . Przy 30m2 i ułożeniu ok 8mb/m2 podłogi wychodzi pętla - 240mb rury - to nie do przepchania przez zwykłą pompę 25-40, nie wiem czy pompa 25-60 da radę? NIe wiem ile mb zostalo ulozone rur. Mam gdzies zdjecia z budowy i moge je odgrzebac jezeli to jest krytyczne. Ale stawiam, ze gestosc ulozenia jest standartowa czyli tyle ile piszesz czyli ok 8mb/m2 Pompa jest duza 25-80 i dziala na najwyzszym biegu - powinna przepchnac najwieksza petle.
kiminero Opublikowano 13 Lutego 2013 #13 Opublikowano 13 Lutego 2013 Witam , czy jesteś pewny że dobrze jest przelana podłogówka na parterze , czy pętle były przelane , proponuje odkręcić jedną pętle na dolnej belce podstawić miseczkę i obserwować rotametr , jak ruszy to znaczy że zapowietrzone . Można też na próbę przekręcić rotametr z górnego rozdzielacza na parter koniecznie z nyplem który jest od spodu belki ( jest to komplet ) Trzeba szukać przepływu. Zrób ten eksperyment tomka, bo na ślepo szukać będziemy. Napisałeś wcześniej, że po wymianie pompy na "80" podłoga zaczęła grzać. Co to znaczy? Efekt jest? To powinno hulać na pompie "40". A jest możliwość pomylenia przyłączy? Która belka na parterze rozgrzewa się jako pierwsza?
beagle2 Opublikowano 17 Lutego 2013 Autor #14 Opublikowano 17 Lutego 2013 Zrobilem experyment tomka. Kiedy wlaczam tylko jedna petle i otwieram zawor spustowy na dolnej belce (po prawej stronie pod odpowietrzaczem) to rotametr pokazuje przeplyw rzedu 1-1.5l/min nawet na najwiekszej petli Czyli problem jest z powrotem do kotlowni albo cos w pajeczynie rur w kotlowni. Zachecony wynikami sprobowalem jak bedzie zachowywal sie przeplyw przy roznych ustawieniach zaworu 3D. Niestery nie bylo przeplywu zarowno kiedy zawor byl otwary i zamkniety. (BTW, aby byc pewnym sprobowalem wszystkie 4 mozliwe ustawienia zawora - na zadnym nie dzialalo.....) Co dalej robic???? Dodatkowo odkrylem, ze czesc z rotometrow sie zacina - jak sie odkreci szklana oslone, i naciska wskaznik palcem to czasami sie zacina. Dobre rotametry nie maja tego problemu, dodatkowo dziala w nich zabezpieszczenie przed zbyt duzym wykreceniem. W wadliwych moge odkrecac gorne pokretlo az do calkowitego wykrecenia i chlusniecia woda..... Inna obserwacja to fakt, ze jak odkrecalem zawor spustowy i spuszczalem wode do wiadra, to wiadro zapelnialo sie w max 2-3min - czyli przeplyw jest calkiem dobry Czekam na dalsze instrukcje Pozdrawiam Pawel
tomekb Opublikowano 17 Lutego 2013 #15 Opublikowano 17 Lutego 2013 Witam , jeśli prawdą jest że górne rotametry wskazują przepływ i wszystko jest zrobione z jednego zasilania to , tak jak by było zamienione zasilanie z powrotem na dolnym rozdzielaczu . Która belka na rozdzielaczu się mocniej rozgrzewa .? PS . sprawdź czy na rurze przyłączonej do dolnej belki nie ma jakiegoś zaworu kulowego który jest zakręcony.
beagle2 Opublikowano 17 Lutego 2013 Autor #16 Opublikowano 17 Lutego 2013 Na dole mocniej sie nagrzewa gorna belka Na 99% nie ma zadnego zaworu kulowego w drodze do/z dolnego rozdzielacza Co jeszcze moze byc? Mam zawor ktory jest na powrocie z podlogowki do petli ogolnej idacej z grzejnikow do pieca. Wg schematow refernecyjnych powinien tam byc zawor zwrotny(czy jakos tak :-chodzi o to aby nie bylo przyplywu zwrotnego) Ja mam w tym miejscu zwykly zawor "wajchowy" i ten zawor tez zamknalem dla pewnosci - dalej nie bylo przeplywu w podlogowce A tak przy okazji, to jak zachowuje sie pompa, jak pozamykam wszystkie przeplywy - czy pompa posiada jakies sprzeglo etc. Czy powinieniem slyszec jakas roznice w pracy pompy? Dzieki Pawel
tomekb Opublikowano 17 Lutego 2013 #17 Opublikowano 17 Lutego 2013 Witam , spróbuj naszkicować jak masz podłączone te rozdzielacze podłogówki z kotłowni . Czy jak kręcisz siłownikiem zaworu 3d to na pietrze są jakieś inne wskazania rotametrów ? Czy na pewno rozdzielacz na pietrze jest zasilany równolegle z rozdzielaczem na parterze . ?
