Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Defro Akm 22Kw (Palę Miałem)


marcin28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadaczy Defro. Jak chyba każdy mam problem z ustawieniami. Mam nowy dom, powierzchnia użytkową 170m. CO około 180 żeberek i około 60 m podłogówki. Teraz grzeje 50 żeberek bez podłogówki. Palę od miesiąca, miał dosyć drobny i przy tych temperaturach na zewnątrz jakieś 60 kg starcza na 2 doby, a co mówić jak dojdzie podłogówka i reszta grzejników oraz mrozy. Druga kwestia to skwary jakie się robią na ruszcie. Moje ustawienia to:

podawanie 5min 45sek

nadmuch 30%

klapka wentylatora otwarta na 3/4

podtrzymanie podawania 25 min

podtrzymanie wentylatora praca 30 sek przerwa 16,5 min

Nie mam zaworu 3d tylko termostaty. Obecnie piec do zadanej temp 55° dochodzi w 10-15 min a w podtrzymaniu jest od 10 do 20 min. Nie wiem czy to długo czy krótko i czemu są aż takie spieki. Jak można zmniejszyć spalanie, lepszy grubszy czy drobny miał? Temp podnosi się tylko do 56°-57°. Zmiejszałem nadmuch do 20 a temp spadała do 50°- 51° i długo dobijała do zadanej(jak dobiła). A jak jest u was przy obecnych temp na zewnątrz i ze spiekami?

Doradźcie proszę.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam także pow.ok. 170 m2,kocioł AKM 22kW obecnie palę miałem 25 z piasta nie jest drobny dużo węgielków,poprzedni opał to miał 23 z ziemowita bardzo drobny wręcz 80% pyłu i miałem ciągłe problemy z kotłem co chwila miałem kocioł wygaszony bo miał zsypywał żar do popielnika teraz przy tym opale tego problemu nie mam.Moje obecne ustawienia:

zad.co-65*c

zad.cwu-44*c

przerw.podawania-4 min

went-24%

klapka otwarta ok.1,5 cm

went. w podtrzymaniu-45 min przerwy 10 sek praca

przerwa podtrzymania-35 min

kocioł dochodzi do zadanej w ok 10 min w podtrzymaniu jest ok 60 min

zawór 4-dr ustawiony na ok.4 temp.na gzrejniki ok 40-45*C

ostatni zasyp ważone każde wiaderko 70kg wystarczył na 113 godz.przy obecnych temp.oczywiście nad ranem lekko na minus a w dzień temp.plusowe

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym słowem tomam z drobny mial i za malo kaloryczny bo dzieje sie jak mowisz(zasypuje palenisko)i jest malo zaru kiedy przechodzi w podtrzymanie i jest w nim tylko max22 min.a nie jak u ciebie godzine.Tiger czy tez chodzi o to ze nie mam zaworu 3lub4droznego.i puszcza na grzejniki emperature jaka ustawilem 55 st.a u ciebie tylko40...a ile mialu poszło w zeszla zime?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w zeszłym roku zakupiłem 5 ton miału 23 i sezon grzewczy rozpocząłem 17,10.2011 i do dnia 15.10.2012(nowy zakup miału 25) spaliłem ok.4,7 tony( ogrzewanie + cwu poza sezonem grzewczym) a w tym roku podłogówkę załączyłem już ok.15.09.Masz chyba nowy dom więc zanim się wygrzeje to kocioł będzie połykał opał,spieki powstają zazwyczaj w przypadku dużego nadmuchu więc spróbuj przymknąć klapkę tak na ok 2 cm i zostaw 30%,zmniejsz też podawanie na 4,50 min,wentylator w podtrzymaniu czas pracy 20 s czas przerwy 35 min.

