Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oprogramowanie Sterowników Tech


skimir

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba ze ma dmuchawe wpa 120hl wtedy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID korzysta ze zmiennych min obroty i max obroty wiec zmieniaj tylko te. Bez PID brane są pod uwagę min went. roboczy i max went. Roboczy

Ok dziękuję ze tę informację. Jest b pomocna

 

@ZeitG

 

Czy ten sterownik / dmuchawe również Tech wyposażył w "hallotron nadmuchu"?

W menu jest coś takiego jak hallotron i jest włączony. Mój "młynek" to jak dobrze pamiętam WPA "coś tam" chyba 160 ale jeszcze sprawdzę to. Monter z Bożej łaski ustawił mi na początku - latem jeszcze w wentylatorze tę klapkę tak, że ona się sukcesywnie otwierała i zamykała. Całe lato miałem sporo niedopalonego opału w popielniku, i bardzo dużo sadzy. Aż wpadłem na forum-blog Techa i tam doczytałem, że ona w opcji z PID ma być stale otwartasposob_ustawienia_klapki_wentyla.png

Po przestawieniu obciążnika - piec zaczął normalnie palić. Teraz w trybie zimowym (to pierwszy sezon moich doświadczeń z "własną kotłownią") mam również czysty popiół i tylko i wyłącznie szarą sadzę w postaci pyłu w zakamarkach podajnika i ciemny/ czasem brunatny pył w wyczystce. Wkurza mnie tylko ten cyrk z rozpalaniem. Kocił dokąd nie osiągnie temperatury "progu rozpalania" (którą obniżyłem z nominalnych 55 do 47) dmucha anemicznie i osiągniecie progu trwa sporo ponad pół godziny do godziny. Żeby temu zapobiec i skrócić ten czas, jak napisałem wcześniej WYŁĄCZAM PID i wchodzę w tryb PRACY RĘCZNEJ (bez tego zmiana prędkości wentylatora jak gdyby nie odnosi wymiernego skutku) Dopiero po wyłączeniu PID - po wcześniejszym rozpaleniu - ustawiam w PRACY RĘCZNEJ wentylator sukcesywnie od 40 - 60 - do 80 a na koniec na 100. Wtedy kiedy widzę, że ustawiony PRÓG rozpalania jest osiągnięty ponownie włączam obsługę PID. Ale to jest "chore" Dlatego chcę ustawić tryb ROZPALANIA tak, by maksymalnie skrócić czas. Czy zwiększenie mocy kotła w czasie rozpalania niesie w sobie jakieś ryzyko? Bo może producent tak to poustawiał z jakiegoś powodu o którym nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze zrobiłeś z tą klapką jeżeli chcesz palić w PID. OK.

 

Co do ustawienia wentylatora (dokładnie chodzi tutaj o pomiar przepływu powietrza) rozwiązanie podał Ci @dormario jak poniżej

 

PID korzysta ze zmiennych min obroty i max obroty wiec zmieniaj tylko te. Bez PID brane są pod uwagę min went. roboczy i max went. Roboczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze zrobiłeś z tą klapką jeżeli chcesz palić w PID. OK.

 

Co do ustawienia wentylatora (dokładnie chodzi tutaj o pomiar przepływu powietrza) rozwiązanie podał Ci @dormario jak poniżej

 

Dziś udało mi się "zdobyć" serwisową instrukcję w pliku PDF do sterownika ST480/PID która jednak mówi coś trochę innego.

Ponieważ, nie mam zgody na publikację tego pliku -  bo prosił o to "dostawca serwisówki" powiem tylko, że w sekcji III tegoż dokumentu, napisane jest mniej więcej cos takiego. 

ST-480

7

Parametry Minimalne obroty i Maksymalne obroty jest powiązany z ustawieniem odpowiednio Minimum roboczego i Maksimum roboczego w następujący sposób:

 przy załączeniu wentylatora (lub w przypadku zaakceptowania zmiany któregoś z oma-wianych tutaj parametrów) jego prędkość jest ustawiona na napięcie z zakresu określo-nego przez Minimum robocze i Maksimum robocze w zależności od ustawionego biegu nadmuchu. Prędkość ta jest następnie doregulowywana dokładnie na podstawie odczytów aktualnej ilości obrotów tak, żeby osiągnąć odpowiednią (zadaną) ilość obrotów. Do do-regulowywania są wykorzystywane parametry Minimalne obroty i Maksymalne obroty. W przypadku źle ustawionych parametrów Minimum roboczego i Maksimum roboczego w stosunku do Minimalne obroty i Maksymalne obroty może być widoczna duża rozbież-ność prędkości wentylatora po załączeniu i powolne dochodzenie do zadanych obrotów.

