Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Ogrzewania W Małym Domku 65 M2


marcinos85

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Witam wszystkich

 

Mam pytanie, za kilka tygodni bedę w domu jednorodzinnym miał robioną instalację CO i moje pytanie brzmi, jakie zestawienie będzie odpowiednie do mojego domu. Dom ma powierzchnię około 70 m2, (3pokoje, kuchnia, łazienka, hall i wiatrołap)W załączniku rozstawienie pokojów. Na początku chciałem zastosować ogrzewanie podłogowe na całości, lecz instalatorzy twierdzą że samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni mi optymalnej temp. w pomieszczeniach.

 

Po poczytaniu w internecie znalazłem informację o rozdzielaczu 2 w 1 firmy TECE, i moje pytanie brzmi czy ono spełni moje wymagania, zastosowanie 6-7 obiegów OP i 2 obiegu CO za pomoca grzejników (w jeden obieg połączę grzejnik w kuchni i pokoju dużym, a drugi obieg połączyć łazienkę, oraz dwa pozostałe pokoje). Czy wtedy będę miał dogrzane pomieszczenia. interesuje mnie temp. ok. 22 stopni. Dodam że dom jest zbudowany z BK 24 cm i ocieplony będzie 15 cm styropianu, na podłodze będzie 10 cm styropiany + płyta systemowa do ogrzewania podłogowego ok. 2-3 cm wysokości). DOm ogrzewany będzie gazem ziemnym (na 80 % z kotłem 2funkcyjnym z zamkniętą komorą spalania, na 20 % będzie to kondensacyjny kocioł).

 

Bardzo proszę o odpowiedz bo chciał bym mieć jakąś wiedzę zanim instalatorzy sami mi coś na siłe zaproponują.

 

Pozdrawiam

post-47248-0-24560900-1357483447_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe dobrze przeliczone i wykonane w zupełności zaspokoi twoje zapotrzebowanie na ciepło. Kocioł kondensacyjny z jak najniższą mocą minimalną (od 3kw lub niższą) sterowanie pogodowe i to wszystko. Nie potrzeba żadnych dodatkowych rozdzielaczy ani pomp.

Ważne- ogrzewanie podłogowe zrób według projektu z uwzględnieniem wykończenia podłóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź, czyli jednak jest możliwe samo ogrzewanie podłogowe, wtedy najlepiej na wylewce ułożyc płytki i gres, bo będzie najmniejsza strata ciepła i podłoga szybciej się zagrzeje. Takie rozwiązanie zaproponowali mi z Purmo, z zastosowaniem Rozdzielacza 1" ze stali nierdz. z rotametrami - 7 ob. Czyli wystarczy do tego rozdzielacza doprowadzić zasilanie z kotła co i tyle. Nie będzie już potrzeba żadnych układów mieszających, pomp. Pompa z kotła wystarczy do obiegu wody w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli decydując się na kocioł kondensacyjny, kupuję rozdzielacz np taki jak zaproponowało Purmo, wraz z automatyką: tzn: Listwą automatyki TempCo Connect 6M 230 V, Termostatami zwykłymi TempCo Basic 230 V, Głowicami termoelektrycznymi tak żeby mieć kontrole nad temperaturą w każdym z pomieszczeń (na każdej petli ogrzewania podłogowego), poprzez automatyczną regulację przepływu na rozdzielaczu. Czy nie muszą tej automatyki kupować? I ogrzewaniem będzie sterował kocioł za pomocą własnego sterownika pogodowego, ale wtedy nie będę miał już pełnej kontroli nad obiegami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn mozesz kupić te dodatkoą automatykę ale nie koniecznie proponuję podprowadzić jedynie przewody a belki rozdzilacza z zaworami pod głowice i tyle

automatyka pogodowa plus kocioł kondensacyjny z modulowana pompą napewno sobie poradzi myśle że taki 11kW z wbudowanym zasobnikiem 50l byłby ok np CGW 11/100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję podprowadzić jedynie przewody a belki rozdzilacza z zaworami pod głowice i tyle

 

Nie za bardzo rozumiem, ale chodzi Panu oto żeby kupić rozdzielacz przystosowany do montażu głowic termoelektrycznych, oraz poprowadzić przewody w ścianach tak żeby można było w przyszłości uzupełnić instalację o automatykę pokojową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod warunkiem że automatyka kotła np takiego jak zaproponowałembedzie juz zaistalowana z kotłem ,jesli kuoisz kocioł najtanszy to nie gwarantuje że moja rada bedzie uniwersalna dla Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nad kotłem się nie zastanawiałem jeszcze tak bardzo. Na pewno z wbudowanym zasobnikiem to byłby plus, ale i ceny wyższe. Gdzieś tylko czytałem że automatyka z kotła lubi się kłócić z tą od ogrzewania, Kocioł widząc ciepło na polu obniża temp. zasilania podłogówki i w domu jest chłodno. czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda przy tanich kotłach co mają ograniczenia autoadapacji ,przy kotle ktory proponuje nie ma takich problemów ,tylko trzeba ustawić dynamicznie kocioł i tyle ,niektore mają sztywne krzywe grzania ,brak wływów z pomieszczenia albo inne oszczednosciowe rozwiazania po to zeby tylko kocioł sie sprzedał i tak to pozniej jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nad kotłem się nie zastanawiałem jeszcze tak bardzo. Na pewno z wbudowanym zasobnikiem to byłby plus, ale i ceny wyższe. Gdzieś tylko czytałem że automatyka z kotła lubi się kłócić z tą od ogrzewania, Kocioł widząc ciepło na polu obniża temp. zasilania podłogówki i w domu jest chłodno. czy to prawda?