Ja w moim kotle obróciłem jeszcze ruszt tak że otwory nadmuchowe są bliżej podajnika i według mnie pomogło to przy spalaniu drobnego miału.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ustawilem piec wedlug twoich zalecen i musze powiedziec ze jest o niebo lepiej z tym ze kupilem 2worki groszku w praktikerze kalorycznosc 22 .piec osiaga zadana tem.w 8min a w podtrzymaniu az mnie to zdziwiló jest 60-80 min.czyli ten mial co kupilem jest jednym slowem do niczego...tiger a masz jakis patent na dym w kotle?bo jak otwieram drzwiczki to dosc duzo dymu bucha.piszesz ze palisz grubym mialem o kal.25 lepszy od groszku ktory kupilem gdzie to mozna kupic i po ile placiles!u mnie wszystko sprzedaja luzem no i kalorycznosc napewno ponizej 20 teraz sie juz przekonalem.jakbys mogl dac jakis namiar na dobry miał.

Z góry dziękuje i pozdrawiam Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

cieszę się że jest poprawa oby hulało jak najdłużej,miał kupiłem na składzie z kop.piast w sumie do kopalni mam ok.6 km.za tonę płaciłem 580 pln transport gratis.Co do dymu u mnie też jest najwięcej jak kocioł dojdzie do zadanej i po otwarciu drzwiczek dymi ale najpierw otworze delikatnie i chwile poczekam później już tak nie dymi.Co jeszcze zrobiłem w moim kotle to obniżyłem płytę szamotową o 8 cm jest mniej sadzy i dymu(czarnego z komina podczas pracy kotła)

pzdr

Edytowane przez tiger46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. potrzebuje pomocy przy ustawieniu pieca defro akm2 22kw za krótko trzyma w podtrzymaniu moje ustawienia . przerwa podania 2,50min , nadmuch29, przerwa podtrzymania20 min z czego wytrzymuje 8-10min went w podtrz 10s co 3min mam nowy dom ocieplony podłogówka około 100m termostaty na grzejnikach prosze o pomoc z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. potrzebuje pomocy przy ustawieniu pieca defro akm2 22kw za krótko trzyma w podtrzymaniu moje ustawienia . przerwa podania 2,50min , nadmuch29, przerwa podtrzymania20 min z czego wytrzymuje 8-10min went w podtrz 10s co 3min mam nowy dom ocieplony podłogówka około 100m termostaty na grzejnikach prosze o pomoc z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

U ciebie jest to samo raczej co ja mnialem czyli fatalna jakośc opalu.jak czytales w poscie wyzej.tez jestem nowicjuszem ale jedno co moge doradzic to kupic ze 2worki dobrego groszku no i zobaczysz czy to wina opalu ze tak krotko jes w podtrzymaniu,przynajmniej ja tak zrobilem.teraz skoro juz wiem ze chodzi o opal to rozejrze síe za mialem (bo jest tanszy)tylko z polskiej kopalni a nie ruski albo czeski towar jaki mi chyba wcisneli.pzd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. potrzebuje pomocy przy ustawieniu pieca defro akm2 22kw za krótko trzyma w podtrzymaniu moje ustawienia . przerwa podania 2,50min , nadmuch29, przerwa podtrzymania20 min z czego wytrzymuje 8-10min went w podtrz 10s co 3min mam nowy dom ocieplony podłogówka około 100m termostaty na grzejnikach prosze o pomoc z góry dziękuje.

witam

ja mam kocioł akm a ty masz akm II to jest zasadnicza różnica między kotłami twojego kotła nie znam bo nie miałem z nim styczności zresztą dużo jest postów na forum na temat problemów z akm II.Tak jak kolega wyżej napisał opał to podstawa ale nie tylko,masz nowy dom od kiedy palisz czy dom jest wygrzany jaka instalacja wrzuć jakieś fotki,na jakim biegu pompy,temp.w domu jaką masz i moim zdaniem za często dmuchasz w podtrzymaniu ja mam teraz praca went.10 s przerwa 44 min.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