 w trakcie działania wentylatora zadany bieg wentylatora doregulowywany jest tylko w sposób dokładny na podstawie hallotronu wentylatora. Nie są już brane pod uwagę parametry Minimum robocze i Maksimum robocze. Wskutek tego przy zmianie biegu wen-tylatora obserwuje się spokojne i stabilne przechodzenie do zadanej ilości obrotów. W przypadku dużego rozrzutu w zmianach biegu wentylatora (np. z 1% na 100%) będzie widoczne dosyć długie podążanie do zadanej prędkości.

 w przypadku uszkodzenia lub wyłączenia hallotronu wentylatora, jego prędkość jest usta-wiana na podstawie zakresu określonego przez Minimum robocze i Maksimum robocze w zależności od ustawionego biegu nadmuchu. Różni się to tylko tym, że w takim przy-padku prędkość nie jest doregulowana do bardzo dokładnej i parametry Minimalne obroty i Maksymalne obroty nie są brane pod uwagę.

Reasumując powyżej opisane interakcje pomiędzy ustawieniami można powiedzieć, że parametry Minimum robocze i Maksimum robocze używane są do zgrubnego ustawienia prędkości, natomiast parametry Minimalne obroty i Maksymalne obroty używane są do dokładnego doregulowania prędkości wentylatora i utrzymania jej na jednakowym poziomie. W przypadku wyłączenia hallotronu prędkość wentylatora jest więc regulowana zgrubnie.

Porady dotyczące regulowania parametrów wentylatora.

 jeśli zmieniamy na kotle parametr Minimalne obroty, to potem należy doregulować para-metr Minimum robocze tak, żeby po krótkim odczekaniu w czasie jego edycji wyświetlana ilość obrotów była jak najbliższa wartości ustalonej w parametrze Minimalne obroty. Do tego celu w czasie edycji Minimum roboczego jest wyświetlana wartość aktualnych obro-tów wentylatora.

 analogicznie postępujemy z ustawianiem parametru Maksymalne obroty i Maksimum ro-bocze

 można także ustawiać najpierw parametr Minimum robocze lub Maksimum robocze. W czasie edycji wyświetlana jest aktualna ilość obrotów wentylatora. Po ustawieniu po-żądanej prędkości należy podczas edycji odczekać chwilę na ustabilizowanie się wentyla-tora, następnie wyświetlaną ilość obrotów wentylatora przepisać odpowiednio do para-metrów Minimalne obroty (w przypadku edycji Minimum robocze) lub Maksymalne obroty (w przypadku edycji Maksimum robocze)

 ważna informacja pomocna w zrozumieniu działania sposobu ustawiania opisanego w po-wyższych funkcjach: w trakcie edycji parametru Minimum robocze i Maksimum robocze wentylator sterowany jest tylko napięciowo bez regulacji opartej na hallotronie. Toteż możemy sprawdzić jak szybko wentylator będzie obracał się w przypadku wyłączenia lub uszkodzenia wentylatora odpowiednio dla minimalnego i maksymalnego biegu

Tak więc dopiero w oparciu o te informacje udało mim się "zrozumieć" i ustawić wszystkie 3 tryby pracy wentylatora.

1 - "Nadrzędny" do którego wchodzimy w sofcie TECH480 poprzez SERWIS (menu kod 5162) następnie do menu NADMUCH (do którego wchodzimy osobnym kodem 5163) tam należy zastosować się do wskazówek z cytowanego wyżej dok serwisowego.

MENU NADMUCH jak to zostało napisane w pliku serwisowym ma pośredni wpływ na pozostałe dwa ustawienia wentylatora

- czyli

2 - opisane w menu jako PAR WENT POD WYŁ (parametry  wentylatora podajnik wyłączony) i tu (po wcześniejszym ustawieniu  parametrów w menu nazwanym przeze mnie "nadrzędnym" - opisanym w poprzednim pkt) zobaczymy maxima i minima z pkt 1

NIESTETY NIE BARDZO mogę pojąć po co ta cała "maniana" jest. Bo z tego by wynikało, że na czas pracy podajnika wentylator idzie w jakimś tam innym reżimie wyliczanym oczywiście z PID - tylko "po co"? Zaś w reżimie wyłączonego podajnika już posila się właśnie tą zakładką nr 2... (nie udało mi się uzyskać do tej pory żadnej dodatkowej informacji od TECH czy wentylator nie mógłby pracować bez tej zakładki korzystając nadal z zakładki menu NADMUCH, i czemu służy to "ulepszenie"... Zgaduję, że oni też niewiedzą, dlatego pytanie kieruję do forum. Wie ktoś i potrafi logicznie to wyjaśnić?)