Nad kotłem się nie zastanawiałeś i to błąd! Dobrze przeczytałeś tylko że z tego co przeczytałeś nie wyciągasz wniosków. A warto nie popełniac błędów które już ktoś popełnił. Na podłogówkę temperatury zasilania nie obniża kocioł tylko układ mieszający, który musi się z kotłem z czujnikami komunikować. A zakup elementów które ze sobą się nie komunikują to kłopoty w sterowaniu często jego kompletny brak. Zainteresuj się kotłem i komponentami z którymi kocioł musi współpracować (programy doboru na stronach producentów, schematy połączeń, wytyczne projektowe.....) i wtedy dopiero bierz się za wykonanie instalacji. Jak kocioł ma być kondensacyjny do tego sterowanie pogodowe to zdecydowanie układ w konfiguracji dedykowanej przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem to tak, mam sterowanie podłogówki, głowice do każdego obiegu, termostaty pokojowe wysyłające informacje do glowic termostaytcznych czy przymknąć obieg czy otworzyć, układ mieszający przygotowujący odpowiednią temperaturę. Wszystko okey, tylko dochodzi jeszcze to żeby kocioł przygotował odpowiednią temp. I wydaje mi się że powinien również wiedzieć kiedy ma się załączać i kiedy wyłączać i jaką temp przekazać do rozdzielacza. Odpowiadać ma za to sterownik do kotła? dobrze myślę, rozumię? Czyli do najpopularniejszych kompletnych systemów ogrzewania podłogowego np. purmo, wavin, kisan, kan-therm, tece potrzebuję sterownika specjalnie przystosowanego do kotła, który współpracowął będzie zarówno z kotłem jak i całą automatykę ogrzewania podłogowego. Pytam wcześniej bo chciałbym jakąś wiedze posiąść, bo każdy z instalatorów ma jakieś odmienne pomysły jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Marcinos85 jak kupujesz kompletny system grzania i sterowania kotłem w tym przypadku gazowym to kupujesz kocioł i wszystkie elementy sterowania od jednego producenta - tu nie ma miejsca dla dodatkowych sterowników innych producentów - a firmy Tece, Purmo, Uponor czy Kan-Term dostarczają tylko grzejniki, rury i rozdzielacze - inaczej prawie na pewno będą kłopoty z prawidłową pracą.

Duża część tematów o kotłach gazowych jest właśnie na temat nieprawidłowo działających pseudo układów z brakami w automatyce.

W załączniku schemat kotła wiszącego z CWU, CO i dwiema podłogówkami z różnymi temperaturami wody.

Tobie wystarczy jeden obwód podłogówki i grzejniki+ CWU

Pozdr.

post-18578-0-50689200-1357583216_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku najlepiej byłoby zastosować ogrzewanie podłogowe w kuchni, łazience, hallu i korytarzu (i to by była jedna pętla), a w pokojach stosować grzejniki.

To jest schemat przygotowania wody do podłogówki ( zasilanie rozdzielacza) a nie jej dokładny projekt

Możesz zastosować 4-5 a nawet 10 pętli , ja na takim mieszaczu mam 13 pętli to tylko kwestia rozdzielaczy , ilości rury oraz pomieszczeń.

Zasada jest taka - 1 pomieszczenie do 10m2 - jeden obwód, dla większych daje się dwa lub więcej obwodów w pomieszczeniu.

Z resztą w łazience jest wymagana wyższa temp niż w hallu i korytarzu.

Jak jesteś trochę umny to ze strony Oventropa http://www.oventrop....tid=112&MM0=357

-ściągnij program Ovplan i za jego pomocą możesz obliczyć długości pętli ogrzewania podłogowego, tylko nie zmieniaj ustawień domyślnych programu bo mogą wyjść głupoty.

A grzejniki dobierasz programem SDG ze strony Purmo , po zsumowaniu mocy potrzebnych do ogrzewania- grzejniki + podłogówka dobierasz kocioł, którego moc zwiększasz o 3kW na potrzeby CWU i masz projekt.

Następnie dzwonisz lub piszesz do Działu tech np Wolfa i prosisz o dobranie elementów kotłowni do takiej instalacji i masz wszystko.

Tylko trzeba jeszcze znaleźć wykonawcę i działać.

 

mam nadzieję że dobrze wszystko ci wytłumaczyłem i jednocześnie nikomu chleba nie odebrałem ;)

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.