Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam .

Chciałbym prosić o pomoc w ewentualnym przerobieniu podłączenia kotła retortowego. Mieszkam w piętrowym domu jednorodzinnym o powierzchni 140m2, kocioł ma moc 16kW. Problem polega na tym, że temperatura za zamkniętym zaworem trójdrogowym jest zawsze dużo wyższa od zadanej przez sterownik siłownika zaworu, co przy niższych temperaturach na zewnątrz powoduje, że w domu mam średnio 24 stopnie. Na kotle w obawie przed zbyt niską temperaturą powrotu mam ustawione 70 stopni. Przeważnie temperaturę na powrocie mam niższą o 20 stopni od tego co na kotle więc czuję się bezpieczny. Współczynnik pogodowy sterownika zaworu mam ustawiony tak, żeby przy temperaturze +5 na zewnątrz na grzejniki szła woda o temperaturze 36 stopni (co byłoby ideałem). Tymczasem po dwóch dniach za zamkniętym zaworem najniżej udało się zejść z temperaturą zasilania do 42 stopni. Taką temperaturę miały również grzejniki na piętrze - nie tylko rura znajdująca się blisko pieca przy czujniku temperatury . Podejrzewam, że jest to wina dość sporej średnicy rur w mojej instalacji. Wszystkie rury za wyjątkiem odcinka z zaworem i pompami CO i CWU są średnicy 1 i 1/2 cala, w tym piony. Przy pompach i zaworze trójdrogowym są rury calowe, a rura bezpieczeństwa (na zdjęciach oznaczona numerem 6) - w pierwszym odcinku (około 1m) jest stalowa 3/4, później 1m PEX/AL/PEX 20mm, następnie PEX/AL/PEX 25mm ( też bardzo się grzeje co podwyższa temperaturę w dwóch pomieszczeniach, przez które przechodzi). Czy jest jakiś sposób, żeby obniżyć temperaturę za zaworem, czy lepiej zainwestować w głowice termostatyczne do wszystkich pomieszczeń ? Nie chciałbym jednak głowic bo wymieniałem we wspomnianych dwóch pomieszczeniach stare zawory (grzejniki się jakoś grzały przez rurę bezpieczeństwa) i była to masakra - trzeba było wytapiać palnikiem acetylenowo-tlenowym stare śrubunki bo nic nie pomagało. Zamieszczam kilka zdjęć:

 

Legenda

1. Rura 1 i 1/2 cala na wypadek długotrwałego braku zasilania miałem zamiar grzać grawitacyjnie (teraz mam UPSa na 19godzin więc jak przez nią się grzeje mogę na wiosnę zdemontować)

2. Siłownik ARA 600 z zaworem trójdrogowym VRG 131 DN25 kvs 6,3 firmy ESBE

3. Rura łącząca powrót kotła, powrót z wymiennika CWU i zawór trójdrogowy na zasilaniu

4. Rura zasilająca wymiennik CWU i odejście od niej rurką bezpieczeństwa

5. Sterownik siłownika zaworu i pompy CO (niestety po zamknięciu zaworu nie wyłącza pompy, więc kupiłem Alphe2 która chociaż sama zwalnia do najniższej predkości)

6. Rurka zabezpieczająca

7. Stary sterownik od kotła, służy teraz do pomiaru temperatury powrotu.

post-32252-0-99043500-1357165670_thumb.jpg

post-32252-0-38117900-1357165697_thumb.jpg

post-32252-0-74575200-1357165712_thumb.jpg

Edytowane przez hamer62

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.