Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W związku z tym, że to mój "pierwszy raz" na tym forum witam wszystkich serdecznie.

 

Zwracam się do kolegów z prośbą o podsunięcie rozwiązania co do właściwego sterowania moją instalacją c.o., c.w.u. zainstalowaną w domku .

 

Od początku - instalacja składa się z obiegu grzejnikowego (9 grzejników - 6 w trzech sypialniach, 2 w salonie, 1 w gabinecie oraz 2 grzejniki suszarki w ) oraz obiegu podłogówki (4 pętle - kuchnia, jadalnia, hol z małą łazienką, łazienka na piętrze - łącznie ok 50m2). Obieg podłogówki spięty jest z termostatycznym zaworem mieszającym ESBE oraz własną pompą obiegową. Całośc podłączona jest do kotła Viessmann Vitodens 100, którego pracą steruje setrownik typ wł/wył. I tu zaczyna się mój problem (juz wiem, że instalator namówił mnie na nienajlepszy kocioł do tego typu instalacji) ze sterowaniem instalacją. Obieg działa super i kocioł wyłączany jest po uzyskaniu zadanej temp. Przy temeraturach zewnętrznych bliskich zera kocioł pracuje jakies 20-30 min. i wyłącza sie na ok 2 godz. W pomieszczenach zasilanych grzejnikami temeratura ok. 21 st, natomiast w tym czasie podłogówkanie nie ma szans się nagrzac (na mieszaczu ustawone ok 30st). Stąd moje pytanie jak wyregulowac cały sytstem, żeby pracował właściwie? W jakich przedziałach czasu ma pracowac pompa od podłogówki (teraz praktycznie pracuje w sposób ciągły)? Moze ktos przerabiał podobna sytuację. Niestety kotła w tym momencie nie wymienię, bo szkoda na to kasy, ale jednocześnie chciałbym, żeby instalacja pracowała właściwie i w miarę ekonomicznie.

 

Będę wdzięczny za każdy pomysł.Dołączam bardzo "schematyczny schemat" mojej instalacji. Schemat C.O..bmp

Opublikowano

Jeśli masz dwa obiegi grzewcze to musisz mieć sprzęgło hydrauliczne, a o nim nie piszesz.

Opublikowano

To nie kwestia kotła tylko zastosowanych elementów instalacji. Vitodens 100 może pracować w instalacjach z dwoma obiegami grzewczymi. Powinien być w wersji pogodowej. I warunek bezwzględny to zastosowanie zestawu uzupełniajacego obiegu z mieszaczem dla podłogówki. Kolega "gersik" wspomniał o sprzęgle hydraulicznym, i może mieć rację jeżeli łączny przepływ w instalacji jest wiekszy niż 1400 l/h trzeba stosować sprzęgło, i wtedy na obieg grzejnikowy potrzeba jest dodatkowa pompa ( obliczenia przepływu w instalacji). Jakie inne elementy trzeba zastosować musisz sprawdzić w wytycznych projektowych dostepnych na stronie producenta. Niestety jak zastosowałeś zwykły, czy termostatyczny zawór 3D to nie masz co myśleć o automatyzacji sterowania. Jedyne co mozesz zrobić to odłaczyć termostat pomieszczenia, zastosować na grzejniki zawory z głowicami termostatycznymi a na kotle ustawiać ręcznie temperaturę zasilania. I powinno działać. Będzie to trochę upierdliwy sposób sterowania ale coś bedzie. Można też zastosować zegar sterujący, wtedy można ustawić jakieś czasowe programy pracy.

Opublikowano

No tak sprzęgła hydraulicznego w instalacji niestety nie posiadam. Jeśli chodzi o dodatkowa pompę to posiadam jedna pompę do podłogówki + druga która jest w kotle - czy potrzebna jeszcze jedna? Kolego MAK Twoja podpowiedź dotycząca odłączenia termostatu i sterowaniu głowicami na grzejnikach wydaje się w tym momencie najrozsądniejsza. Piec będzie pracował w pętli na zadanym pokrętłem parametrze. Do pompy podłogówki podłączonego mam eurostera więc będę mógł sterować jej pracą w zależności od temp. w pomieszczeniu z podłogówką (czy lepiej żeby pracowała ta pompa w sposób ciągły). Zastanawiam się też nad założeniem siłowników hydraulicznych na rozdzielaczu podłogówki i spięciu ich z termostatem, czy to ma sens bytu? I jeszcze jedno skoro nie termostatyczny zawór 3D to jaki, żeby to trochę rozsądniej hulało?

 

Czujnik temp. zewnętrznej do piec posiadam, ale jest odłączony bo przy braku mozliwości regulowania krzywej grzewczej słabo się spisuje.

 

Dziękuję za pomoc, czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.