beagle2 Opublikowano 18 Lutego 2013 Autor #18 Opublikowano 18 Lutego 2013 Dolaczam schemat ogrzewania
Gość mak Opublikowano 18 Lutego 2013 #19 Opublikowano 18 Lutego 2013 Jak to wiszący kocioł gazowy to może być brak sprzęgła hydraulicznego. Trzeba porównać przepływy wymagane dla instalacji (grzejniki + podłogówka) z wydajnością pompy w kotle, co powinien zrobić instalator!!!. Druga sprawa to co steruje zaworem 3D? Przy takiej instalacji powinien być sterownik obsługujący min 2 obiegi grzewcze. Kolejna sprawa to współpraca sterownika z siłownikiem zaworu (mieszacz). Sterowniki stosowane przez producentów kotłów mają taką wadę że nie współpracują z obcymi mieszaczami. Trzeba stosować mieszacze (dinicony) dedykowane przez producenta kotła ( patrz strona producenta), o czym powinien poinformować Cie serwisant przy uruchomieniu (!!!). Tyle na początek a może aż tyle. Proponuję odwiedzić stronę internetową producenta kotła i znajdziesz tam na pewno zalecane konfiguracje instalacji i osprzętu jaki trzeba zastosować, i porównaj z tym co masz zainstalowane u siebie.
tomekb Opublikowano 18 Lutego 2013 #20 Opublikowano 18 Lutego 2013 Witam , sprawdź jaka jest tem. wychodząca z kotła ( lub ustaw 50) , jednocześnie sprawdź temp. za pompą od podłogówki ( możesz ustawić 45 st.zaworem 3d ) na górnej belce na pietrze i na górnej belce na parterze . powinno być też 45 st . Sprawdź . Jeszcze jedno możesz sprawdzić czy jak wyłączysz kocioł gazowy z prądu , a pompa przy podłogówce jest załączona to czy rotametry na górnym rozdzielaczu pokazują przepływ ?, ( bo powinny pokazywać bez względu na to w jakim położeniu jest zawór 3d)
beagle2 Opublikowano 18 Lutego 2013 Autor #21 Opublikowano 18 Lutego 2013 Jak to wiszący kocioł gazowy to może być brak sprzęgła hydraulicznego. Trzeba porównać przepływy wymagane dla instalacji (grzejniki + podłogówka) z wydajnością pompy w kotle, co powinien zrobić instalator!!!. Druga sprawa to co steruje zaworem 3D? Przy takiej instalacji powinien być sterownik obsługujący min 2 obiegi grzewcze. Kolejna sprawa to współpraca sterownika z siłownikiem zaworu (mieszacz). Sterowniki stosowane przez producentów kotłów mają taką wadę że nie współpracują z obcymi mieszaczami. Trzeba stosować mieszacze (dinicony) dedykowane przez producenta kotła ( patrz strona producenta), o czym powinien poinformować Cie serwisant przy uruchomieniu (!!!). Tyle na początek a może aż tyle. Proponuję odwiedzić stronę internetową producenta kotła i znajdziesz tam na pewno zalecane konfiguracje instalacji i osprzętu jaki trzeba zastosować, i porównaj z tym co masz zainstalowane u siebie. Piec: Vitodens 200W sterowany pogodowka Piec ma zdefiniowane 2 obiegi grzewcze(2 krzywe grzewcze) i dla podlogowki steruje mieszaczem na podstawie odczytow miernika temperatury za pompa Zawor 3D i silownik VITA - wyglada na to, ze pasuje bo sprawdzalem zawor 3D i silownik - piec dobrze steruje zaworem/silownikiem. Temperatura na wyjsciu pompy do podlogowki jest porawnie regulowana przez piec Pompa w piecu jest "40" albo "60", pompa do podlowki jest "80"