jako tako na mokry miał patentu nie mam ,paliłem wilgotnym miałem i nic nie zmieniałem spalał się jak należy,zasadnicze pytanie to czy twój miał jest mokry czy wilgotny?Wilgotny miał rozsypywałem w kotłwni cieńką warstwą a że mam w kotłowni ciepło to miał ładnie przesychał i od razu do zasobnika.Moja rada podsusz go i wtedy pal po rdza zje ci za jakiś czas zasobnik a także podajnik a rozbierałem już mój zasobnik i podajnik i po 2 sezonach to nieźle go rdza zaczęła zjadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy jest suchy czy mokry nie ma nic wspólnego ze spiekami? Ja mam raczej bardzo mokry bo mam małą kotłownię i nie mam za bardzo gdzie suszyć a kiedy zachodzę rano robi się jeden długi spiek , który wisi do połowy popelnika i muszę go oberwać. A czy mokry miał spalał się Tobie bez aż takich spieków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem spalał się normalnie bez spieków,dmuchawę mam ustawioną na max 24% klapka uchylona ok.2 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaciekawieniem czytam posty dotyczące AKM II (17kW) bo takowy posiadam i szczerze mówiąc to chyba albo mi się jakoś udało albo co... :-)

Od miesiąca kocioł chodzi non stop. Nie gaszę go nawet na czas czyszczenia z sadzy tylko wyłączę sterownik aby dmuchawa się nie włączała.

Miał kupiłem taki jaki był na składzie z którym biorę węgiel od kilku lat. Nigdy nie oszukiwali na masie.

 

Trochę na początku nie wiedziałem jak ma wyglądać płomień więc poczytałem forum.

 

Na obecną chwilę nie robią mi się spieki, kocioł działa jak należy. Miału dosypuję co 3-4 dni i dokładnie co tyle wybieram popiół (cały popielnik). Nie wiem czy to dużo czy mało ale jak wyczytałem, że niektórzy codziennie popiół wybierają to uznałem to za dobry wynik.

 

Ustawienia to:

przerwa podawania 2:15

nadmuch 20%

przerwa podtrzymania 60min, wentylator co 20min na 30s.

Histereza kotła 5stC

 

Może bym jeszcze pokombinował celem obniżenia zużycia paliwa (nie wiem czy jest sens) ale jakoś nie mam czasu.

 

Jedyne bolączki, które chętnie bym poprawił to:

1. Sadza - raz na 5-7 dni trzeba czyścić wymiennik i ruszt. Nawet dochodzi do tego, że zarastają przerwy w ruszcie nad palnikiem. Ostatnio próbowałem zrobić coś na kształt katalizatora z dwóch płytek szamotowych ustawionych na palniku - mam wrażenie, że sadzy mniej ale rewelacji nie ma.

2. Pył miałowy w komorze wentylatora pod palnikiem. Mam miał ze sporą ilością pyłu i co tydzień muszę odkręcać wentylator aby wysypać z tego pojemnika nagromadzony pył.

 

Żadnego przegrzewania podajnika, ani razu nie zgasł ani też się nie przegrzał. Kupiłem kiedyś na próbę ekogroszku 24MJ z Casto - też w sumie działało bez większych problemów.

Edytowane przez skimir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pewna teorie odnosnie spiekow.otorz jak ustawie went na 25 lub 30 to pali sie albo po lewej stronie albo z tylu albo z prawej strony palnika a nie na calym ruszcie,dlatego zeby byl wiekszy plomien to musze miec went na 35.co zrobic zeby palilo sie na calym palniku a nie po bokach?wtedy pewnie bym mogl zmniejszyc nadmuch i nie mnial bym takiej skwary.za podpowiedzi z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano zajrze do tej komory.3 dni temu czyszczac piec wybralem niezla szufle ale od tegó czasu grzebalem haczykiem zeby sie palilo na calym palniku ale nic to nie daje szczerze mowiac.mowisz ze ten malenki pyl i popiol moga az zapchac dziurki od rusztu?o tym to raczej nie myslalem ze moze byc przyczyna.pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle zatkać dziurki co wypełnić tą całą komorę pod rusztem.

U mnie (drobny miał) wymaga ona oprózniania co jakieś 10dni - robota prosta bo wystarczy poluzować 4 śruby i zdjąć wentylator z kanałem powietrznym.

 

Jak na początku nie wiedziałem, że tak szybko tam się syf zbiera to po pewnym czasie właśnie pojawiło się zjawisko nierównomiernego żarzenia i konieczność podnoszenia siły nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.