Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka W Układzie Otwartym


kaniowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę Was serdecznie o pomoc bo wertuje już internet dłuższy czas i ciągle nic nie wiem:( Remontuje dom, i chce część grzejników zamienić na ogrzewanie podłogowe. Jest tam piec na węgiel zębiec, do którego chce założyć dmuchawę i sterownik. do podłogówki chce założyć mieszacz z pompą, a grzejniki podłączyć przez rozdzielacz rurkami pex. W układzie ma pracować też bojler. Grzejników będzie 3 sztuki a obiegów podłogówki 4. Wszystko ze względu na taki rodzaj pieca chciałem zrobić w układzie otwartym. I tu pojawiają się pytania jak to wszystko spiąć, bo czytam o wymiennikach, zaworach trójdrogowych i innych. A bez tego się nie da?? Ja myślałem o pompie za piecem i dalej rozdział na mieszacz podłogówki i rozdzielacz grzejników i tyle. Wydawało mi się proste. Czy tak się da??

Poradźcie proszę bo już nic nie wiem napewno.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o pompie za piecem i dalej rozdział na mieszacz podłogówki i rozdzielacz grzejników i tyle. Wydawało mi się proste. Czy tak się da??

Oczywiście, że się da i tak się robi.

Tylko najpierw rozdział na mieszacz i grzejniki a potem pompa (w gałązce grzejnikowej).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki vernal za te rady. A powiedz mi czemu tyle się naczytałem że podłogówka w układzie otwartym będzie źle pracować? O stosowaniu zaworów trójdrogowych, wymienników ciepła i takich tam, bo przez to właśnie całkiem zgłupiałem, a okazuję się dzięki Tobie, że mój pierwszy plan był dobry. Mógłbyś mi rozrysować taki prowizoryczny układ tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chcesz zastosować zawór trójdrogowy - bo w każdym mieszaczu taki jest.

Schemat poglądowy prezentuje każdy producent mieszacza - wszystkie są takie same.

Zawór 3D lub 4D przy kotle służy najczęściej do sterowania - od tego trzeba zacząć jak się projektuje instalacje.

Można też takiego nie stosować tak jak chcesz, tylko czy zastanowiłeś się jak będzie sterowany cały ten układ? Myślałem, że masz to już przemyślane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma być sterowany?? Na piecu będzie założony sterownik z dmuchawą, tam będzie powiedzmy ustawione 55-60 stopni no i tyle. Potem woda na dwa obiegi tak jak mówiłeś, na podłogówce wodę wymiesza mieszacz, a na grzejniki i bojler pójdzie woda o takiej temp. Do tego naczynie wyrównawcze i chyba tyle. Ja tak myślę, a czy dobrze to właśnie pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wygode, bo do pieca mam zejście z domu i już jestem, także nie ma problemu. Może też zakupię sterownik pokojowy i nim będę sterował, więc nie musiałbym biegać. Chodzi tylko o to czy mój sposób myślenia o podłączeniu tego będzie działał i czy podłogówka w układzie otwartym też będzie działać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozdzielisz te obwody jak pisałem, to działać będzie nawet w układzie otwartym z zastrzeniem, które napisał Guitar.

Trzeba zrobić projekt łącznie z wyliczeniem zapotrzebowania na ciepło (dobór kotła), najlepiej przedstawić na forum, a potem to realizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

czy podłogówka w układzie otwartym też będzie działać??

3 sezony zimowe, które do ciepłych nie należały ogrzewałem podłogówką w systemie otwartym. W sumie mam 10 pętli o łącznej długości ~800 mb. Napędza mi to jedna pompa poprzez zawór 3D z siłownikiem i sterownikiem pogodowym. Więc nie obawiaj się, że podłogówka nie bęzie grzać, bo grzeje i to miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax, miło słyszeć wypowiedź osoby która używa czegoś takiego i jest zadowolona. Dzięki za to info. Czyli zrobię tak jak myślę, minimum automatyki i powinno śmigać. Podpowiedzcie jeszcze gdzie powinienem wpiąć naczynie wyrównawcze a gdzie zastosować zawory zwrotne, żebu to działało jak należy. W wolnej chwili postaram się narysować jakiś schemat, ale teraz nie mam czasu, bo wracam z pracy i lecę remontować mój dom:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie zamawiania mieszacza. Mam na oku coś, ale nie wiem który wziąć. Poradzicie?

1)http://allegro.pl/rozdzielacz-5-mieszajacy-z-bypassem-do-podlogowki-i2387366118.html

2)http://allegro.pl/rozdzielacz-5-mieszajacy-bypass-do-podlogowki-i2373247438.html

3)http://allegro.pl/rozdzielacz-5-mieszajacy-ogrzewania-podlogowego-i2403891527.html

 

Dużo się nie różnią, a jednak. A może coś całkiem innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc zamawiam ten zestaw, bo różnica w cenie nieduża, a skoro ma lepiej działać to czemu nie.

Ale zauważyłem że jest tu tylko jeden odpowietrznik, tylko jeden zegar czyli działanie tego zestawu jest chyba całkiem inne niż dwóch pozostałych.

Edytowane przez kaniowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.