Gość mak Opublikowano 18 Lutego 2013 #22 Opublikowano 18 Lutego 2013 Nie może być dobrze. Jak by było dobrze to by działało jak potrzeba i musiał byś się zastanawiać dlaczego jest źle. Nie wiem dlaczego zamontowałeś akurat takie podzespoły ( podejrzewam że to kwestia ceny). Nie piszesz czy ktoś liczył przepływy, dla vitodensa 200 maksymalny strumień przepływu wynosi zależnie od mocy od 1200 do 1600l/h gdy w układzie przepływ jest większy trzeba bezwzględnie stosować sprzęgło. Na pewno błędem jest montaż tak dużej pompy na podłogówkę, w kotle montowane są pompy zależnie od mocy kotła od 40 lub 50. W instrukcji możesz przeczytać zasadę którą należy bezwzględnie przestrzegać " Przepływ objętościowy obiegu grzewczego bez mieszacza musi być co najmniej o 30% większy od przepływu objętościowego obiegu grzewczego z mieszaczem." czego nie zrealizujesz . Jak instalacja nie spełnia warunku trzeba stosować sprzęgło hydrauliczne. Kolejna rzecz, warunkiem bezwzględnym jest stosowanie zestawu uzupełniajacego obiegu z mieszaczem z czujnikiem temperatury na zasilaniu oraz czujnikiem temperatury który działa jako ogranicznik temperatury. Mieszacz, który masz zamontowany się po prostu nie nadaje. Pytania można by mnożyć, chociaż mam nadzieję że instalator z serwisantem zakodowali obiegi grzewcze prawidłowo. Wszystkie informacje znajdziesz w dokumentacji tech. i wytycznych projektowych na stronie producenta. Poczytaj i porównaj z tym co masz w instalacji.n
sambor Opublikowano 18 Lutego 2013 #23 Opublikowano 18 Lutego 2013 I po raz kolejny dopiero po ok 20 postach dowiadujemy się co i jak jest źle, powraca temat tabelki lub dokładnego opisu przy pierwszym poście danego problemu. I wcale źle nie jest z instalacją na piętrach tylko skopsana kotłownia. Za pewnie po raz kolejny z powodu oszczędności inwestora i niedouczenia wykonawcy. Pozdr.
beagle2 Opublikowano 19 Lutego 2013 Autor #24 Opublikowano 19 Lutego 2013 >>Nie wiem dlaczego zamontowałeś akurat takie podzespoły ( podejrzewam że to kwestia ceny). Za pewnie po raz kolejny z powodu oszczędności inwestora i niedouczenia wykonawcy. Zatrudnilem hudraulika, ktory mialbyc dobry, niestesty okazalo sie, ze tak nie jest. On wszystko zaproponowal, ja jako laik ufalem mu. Nie chcialem tez oszczedzac, chcialem miec dobrze. >>Kolejna rzecz warunkiem bezwzględnym jest stosowanie zestawu uzupełniajacego obiegu z mieszaczem z czujnikiem temperatury na zasilaniu oraz czujnikiem temperatury który działa jako ogranicznik temperatury. Przy piecu jest zamontowany zestaw uzupelniajacy Viesmanna z czujnikiem temperatury na zasilaniu i ktory steruje zaworem 3D. >>Mieszacz który masz zamontowany się poprostu nie nadaje. Dlaczego ten mieszacz sie nie nadaje? Za maly? Skoro to skopana kotlownia i nie poprawne przeplywy w kotlowni, to dlaczego rozdzielacz ma pietrze dziala? Dodatkowo dlaczego nie ma przeplywow w rozdzielaczu na parterze, jak odetne rozdzielacz na pietrze, wlacze tylko jedna petle oraz ustawie zawor 3D tak, ze woda plynie tylko przez obwod podlogowki? Pozdrawiam Pawel
sambor Opublikowano 19 Lutego 2013 #25 Opublikowano 19 Lutego 2013 Hydraulik może był dobry - ale nie znał tego kotła, możliwe że kocioł kupowałeś później, ponadto kto robi pętle podłogówki po ponad 200m? Podejrzewam że gdybyś zobaczył co i jak na stronie producenta kotła to byśmy się na forum nie spotkali bo miałbyś drożej ale dobrze i nie potrzebowałbyś pomocy. Ten rozdzielacz o którym piszesz że działa - działa tylko pozornie Pozdr.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.