 

dalej

3 - menu ROZPALANIE

Tu udało mi się korzystając z "serwisówki" zrozumieć, i poprawić rozpalanie tego kotła.

zgodnie z podaną instrukcją zsynchronizowałem "min obroty" i "max obroty"  z odpowiednio "minimum wentylatora" i "maximum wentylatora" stosując inne (nieco bardziej agresywne) nastawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ...

(nie udało mi się uzyskać do tej pory żadnej dodatkowej informacji od TECH czy wentylator nie mógłby pracować bez tej zakładki korzystając nadal z zakładki menu NADMUCH, i czemu służy to "ulepszenie"... Zgaduję, że oni też niewiedzą, dlatego pytanie kieruję do forum. Wie ktoś i potrafi logicznie to wyjaśnić?)

...

 

Inne parametry dla trybu rozpalanie (dochodzenie do temp. progu rozpalania) a inne parametry dla trybu podczas pracy ciągłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat "tryb rozpalania" jest (już dla mnie) jasny i klarowny. Ustawiłem tak jak chciałem korzystając z załączonego w poprzednim poście "cytatu z serwisówki" i nie o tę wartość chodzi w moich "wątpliwościach"

 

Wątpliwości moje budzi tryb PAR WENT POD WYŁ (parametry  wentylatora podajnik wyłączony) Nie rozumiem, dlaczego stworzono ten reżim pracy wentylatora. Domniemuję, że TECH nakazuje tym samym by wentylator miał inne "minima" i "maxima" podczas POSTOJU podajnika. Logika każe myśleć, że powinny one być bardziej agresywne niż te kiedy kiedy podajnik się kręci. 

 

To właśnie wyjaśnienia tego parametru nie mogę doczekać się od TECHA. Ponieważ zadawałem pytania, w końcu ktoś "na odczepnego" podesłał mi serwisówkę. Jednak nie jest tam wyjaśnione 

- w jakim celu stworzono specjalny tryb pracy wentylatora z wyłączonym podajnikiem 

- dlaczego "mapy" wentylatora nie korzystają z po prostu z zakładki "NADMUCH"

stosowny cytat z tejże "serwisówki"

4. Parametry wentylatora podajnik wyłączony

• Minimalny / maksymalny wentylator

Funkcja ta służy do regulacji sterowania mocą wentylatora przy wyłączonym podajniku w sytuacji, gdy hallotron nadmuchu jest wyłączony (szczegółowy opis działania w rozdziale III). Użytkownik ma możliwość zadania procentowej mocy wentylatora zarówno dla minimalnej jak i maksymalnej mocy kotła (wynikającej z obliczeń zPID).

• Minimalne / maksymalne obroty

Funkcja ta służy do regulacji sterowania mocą wentylatora przy wyłączonym w sytuacji, gdy hallotron nadmuchu jest załączony (szczegółowy opis działania w rozdziale III). Użytkownik ma możliwość zadania mocy wentylatora zarówno dla minimalnej mocy kotła jak i maksymalnej (wynikającej z obliczeń zPID).

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zeitg - a to nie jest przypadkiem "tryb" palenia na ruszcie awaryjnym z nadmuchem?

 

Wyłączasz podajnik, wpakujesz opał recznie do kotła, podpalasz i... start nadmuch. On sobie reguluje wiatrak według tych nastaw

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie proszę źle. Ja nie "polemizuję" bo po 1sze "primo" (jak mawiał klasyk) nie mam doświadczenia po drugie "primo" :) w moim piecu - kotle nie ma rusztu... Jest to kocioł CORTINA z okrągłym (jak sejm na Wiejskiej) paleniskiem i z palnikiem obrotowym. Oczywiście "awaryjnie" można by wyspawać parę drutów - ale... czyżby to "autor miał na myśli" produkując ten tryb "pracy wentyl bez podajnika"????

 

Jak powiedziałem, nie polemizuję. Możliwe, że masz rację w tej sugestii i ten parametr właśnie temu służy. W każdym razie dziękuję za tę opinię.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po upływie roku chcę się podzielić - może komuś się przyda - swoimi doświadczeniami i uwagami dot sterownika ST 480 zPID pracującym w kotle Cortina Rakoczy 22 KW. Wpisu dokonuję głównie za przyczyną, otrzymania od TECHa nowego softu do tego sterownika. Dołączam plik binarny  480eboot.bin oprogramowania

Instrukcja od TECHA

Cytat

Procedura. Przed aktualizacją proszę o spisanie nastaw ze sterownika - po aktualizacji będą ustawienia fabryczne, na sterowniku nie ma możliwości wykonania backupu oprogramowania.

