Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Tylko Podłogowe 150M2 - Czy Stosować Sterowniki W Łazienkach?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jestem na etapie projektu instalacji centralnego ogrzewania w domu 150m2.

Zakładam ogrzewanie tylko podłogowe na parterze i na piętrze oraz dodatkowo grzejniki w łazienkach oraz garażu zasilane z tej samej instalacji ogrzewania podłogowego. Grzejniki są przewymiarowane.

Całą instalacja będzie podłączona do kotła gazowego kondensacyjnego firmy ACV HM 25C.

Jeden z instalatorów proponuje mi zastosowanie sterowników elektronicznych we wszystkich obszarach grzewczych (wszystkie pokoje, salon, łazienki, komunikacja), które sterują siłownikami oraz dodatkowo wyłączają cały kocioł, jeżeli żaden ze sterowników nie wykazuje potrzeby grzania.

 

Drugi instalator proponuje zastosowanie sterowników elektronicznych tylko w pokojach, salonie oraz kuchni, jednak w łazienkach oraz komunikacji proponuje zastosować zawory z przepływomierzami oraz proponuje zasotosować sprzęgło hydrauliczne na wyjściu pieca.

 

Pierwszy instalator stawia na włączanie i wyłączanie całego kotła w miarę potrzeb grzania raportowanych przez sterowniki.

Drugi instalator stawia na niemal ciągłą pracę kotła w pełnym kondensacie a co do łazienek twierdzi, że przy zastosowaniu w nich sterowników ich nastawy i tak będą maksymalne i uwzględniając bezwładność systemu podłogowego, bezsensowne jest całkowite wyłączanie tego obiegu.

 

Doradźcie mi proszę jakie rozwiązanie wybrać. Na pewno każdy z nich ma swoją rację. Chodzi mi jednak o zbudowanie ekonomicznego systemu przy zachowaniu względnego komfortu mieszkania. Koszty samej instalacji systemu są dla mnie tutaj drugorzędne - no chyba, że przewyższą jakiekolwiek oszczędności z tytułu użytkowania. ;-)

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Ja mam inny układ kotła ale w tamtym roku miałem podłogówkę ze sterowaniem na termostatach w pomieszczeniach, które wyłączały poszczególne pętle, obecnie zastanawiam się czy nie zostawić max 2-3 termostatów sterujących, sterowanie podłogówką w każdym pomieszczeniu osobno to problem z dokładną regulacją przepływów, ponadto łazienka to małe pomieszczenie, z wymaganiem podwyższonej temp w pomieszczeniu np 24C.

Wystarczy gęściej ułożyć rurki i będzie ok przy sterowaniu jednym termostatem całego parteru.

Jeżeli piszesz - "jestem na etapie projektu" to masz stosowną wiedzę i uprawnienia i nie musisz słuchać instalatorów.

Jeżeli nie masz wiedzy to zadzwoń do działu tech jakiegoś producenta systemów grzewczych np UPONOR i oni za darmo ci to zaprojektują , łącznie z bilansem mocy, OCZ itp oraz podadzą jak sterować kotłem.

Jak zepsujesz ten "projekt" to będziesz miał zimno w całym domu.

Pozdrawiam

PS Przepływomierze są ci potrzebne nie zależnie od sterowania.

Opublikowano

Nie znam dokładnie typu i firmy. Wiem tylko, że mają dokładność ok. 0,25 stopnia - przynajmniej tak twierdzi instalator.

tak dokładnośc to taka samo jak zrobić sobie ognisko na srodku pomieszczenia

nalezy zrobic układ mieszcza najlepiej sterowany pogodówką i ewentualne jako ograniczenie mozna takim sterownikiem odcinac ciepło na podłoge np gdy świeci słońce ostro

Opublikowano

Witam , jeśli ma być to ekonomiczne to przede wszystkim termostat w łazience , zawsze możesz go wyłączyć, może trochę będzie kosztował i tu trzeba będzie zainwestować ale jak będzie miał możliwość ustawiania temperatury w danych godzinach to można sobie poustawiać że np. od 6- 9 jest 23 st , potem temperatura może się utrzymywać na poziomie 21 st. i następnie 18 - 22 godzina też 23,no chyba że domownicy korzystają z łazienki 24h.

 

Przy ogrzewaniu podłogowym całego budynku należy też taki termostat założyć w sypialniach. pozdr .

Opublikowano

Pisałem o tym w poście #2 - miałem w każdym pomieszczeniu sterownik- w sumie 7szt, do tego 12 pętli z siłownikami, obecnie próbuję od tego odejść na rzecz 2-3 siłowników sterujących tymi siłownikami.

Dodatkowo sterownik w łazience musi być bezprzewodowy lub przełączać 24V, nie może być na 230V - sterowniki są wykonane bez ochrony przed ew wilgocią i pod jej wpływem może nastąpić przebicie na wilgotną ścianę.

pozdr.

Opublikowano

Zamiast prowadzić niczego nie wnoszące dyskusje z instalatorami, sprawdź u żródła czyli producenta jakie elementy trzeba zastosować aby kocioł z taką instalacją mógł pracować. Czy trzeba stosować zawory mieszajace (dla instalacji podłogówki jest to często wymóg bezwzgledny), kiedy trzeba stosować sprzegło hydr. (jaka jest max wydajność zastosowanej pompy), i jakie są mozliwości sterowników zalecanych do współpracy z kotłem ( jakie sterowanie, ile obiegów grzewczych, czy współpracuje z termostatami pomieszczeń czy współpracuje z zewnetrznymi obcymi sterownikami). Wtedy weź się za rozrysowanie instalacji i sterowania obiegami czy pomiesczeniami. Osobiście jestem zdania że elementy systemu powinny być kompatybilne (mogły ze sobą współpracować), czyli zakup elementów jednego producenta . Proponuję przejrzeć program produkcji dobrać elementy sytemu i wtedy próbować zbudować instalację. Inaczej może się okazać że będą problemy w funkcjonowaniu ogrzewania.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.