1) Wyłączyć napięcie zasilające.
2) Włożyć pendrive'a do portu USB znajdującego się po lewej stronie wyświetlacza.
3) Nacisnąć i trzymać pokrętło.
4) Trzymając pokrętło, włączyć napięcie zasilania i zwolnić je w momencie rozpoczęcia aktualizacji (po ok. kilku sekundach).  
 

Należy, więc zapisać wszystkie swojej wcześniejsze ustawienia i "mody" o ile były wprowadzane. Ja miałem sporo - takie jak np korekty wentylatora w menu serwis (kod 5162) w podmenu NADMUCH ( kod 5163) menu rozpalania, załączania pomp, korekty czujnika temperatury zewn., temperatury załączania/wyłączania pomp podłogowych orzy zaworach Z1 i Z2 (w funkcji temperatury zaworu głównego i kilka innych wartości (zarówno w menu instalatora, jak i w menu serwisowym)

Tak, więc po zapisaniu tych wartości - gdzieś "z boku" przystępujemy do aktualizacji.

Sam proces trwa około 1 minuty. Proszę nie wyjmować pendrive aż wyświetlacz się nie uruchomi ponownie. Możemy "dostać" po uruchomieniu sygnał z buzzera (ja usłyszałem) ponieważ wcześniejsze nastawy w obu sterownikach podłogowych (również TECH) odwoływały się do tzw "pogodówki" Po update softu, sterownik odwoływał się do temp zadanej zaworu GŁ a w sterownikach podłogowych pozostało odwołanie do "pogodówki". Nie należy się tym "przejmować"... Po prostu wprowadzamy cierpliwie spisane wartości. W celu wyciszenia buzzera, zacznijmy (iff any buzz noising :) MENU INSTALATORA i Zaworów Z, Z1 i Z2 - czy ile ich tam mamy. W zaworze głównym ustawiamy pogodówkę i "krzywą" pogodową o ile ją wcześniej zmienialiśmy. Jak nie - wystarczy tylko zaznaczyć pogodówkę jako włączoną.

Polecam z całą stanowczością, wejść do menu SERWIS podanymi wyżej kodami i skorygować wartości w mnu NADMUCH (wentylator max oraz went min.) To ważne, ponieważ w zależności od egzemplarza wentylatora i sprawności mofsetu wartości te będą rozbieżne (jak tego nie korygowaliście w dotychczasowym sofcie - to na 100% tam były rozbieżne również...  Kombinując pokrętłem w "wentyl max i min" dojść do takich wartości by pokrywały się one odpowiednio - mniej więcej - z wartościami "obroty max i min"- przypisanymi przez TECH. 

Podobnie - warto postąpić z opcją "wybór paliwa" - po skorygowaniu % wartości w mnu NADMUCH - wychodzimy zeń, i w "wyborze paliwa" postępujemy analogicznie. Czyli najpierw odczytujemy ile obrotów analogowo przypisał TECH do "obroty min i obroty max" i wtedy dokonujemy % korekt w "went. max i min" Zalecam cierpliwość bo każda z tych wartości osiągana jest dość wolno. Meny "Parametry rozpalania" też ma "swoje wentylatory" i korygujemy je identycznie. O ile palicie tylko groszkiem "sort drobny" nie palicie brykietem czy na ruszcie (went pod wył) możecie sobie darować korygowanie tam wentyaltora. Na koniec zawsze wybieramy ZAPISZ. W nowym menu w "wybór paliwa" opcje groszek drobny, groszek gruby, i drzewo" zastąpiono odpowiednio "sort gruby, drobny i brykiet" Jednak zmiany dotyczą nie tylko nazw ale i istotnych korekt czasów podawania, przerw, obrotów analogowych % towych wentylatora (analogowych nie ruszamy!, korygujemy tylko %) Prawdopodobnie w nowym oprogram. zmianie uległy również i inne algorytmy.

Moja opinia o nowym sofcie po 2 dniach palenia. Rewelacja. Na starym musiałem do swojego paliwa (oczywiście w PID) ustawić wsp podawania na 15% (wsp went stał na 0%) by na retorcie utrzymywał się "kopczyk" i by w popiele nie było węgla, piec osiągał "w kominie" temp czasem nawet 160 C... 

Teraz piec osiąga w kominie max 115 C, pali wolniej ale za razem i zdecydowanie mniej. Ustawiłem wsp podawania w mnu instalatora na -2% i chyba jeszcze zmniejszę. Wentylator (po opisanych wyżej korektach) stoi na 0%

Pozdrawiam

480eboot.bin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Aktualnie mam wersję

S.256.52.76        1.4.0             P01

i stąd pytanie czy po aktualizacji będzie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.